Zorunlu Hizmetin Kaldırılması! Önemli

Kodla Büyü

osghe23

Aktif Üye
Arkadaşlar, 11 Eylül 2012 tarihinde atandım, ve 3. hizmet bölgesinin 5. hizmet alanında görev yapmaktayım. Yani doğu görevim 4 yıl. Ve şu an 4. yılımı çalışıyorum.
Zorunlu hizmetimizi Mebbis'ten kaldırmak için İlçe Milli Eğitime gittim.
Atamada bulunan bey, 30 Eylül 2016'yı doldurmadan doğu görevini kaldıramayacağını söylüyor.
Yönetmeliği okudum net bir madde yok bu konuda, ama benim bildiğim "30 Eylül tarihinde doğu görevi bitecek öğretmenler İller Arası isteğe bağlı yer değiştirmede Zorunlu hizmetini bitirmiş sayılır" şeklinde.
Ben mi yanlış biliyorum? Yoksa bu durum cidden böyle mi?
Mevzuatta nasıl geçiyor? Hangi yazıyla bu adamın karşısına çıkmalı?
Bu durumla karşılaşan arkadaşlarım yardımcı olursanız çok sevinirim. :cry:

4 yıl tamamlamadan doğu göreviniz bitmez hocam. il dışı tayin 3 yıl doldurduğunuz için isteyebilirsininz ama yine zorunlu hizmet sayılan yerlere isteyebilirsiniz.
doğu görevinizin bitmesine 6 aydan az süre kala eş durumu alan değişikliği vb. (il dışı, il içi hariç) bir yolla tayin olursanınz o kalan 6 ayınız tamamlandı sayılıp doğu göreviniz tamamlandı sayılır.

Bu durum gerçekten böyle mi? Bazı İlçe milli eğitimler kaldırıyor, bu durumu yanlış mı yorumluyorlar?

tayin isteyebilirsiniz hocam ilçe onaylar göreve başladığınız günün ertesi günü zorunlu hizmeti tamamladı diye değiştirmeleri gerekir

Hocam, mebbiste "zorunlu hizmetini bitirdi" şeklinde yazmazsa ben nereye tayin isteyeyim? Eşdeğer bölgeler açılır bana, her yer açılmaz ki?

Cahil memur zihniyeti yada öğretmenin işini zorlaştıran ilçe mem müdürleri zihniyeti.
Atama döneminde tayin istersin. Çıkarsa zorunlu hizmeti yapmış sayılırsın. Bulunduğun ilde il mem atama'ya sor. İlçeyle işi bırakma.

Zorunlu çalışma yükümlülüğünden muaf tutulacaklar
MADDE 44 – (1) Zorunlu çalışma yükümlülüğünden;
a) 6/5/2010 tarihinden önce Bakanlık kadrolarında öğretmen olarak göreve başlayanlar,
b) Terör eylemleri etkisi ve sebebiyle şehit olan veya çalışamayacak derecede malul olan ya da malul olup da çalışabilir durumda olan kamu görevlileri ile er ve erbaşların, öğretmen olan eş ve çocukları ile anne, baba ve kardeşleri,
c) En az % 40 oranında çalışma gücünden yoksun olduğunu belgelendiren öğretmenler,
muaf tutulur.
(2) Zorunlu çalışma yükümlülüğü öngörülen hizmet alanlarında görevli iken çeşitli nedenlerle 1, 2 ve 3 üncü hizmet alanlarına atananlardan zorunlu çalışma yükümlülükleri altı aydan daha az kalanlar, zorunlu çalışma yükümlülüğünü tamamlamış sayılır. Altı aylık sürenin belirlenmesinde en son görev yapılan zorunlu hizmet alanı dikkate alınır.

champi0ns hocam, son madde beni kapsamıyor. Ben zaten 5. hizmet bölgesinde çalışıyorum. Aynen dediğin gibi öğretmenin işini zorlaştırmaktan başka bir işe yaramıyor bu İlçe milli eğitimler.
Atama döneminde tayin isticem, fakat bana zorunlu hizmeti yapıyor gözüktüğüm için eşdeğer bölgeler açılacak. 1.2. ve 3. bölge açılmayacak. Benim derdim bu :(

hocam yönetmeliğe baktım, ama benim durumumu ilgilendiren bir madde bulamadım :(
İller arası klavuzda bu şekilde bir madde olabilir mi? Zorunlu hizmetle alakalı?

Nasıl yani şimdi seneye benim il içinde bu zamanlarda 6 yıllık zorunlu hizmet bölgesinde olduğum için 18 günüm kalmış olacak zorunlu hizmeti bitirmeme. 30 eylül itibariyle zaten bitmiş görünecek. Bana da mı açılmayacak 1. 2. ve 3. hizmet alanları o zaman :( yani 5 yıl 11 ay 12 gün oluyor mesela şu an hesapladığımda.

Yani 26 Mayıs 2016 tarihi itibariyle tercihlerin bitiminde 5 Yıl 11 Ay 18 Gün

30 Eylül 2016 tarihi itibariyle 6 yıl 3 ay 12 gün

olacak.

6 Yıllık zorunlu hizmet bölgesindeyim.

Hocam, atama döneminde baz alınan tarih 30 Eylül'dür. O yüzden 30 Eylül itibariyle zorunlu hizmetin bitiyorsa senin için sorun yok. İlçeden halledemiyorsan İl Milli Eğitimi ara. Daha da olmadı Bakanlık birimlerini ara. Yardımcı olacaklardır.

30 eylül süre hesabı içindir hocam zorunlu hizmeti etkilemez zorunlu hizmetin bitmeden açılmaz sana zorunlu olmayan yerler. son 6 aylık durumu söyledim zaten bende aynı durumdaydım geçen yıl

afsinbey' Alıntı:
Geçen yıl bu şekilde tayin olan arkadaşlarım var benim de.

zorunlu hizmetine 6 ay kala zorunlu hizmetini kaldıran mı var hocam ? bende geçen yıl o durumdaydım olmuyor o sadece denile eş durumu veya başka bir yolla il değiştirirsen kalkıyo dopu görevi yoksa sadece zorunlu görev olan yerler açılıyor sanan mebbiste

osghe23' Alıntı:
Arkadaşlar, 11 Eylül 2012 tarihinde atandım, ve 3. hizmet bölgesinin 5. hizmet alanında görev yapmaktayım. Yani doğu görevim 4 yıl. Ve şu an 4. yılımı çalışıyorum.
Zorunlu hizmetimizi Mebbis'ten kaldırmak için İlçe Milli Eğitime gittim.
Atamada bulunan bey, 30 Eylül 2016'yı doldurmadan doğu görevini kaldıramayacağını söylüyor.
Yönetmeliği okudum net bir madde yok bu konuda, ama benim bildiğim "30 Eylül tarihinde doğu görevi bitecek öğretmenler İller Arası isteğe bağlı yer değiştirmede Zorunlu hizmetini bitirmiş sayılır" şeklinde.
Ben mi yanlış biliyorum? Yoksa bu durum cidden böyle mi?
Mevzuatta nasıl geçiyor? Hangi yazıyla bu adamın karşısına çıkmalı?
Bu durumla karşılaşan arkadaşlarım yardımcı olursanız çok sevinirim. :cry:

hocam aynen dediğin gibi "30 Eylül tarihinde doğu görevi bitecek öğretmenler İller Arası isteğe bağlı yer değiştirmede Zorunlu hizmetini bitirmiş sayılır". bizim burda başka branştan hocamızında aynı durum başına geldi. ilçe mem e gitti hallettiler. sana tavsiyem sonuna kadar hakkını ara. aramazsan işini bilmez bi memur yüzünden sakata geleceksin. zorunlu hizmetini tamamlamadın sayılacaksın. o atamadaki yer kaplayan arkadaşa söyleseydin ya 3 yılını dolduran tam 3 yıl çalışmadan tayin isteyebiliyor peki. dik dur hocam gözünü korkut. fazlada zıt gitmeden yalnız. bimer e yazmakla tehdit etmeden tehtidvari bir üslüpla dile getir derdini. gider araştırır en azından. ya ağzımı bozacam böyle adamlara olmayacak :verymad:

Zorunlu hizmetin bitimine 6 ay kala ibaresi iller arası yer değiştirme kılavuzunda geçerse tayin isteyebilirsiniz. Adet üzere son 3 4 yıldır her yıl konuyor o ibare. Ama kılavuz yayınlanmadığı için resmi değil sadece

ayrı başlık açmıyım ben de bir soru sorayım. İlk görev yerim geldiğimde zorunlu hizmet değildi.3 yılım dolunca ordan aynı ilçede 5 yıl çalışılacak zorunlu hizmet bölgesine geçtim. bu seneki güncellemelerde şu anki okulum 4 yıla indi,ilçe merkezi de zorunlu hizmet oldu tekrar.yani kendi okulumda 1 yıl daha kalmam gerekiyor normalde. bugün mebbise baktığımda zorunlu hizmeti tamamladı yazıyor. ilk görev yerinin durumu güncellediği için olabilir mi,geriye dönük işletebilirler mi, yoksa yanlışlık yapmış olabilirler mi? BİLEN VARSA ÇOK ÖNEMLİ!!

Teşekkürler arkadaşlar, yoruma açık bir madde de yok, işini bilmez insanlar yuzunden canımız sıkılıyor. Sonuna kadar direncez. Ama klavuzdaki ek madde bizi kurtarıyor sanırım.

arkadaşlar bende önce 2 yıl 28 gün zorunlu bölgede çalıştım alan değişikliği ile arada 6 ay kadar zorunlu olmayan bir yerde çalıştım ve tekrar eş durumu ile yer değiştirip zorunlu bölgeye geldim buranın zorunlu hizmet süresi 5 yıl benim şu anki toplam sürem 5 yıl 17 gün görünüyor ama arada kısa bir süre ertelendiği için şu an tamamlanmamış deniyor. size sorum bu 30 eylül baz alındığında özür grubuyla arada yer değiştirmiş olmam beni etkilermi zorunlu hizmeti 6 aydan az kalanlar ibaresi benim için de geçerli mi il dışı isteyeceğim benim için çok önemli bilgisi olan var mı acaba ?

Senin 30 eylul itibari ile 4.yilin tamanlaniyorsa sen zorunlu hizmeti bitirmis sayilamazsin.gittigin es deger yerde tamamlayacaksin.eylul itibari ile 5. Yilin doluyorsa bitirmis sayilorsun.her yeri secebilirsin...cunku geriye 2 ay gibi bir sey kaliyor o da yaza denk geliyor dogal olarak bitirmeleri gerek...6 muhhabeti bundandir...ogretmenlige esas kismi onemli birde surede.yoksa 4 sene habire ayliksiz izin kullandin memuriyete esas gitmen komik olur dogrusu...

Geri