'Çığır açacak' denilen Fatih Projesi yarı yolda kaldı"

Kodla Büyü
Şimdi bu samanyoluna sallayanlar var. Bu kanalı seyredenlerle dalga geçenler var. Bu kanalın haberine inanmayanlar var. Ben çok şükür ne o ergenekon sürecinde ne de bu süreçte bu kanalı ne seyrettim ne de haberine itibar ettim. Şimdi bu kanalı aşağılayanlar var ya bu kanal askere sallarken kumandalarında bu kanalı 1. sıraya alan adamlardı. Böyle fırıldak dönek adamlar bunlar işte. İşlerine gelince o kanalı favorilere ekler işlerine gelmeyince de siler bunlar. Adam olacaksın adam bi duruşun olacak oynak olmayacaksın. Madem bu kanal fitne fesat kanalı bunu en başından görecektin beyinsiz adam. Şimdi başbakan bunları sevmiyo benim de sevmemem lazım diye bi karar almış adamda irade yok ki. Muhakeme yok. İpotekli kimliğe sahip bunlar.

Çıkar ilişkilerin yolları keşiştirdiği ya da ayrıştırdığına çok güzel bir örnek bence samanyolu. Eskiden bu kanala gönül verenlerin şimdilerde yüzüne bakmamasına ise gülüyorum. Madem bu kadar tarafsızdı (sizinle aynı taraftayken) şimdi ne oldu?

ogiiii' Alıntı:
Çıkar ilişkilerinin yolları kesiştirdiği ya da ayrıştırdığına çok güzel bir örnek bence samanyolu. Eskiden bu kanala gönül verenlerin şimdilerde yüzüne bakmamasına ise gülüyorum. Madem bu kadar tarafsızdı (sizinle aynı taraftayken) şimdi ne oldu?

Bu olaya politik bakmamak elde değil çünkü projenin kendisi politik. Aslında proje demiyorum ben kendisine adı ismen proje sadece. Proje böyle yapılmaz proje yazmanın ve proje yürütmenin belirli bir mantığı vardır. Belirli stratejiler doğrultusunda yapılır. Fatih'in başındakiler bile itiraf etti tablet işinin nasıl başladığını. Seçim meydanında bir tablet sallayıp kimsenin haberi olmadan kimsenin analizini yapmadan bunu da dağıtacağız demekle proje olmuyor. Hiç mi faydalı yanı yok tabiki var ama artıları eksileri analiz edilir ona göre karar verilir.

Anlatamadığımız noktalar var çünkü heryerde olduğu gibi burda da siyaset üstün geliyor. Bir öğretmenin eğitim alanına siyasi bakmasını da anlayamıyor ve tahammül edemiyorum.

Fatih Projesinin ana amacına bakalım "Fırsat Eşitliği" değil mi. Fırsat eşitliği önce yaşamsal faaliyetlerde olur. Okulunda tuvaleti yetersiz olan, duvarları dökülen, tek bir hizmetlisi olmayan, memuru olmayan, 50-60 kişilik sınıfları olan .... okullar var önce bunlarda fırsat eşitliği sağlanmalı. Adam aç anası veya babası terketmiş sen tablet veriyorsun. Bunlar sadece örnekler.

Teachnologist' Alıntı:
Bu olaya politik bakmamak elde değil çünkü projenin kendisi politik. Aslında proje demiyorum ben kendisine adı ismen proje sadece. Proje böyle yapılmaz proje yazmanın ve proje yürütmenin belirli bir mantığı vardır. Belirli stratejiler doğrultusunda yapılır. Fatih'in başındakiler bile itiraf etti tablet işinin nasıl başladığını. Seçim meydanında bir tablet sallayıp kimsenin haberi olmadan kimsenin analizini yapmadan bunu da dağıtacağız demekle proje olmuyor. Hiç mi faydalı yanı yok tabiki var ama artıları eksileri analiz edilir ona göre karar verilir.

Anlatamadığımız noktalar var çünkü heryerde olduğu gibi burda da siyaset üstün geliyor. Bir öğretmenin eğitim alanına siyasi bakmasını da anlayamıyor ve tahammül edemiyorum.

Fatih Projesinin ana amacına bakalım "Fırsat Eşitliği" değil mi. Fırsat eşitliği önce yaşamsal faaliyetlerde olur. Okulunda tuvaleti yetersiz olan, duvarları dökülen, tek bir hizmetlisi olmayan, memuru olmayan, 50-60 kişilik sınıfları olan .... okullar var önce bunlarda fırsat eşitliği sağlanmalı. Adam aç anası veya babası terketmiş sen tablet veriyorsun. Bunlar sadece örnekler.

:alkis: kesinlikle...

:D dün beraber yürüyorlardı.. bugün inatcı keçi gibi köprüde kafa kafaya dalasıyorlar.. çıkar rant koltuk para güç iktidar.... mesele faith degil hala anlamadınızmı:DDD

Bu habere inanlar öğretmen gözüyle değil de siyasi gözle bakıyorlar. Acaba o haberi yapanlar önceden olsa yaparmıydı, paylaşanda önceden olsa paylaşırmıydı? Yazık benim okulumda hiç böyle değil çok güzel gidiyor işler.

bölüşcek birşey yicek bişey kalmayınca birbirini yemeye başladılar olan herzamanki gibi güzel ülkeme oluyor.

neyse işin siyaset boyutunu geçelim tarafsız bir BTR öğrretmeni olarak akıllı tahtayı destekliyorum ama tablet okuluma gelmedi daha martta gelicek ama sonunun hüsran olcağından eminim.sebebleri:

-daha öğretmenler tahtayı kullanamazken tabletle ders işlemek hüsran olur
-öğrenciler zaten laylaylom 3 kuruş dikkatleri var olanda dikkatleride gidicek
-şarj problemi olacak kesinlikle(benim görevli olduğum okul yatılı)
-yatılı okullarda olan az çok bilir devrecilik var çoğu okulda bu sebeble 9lar ezilebilir.

gibi birçok olumsuz yön var. he diceksinizki olumluları var tahtada eyvallah ama tablette olumsuzlar ağır basıyor maddiyatıda farkındaysanız hiç söylemiyorum bile. Allah sonumuzu hayır etsin

turhan287' Alıntı:
Bu habere inanlar öğretmen gözüyle değil de siyasi gözle bakıyorlar. Acaba o haberi yapanlar önceden olsa yaparmıydı, paylaşanda önceden olsa paylaşırmıydı? Yazık benim okulumda hiç böyle değil çok güzel gidiyor işler.

Teklifim şu: Projenin içini değiştirelim. Tablete bu kadar bel bağlamanın neticesi hayal kırıklığı olur. Talebe-öğretmen, kitap-defter ve kalem ilişkisini kırıp atmak bana doğru gelmiyor; normaldir, mürtecîyiz ne de olsa... mayıs 2013

http://www.zaman.com.tr/ahmet-turan-alk ... 87250.html

b,rde bunu okuyun isterseniz
http://www.zaman.com.tr/iskander-pala/f ... 48388.html

pisagorean' Alıntı:
Şimdi bu samanyoluna sallayanlar var. Bu kanalı seyredenlerle dalga geçenler var. Bu kanalın haberine inanmayanlar var. Ben çok şükür ne o ergenekon sürecinde ne de bu süreçte bu kanalı ne seyrettim ne de haberine itibar ettim. Şimdi bu kanalı aşağılayanlar var ya bu kanal askere sallarken kumandalarında bu kanalı 1. sıraya alan adamlardı. Böyle fırıldak dönek adamlar bunlar işte. İşlerine gelince o kanalı favorilere ekler işlerine gelmeyince de siler bunlar. Adam olacaksın adam bi duruşun olacak oynak olmayacaksın. Madem bu kanal fitne fesat kanalı bunu en başından görecektin beyinsiz adam. Şimdi başbakan bunları sevmiyo benim de sevmemem lazım diye bi karar almış adamda irade yok ki. Muhakeme yok. İpotekli kimliğe sahip bunlar.
bu kanalı oldum olası sevmem,izlemem de,dizilerinden tut haberlerine kadar saçmalık...önceden izleyip sonradan izlemeyenlerde doğru yolu bulanlar diyelim:))

ogiiii' Alıntı:
Çıkar ilişkilerin yolları keşiştirdiği ya da ayrıştırdığına çok güzel bir örnek bence samanyolu. Eskiden bu kanala gönül verenlerin şimdilerde yüzüne bakmamasına ise gülüyorum. Madem bu kadar tarafsızdı (sizinle aynı taraftayken) şimdi ne oldu?
haklısın. bi zamanlar bu forumda zamanın, samanyolunun haber linkleri uçuşurdu. bazı arkadaşlar haberleri %100 doğru kabul ederdi. kimseye de laf söyletmezlerdi. öküz öldü ortaklık bitti.

denizlerb' Alıntı:
ogiiii' Alıntı:
haklısın. bi zamanlar bu forumda zamanın, samanyolunun haber linkleri uçuşurdu. bazı arkadaşlar haberleri %100 doğru kabul ederdi. kimseye de laf söyletmezlerdi. öküz öldü ortaklık bitti.
Üstüne üstlük bi de bize akıl veriyo o yarım akıllılar bu kanalı seyretmeyin diye de ben ona yanıyorum :D

ysartemur' Alıntı:
oyungezer' Alıntı:
Fatih Projesinin eksileri olabilir ancak Bence faydalı bir proje. Hiç bir şey olmasa bile etkileşimli tahtalar ve projeye yönelik geliştirilen EBA sistemi bile yeter. Bence ideolojik bakmamak lazım bu işe.
sayın hocam meseleye ideolojik bakmayınca tabletlerin gereksiz hatta yerine göre zararlı olduğu ayan beyan görünüyor zaten.
akıllı tahta ise hepimizin hem fikir olduğu faydalı bir durum.
E aklın yolu bir hocam. Tablet konusu ise çok muğlak bir konu. Mesela öğrencinin tabletinin olmasında ben bir sorun görmüyorum ancak bunu ana ders aracı olarak kullanmak ne derece mantıklı tartışılır. Ancak dediğim gibi bu konuda çok farklı fikirler ortaya çıkabilir.

Arkadaşlar; ne çabuk unuttunuz eski bilgisayarlardan projeksiyonlardan şikayetçi olduğunuz günleri. Projeksiyon, bilgisayar ve ses sistemleri elinde kalmıştık. Şimdi ne güzel kocaman ekran hepsi bir arada bir çok fazlalıktan kurtulduk. Lütfen biraz daha vicdanlı olalım. Samanyolu, zaman vs. bunların güvenirliği artık kalmadı. Onların haberlerinin ne kadar gerçekçi olduğu ortada...

Tahta güzel ama tableti ben de desteklemiyorum. Eğitimin hangi kuramıyla ilgili olduğunu da çözemedim. Benim şahsi fikrim tablet varsa tahtaya tahta varsa tablete çok da gerek olmadığı yönünde...

tahta fikri iyide tahtalar donanım olarak kötü. dokunmatik ayarı çabuk bozuluyor, ekran kartı gene öyle harddisk desen felaket ram yavaş içinde adam akıllı çalışan doğru düzgün program yok vs vs harcanan paracıklar boşa gitti. ayrıca 1-2 sene sonra bunların garanti işi bitince ne olacak bakalım ben onu çok merak ediyorum.

bencede stv doğru haber yapıyor ancak haberi nasıl alıyor? konuşacaksanız bunu konuşun. işin içinde habercilik yok bilgi sızdırmak var demekki neymiş din ile devleti bir birine karıştırmayacaksın...

Bu tartışmaların aslında bilirkişisi bizler olmalıyız. Malum okullarda bu konuda en çok bilgi sahibi olan bizleriz. Okuluna akıllı tahta ve tablet gelen arkadaşlar objektif yorumlar yapabilirlerse durum daha net bir şekilde anlaşılabilir.

Maalesef bu proje başlamadan böyle olacağı belliydi.
Çok söyledik ama bir seçim kampanyası olduğu için mecbur uygulandı.
Türkiyenin altyapısı buna uygun değil, yaptım oldu ile projeler uygulanıyor.
Okullar Fiziksel olarak hazır değil bir kere.
Temizlik , Güvenlik vs gibi ihtiyaçlar her okulun sorunu.
Bu projeye harcanan paralar okulları iyileştirme yönüne harcansaydı şu an durum çok farklı olabilirdi.
(Tabi böyle birşey yapılsa oy getirmezdi)

Bunlar kanka iken de ben tablete karşı idim şimdi de karşıyım.

Her karşı olanı siyasi olarak yaftalamamak gerek... biz işin bilimsel tarafına bakalım...

Bizim okula geldi ve öğretmenlere dağıtıldı. 3310 kullanan öğretmenlere de tablet verildi. Klavyenin bluetooth ile bağlanabileceğine inanmayan öğretmenler şu an bi klavyeye bi de tablete bakıyo ve aklı hayali almıyo. Dokunmatik ekranda tc kimlik numarasını girene kadar alnının derisi çatlayan öğretmenler var. Ekrandaki bi butonu denk getirip tuşlayamayanlar var. Wifi, bluetooth gibi araçları açıp kapamayı bilmeyen öğretmenler var. Velhasılı kelam demek istediğim tableti eline verince dünyası şaşan öğretmenler var. Bu yetersiz öğretmenler yarın bunları öğrenci tabletleriyle etkili bi şekilde kullanacak gibi bir hayale kapılmamak gerek. Öğretmenimiz yetersiz. Öğrenci desen bi an önce gelse de rom falan atsak facebooka girsek oyun oynasak onun derdinde. Yani arkadaşlar bu şartlar altında verim almak mümkün değil. Bunu öğrenci ve öğretmenin bilinçli olduğu bi ülkede çok güzel uygularsınız ama bizim ülkede bu tamamen şov amaçlı bir uygulamadır. Öğretmene seminer vermeye kalksan zaten mesai saatleri dışındaki bi seminere katılmak öğretmen için zulüm. Ve katılanlarda imza sirküsünü bekleyip bi an önce imzayı çakıp gitmenin derdinde. Şimdi size soruyorum. Böyle büyük bi işe öğrenciyi ve öğretmeni bilinçlendirmeden bodozlama dalınır mı akla mantığa uygun mu? Akıllı tahtalara gelince. Tahtalar bilgisayarın büyütülmüş halinden ibaret. Yani önceden öğretmen bilgisayarını getirir flashını takar ve projeksiyonu açıp dersini anlatırdı şimdi ikisi bi alete girmiş oldu. Öğretmen yine flashını takıp testini, görselini ordan anlatıyo. Tahtayı yazı amaçlı kullanan çok az. Yazı işinde kapatıp yine normal tebeşire dönüyo. Tahtalar yetersiz. Ben bi akıllı tahta görmüştüm. Fizik öğretmeni eğik düzlemi ve düzlem üzerindeki cisimi ciziyo acısını veriyo ve oynat tuşuna basıyo. Tahta bunu algılıyo ve onu görsel bi şova dönüştürüyo. Bizim tahtalarımız akıllı teriminden çok uzak. Sadece bilgisayardan ibaret. Bi de dandik bi dokunmatikten ibaret. Mouse yok dokunmatik ekran var olay bu.

Mustafa973' Alıntı:
Arkadaşlar; ne çabuk unuttunuz eski bilgisayarlardan projeksiyonlardan şikayetçi olduğunuz günleri. Projeksiyon, bilgisayar ve ses sistemleri elinde kalmıştık. Şimdi ne güzel kocaman ekran hepsi bir arada bir çok fazlalıktan kurtulduk. Lütfen biraz daha vicdanlı olalım. Samanyolu, zaman vs. bunların güvenirliği artık kalmadı. Onların haberlerinin ne kadar gerçekçi olduğu ortada...
sap ile samanı -akıllı tahta ile tableti karıştırmayalım.

akıllı tahta konusunda hemen hemen hepimiz hemfikiriz. ancak tablet konusu muaamma. zaman tablet konusunu ilk söylendiği günden itibaren eleştirel kaç yazı çıktı bak bakalım. bir kaçının linkini paylaşmıştım

Mustafa973' Alıntı:
peki sevgili hocam gerçekci haber yapan bi yer söylede seyredelim isim verebilirmisin

tabletlere karşı olan herkes haşhaşi ve paralel örgüttür :mrgreen:

papakaa' Alıntı:
tabletlere karşı olan herkes haşhaşi ve paralel örgüttür :mrgreen:
sadece o kadar mı hocam. aynı zamanda;
Sülük (gerçi sonra düzeltti, sülüğe haksızlık olur diye)
Hain,
çete,
piyon,
söğüşçü,
rantçı,
vücuda girmiş ur,
virüs,
ajan,
ininize gireceğiz,
alçaklar,
kan emici vampirler…
imanları şüpheli,
vs...
bakalım daha neler çıkacak.

bu zamana kadar stv izlemezdim de burdaki arkadaşların yazdıklarından sonra bende izleyeceğim. akepeliler hakaret ettikçe kin kustukça cemaatçi arkadaşlar kalender bir şekilde susup konuşacakları günü bekliyorlar. hemde bu kadar ağır iftiralara rağmen.
bu arada bülent arınçın geçenlerde bir lafı vardı..
cemaat akepeden başka bir partiye oy atarsa siyasallaşmıştır diye :puhaha: :puhaha:
bu lafların üstüne zaten cemaatteki arkadaşlar akepeye oy atarsa siyasallaşmış derim :mrgreen:

Kim daha ikiyuzlu sahtekar bilemedim dun tayyibin agzindan cikan her lafi ayet gibi savunan stv ve mmuritlerimi yoksa dun stv den baska kanal izlemeyip bugun stv zartzurt diyen tayyibin muritlerimi

Geri