ZORUNDASINIZ. Pardus'a şimdiden alışın.

Kodla Büyü

ercinc98

Süper Üye
Süper Üye
Arkadaşlar, başlığı yanlış anlayanlar olabilir.

O zaman yanlış anlayın.

Ancak tüm eksikliklerine, kullanım alışkanlıklarımızı değiştirecek olmamıza rağmen, artık okullarda PARDUS kullanılacak. Şimdiden Tahtalara yüklendiriltmeye başlandı.

O yüzden PARDUS'a alışın derim.

Arayüz ve temel ayarlarla ilgili sıkıntı yaşayacağınızı zannetmem, illa ki Pardus 17.4 XFCE (64-bit) ve Pardus ETAP kullanmak için Konsol'a ihtiyacınız olmayabilir. Ancak Diğer kullanıcılardan farklı olarak bizim bilmemiz gerek. KONSOL ve komutlarını öğrenin.

2 ay kadardır, Zorla bize kullandırtılıyor. Ve izlenimim şu ki, Pardus'ta herşey konsol içinmiş de diğerleri (grafik arayüz, ayarlar, sstem araçları,...) normal bilgisayar kullanıcıları için yapılmış gibi.

Yani konsol şart.

Evinizdeki işleriniz için kullandığınız kişisel dizüstü ve masaüstüne hemen yüklemeyin.
Virtual BOX ile deneyin. Zaten wifi aygıtı tanısada hiçbir ağa bağlanmaz, ağ kablosu gerek, sonra paket yöneticisinden ayarlar,...
Eğer bilgisayarınıza yüklerseniz, tekrar Windows'a döndüğünüzde sürekli işletim sistemi tercihleri ekranı bir manzara sizi her açılışta bekliyor. :)

Arayüze ve temel ayarlara alıştıktan sonra, eski bilgisayarınız varsa, ona yükleyin derim. Sonra değişik cihazlar takın. programlar yükleyin kaldırın.

UNUTMAYIN. Her linux bir değil, özellikle PArdus için İnternette sürücü ararken , Debian-Ubuntu komutlarına yönelin. Dğer lünux komutları çalışmaz ve deli olursunuz. Ben de öyle oldu. HAFTALARCA YANLIŞ YOLDA GİTMİŞİM.

Win'e göre hızlı açılıyor ancak kullandıkça o da yavaşlıyor. Önemli dosyalarınızı hemen PArdus'a kopyalamayın. Çünkü PC arıza verirse dosya kurtarımı muallak, ve zor. Daha tam anlamıyla denemedim.

İlk başta başvuru kaynağınız : "Pardus İşletim Sistemi Kitabı" olsun.
http://indir.pardus.org.tr/PARDUS/pardus_isletim_sistemi.pdf

Pardus grublarına ve PArdus Watsap gruplarına dikkat edin. Soru sorduğunuzda asabileşebiliyorlar. Cahillikle veya hazırcılıkla veya kolaycılıkla suçlanabiliyorsunuz. Sonra Yönetici sizi group'yan atmakla tehdit edebiliyor. Veya Windows yükle sen hocam diyebiliyor.

Şu an BT sınfında özellikleri çok farklı üç PC'de Pardus yüklüydü. Ancak, yeniden Win yükledim. Çünkü dosya paylaşımı olayını tam çözemedim ve sürekli uğraşmak zorunda kaldım.

................................................

NEYSE; size anlatacak kadar bile bilmiyorum. Ancak herşeye sıfırdan PArdus 17.4 ile başlayacağım.

Kurumunuzda da PARDUS KURULACAK dendiğinde hazır olun.

Son düzenleme:
Arkadaşlar, başlığı yanlış anlayanlar olabilir.

O zaman yanlış anlayın.

Ancak tüm eksikliklerine, kullanım alışkanlıklarımızı değiştirecek olmamıza rağmen, artık okullarda PARDUS kullanılacak.

O yüzden PARDUS'a alışın derim.

Arayüz ve temel ayarlarla ilgili sıkıntı yaşayacağınızı zannetmem, illa ki Pardus 17.4 XFCE (64-bit) ve Pardus ETAP kullanmak için Konsol'a ihtiyacınız olmayabilir. Ancak Diğer kullanıcılardan farklı olarak bizim bilmemiz gerek. KONSOL ve komutlarını öğrenin.

2 ay kadardır, Zorla bize kullandırtılıyor. Ve izlenimim şu ki, Pardus'ta herşey konsol içinmiş de diğerleri (grafik arayüz, ayarlar, sstem araçları,...) normal bilgisayar kullanıcıları için yapılmış gibi.

Yani konsol şart.

Evinizdeki işleriniz için kullandığınız kişisel dizüstü ve masaüstüne hemen yüklemeyin.
Virtual BOX ile deneyin. Zaten wifi aygıtı tanısada hiçbir ağa bağlanmaz, ağ kablosu gerek, sonra paket yöneticisinden ayarlar,...
Eğer bilgisayarınıza yüklerseniz, tekrar Windows'a döndüğünüzde sürekli işletim sistemi tercihleri ekranı bir manzara sizi her açılışta bekliyor. :)

Arayüze ve temel ayarlara alıştıktan sonra, eski bilgisayarınız varsa, ona yükleyin derim. Sonra değişik cihazlar takın. programlar yükleyin kaldırın.

UNUTMAYIN. Her linux bir değil, özellikle PArdus için İnternette sürücü ararken , Debian-Ubuntu komutlarına yönelin. Dğer lünux komutları çalışmaz ve deli olursunuz. Ben de öyle oldu. HAFTALARCA YANLIŞ YOLDA GİTMİŞİM.

Win'e göre hızlı açılıyor ancak kullandıkça o da yavaşlıyor. Önemli dosyalarınızı hemen PArdus'a kopyalamayın. Çünkü PC arıza verirse dosya kurtarımı muallak, ve zor. Daha tam anlamıyla denemedim.

İlk başta başvuru kaynağınız : "Pardus İşletim Sistemi Kitabı" olsun.
http://indir.pardus.org.tr/PARDUS/pardus_isletim_sistemi.pdf

Pardus grublarına ve PArdus Watsap gruplarına dikkat edin. Soru sorduğunuzda asabileşebiliyorlar. Cahillikle veya hazırcılıkla veya kolaycılıkla suçlanabiliyorsunuz. Sonra Yönetici sizi group'yan atmakla tehdit edebiliyor. Veya Windows yükle sen hocam diyebiliyor.

Şu an BT sınfında özellikleri çok farklı üç PC'de Pardus yüklüydü. Ancak, yeniden Win yükledim. Çünkü dosya paylaşımı olayını tam çözemedim ve sürekli uğraşmak zorunda kaldım.

................................................

NEYSE; size anlatacak kadar bile bilmiyorum. Ancak herşeye sıfırdan PArdus 17.4 ile başlayacağım.

Kurumunuzda da PARDUS KURULACAK dendiğinde hazır olun.
akıllı tahtalarda bile windows varken bütün bilgisayarlarda windows kuruluyken yani öle birden hadi geçiyoruz diceklerini sanmam ban mantıksız geldi f klavye olayı gibi yalan olur o iş
akıllı tahtaların hepsi windows yüklü geliyo nasıl olacakta parduse geçelim diyecekler

o zaman hocam pardusa sanal makine kurar üzerinde windows çalıştırıyeahhhh olabilir mi?

Windows 8 e ilk geçildiğinde bazı devlet dairelerinde karmaşa olmuştu. Kaydedilen dosya bulunmaıyor, belgelerime erişilemiyor vs vs vs

akıllı tahtalarda bile windows varken bütün bilgisayarlarda windows kuruluyken yani öle birden hadi geçiyoruz diceklerini sanmam ban mantıksız geldi f klavye olayı gibi yalan olur o iş
akıllı tahtaların hepsi windows yüklü geliyo nasıl olacakta parduse geçelim diyecekler

Samsun aynen de öyle yaptı. Geçilecek dendi ve sene başında ildeki tüm akıllı tahtalar Pardus oldu. Buyuk bi problem sıkıntı da olmadı. Gayet başarılı.

Linux minti uzun süreli kullanmışlığım, konsolla bolca haşır neşir olmuşluğum var. Severim de kendilerini ama hazır parası verilip alınmış windows varken, bu konuda kapsamlı bir eğitim verilmemişken hadi pardusa geçiyoruz demek saçma. Akıllı tahtalar alınırken windowssuz alınsa sonuna kadar desteklerdim emrivaki bile olsa. Derseniz ki hadi geçiyoruz derler mi? Hiç şaşırmam. Bir yandan da kullanmayan arkadaşlara tavsiye ederim linux dağıtımlarını incelemelerini. Kendini geliştirmek apayrı bir haz.

Bari bunun eğitimi verilip geçilsin. Bütün projeler güzel, çok iyi de masraf yapılıyor lakin eğitim verilmeden haydi hurraaa denilip işe dalınıyor. Sonuç: kimse bir şey anlamıyor ve yine eski bildiğine devam ediyor..

Pardus forever... fatih projesiyle yüzlercesi yuksek yaptı pardusa da gecişle hepsi dr olur gayrı
Yerli yazilim harika olur sahsi fikrimce... cok uzun zamandir konusulan bir turlu topyekun mucadelesine girilmeyen konudur pardus...

Dayanamadım yazdım, bu uzun versiyonu olacak.

Yahu arkadaşlar meb in böyle bir planlaması daha önce olmadı. Binlerce ET alındı, hepsine windows lisans parası ödendi. Eğri oturup doğru konuşmalı.

Devletin böyle bir planlaması olsa bunun için bir birim kurar, tubitaktan vs isterdi. Sistem en başta yüklü olurdu. Daha kodlamanın önemini bile farkedemediler. ki Devlet meb de bu işi açık açık sahiplenmediği ortada.

Şu an durum nedir? Birkaç arkadaşımız emeğine sağlık pardusu uyarladı. Bir ekonomik kriz dönemi abd ile papaz olunca yerel kararlarla böyle bir uygulamaya geçtiler. Dostlar alışverişte görsün gibi bişey oldu. Benzer çok şey oldu küçük hesapları olanlar iphone ları kırdı ama ben zırhlı mercedesini, özel jetini yakan görmedim.

Şu anda bu kararı verip de bilişimden, okullardaki et kullanımlarının nasıl olduğu konusunda fikri bile olmayanlar birilerine şirin görünmeye çalıştılar.

Ortaya çıkan birçok sorun ise BTR öğretmenlerinin üzerine kaldı. Kaldı ki tüm yazılımların hepsi Windows a göre hazırlanmış olmasına rağmen yine de sorunlar oluyor.
Burda iki tip öğretmen modeli karşımıza çıkıyor aslında:
1.Sorunları gidermek için elinden geleni yapan, pardus alt yapısını öğrenmeye çalışan, buna rağmen kurumsal bir destek olmadığından dolayı birçok sorun yaşayanlar ve bu sorunları çözme sorumluluğunu kendine pay çıkarıp huzutsuz olanlar.
2.Pardus'u kurup olduğu kadar mantığıyla harelet edip, tatlıya tuzluya karışmayıp sıkıntı olduğunda mem böyle istiyor diyip bizde hiç sıkıntı yok diyenler. Bi bakıma doğru zaten, hocalar da tahtaları kullanamazsa sıkıntı çıkmaz.

Peki ne yapmalı, yukarıdan aşağı bakınca sorun yok ise herşey kebaptır. O zaman bu nedenle btr lerde şirin gözükmeye çalışmamalı, sorunlar yukarıya ulaşsın ki bilsinler öyle bir imza atmakla oluyor bu işler.

Bakanlık olsun, fatih projesi olsun bu işe windows ile başladılar. Aslında pardusa zorlamak bakanlıkla çelişmek anlamına da gelebilir.

Esasında fatih ağ alt yapısı uzaktan yönetiliyor ve ET ler uzaktan müdahale edilebilir şekilde hazırlanmış. Ağ alt yapısına bunun için çok büyük yatırım yapıldı. Normalde bir et de sorun çıkarsa uzaktan imaj dahi yüklenebilir, tüm windows ayarları da yapılabilir. Bu olmadığı gibi okul içinde ağları birbirinden yalıtarak ve dhcp, port gibi birçok şeyi kısıtlayarak bizlerin işlerini kolaylaştırabilecek birçok şeyi de engellediler. Tablet işine girmiyorum bile.

Bizim fatih projesi şey gibi, gelin ata binmiş de yaa nasip demiş...

Yarın piyasalar düzelir , krediler ucuzlayıp inşaatlar patladığında, tüketim moduna girildiğinde gör o zaman olan bu çabalar ne olacak. Mercedesler, iPhone lar su olup akacak. Meb ile microsoft arasında daha ne protokoller imzalanacak. Daha niceleri Oracle, intel vsvs...

Daha yazacak çok şey var da...

Son düzenleme:
İnternete girmek dışında ne yapıyor öğretmen arkadaşlar Allah aşkına. MEM'den yeni bilgisayar geldi. Ubuntu kuruluydu. Sınıf öğretmeni teknoloji ile hemen hiç ilgisi olmayan bir öğretmen 3 haftadır kullanıyor. Ne bir şikayet geldi ne bir istek.

Onun haricinde mblock, arduino, scratch depolarda var. Çalışıyor. Virüs derdi yok.

Geç bile kalındı. En kısa zamanda Pardus olur, Ubuntu, Linux Mint vs geçilmeli artık.

Linux yüksek lisans tezinden bilimsel bir ürün, windows ise bir şirket ürünü.

Eninde sonunda, öyle ya da böyle geçilecek.

Hocam tahtalarda libre Office yüklü . Öğretmen usb takip PowerPoint sunuyu açıp öğrenciye gösterirken kırk takla atıyor. Ms officede açılmadı başka bişeyde açıldı diye paniğe kapılıyor. Mecburen ms office viever la yuklemek zorunda kalmadık mi. Onlar mı Pardus kullanacak. Bizde bir sorun olmaz. Bizim hiç bilmeyenimiz bile forumu takıp ederek her sorunu 1 haftada çözer. Yerer ki diğer öğretmenleri psikolojik olarak hazirlasinlar.

hocam önce profil resmini güzel bişey yaparmısınız hiç yakışmamış garip :D ikincisi dert pardüs olsun çözülür burda imaj paylaşmaya çalışan bile onca çalışkan öğretmen var bence bizce sıkıntı yok yeterki idareciler öğretmenler bu fikre önyargılı olmasın gerisi kolay askeriye mantığı bi şekilde yoluna girer kasma

Yeni
İnternete girmek dışında ne yapıyor öğretmen arkadaşlar Allah aşkına. MEM'den yeni bilgisayar geldi. Ubuntu kuruluydu. Sınıf öğretmeni teknoloji ile hemen hiç ilgisi olmayan bir öğretmen 3 haftadır kullanıyor. Ne bir şikayet geldi ne bir istek.

Onun haricinde mblock, arduino, scratch depolarda var. Çalışıyor. Virüs derdi yok.

Geç bile kalındı. En kısa zamanda Pardus olur, Ubuntu, Linux Mint vs geçilmeli artık.

Linux yüksek lisans tezinden bilimsel bir ürün, windows ise bir şirket ürünü.

Eninde sonunda, öyle ya da böyle geçilecek.

linux ın windows 10 kadar uğraştıracağını düşünmüyorum. BT sınıfımda win10 yüklü sanki hergün farklı bilgisayarlar ile çalışıyorum. Hergün başka problem.

Keşke zorunda olsak ama olmayacağız, mikrosoft işletim sisteminin tanesini 1 dolardan verir, biraz da destek yine de olmaz... olmadı mı?

Hiç bilgisayar bilmeyenler zorunan öğrenmedi mi, elbette pardus da öğrenilir. İşin gerçeği.. 1-2 ay içinde hallolur, o internetten indirilen hazır sunuların %10'una hemen libre ofis ayarı verilir... programlar hazır olduktan sonra kullanıcıların %90'nı 1 ayda alışır. Kullanmayanlar zaten kullanmıyor... Libreofisi 1 yıl kullandıktan sonra ofis 2007 olmadıını farkeden kullanıcılar var..

Ama resmi olarak böyle bir şey olmayacak, keşke olsa...

Bu arada işletim sistemi Win8 olsa da en azından Libre ofis var diye sevinmiştim ama farkettimki birçok bilgisayara korsan olarak MSOfis kurulmuş. Benden isteyenlere inatla kurmuyorum ama yine de bir çözüm buluyorlar.
Not:Benim BTS'de öğrenci bilgisayarlarında ve ETde sadece Libre Ofis var.

sen yolları sağ şeritte gidecek şekilde yapmışsın ve bütün insanlarada o şekilde öğretmişsin. Akşam diyorsun ki yarın herkes soldan gidecek sol şerit kullanılacak . trafikteki karmaşayı düşünemiyorum. Bu tarz uygulamalar çok iyi planlanmalı. Bütün artı eksiler masaya yatırılmalı. Tablet olayında olduğu gibi ben dağıttım oldu olmamalı. Sen desen ki yarın herkes PARDUS kullanacak. Çok büyük karmaşa olur. Açıkcası pardusu da çok şey yapmamak lazım. Al en son sürüm en iyi sürüm ubuntuyu kur pardusa bin çeker. Milli yazılım hikayelerini anca derste anlatıyoruz.

antalyadayım geçen yıl pardusun pilot okulunda görevliydim...antalya il merkezi için konuşuyorum ilk geçen bendim. manavgat hele 2 3 senedir parduslu. ben bu kadar pardus düşmanlığı yapanları anlamıyorum. arkadaşlar pardus tahta ismiyle etap bir projedir.yani sürekli güncellenen ve sürekli bizlerin istekleriyle yenilenen bir proje...konuyu açan arkadaşın haklı sebepleri ama yersiz endişeleri var. bende size bir kaç şey söyleyeyim.
1-hiçbir yayın evinin pardus uyumu yokken son bir kaç ayda çoğu uyumlu hale getirdi z kitaplarını
2-libre ofisteki sunu sorunu wps ofis ile giderildi bugün tübitakın en son test imajını kurup denedim.
3-arkadaşın dediği gibi öğretmenler konsolla ve komutlarla uğraşmıyor. kendisi de antalya da ama neden bu kadar abartıyor anlam veremedim. şu an öğretmenler çok memnun ve onlardaki dönütleri ben ile iletttiğimde dönüş alıyorum. örneğin antropi de dokunmatik hassasiyet sorunu vardı bugünkü imajla giderildi, eta kalem zayıftı...yepyeni özellikler eklenmiş.
4-amd tahtalarda ve intel tahtaların bazılarında dokunmatik problemi oluyordu. giderilmiş...yani gitgide güzel gelişmeler var.
5-bir program kuracaksınız sudo apt-get install program adı demenize gerek yok...gdebi paket kurucu hazır icinde. çift tıkla kursun. hangi android telefon exe açıyor... ama herkes kullanıyor.
dipnot:yeniler bilmez ama benim gibi eskiler iyi bilir.dosya yöneticileri bile yokken dos komutlarıyla kara ekranda az cebelleşmedik. sonra NC (NORTON COMMANDER) off dedik..halbuki uyduruktan bir dosya yöneticisi..şimdi geldiğimiz duruma bakın...teknoloji bu kadar ilerlerken pardus yerinde sayar mı..artık devlet sahip çıkıyor bu projeye....
6-ben pardus için yapılan olumlu eleştirileri alır başıma koyar hatta teşekkür eder il koordinatörüne bildiririm..ama sırf muhalefet yapmak için yazılımı karalamaya gerek yok...
7-yazıcı ekleme sorunlu deniyor...kısmen doğru...ama artık üreticiler ppd dosyalarını her geçen gün arttırıyor. yazıcı kurulumlarını sanki driver yolu gösterir gibi kurabiliyorsunuz.

sözün özü... idare bilgisayarlarına lafım yok.kimisi 32 kimisi 64 bit.. pardus şu an 64 bitlerde çalışıyor. ama kesinlikle etkileşimli tahtalarda pardus kullanılmalı...windowsun parasını verdik nasıl olsa deyip kullanmak, lisans yenileme vs gibi işlerde yine bizi onlara mahkum eder...düşünsenize F klavye neden ilerlemiyor...çünkü devlet desteği yok... yeni laptop alıyorsun klavye nasıl olsun diye soran varmı. q ile geliyor. yeni klavye alacaksın misal. q ya göre f daha pahalı. böyle bir ortamda ben de q alırım. ama devlet pardus gibi sahip çıksa o sorun da çözülür. PARDUS a sahip çıkalım... hatalarıyla OLUMLU anlamda tabii ki eleştirelim... iyi akşamlar

Fazlaca fikrinizi açıkça beyan etmeyin. Dışlanıyor ve fişleniyosunuz.

Sonra birileri watsap gruplarında sizden "hani sen şu bilgisayarbilişim'deki PardusZede değil misin?" diyiverir?

İşin gıcık tarafı, emek harcamadığım ve uğraşmadığım imâ edildi.

İnsanlarda bu yeni uygulama için bir bilinç, sahiplenme duygusu oluşturmadan, dayatma ile yapılması yanlış, yazılı emirlerle bunu destekleyebilirsin, ancak gerekliliği önce bir anlat, dairelerde kullanılsa bile diğer ortamlarda da insanlar kullanmaya başlasın isteniyorsa tabi.

Mesela, MEB ve Sanayi-Ticaret Bakanlığı eğer samimi iseler, belirlenecek bir tarihten sonra satılacak tüm dizüstü ve masaüstülerde işletim sisteminin müşteri tercihine bırakılması gibi bir uygulama yapabilirler, yani alacağımız bilgisayarda hangisinin yükleneceğine kullanıcı karar versin.

Pardus, Milli İşletim Sistemi veya Türk Malı değil. Komutlar bile ingilizce, zahmet edip "man man" komutunda bile herşey eng.
Pardus devşirmedir. Milli değil, Millileştirilmiş daha doğru ifadedir.

KESİNLİKLE HAZIRLIKLI OLUN. OKULUNUZDA EN AZINDAN BİR BİLGİSAYARA PARDUS YÜKLEYİN. VE KURUMDAKİ YAZICI, FOTOKOPİ MAKİNALARI, WEBCAM, TARAYICI, , CEP TELEFONU, WİFİ ADAPTÖR, KABLOSUZ FARE-KLAVYE, ARDUİNO, RASPBERRY Pİ, LEGO, ... diğer takılabilir herşeyi deneyin. Yazılımları deneyin, DYS, video oynattırın, kullanıcı ve sistem ayarlarını iyice karıştırın. TELAŞ YAPIN BİRAZ.

İyi Geceler.

Son düzenleme:
22 Kasımda saat 23 habertürkde bakan beye yazınız bakalım ne diyecek.Windowstan ben de sıkıldım.Apple mac os ve pardus kullanıyorum.

ya hocam Allahını seversen milli yazılım demek sıfırdan komutları bile türkçe yazılım mı demek. tabanı incelemeden konuşuyorsun. linux bunların(ubuntu, mint, vs) çekirdeği...duyduğun bütün linux türevleri bu çekirdeği kullanır. türkçe komut demek çekirdeğin değişmesi demek. Amerikayı yeniden keşfetmek demek.böyle bir şey olabilir mi... o çok sevdiğimiz windowsun komutları da ingilizce. o rahatsızlık vermiyor bu veriyor...diyeceksin ki ama windows amerikan vs..doğru sende laf çok fakat bende anlatacak vakit yok...çünkü kapalısın...kalıpların var.ben ne dersem diyeyim, bir aman var...hakkını helal et gece gece meşgul ettim.cümleten iyi geceler.

ya hocam Allahını seversen milli yazılım demek sıfırdan komutları bile türkçe yazılım mı demek. tabanı incelemeden konuşuyorsun. linux bunların(ubuntu, mint, vs) çekirdeği...duyduğun bütün linux türevleri bu çekirdeği kullanır. türkçe komut demek çekirdeğin değişmesi demek. Amerikayı yeniden keşfetmek demek.böyle bir şey olabilir mi... o çok sevdiğimiz windowsun komutları da ingilizce. o rahatsızlık vermiyor bu veriyor...diyeceksin ki ama windows amerikan vs..doğru sende laf çok fakat bende anlatacak vakit yok...çünkü kapalısın...kalıpların var.ben ne dersem diyeyim, bir aman var...hakkını helal et gece gece meşgul ettim.cümleten iyi geceler.
problem olan Pardus'a Yerli ve Milli İşletim Sistemi lafı yakıştırması. İnsanlarımızın duygularıyla oynandığını düşünüyorum.
Windows American, biliyoruz.

problem olan Pardus'a Yerli ve Milli İşletim Sistemi lafı yakıştırması. İnsanlarımızın duygularıyla oynandığını düşünüyorum.
Windows American, biliyoruz.
Hocam Rusya'dan Güney Afrika'ya, Çin'den Kanada'ya dünyada pek çok ülkenin doğrudan ya da dolaylı olarak desteklediği linux türevi var. Yerli, milli, millileştirilmiş her neyse... Siz fiili olarak ne katkı yaptınız ona bakın. En basit haliyle kullanılmasını özendirici bilgilendirme faaliyet vb ile destek olabilmek, ileri düzeyde o eleştirdiğiniz man dosyalarını Türkçe'ye çevirmek, yerli yazılımlar oluturabilmek şeklinde katkınız olabilir mesela.
Saygılar.

Sadece hazır olun ifadesine takıldım. Biz BT Öğretmeniyiz, bizim göbek adımız değişim. Hal böyleyken bu gün geçin desinler bir an düşünmem, çekinmem. Ayrıca bir hazırlığa ihtiyaç duyacağımızı düşünmüyorum.

Geri