Öğretmenlik Meslek Kanunu meclise geldi

Kodla Büyü
Ne meslek kanunu ne de uzman ve baş ögretmene ayrıca ek ödeme, hiç birini istemiyorum.Tek isteğim gerçek enflasyon oranında zam yapsınlar bu kadar da tok gözlüyüm...
Aynı fikirdeyim. Beklentim olmamakla birlikte mevcut haklarımızı da elimizden alırlar kanaatindeyim. Sonra onları geri alabilmek için sendikalar mahkemede uğraşır. Geri alınca da sendikalar biz yaptık der sevinir. İnancımızı, umudumuzu ve güvenimizi kaybettik. Çok konuşulacak bir şey kalmadı.

Her gelen eskiyi aratiyor, tecrube ile sabittir. İcerigini sahadakiler hazirlamadi ve taslak yayinlayamadilar. Mutlu edecek bir sey beklemiyorum.

Bence öğretmenin yararına bişey olacak. Eğer olmasaydı şirin göstermek için haberlerde öğretmenler süper haklar kazanıyor diye reklam edilirdi. Ben umutluyum :) çok değil ama az umutlu

AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal meslek kanununa ilişkin yaptığı açıklamada; "Cumhurbaşkanımızın 24 Kasım Öğretmenler Günü'nde müjdesini verdiği öğretmenlik meslek kanununa ilişkin teklifimizi yarın sabah Meclis Başkanlığına sunacağız." dedi.

Mahir Ünal, meslek kanunu ile ilgili yaptığı açıklamaların satır başları şu şekilde;
Bu kanunla öğretmenlik mesleğini kariyer haline getiriyoruz. Meslekte 10 yılını tamamlayanlar uzman olacak ve 1000 TL maaşları artacak. Başöğretmen unvanı alanların maaşları 2 bin TL olarak artacak.
Kanun 12 maddeden oluşuyor. Yürürlük tarihi 2023 olarak düzenlendi.

AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal meslek kanununa ilişkin yaptığı açıklamada; "Cumhurbaşkanımızın 24 Kasım Öğretmenler Günü'nde müjdesini verdiği öğretmenlik meslek kanununa ilişkin teklifimizi yarın sabah Meclis Başkanlığına sunacağız." dedi.

Mahir Ünal, meslek kanunu ile ilgili yaptığı açıklamaların satır başları şu şekilde;
Bu kanunla öğretmenlik mesleğini kariyer haline getiriyoruz. Meslekte 10 yılını tamamlayanlar uzman olacak ve 1000 TL maaşları artacak. Başöğretmen unvanı alanların maaşları 2 bin TL olarak artacak.
Bak 1000 lira 2000 lira verecez ama seneye demişler yani enflasyon karşısında para iyice erisin ondan sonra vereceğiz demek istemişler.

Allah için kendileri dışında kimin yararına bir iş yapmışlar ki bu güne kadar. Ancak yal(A)nhaber dinleyenler inanır bunların masallarına. Daha içeriği belli değil.

Bence Mahir Ünal kendi bile net bilmiyor. 10 senelik öğretmen sınava giriyor başarılı olursa uzman öğretmen olup maaşına 1000 tl ekleniyor diyorlardı. Ahaber 1/4 baş öğretmen maaşını yazmış 9500 tl diye. Herkes cidden maaşlarımızı bu sanacak.

Teklifin toplam 12 maddeden oluştuğunu Ünal, öğretmenlere yönelik 3600 ek göstergenin de bu teklifte yer aldığını kaydetti. Söz konusu düzenlemenin yürürlük tarihinin farklı olacağını anlatan Ünal, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının diğer meslek gruplarına yönelik 3600 ek gösterge çalışması yürüttüğünü anımsattı. Ünal, "Çalışma Bakanlığımızın diğer mesleklerle ilgili 3600 ek gösterge çalışmalarını 2022 yılında tamamlanmasını bekliyoruz. O yüzden bu maddenin yürürlüğünü 15 Ocak 2023 tarihine bırakıyoruz. 2023 yılı bütçe görüşmelerinin sonuna bırakıyoruz." diye konuştu.

https://www.memurlar.net/haber/1008200/ogretmenlik-meslek-kanunu-nda-detaylar-belli-oldu.html

Teklifin toplam 12 maddeden oluştuğunu Ünal, öğretmenlere yönelik 3600 ek göstergenin de bu teklifte yer aldığını kaydetti. Söz konusu düzenlemenin yürürlük tarihinin farklı olacağını anlatan Ünal, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının diğer meslek gruplarına yönelik 3600 ek gösterge çalışması yürüttüğünü anımsattı. Ünal, "Çalışma Bakanlığımızın diğer mesleklerle ilgili 3600 ek gösterge çalışmalarını 2022 yılında tamamlanmasını bekliyoruz. O yüzden bu maddenin yürürlüğünü 15 Ocak 2023 tarihine bırakıyoruz. 2023 yılı bütçe görüşmelerinin sonuna bırakıyoruz." diye konuştu.

https://www.memurlar.net/haber/1008200/ogretmenlik-meslek-kanunu-nda-detaylar-belli-oldu.html
Aceleniz ne o zaman yangından mal kaçırır gibi kimseye sormadan yasa çıkarmaya çalışıyorsunuz? Madem 2023 te yürürlüğe girecek, meclise götürmeden açıklayın da insanlar tartışsın. Bakalım malumsen nasıl bir teşekkür mesajı yayınlayacak.

Anladığım kadarıyla değişen hiçbir şey yok. Uzman öğretmen baş öğretmen işi de 2023 yılına ötelenmis. Müjde müjde öğretmenlere ek 2000 tl zam diye verilir haberlerde artık.
Ayrıca 2. Bölüm madde 3. 2. Bendi başımıza sıkıntı açabilir. Çalışma saatlerinin düzenlenmesi ile ilgili

Ekli dosyalar

• SAVE_20211230_200010.jpg
    SAVE_20211230_200010.jpg
    56.7 KB · Görüntüleme: 656
  • SAVE_20211230_200021.jpg
    SAVE_20211230_200021.jpg
    106 KB · Görüntüleme: 636
  • SAVE_20211230_200028.jpg
    SAVE_20211230_200028.jpg
    87.7 KB · Görüntüleme: 552
Son düzenleme:
Anladığım kadarıyla değişen hiçbir şey yok. Uzman öğretmen baş öğretmen işi de 2023 yılına ötelenmis. Müjde müjde öğretmenlere ek 2000 tl zam diye verilir haberlerde artık.
Ayrıca 2. Bölüm madde 3. 2. Bendi başımıza sıkıntı açabilir. Çalışma saatlerinin düzelmesi ile ilgili

eğer buysa uzman ve başöğretmenlik
dışında her şey aynı.

markette 30 yumurta 50 TL

Yüksek lisans ve doktora mezunları sınavdan muaf olur diyor ama eğitimden muaf olur demiyor. Her halûkarda 180 ve 240 saatlik eğitimler alınacak anlamına mı geliyor? Okulun olmadığı tatil gunlerinde günde 6 saat eğitim verseler, 30 günlük egitim yapar. Bunu anca yaz tatilinde verebilirler. Belki de 2 yıla yayacaklar. Ya da tum seneye. Yani 2023'te yürürlüğe girecek, en az 1 sene eğitim, sonra sınav derken 2024'de 1000tl almaya hak kazanırız. O zamana da 1000tl, 200tl olur. Hepimize hayırlı olsun :)
Hocam bu eğitimler muhtemelen uzaktan olacaktır ama dediğiniz gibi süreci uzatır ve işin suyu çıkar.
Uzmanlığa başvuracak durumda olan öğretmen sayısı yüz yüze eğitime uygun değil benim bildiğim kadarıyla

Yüksek lisans ve doktora mezunları sınavdan muaf olur diyor ama eğitimden muaf olur demiyor. Her halûkarda 180 ve 240 saatlik eğitimler alınacak anlamına mı geliyor? Okulun olmadığı tatil gunlerinde günde 6 saat eğitim verseler, 30 günlük egitim yapar. Bunu anca yaz tatilinde verebilirler. Belki de 2 yıla yayacaklar. Ya da tum seneye. Yani 2023'te yürürlüğe girecek, en az 1 sene eğitim, sonra sınav derken 2024'de 1000tl almaya hak kazanırız. O zamana da 1000tl, 200tl olur. Hepimize hayırlı olsun :)
Sınava girme şartı olarak bu eğitimleri almak gerekiyor. Sınavdan muaf olunca eğitimlere gerek kalmıyor.

Sınava girme şartı olarak bu eğitimleri almak gerekiyor. Sınavdan muaf olunca eğitimlere gerek kalmıyor.
o zaman bu eğitimleri yüksek lisans eğitimlerinde kişiler alıyor mu?
Eğer alıyorsa bu eğitimleri alanlar daha sonrasında yüksek lisans mezunu da sayılacak mı?veya
bir sonraki basamak başöğretmenlikte doktora tamamlamış gibi mi olacak neresinden tutsan yamalı bohça!

o zaman bu eğitimleri yüksek lisans eğitimlerinde kişiler alıyor mu?
Eğer alıyorsa bu eğitimleri alanlar daha sonrasında yüksek lisans mezunu da sayılacak mı?veya
bir sonraki basamak başöğretmenlikte doktora tamamlamış gibi mi olacak neresinden tutsan yamalı bohça!
Y.l. mezuniyeti yök'ün bileceği iş. Bu eğitimlerin içeriğini de bekleyip göreceğiz.

Öğretmenlerin hayrına dişe dokunur bir tarafı görünmüyor. Ucu açık bir süreç. Çıkacağı meçhul tarihte, uzman ünvanı olanlara verecekleri 1000 TL bir teneke yağ alacağı bile şüpheli.

Ayrıntılı resmi yazı yayınlansa da detayları görsek. Diğer özlük haklarında bir değişiklik oluyor mu?

Geri