zoomdan link oluşturup öğretmenlere göndermek

Kodla Büyü

stbolen

Aktif Üye
arkadaşlar idare zoomdan öğretmenlere canlı ders linki oluşturup whatsapp tan göndermek istiyor. öğretmen de bu linki sınıfıyla paylaşıp belirtilen saatte dersini işleyecek. bu mümkün müdür. nasıl yapabiliriz.

mümkündür tabi..ama sizin teknik bilgi için biraz kurcalayın zoom u derim..

Öğretmenlerle mümkündür ama öğrencilere ulaşmak sorun oluyor. Sürekli değişen linkler ve id numaraları sıkıntı oluyor.
Okulumuzda her sınıfa bir gmail adresi alındı ve sabit id ile dersler takvimde planlandı. Öğrencilerle sabit id ve şifre paylaşıldı. Öğretmenler sign in with google ile sınıfın gmail hesabıyla giriş yapıp dersini saatinde başlatıyor. Sonra çıkıp diğer öğretmen giriş yapıp dersini yapıyor.

arkadaşlar idare zoomdan öğretmenlere canlı ders linki oluşturup whatsapp tan göndermek istiyor. öğretmen de bu linki sınıfıyla paylaşıp belirtilen saatte dersini işleyecek. bu mümkün müdür. nasıl yapabiliriz.
Evet mümkündür hocam Schedule seçeneğine tıklayıp tarih ve saat yazarsınız sonrasında linki paylasırsınız.

mümkün hocam. Zoomdan bir kez giriş yapıldığında o id ve şifre değişmiyor zaten. her öğretmenden bu id ve şifreyi alırsınız kimin dersi varsa programa o id ve şifreyi eklersiniz. Öğrenciler bu şekilde bağlanabilir.

mümkün hocam. Zoomdan bir kez giriş yapıldığında o id ve şifre değişmiyor zaten. her öğretmenden bu id ve şifreyi alırsınız kimin dersi varsa programa o id ve şifreyi eklersiniz. Öğrenciler bu şekilde bağlanabilir.

Hocam ben anlayamadım öğretmenin id sini aldım şifre zaten herkesi aynı yaptım ben kendi hesabımdan onların id sine nasıl ders tanımlayacağım?

Kendi id nizden ders tanımlayamazsınız başkasının adına. Ben tüm öğretmenlerin id lerini alacağım. Şifrelerini de sabitleteceğim tüm öğretmenlerin mesela 2021 olacak. Programda dersin altına id leri yazacağım. Öğrenciler o id ve sabit şifreyle derslere bağlanacaklar.Schedule kullanmadan direk new meeting ile dersi başlatacaklar öğretmenler.

Kendi id nizden ders tanımlayamazsınız başkasının adına. Ben tüm öğretmenlerin id lerini alacağım. Şifrelerini de sabitleteceğim tüm öğretmenlerin mesela 2021 olacak. Programda dersin altına id leri yazacağım. Öğrenciler o id ve sabit şifreyle derslere bağlanacaklar.Schedule kullanmadan direk new meeting ile dersi başlatacaklar öğretmenler.

Teşekkürler şimdi oldu...

Recurring meeting özelliği isaretlendiginde tekrarli yayin oluşur. Yayının adresini alın, ilgili öğretmenin dersine surekli bu adresten ulaşılır.
Tüm ogretmenlerden bu adresler alinip program dokumanina adresler köprü olarak eklenirse link paylasimi sorunu çözülür

Hocam merhaba, biz öğretmenlerimizin ıd ve şifrelerini sabitledik, sabit linklerini paylaştık.

Ancak şöyle bir sorun oluştu, ilgili sınıfta olmadığı halde derse giren yabancı öğrenciler var. Waiting room, zaman aldığı için pek kullanılmıyor. Meeting lock - kilitleme özelliğini önerdim, ama daha uygun fikri olan var mı?

Öğretmenlerle mümkündür ama öğrencilere ulaşmak sorun oluyor. Sürekli değişen linkler ve id numaraları sıkıntı oluyor.
Okulumuzda her sınıfa bir gmail adresi alındı ve sabit id ile dersler takvimde planlandı. Öğrencilerle sabit id ve şifre paylaşıldı. Öğretmenler sign in with google ile sınıfın gmail hesabıyla giriş yapıp dersini saatinde başlatıyor. Sonra çıkıp diğer öğretmen giriş yapıp dersini yapıyor.

Hocam merhaba,
Sınıfa ilgili sınıfın öğrencilerinden başka, yabancı olarak giren var mı?

Hocam çok basit. Telefondan gidiyorsanız new meeting demeyin. Çünkü her seferinde yeni ID ve şifre verir. New meeting yanında meetings menüsü var. Bu menüde copy link var. Kopyalayıp WhatsApp da paylaşabilir. Bu ID ve şifre link sabittir. Bu menüde start diyecek. Her zaman bu menüde start derse ıd ve şifre değişmez.

Hocam merhaba, biz öğretmenlerimizin ıd ve şifrelerini sabitledik, sabit linklerini paylaştık.

Ancak şöyle bir sorun oluştu, ilgili sınıfta olmadığı halde derse giren yabancı öğrenciler var. Waiting room, zaman aldığı için pek kullanılmıyor. Meeting lock - kilitleme özelliğini önerdim, ama daha uygun fikri olan var mı?

Bizde de dersleri sabote etmek için giren çıkan öğrenci sayısı gittikçe artıyor. Bu yüzden derslere bağlanırken sınıf öğrenci no adı-soyadı gibi bilgiler dahilinde bekleme odasından alıyoruz. Tam bir güvenlik önlemi değil ama şimdilik iş görüyor. Bu sorun gittikçe büyüyor, çok başımız ağrıyacak zoomdan...

Resmi olarak açık kaynak kodlu yazılım kullanılması gerektiğini söyleyen bakanlık yazısı varken nasıl zoom kullanılıyor ve/veya kullandırtılıyor anlamış değilim...

Resmi olarak açık kaynak kodlu yazılım kullanılması gerektiğini söyleyen bakanlık yazısı varken nasıl zoom kullanılıyor ve/veya kullandırtılıyor anlamış değilim...
zoom yazılımına alternatif açık kaynak yazılım hangisi var ki ? bir tane jetsi var onda da ekran paylaşımı çok sıkıntılı...

Bakanlık sıkıntı çıkarsa açık kaynak kodlu istiyor ama okullar, idareler bunu önemsemiyor, herkes zoom kullanıyor. Bu id leri sabit yapanlarla ilgili büyük sorunlar çıkacağı kesin, haberlerde izlemeye başlarız yakın zamanda, hele öğrenciler işi biraz çözsün, youtube a videolar düşmeye başlasın, görün rezilliği.

zoom yazılımına alternatif açık kaynak yazılım hangisi var ki ? bir tane jetsi var onda da ekran paylaşımı çok sıkıntılı...

O benim derdim değil. Milli Eğitim Bakanlığının resmi yazısı var bu konu ile ilgili. Kendi gönderdiği yazıya kendi yöneticilerinin uymaması çok ilginç.

normalde benim branşım bilişim değil. ben Dikab öğretmeniyim ama el mecbur zoom kullanıyorum. kullanırken de şunlara dikkat ediyorum öncelikle öğrencilerin kesinlikle ad soyadını yazmasını istiyorum yazmayanı derse almıyorum. ikincisi bekleme odasını aktif hale getirdim. gelenleri orda görüp öyle kabul ediyorum. üçüncüsü ise ders başladıktan 10 dk sonra ise dersi kilitliyorum.şimdilik yaptıklarım bu kadar.

Bizde öğretmenlerin de sabit id ve şifre var öğrenci dersi kime ise o öğretmenin id nuamrasi ile derse giriyor ama öğrencimiz olmayan çocuklar girmeye baslayinca no ad soyad yazın şeklinde uyarı yaptık bu defada içerden bir ogrencinin aynı no ad soyadla bekleme odasında düşüyor ogretmen de içeri alıyor fark ediyor iki tane aynı öğrenci birde hangisi gerçek onun ayırt edilme olayı başlıyor çözüm ne olabilir

Bizde öğretmenlerin de sabit id ve şifre var öğrenci dersi kime ise o öğretmenin id nuamrasi ile derse giriyor ama öğrencimiz olmayan çocuklar girmeye baslayinca no ad soyad yazın şeklinde uyarı yaptık bu defada içerden bir ogrencinin aynı no ad soyadla bekleme odasında düşüyor ogretmen de içeri alıyor fark ediyor iki tane aynı öğrenci birde hangisi gerçek onun ayırt edilme olayı başlıyor çözüm ne olabilir

Çözüm işi zoomda zor gibi hocam, bizde dediklerinizle 1 haftadır uğraşıyoruz. Küfür yazanlarmı, küfürlü şarkı dinletenler mi, neler neler... eba tam verimli çalışsa da bir an önce bütün dersler ebadan olsa :(

Bizde de durum bu şekilde hocam.
Tüm arkadaşlarla sabit id ayarlarını yaptık. Şifreyi haftalık sabitleyip gruplardan paylaşıyoruz. Arkadaşlar saati geldiğinde dersini kendi hesabıyla başlatıyor, öğrencilerde bu listeden ulaşıyorlar.

Ekli dosyalar

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    85 KB · Görüntüleme: 350
Son düzenleme:
Tüm arkadaşlarla sabit id ayarlarını yaptık. Şifreyi haftalık sabitleyip gruplardan paylaşıyoruz. Arkadaşlar saati geldiğinde dersini kendi hesabıyla başlatıyor, öğrencilerde bu listeden ulaşıyorlar.
Hocam bu ip sabitlemenin mantığını biraz açıklayabilir misiniz? Biz önümüzdeki hafta başlıyoruz harici zoom programı kullanmaya. Her öğretmen kendi planlamasını belirlenen ders programına göre yapar diye düşünmüştüm. İdare ne şekilde öğretmen için id belirleyip toplantı oluşturulacak?

Hocam bu ip sabitlemenin mantığını biraz açıklayabilir misiniz? Biz önümüzdeki hafta başlıyoruz harici zoom programı kullanmaya. Her öğretmen kendi planlamasını belirlenen ders programına göre yapar diye düşünmüştüm. İdare ne şekilde öğretmen için id belirleyip toplantı oluşturulacak?
Hocam idare öğretmen için id oluşturmayacak. öğretmenler kendi hesaplarını açıp ID'lerini idare ile paylaşacak. idare de ders programında dersin altın öğretmen ID sini yazacak, öğrenci derse girmek için ders programındaki ID'yi kullancak.

Zoom programında sabitlemeyi seçmezseniz. program otomatik olarak her programa rastgele bir ID veriyor. öğrenciler bu ID'leri bilmediği için öğretmenin dersine giremeyecektir.

E-okula canlı ders yazmanın kolay bir yolunu bulan var mı? Ya da bir program geliştirebilen? Her gün 80-90 arası ders giriyorum tek tek

Hocam idare öğretmen için id oluşturmayacak. öğretmenler kendi hesaplarını açıp ID'lerini idare ile paylaşacak. idare de ders programında dersin altın öğretmen ID sini yazacak, öğrenci derse girmek için ders programındaki ID'yi kullancak.
Zoom programında sabitlemeyi seçmezseniz. program otomatik olarak her programa rastgele bir ID veriyor. öğrenciler bu ID'leri bilmediği için öğretmenin dersine giremeyecektir.
Teşekkür ederim hocam.

hocam giriş yapmak için tıklatınız kısmına linki nasıl atadınız

hocam giriş yapmak için tıklatınız kısmına linki nasıl atadınız
Öğretmen arkadaşlar telefon ya da bilgisayarlarına kurdukları zoom programına giriş yaptılar. (Google hesabı ya da Facebook hesabı ile, yoksa Zoom hesabı oluşturarak)

Bilgisayarda New Meeting altındaki Use My Personel Meeting ID (PMI) işaretlenip, ID üzerine gelince açılan menüden PMI Setting seçeneğiyle söylediğimiz Passcode u ayarladılar ve Copy Invitation ile toplantı bilgilerini gönderdiler. Bu bilgiler içerisinde ID ve Köprü yer alıyor. Dersi başlatmak için sadece New Meeting e tıklamaları yeterli oluyor.

Telefondan ise bu ayarları Meetings menüsünde ID altındaki Edit ile gerçekleştirdik. New Meeting e tıklayınca gelen sayfada Use My Personel Meeting ID (PMI) işaretli şekilde toplantıyı başlatıyorlar. Meetings menüsünde Send Invitation a tıklayıp Copy to Clipboard diyerek WhatsApp aracılığıyla toplantı bilgilerini gönderdiler. Dersi başlatmak için sadece New Meeting e tıklayıp Start a Meeting e tıklamaları yeterli oluyor.

Ders programında zoom derslerini mavi renkle gösterdik. Öğretmenler yukarıdaki yolla, öğrenciler ise gönderdiğimiz listedeki Giriş için Tıklayınız yazısıyla derse ulaşıyorlar.

Geri