Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
24 Saat
Bilişim Teknolojileri - Formatör - Bilgisayar Öğretmeni Kayıt
Kayıt Olun
iletişim
iletişim
Detaylı Arama
Arama
Yeni Konu Aç
Yeni Konu Aç

Zoom'dan Öğretmene Küfür

Konu, 'EBA , ZOOM, TEAMS VE DİĞER UYGULAMALAR' kısmında muamma25 tarafından paylaşıldı.

1. Buzkırıcı

Buzkırıcı Hiperaktif Üye Hiperaktif

Öğretmen kayıt etmiş ve gösterecekse...VİKKna göre kaydetmek, saklamak ve vermekten 2 sene hapis 5 bin işgünü para cezası alır.Boşverin bence

bbneet02 bunu beğendi.
  2. Buzkırıcı

Memur olması sebebiyle ceza yarı oranında artırılır.Yani karşı tarafta böyle bir iddiada bulunursa...

Ankany bunu beğendi.
  3. kayan.yavuz0

kayan.yavuz0 Üye

Bunlar daha başlangıç cunku bilişimciler dahil işin ayrıntısının farkında değil EBA platformunda canlı ders imkanı yok Bahar döneminde EBA dan girilse bile Zoom a yönlendirip ders orada gerçekleşmekte idi EBA sadece kayıt tutulması için kullanılmıştı burdaki özel duruma gelince "participent" video ve sesi kapalı tutulmalı konuşması gereken öğrencinin anlık açıp kapatılmalı ve ücretsiz versiyonda da bulunan toplantı kayıt imkanı kullanılmalı ve "host" olarak adlandırılan toplantı sahibinden önce kimse derse veya bekleme odasına girmemeli Zoom settings.jpg

brc_tt bunu beğendi.
  4. emreaydin42

emreaydin42 Aktif Üye

Ben bekleme odasını kullanıyorum. Oradan kabul ediyorum derse. Öğrencilere görüntü açmamalarını söylüyorum, herkesin sesini kapatıyorum, sadece el kaldıranların sesini açıp cevaptan sonra kapatıyorum mutlaka.

Bir de zoom da görüntü açabiliyorlar biz bir kere kapatınca tekrar açamıyorlar, eba da böyle bir sorun yoktu.

Sabit id ve şifre kullanmıyorum diye idareye şikayet etmiş bazı veliler, şimdilik sabit kullanıyorum..

brc_tt bunu beğendi.
  5. Buzkırıcı

Tanımadıklarımı boşuna şutlamıyorum

6. yusufcuk51

yusufcuk51 Seçkin Üye Seçkin Üye

hocam görüntü kapalıyken parmak kaldıranları nasıl görüyosunuz? el kaldırma ifadesi mi gönderiyolar?

7. emreaydin42

emreaydin42 Aktif Üye

Evet hocam. Katılımcılar listesini açık tutuyorum ders sırasında ordan anlık takip ediyorum.

yusufcuk51 bunu beğendi.
  8. tolgahan0010

tolgahan0010 Seçkin Üye Seçkin Üye

peki hocam açık kaynak kodlu bir uygulama olsa idi bu çocuk bu hareketi yine yapmıyacak mıydı? şu an sizde hata yapıyorsunuz bakanlık yazısına göre. eba dan atanmayan deslerinizi açık kaynak kodlu uygulama ile yapmanız lazım. neden yapmıyorsunuz. araitırın mutlaka düzgün çalışan vardır. bulamadım deyip kenara atmayın

9. Ulubatlı_Hasan

Ulubatlı_Hasan Seçkin Üye Seçkin Üye

Bu davranışı öğrenci AKK uygulamada da yapabilir mesele o değil. ! Şu an ki durumda (bu konuyu açan hocamdan bağımsız genel söylüyorum ) bu ve buna benzer bir olayda öğretmen şikayetçi olsa öğrenciden, suçlu yine öğretmen olur kendini savunacağı hiçbir dayanak olmaz neden çünkü bakanlığın ders anlatma dediği platformda ders anlatıyor.
    Ayrıca araştırdım düzgün çalışan AKK uygulama yok, sizin kadar bizde düşünebiliyoruz hocam. Siz biliyorsanız varsa söyleyin yarın başlayayım derse. Açık kaynak bir uygulama olmadığı için kalan dersleri yapamıyorum dolayısyla ben yanlış yapmıyorum. Yanlışı o yazıyı yazanlar yapıyor .. Çıkarsın o ibareyi yazıdan her türlü platformda anlatırım dersimi.

ogumceli ve gigabyte bunu beğendi.
  10. gigabyte

gigabyte Aktif Üye

Size katılmıyorum.

11. yuci81

yuci81 Seçkin Üye Seçkin Üye

mart ayında bakanlık anlaştı Zoom firmasıyla Türkçeleştirdi ve biz öğretmenlere sundu. Ya bize de aynısını sunma imkânı versin bakanlık ya da o kullanılmasını tavsiye ettiği açık kaynak kodlu canlı ders uygulamasını paylaşsın. Herkes bakanlık da kullandığı için Zoomu kullanıyor ve bundan sonra da kolay kolay başka bir canlı ders uygulaması kullanılmaz Zoom kritik hata yapana kadar.

ogumceli, sertokus ve kazuo bunu beğendi.
  12. bucepholus

bucepholus Aktif Üye

Bu zoomla ilgili bir açıktan ziyade malesef öğrenci davranışıyla alakalı bir durum bence ve böyle haberleri daha çok duyacağız gibi malesef. Lakin gerçek hayatta sanki öğretmenlere yapılmıyormuş gibi bir durum var da benim mi haberim yok. Sonucunda hiç bir yaptırımı olmayan işler. Bunda mevzuattaki yaptırımların yetersizliği ve eğitim camiası olarak öğretmenlerin birlikte ol(a)maması var. Bir çok nedenle bölünnmüşlük içerisindeki öğretmen camiası, meslektaşlarına yapılan davranışlar karşısında kafasını kuma gömdükçe böyle olaylar kapanıp gidecek malesef.
    Uzaktan eğitime gelecek olursak, ders yükü olarak çok fazla ve felsefesine uymayan yığınla yanlışla dolu. Uzaktan eğitime sadece yüzyüze anlatım, hocanın dersi anlatması gibi yaklaşım da doğru değil malesef. İkincisi yüzyüze eğitimde bile günlük ders sayısının çokluğundan şikayet ederken tutup da bunu ekran başında da uygulamaya çalışmak akademik ve pedagojik olarak malesef büyük hata.

glysvr, zerkoç, ogumceli ve 3 kişi daha bunu beğendi.
  13. sertokus

sertokus Süper Üye Süper Üye

Hocam ben ayarlardan private chat kısmını kapattım. Ama çocuklar arka planda yine mesajlaşıyor. Hem ben hemde birbirleri görebiliyor.
    Bügün ders esnasında chat kısmından host only yaptım ama yine öğrenciler mesaj yazıyordu. Herkes ve bende dahil mesaj yazmayı kapatan bir seçenek işaretleyince kimse mesaj atamadı. Siz nasıl kapattınız acaba.

14. formator_55

formator_55 Aktif Üye

Merhaba hocam zoom.us sitesinde sign in kısmından zoom a kayıtlı kullanıcı adı ve şifre ile giriş yapınca oradaki settings kısmında chat ve private chat kapatılınca sohbet bölümü tamamen kapanıyor . Tüm öğretmenlere bunu yaptırdık. Aynı yerde ders esnasında isim değiştirmeyi engelleme , profil fotoğraflarının görünmesini kapatma , öğretmenin paylaşımlarına çizim yapmayı kapatma gibi özellikler de var .

15. alpozturk2002

alpozturk2002 Seçkin Üye Seçkin Üye

Zoomda yaşanan davranış problemleri için 3 çözüm var aklıma gelen.
    1-Problemli sınıfların dersi mutlaka Ebadan verilmeli.
    2-Bir arkadaşımız da bahsetmiş google meet. Öğrenciler mail ve şifre ile girecekler.
    3-Zoom da bekleme odasına alarak listeden tek tek kontrol ederek almak ve tüm işlemleri kısıtlamak.

Zoom için aklıma gelen bir yöntem daha var ama çok zaman alacak ve çok sınıfı olan öğretmenler için çok zor olacak. Öğrencilere özelden veya mail adreslerine rastgele üretilen kodlar gönderilecek. Bu kodları isimlerinin başına yazıp girecekler ve biz listeden kontrol ederek alacağız. Zoomda öğrencilerin bir birlerini veya profil isimlerini görmemesini sağlayabiliyorsak kodları bir kere göndermemiz yeterli olur. Yoksa her defasında yeni kod göndermek zorunda kalırız. Bunun için de bir program yazmak gerekecek

Son düzenleme: 16 Ekim 2020
  16. ucamus

ucamus Süper Üye Süper Üye

hocam bu seçenek hangisi acaba ben mi bulamadım dedim ama diğerlerini biliyordum

17. alpozturk2002

Katılımcılardan kimlik doğrulaması yapılması isteniyor bu seçenekte. BUnu uygulayan var mı nasıl doğrulama yapılıyor tam anlamadım

Ekli Dosyalar:

18. alpozturk2002

Attığım görseldeki seçenek sanırım o kapalı olacak

Ekli Dosyalar:

19. SYSOP

SYSOP Seçkin Üye Seçkin Üye

Hocam giriş yapıp Settings e geçtiğinizde "Annotation" diye aratın
    "Allow host and participants to use annotation tools to add information to shared screens"
    yani
    "Toplantı sahibinin ve katılımcıların, paylaşılan ekranlara bilgi eklemek için açıklama araçlarını kullanmasına izin verin"
    ifadesinin yanındaki tik işaretinden kapatabilirsiniz.
    Ders esnasında ise panelden (...) More yazısına tıklayıp Disable Annotation for Others'a tıklarsanız katılımcılar ekranı yazı, çizgi ekleyemez.

20. tolgahan0010

tolgahan0010 Seçkin Üye Seçkin Üye

ama eba üzerinden zoom u kullanırım diyorsunuz. Yanlışı yapan kısım zaten sadece bu yazılık yanlış yapmıyor ki hocam. 16. yılımdayım meb in işleri hep böyle. kendi içinde çelişki. ucu açık resmi yazılar. o beklediğin yazı gelmez hocam. mevzu fare dağa küsmüş dağın haberi yok oluyor her zaman. yaz hocam mebe cimere bu sıkıntını çıkarttır yazıyı senin sayende bizim gibi zoom kullanan arkadaşlarda rahatlar.

Yılmaz YALÇIN bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal