Zoom'dan Öğretmene Küfür

Kodla Büyü
Bu davranışı öğrenci AKK uygulamada da yapabilir mesele o değil. ! Şu an ki durumda (bu konuyu açan hocamdan bağımsız genel söylüyorum ) bu ve buna benzer bir olayda öğretmen şikayetçi olsa öğrenciden, suçlu yine öğretmen olur kendini savunacağı hiçbir dayanak olmaz neden çünkü bakanlığın ders anlatma dediği platformda ders anlatıyor.
Ayrıca araştırdım düzgün çalışan AKK uygulama yok, sizin kadar bizde düşünebiliyoruz hocam. Siz biliyorsanız varsa söyleyin yarın başlayayım derse. Açık kaynak bir uygulama olmadığı için kalan dersleri yapamıyorum dolayısyla ben yanlış yapmıyorum. Yanlışı o yazıyı yazanlar yapıyor .. Çıkarsın o ibareyi yazıdan her türlü platformda anlatırım dersimi.
mart ayında bakanlık anlaştı Zoom firmasıyla Türkçeleştirdi ve biz öğretmenlere sundu. Ya bize de aynısını sunma imkânı versin bakanlık ya da o kullanılmasını tavsiye ettiği açık kaynak kodlu canlı ders uygulamasını paylaşsın. Herkes bakanlık da kullandığı için Zoomu kullanıyor ve bundan sonra da kolay kolay başka bir canlı ders uygulaması kullanılmaz Zoom kritik hata yapana kadar.

Bu zoomla ilgili bir açıktan ziyade malesef öğrenci davranışıyla alakalı bir durum bence ve böyle haberleri daha çok duyacağız gibi malesef. Lakin gerçek hayatta sanki öğretmenlere yapılmıyormuş gibi bir durum var da benim mi haberim yok. Sonucunda hiç bir yaptırımı olmayan işler. Bunda mevzuattaki yaptırımların yetersizliği ve eğitim camiası olarak öğretmenlerin birlikte ol(a)maması var. Bir çok nedenle bölünnmüşlük içerisindeki öğretmen camiası, meslektaşlarına yapılan davranışlar karşısında kafasını kuma gömdükçe böyle olaylar kapanıp gidecek malesef.
Uzaktan eğitime gelecek olursak, ders yükü olarak çok fazla ve felsefesine uymayan yığınla yanlışla dolu. Uzaktan eğitime sadece yüzyüze anlatım, hocanın dersi anlatması gibi yaklaşım da doğru değil malesef. İkincisi yüzyüze eğitimde bile günlük ders sayısının çokluğundan şikayet ederken tutup da bunu ekran başında da uygulamaya çalışmak akademik ve pedagojik olarak malesef büyük hata.

Hocam chat kısmı kapalı olmalı ve öğrencilerin paylaşılan dosyalara yazı yazması kapatilmali. Biz de öğrencilerin yazı yazabileceği bir alan yok nereden yazmış çocuk
Hocam ben ayarlardan private chat kısmını kapattım. Ama çocuklar arka planda yine mesajlaşıyor. Hem ben hemde birbirleri görebiliyor.
Bügün ders esnasında chat kısmından host only yaptım ama yine öğrenciler mesaj yazıyordu. Herkes ve bende dahil mesaj yazmayı kapatan bir seçenek işaretleyince kimse mesaj atamadı. Siz nasıl kapattınız acaba.

Hocam ben ayarlardan private chat kısmını kapattım. Ama çocuklar arka planda yine mesajlaşıyor. Hem ben hemde birbirleri görebiliyor.
Bügün ders esnasında chat kısmından host only yaptım ama yine öğrenciler mesaj yazıyordu. Herkes ve bende dahil mesaj yazmayı kapatan bir seçenek işaretleyince kimse mesaj atamadı. Siz nasıl kapattınız acaba.
Merhaba hocam zoom.us sitesinde sign in kısmından zoom a kayıtlı kullanıcı adı ve şifre ile giriş yapınca oradaki settings kısmında chat ve private chat kapatılınca sohbet bölümü tamamen kapanıyor . Tüm öğretmenlere bunu yaptırdık. Aynı yerde ders esnasında isim değiştirmeyi engelleme , profil fotoğraflarının görünmesini kapatma , öğretmenin paylaşımlarına çizim yapmayı kapatma gibi özellikler de var .

Zoomda yaşanan davranış problemleri için 3 çözüm var aklıma gelen.
1-Problemli sınıfların dersi mutlaka Ebadan verilmeli.
2-Bir arkadaşımız da bahsetmiş google meet. Öğrenciler mail ve şifre ile girecekler.
3-Zoom da bekleme odasına alarak listeden tek tek kontrol ederek almak ve tüm işlemleri kısıtlamak.

Zoom için aklıma gelen bir yöntem daha var ama çok zaman alacak ve çok sınıfı olan öğretmenler için çok zor olacak. Öğrencilere özelden veya mail adreslerine rastgele üretilen kodlar gönderilecek. Bu kodları isimlerinin başına yazıp girecekler ve biz listeden kontrol ederek alacağız. Zoomda öğrencilerin bir birlerini veya profil isimlerini görmemesini sağlayabiliyorsak kodları bir kere göndermemiz yeterli olur. Yoksa her defasında yeni kod göndermek zorunda kalırız. Bunun için de bir program yazmak gerekecek

Son düzenleme:
Katılımcılardan kimlik doğrulaması yapılması isteniyor bu seçenekte. BUnu uygulayan var mı nasıl doğrulama yapılıyor tam anlamadım

Ekli dosyalar

• zoomayar.PNG
    zoomayar.PNG
    31 KB · Görüntüleme: 83
hocam bu seçenek hangisi acaba ben mi bulamadım dedim ama diğerlerini biliyordum

Hocam giriş yapıp Settings e geçtiğinizde "Annotation" diye aratın
"Allow host and participants to use annotation tools to add information to shared screens"
yani
"Toplantı sahibinin ve katılımcıların, paylaşılan ekranlara bilgi eklemek için açıklama araçlarını kullanmasına izin verin"
ifadesinin yanındaki tik işaretinden kapatabilirsiniz.
Ders esnasında ise panelden (...) More yazısına tıklayıp Disable Annotation for Others'a tıklarsanız katılımcılar ekranı yazı, çizgi ekleyemez.

Bu davranışı öğrenci AKK uygulamada da yapabilir mesele o değil. ! Şu an ki durumda (bu konuyu açan hocamdan bağımsız genel söylüyorum ) bu ve buna benzer bir olayda öğretmen şikayetçi olsa öğrenciden, suçlu yine öğretmen olur kendini savunacağı hiçbir dayanak olmaz neden çünkü bakanlığın ders anlatma dediği platformda ders anlatıyor.
Ayrıca araştırdım düzgün çalışan AKK uygulama yok, sizin kadar bizde düşünebiliyoruz hocam. Siz biliyorsanız varsa söyleyin yarın başlayayım derse. Açık kaynak bir uygulama olmadığı için kalan dersleri yapamıyorum dolayısyla ben yanlış yapmıyorum. Yanlışı o yazıyı yazanlar yapıyor .. Çıkarsın o ibareyi yazıdan her türlü platformda anlatırım dersimi.
ama eba üzerinden zoom u kullanırım diyorsunuz. Yanlışı yapan kısım zaten sadece bu yazılık yanlış yapmıyor ki hocam. 16. yılımdayım meb in işleri hep böyle. kendi içinde çelişki. ucu açık resmi yazılar. o beklediğin yazı gelmez hocam. mevzu fare dağa küsmüş dağın haberi yok oluyor her zaman. yaz hocam mebe cimere bu sıkıntını çıkarttır yazıyı senin sayende bizim gibi zoom kullanan arkadaşlarda rahatlar.

ama eba üzerinden zoom u kullanırım diyorsunuz. Yanlışı yapan kısım zaten sadece bu yazılık yanlış yapmıyor ki hocam. 16. yılımdayım meb in işleri hep böyle. kendi içinde çelişki. ucu açık resmi yazılar. o beklediğin yazı gelmez hocam. mevzu fare dağa küsmüş dağın haberi yok oluyor her zaman. yaz hocam mebe cimere bu sıkıntını çıkarttır yazıyı senin sayende bizim gibi zoom kullanan arkadaşlarda rahatlar.
Hocam EBA üzerinden Zoomu kullanmak ile Normal zoomu kullanmanın aynı şey olduğunu düşünüyorsanız size diyecek birşeyim yok.
Ayrıca ben niye çıkarttırıyorum hocam yazıyı bana gelene kadar koca koca insanlar var !

burada birbirine düşmenin bir anlamı yok, zoom veya akk her platformda çocuk küfür edebilir, tiktok video çekebilir. Bu uzaktan eğitim bize uymuyor, kültürümüz yok, ekonomik alt yapımız yok, isveç 680 mbps hız verebiliyor ya biz, saygımız yok en başta,annesi müge anlı izlerken yanında ders dinleyen çocuk bile var. daha çok ekleriz, sabahtan akşama biz didinip duruyoruz, çocuklar ne kadarını alıyor belirsiz. bir şekilde bu süreçte geçer, ama umarım bir nesle yazık olmaz.

Hocam yukarda bir hocam yazmış, bende benzer olarak şöyle düşündüm. Bir web uygulaması yapsak öğrenci dersten önce kullanıcı adı ve şifresi ile buraya giriş yapıp. Derse giriş kodu üretse ve bunu isminin başına yazarak kod-ad-soyad şeklinde bekleme odasına girse, biz öğretmenlerde aynı uygulamaya girip sınıf listesini al dediğimizde öğrencilerin kod-ad-soyad şeklinde sınıf listesini alıp öğrencileri kontrol ederek derse alsak. Çok iyi olur. Zaman kaybının önüne geçmek için kodlar üç haneli olabilir. Harf ve sayı ne dersiniz yine sorun çıkar mı?

ben zoom kullanıyorum sayın hocam. ve hiçbir sıkıntı yaşamadım. şikayette eden ben değilim. önden buyrulacak bir durum yok. Lütfen dikkatli ve özenli okuyalım yazılanları. Önden buyurun pek alakalı olmamış yani. önden buyuracaklar mesajına hemen beğeni atmış. cesur olun arkadaşlar yazın sıkıntınızı neden korkarsınız.

peki hocam açık kaynak kodlu bir uygulama olsa idi bu çocuk bu hareketi yine yapmıyacak mıydı? şu an sizde hata yapıyorsunuz bakanlık yazısına göre. eba dan atanmayan deslerinizi açık kaynak kodlu uygulama ile yapmanız lazım. neden yapmıyorsunuz. araitırın mutlaka düzgün çalışan vardır. bulamadım deyip kenara atmayın
böyle bir uygulamayı araştırmak öğretmenin görevi değildir. bakanlığın beceriksizliği öğretmeni ilgilendirmez. herkes işini doğru düzgün yapsın. burada bahsedilen canlı ders olayını tüm dünya çapında sorunsuz yapan firmalar var. meb bunun sadece doğrulama kısmını türkiye çapında yapamıyor. bunun savunulacak hiç bir tarafı yok.
not : 19 yıllık öğretmenim.

Hocam yukarda bir hocam yazmış, bende benzer olarak şöyle düşündüm. Bir web uygulaması yapsak öğrenci dersten önce kullanıcı adı ve şifresi ile buraya giriş yapıp. Derse giriş kodu üretse ve bunu isminin başına yazarak kod-ad-soyad şeklinde bekleme odasına girse, biz öğretmenlerde aynı uygulamaya girip sınıf listesini al dediğimizde öğrencilerin kod-ad-soyad şeklinde sınıf listesini alıp öğrencileri kontrol ederek derse alsak. Çok iyi olur. Zaman kaybının önüne geçmek için kodlar üç haneli olabilir. Harf ve sayı ne dersiniz yine sorun çıkar mı?
Fikir güzel hocam ama ne kadar uygulanabilir bilmiyorum. Bizler ogrenciler derse girerken

Okul no - ad soyad - sınıf

Yazıp öyle girsinler dedik sadece ismini yazan mi dersin okul no ve sınıf yazıp ismini yazmayan mi. Farklı sırada yazan mi. Yani onda bile sıkıntı oldu velilerimize ve öğrencilerimize karmaşık gelebilir sanki.

Yukarıdaki atışmaları görünce gerçekten çok üzüldüm. Daha biz böylesine haklı olduğumuz bir konuda bile birbirimize düşüyorsak vay halimize. Bakanlık yanlış bir uygulama yapıyor ve bunu savunan zümrelerimiz oluyor. Ondan sonra Bilişimcilere hak ettiği değeri göstermiyorlar diyoruz. Bakanlığın yanlışını savunmak bizim işimiz değil. Bakın rehberlikçilere (onlara öğretmen diyemiyorum, zira öğretmenlerin yaptığı derse girme, nöbet tutma, belirli günlerde görev alma gibi temel hiç bir şeyi yapmıyorlar.) nöbet görevi için yaygara kopardılar. Bakanlık hemen geri adım attı. Bu sene başında sınıf rehber öğretmenlerinin yaptığı görevi sanki onlar yapmış gibi bakanlık sayfasından 10 milyon öğrenciye rehberlik hizmeti verdik diye duyurdular. Peki bakanlık Bilişim öğretmenlerimize hak ettiği değeri verdi mi? BTR olayında bile, bu görev her yerde farklı uygulanıyor. BTR nedir? Neden BTR için kadro vermez bakanlık. Aynı rehberlikçi gibi okulun Bilişim Rehberi olsun mesela. Aynı onların şartlarında çalışan. Bu saatten sonra madem uzaktan eğitim de işin içine giriyor. Okullarda bu işlerle ilgilenecek bir Bilişimcinin olması gerekmez mi? Şimdi bazı arkadaşlar diyecek ki zaten biz varız. İyi de bakanlık bu sene Eğitim Destek Noktası çıkardı, onun bile nasıl çalışacağı belli değildi. Hemen dediler BTR'ler bunu yapsın. Yani BTR derse girsin, BTR nöbet tutsun, BTR Fatih Projesiyle ilgili herşeyle ilgilensin, BTR uzaktan eğitimle ilgilensin, BTR EDN ile ilgilensin, başka.! Rehberlikçi nasıl nöbet tutmam deyip tutmuyorsa, derse girmiyorsa, BTR görevi de öyle olmalı. Bence biz bunun için birlik olmalıyız, ama nerede? Zümrelerimiz bakanlıktan önce savunmaya geçiyorlar.
NOT : Amacım kimseyi kırmak, laf yarıştırmak demek değil. Sürçülisan ettiysem affola.

evet 16 yıllık tecrübe bana çok şükür derslerimi aksatmadan saati saatine uyarak, hiçbir öğrencimin hakkı kalmayacak şekilde işimi yapmamı sağlıyor. siz düşünün araştırma işini bence
Burada bakanlığı savunmanızı anlayamıyorum yeni bir uygulama bulmak ne öğretmenlerin görevidir ne de başka birinin, bu sadece bakanlığın görevidir. Gereksiz bir şekilde bakanlığı savunmanın mantığını çözemedim. Şuan kanaatimce en mantıklısı EBA'nın kendi sistemini kullanmak. İyi forumlar
Bu arada yukarıda yazılana katılıyorum siz niye birbirinize düşüyorsunuz? Birlikte olarak bunun üstesinden gelebilirsiniz.

Burada bakanlığı savunmanızı anlayamıyorum yeni bir uygulama bulmak ne öğretmenlerin görevidir ne de başka birinin, bu sadece bakanlığın görevidir. Gereksiz bir şekilde bakanlığı savunmanın mantığını çözemedim. Şuan kanaatimce en mantıklısı EBA'nın kendi sistemini kullanmak. İyi forumlar
Bu arada yukarıda yazılana katılıyorum siz niye birbirinize düşüyorsunuz? Birlikte olarak bunun üstesinden gelebilirsiniz.
Hocam bakanlığı savunduğumu nereden çıkardınız. Lütfen ama kelimelerimde öyle birşey görmedim ben. Şu kadar hatalı bir sistemi savunmak benim boyumu aşar. Demek istediğim şu zamanda en büyük sıkıntıyı çeken çocuklarımıza eğitime odaklanalım. Basit şeylere takılı kalıpta çocuklarımızı eğitimden geri bırakmayalım. Eba dan hiç ders atanmıyor bana. 18 saat dersim var. Şimdi kenara çekilip oturayım mı yani. Açıyorum zoom u, kapatıyorum chat i, yabancı görürsem bekleme odasına alıyorum. Problem yok, olsada hesabını veremeyeceğim işler değil. Altı üstü en fazla ceza yerim işimi yaptığım için. Daha önce 2 defa yedim hayatımı zerre etkilemedi. Ama devletin şu zor zamaninda da elimi taşın altina koymaktan geri kalmam. İyi çalışmalar, dersini yapan arkadaşlarıma da iyi dersler dilerim.

https://okullaronline.com/

Tam da dediğinize benzer bir sistem.
Zoom altyapısını kullanıyor. Öğrenci, öğretmen herkesin kullanıcı adı ve şifresi var.
Öğretmenin zoom üyeliği var ve toplantı id, şifre ve linkini sisteme kayıt ediyor. İdare ders programlarını sisteme tanııtıyor. ve tüm okul ders programına göre derslerine giriyor.
Sistem yoklamaları otomatik alıyor, öğretmenin girmiş olduğu ders defterlerini doldurmaları sağlanıyor.
Ama zoom programının kullanımına hakim olmayanlar her türlü programda sorun yaşayacaktır bence.

Hocam bakanlığı savunduğumu nereden çıkardınız. Lütfen ama kelimelerimde öyle birşey görmedim ben. Şu kadar hatalı bir sistemi savunmak benim boyumu aşar. Demek istediğim şu zamanda en büyük sıkıntıyı çeken çocuklarımıza eğitime odaklanalım. Basit şeylere takılı kalıpta çocuklarımızı eğitimden geri bırakmayalım. Eba dan hiç ders atanmıyor bana. 18 saat dersim var. Şimdi kenara çekilip oturayım mı yani. Açıyorum zoom u, kapatıyorum chat i, yabancı görürsem bekleme odasına alıyorum. Problem yok, olsada hesabını veremeyeceğim işler değil. Altı üstü en fazla ceza yerim işimi yaptığım için. Daha önce 2 defa yedim hayatımı zerre etkilemedi. Ama devletin şu zor zamaninda da elimi taşın altina koymaktan geri kalmam. İyi çalışmalar, dersini yapan arkadaşlarıma da iyi dersler dilerim.
Kusura bakmayın madem yanlış anlamışım ben

Hocam Zoom üzerindeki bu sıkıntıda IP adresi tespiti oldukça zor bir durum. Lakin hukuki süreçte kişisel bilgiler ile yapılan işlemlerde o kişi sorumludur. Yani kullanıcı adı ve şifre benim ama işlemi ben yapmadım diye bir durum söz konusu olamaz. Mesela birisi sizin sosyal medya hesabınız üzerinden yaptığı bir hakaret yüzünden sorunlu olarak siz gösteriliyorsunuz (somut olarak kendinizin yapmadığını ispatlayamadığınız müddetçe). Bu noktada bence kişi kendisine tahsis edilen kullanıcı adı ve şifre ile yaptığı işlemlerden sorumludur.

Bakanlık kişisel verilerin korunması kapsamında derslerde görünen ad olarak ad soyad bilgisi kullanılmamasını istiyor, ebadaki gibi ad s**** şeklinde yapmak lazım, bu da ayrı bir sorun bizim için

Bakanlık kişisel verilerin korunması kapsamında derslerde görünen ad olarak ad soyad bilgisi kullanılmamasını istiyor, ebadaki gibi ad s**** şeklinde yapmak lazım, bu da ayrı bir sorun bizim için
ad soyad kişisel bilgi değildir hocam.(YANLIŞ BİLGİ DÜZELTİLDİ) bakanlık önce hizmet içi eğitimlerde tc kimlik no paylaşmayı bıraksın, sonra öğrenci adı kişisel bilgidir desin.

https://kvkk.gov.tr/SharedFolderServer/CMSFiles/ca752cda-c3df-4645-8d5e-e2a507e63200.pdf
"Bir kâğıt parçası üzerine gelişigüzel yazılan ad, soyad ve telefon numaraları Kanun kapsamında değildir."
diyor ama bizim bahsettiğimiz bu değil. Dolayısıyla ad soyadı kişisel veri kabul ediyor, düzelterek özür diliyorum.

Son düzenleme:
Geri