Öğretmenlik Meslek Kanunu meclise geldi

Kodla Büyü
Yürürlükle ilgili olan 11. maddede sadece 7. madde yani ek gösterge ile ilgili olan 2023 te yürürlüğe girer, diğerleri yayım tarihinden itibaren girer diyor.

o zaman bu eğitimleri yüksek lisans eğitimlerinde kişiler alıyor mu?
Eğer alıyorsa bu eğitimleri alanlar daha sonrasında yüksek lisans mezunu da sayılacak mı?veya
bir sonraki basamak başöğretmenlikte doktora tamamlamış gibi mi olacak neresinden tutsan yamalı bohça!
Doktora yapanlar zaten bilim uzmanı olurlar. Doktora mezunları için "bilim insanı" unvanı ayrı bir kategori olarak belirlenmeli. Torba yasa gibi hepsini bir arada değerlendirdiğinizde akademik çaba desteklenmiyor aksine değersizleştiriliyor.

Sınav.
Neden? Neyi ne kadar ölçecek?
Aslında mantıklı ve kabul edilebilir bir şey değil. Ancak bizim camia hemen çalışmaya başlamış.

Uzman olunca ışıklı tabela yaptıracak insanlar tanıyorum.
Geçen biri bakanlık size minnettar dedi, odasının girişinde uzman müdür yazıyor. Fena kaptırmış kendisini.
Mesela uzman veya baş matematik öğretmeninin sınıfının net ortalaması, stajyerin ortalamasının altında kalırsa! Bence öğretememiş, o şapkadan tavşan çıkmalıydı.

İlk bir kaç satırdan sonraki her şey öylesine, şaka veya İronidir .

Not : yüksek lisans, Doktora ve hatta 2. Üniversite ödüllendirilmeli, ancak bu ekdersin yüzde 3ü 5 i değil, yüzde 100 fazlası, maaşım yüzde 10 ve daha fazlası gibi teşvik edici olmalı.

Son düzenleme:
Anladığım kadarıyla değişen hiçbir şey yok. Uzman öğretmen baş öğretmen işi de 2023 yılına ötelenmis. Müjde müjde öğretmenlere ek 2000 tl zam diye verilir haberlerde artık.
Ayrıca 2. Bölüm madde 3. 2. Bendi başımıza sıkıntı açabilir. Çalışma saatlerinin düzenlenmesi ile ilgili
Eğer bu doğruysa başöğretmenlik en az 11 yıl sonra... madde 6 .3
Yüksek lisansı kendi alanında yapma şartı olması lazım diye düşünüyorum, alakasız alanlarda hobi amaçlı yüksek lisans yapanlar az değil. Gerçekten emek sarf ederek yüksek lisans yapanları tenzih ederim.

Kendi alanında yapılan yüksek lisans hobi amaçlı olmuyor mu? Kendi alanında yapılan o kadar ıvır zıvır yüksek lisans var. Yapılan yüksek lisansın değerini kendi alanında yapılmış olması tek başına belirler mi? Eğer mesele öğrenciye faydası olup olmaması ise; kendi alanında yapılan her yüksek lisans öğrenciye yansıyor mu? Öğrenciye hiçbir faydası olmayacak bir ton kendi alanında yapılmış yl var. Eğer kendi alanında yapılan yl sonucunda başka bir müfredat anlatıyorsa ancak o zaman olur. Ortaokulda da öyle bir şey olmayacağına göre?? Yine öğretmenler arasında kavga başladı hemem. Yok tezli yapanlar yok tezsiz yapanlar yok kendi alaninda yapanlar yok farkli alanda yapanlar... Zaten butun öğretmenler iyilestirme hak ediyor, enflasyon aldı başını gitti. 1 sene sonra 500tl haline gelecek bir ödeme alınacak, onda da kendi meslektaşlarımız paçamızdan tutup aşağı çekmeye çalışıyor. Çok ilginç gerçekten. Sadece tek bir sınavla uzman ilan edildi insanlar ve yillardir fazla maas alıyorlar. Ve bu sinav hakki kimseye verilmedi. Buna kafayi takmıyorlar da alaninda mi degil mi ona kafa takiyorlar. 180 saatle uzman olacaklar ama 2 yil tezli yl yapan adam uzman olamayacak. Niye? Efendim kendi alaninda yapmamış. Avrupa'da ABD'de alanlar arası çalışma özendirilir, akademisyenlerin farklı alanlarda uzmanlasmasina cok önem verilir, bizim burda hobi deyip küçümsenir. Daha gidecek çok yolumuz var bizim.
Yüksek lisans kendi alanında değilse vermeyin diye paçadan aşağı çekenler sınavda beden eğitimi öğretmenine kendi branşıyla ilgili sorumu sorup uzman yapacaklar? Yoksa genel kültür, mevzuat vb. sorarak mı? Burda amaç belli öğretmen dinamik olsun, okusun, araştırsın istemek. Parayla yüksek lisans diploması çok kolay diyen tiplerde var. Bak onlarda ne kadar şanslı sınava girmeden parayla alıp diplomayı uzman olabilirler. Madem okadar kolaysa.

Son düzenleme:
Hissedilen enflasyon böyle devam ederse zaten verecekleri para pul olmuş demektir. Muhtemelen o sene enflasyon dahil alacağımız zammın yanında uzmanlık farkını farketmek mümkün olmayabilir :D

Arkadaşlar yanlış anlaşılma var gibi. 1000 TL gibi bir ücret yazılmamış. Özel hizmet tazminat oranları değiştirilmiş. 7.madde de yazıyor. Bugünlük 1000 olsa bile seneye bu unvan alınana kadar yapılcak tüm zamlar bu paranın üstüne eklenecek. Emeklinin bayram ikramiyesi gibi 1000 TL değil. Ben böyle yorumladım. Bu konuları iyi bilen arkadaşlar forumda mevcut. Onlar da bizi aydınlatabilirler.

Arkadaşlar yanlış anlaşılma var gibi. 1000 TL gibi bir ücret yazılmamış. Özel hizmet tazminat oranları değiştirilmiş. 7.madde de yazıyor. Bugünlük 1000 olsa bile seneye bu unvan alınana kadar yapılcak tüm zamlar bu paranın üstüne eklenecek. Emeklinin bayram ikramiyesi gibi 1000 TL değil. Ben böyle yorumladım. Bu konuları iyi bilen arkadaşlar forumda mevcut. Onlar da bizi aydınlatabilirler.

Öyleyse iyi hocam. Ama özellikle üstüne basa basa 1000 ve 2000 olarak telaffuz edilmesi bende bu hissiyatı uyandırdı.

Valla ben de baktım ama 7. maddede kariyer basamakları ile ilgili bir yorum çıkarılacak nokta göremedim hocam. Neresinden nasıl anladın onu?

Hocam madde 7 tüm öğretmenleri ilgilendiriyor. Ek göstergeyle ilgili. Uzman öğretmenlikle ilgili değil. Tabii uzman olduktan sonra 1000tl'yi ek ödeme olarak değil maaşa eklerlerse o zaman göstergeler bir işe yarar. Zamlarla birlikte 1000tl de artar. Ama benim tahmin maaşa entegre etmeyecekler dil tazminati gibi cocuk yardimi gibi ek odeme olacak. Ek ders ucreti dil tazminati cocuk yardimi bunlar yillardir ayni. Cok cüzi farkliliklar var. 1000tl de belki 20tl 40tl artabilir senede. Gerçi taslaga yeniden baktim 1000-2000 gibi bir sayi da goremedim. Dun gormustum diye hatirliyorum. Neyse... Belki 1000tl bile vermeyecekler.
Güya doktorlara da 5'er bin dağıttılar hocam :) Binlik bol. Yakında binlik banknot mu çıkacak acaba :)

Arkadaşlar insanların hayatlarını refah seviyesine bile doğru dürüst çıkarmayacak bir parayı şarta şurta bağlayıp verme kararına itirazdı bizim asıl aşmamız gereken problem bi durun . Ne çabuk asıl görmemiz gereken noktayı unuttunuz , unuttuk . Şimdi yüksek lisans mı tezli mi alan sorusu mu gibi gereksiz detaylarda boğulup birbirimizi yiyoruz farkında mısınız . Amaçlanan gerçeğe ulaşıldı mı sadece bana mı öyle geliyor

2021-12-31_10-10-06.png

İkinci fıkra aşağıdaki gibidir.

(Ek fıkra: 30/06/2004 - 5204 S.K./1.md) Birinci fıkrada sayılanlardan ayrıca;
a) Başöğretmen unvanını kazanmış olanlara % 40'ına,
b) Uzman öğretmen unvanını kazanmış olanlara % 20'sine,

Ekli dosyayı görüntüle 71035

İkinci fıkra aşağıdaki gibidir.

(Ek fıkra: 30/06/2004 - 5204 S.K./1.md) Birinci fıkrada sayılanlardan ayrıca;
a) Başöğretmen unvanını kazanmış olanlara % 40'ına,
b) Uzman öğretmen unvanını kazanmış olanlara % 20'sine,

Şu an uzman öğretmenler 341,61 TL alıyormuş
Bunun üç katı 1.024,83 TL eder
Katsayılar yükseldikçe bu değer artacaktır
Başöğretmenler için bunun iki katı olacak

Neden 2023 istedikleri her şeyi anında yürürlüğe sokuyorlar.
Ben önümüzdeki yıl seçim olacağını düşünüyorum. Burada kaf dağının ardını gösterme durumu var. Artık vaat de veremiyorlar. Ne diyecekler, 2023 te 3600 vereceğiz mi diyecekler? O zaman sormazlar mı bu bir önceki seçim vaadiydi. Birşey yapıyor görünmek için yapılıyor. Bir de zam meselesi var. Öyle bir algı yapılacak ki olmayan birşey üzerinden dünyaları verdik mesajı verilmeye çalışılacak. Ve biz bile yine burada yüksek lisans mı doktora mı bunu tartışıyoruz.
Bence ağız birliği yapıp biz ek bir şey istemiyoruz, düşen hayat standartlarımız ölçüsünde zam talep ediyoruz mesajı verilmeli. Neticede zam bir iyileştirme değil bu haktır. Bunun üzerine bir iyileştirme düşünülüyor ise bu tartışılabilir.
Şuan ihtiyaç olan şey iyileştirme değil düşen hayat standartlarımızı tekrar eski haline getirecek oranda ZAM dır. Gerisi lafı güzaf.

Benim anladığım 2023'te ek gösterge hükmü yürürlüğe girecek. Diğer hükümler (başöğretmen- uzman öğretmen) ise yayınlandığı tarihten itibaren yürürlüğe girecek.

Yaptığım bazı hesapları sizinle paylaşmam istiyorum.
Uzman ve başöğretmen unvanına sahip olacak öğretmenlere yapılması düşünülen 1.000 TL ve 2.000 TL gibi artışlar, emeklilere bayramlarda ödenen 1.150 TL gibi sabit tutarlar değil.
Hâl-i hazırda uzman uzman öğretmen unvanına sahip bir öğretmen, eğitim ve öğretim tazminatını % 20 fazla yani, 341,61 TL alıyor.
Kanun taslağında bu % 20 lik fazlalığın % 60 olacağı yazılı. Bu durumda uzman öğretmen unvanına sahip olacak bir öğretmeninde ilave eğitim ve öğretim tazminatı -aralık katsayılarına göre- 1.024,84 TL yapıyor. Bu da mevcut uzman öğretmenler için 683,23 TL artış demek.
Aynı şekilde başöğretmen unvanına sahip olacak bir öğretmenin eğitim ve öğretim tazminatı, % 40 yerine % 120 artışla ödenecek, bu da aralık katsayılarına göre maaşta 2.049,69 TL artış demek.

Hülasa yapacak olursak, ilk defa uzman öğretmen unvanını kazanacak bir öğretmenin maaşı aralık katsayısına göre; 1.024,84 TL artacak.
Uzman öğretmenlik yaparken ilk defa başöğretmenlik unvanını kazanacak bir öğretmenin maaşı ise 1.024,84 TL artacak.
Öğretmen iken başöğretmen olan birinin maaşı, 2.049, 69 TL artıyor.

Bu kanun taslağında şüphe ve tereddüte sebep olan bir husus var. Şöyle ki:
Bu taslakla, 657 sayılı kanunda yer alan
a) Başöğretmen unvanını kazanmış olanlara % 40'ına, ibaresi "Başöğretmen unvanını kazanmış olanlara % 120'ına" olarak değiştirilmek isteniyor.
b) Uzman öğretmen unvanını kazanmış olanlara % 20'sine, ibaresi "Uzman öğretmen unvanını kazanmış olanlara % 60'sine" olarak değiştirilmek isteniyor.
Sıkıntı şurada başlıyor.
Devlet memurlarına ödenecek zam ve tazminat kararı incelendiğinde;
1) Uzman öğretmen unvanına sahip olup, 1-2 derecelerden aylık alanlara ilave % 20 tazminat, diğer derecelerden aylık alanlara ise % 15 tazminat artışı yapılır diyor.
2) Başöğretmen unvanına sahip olup, 1-2 derecelerden aylık alanlara ilave % 40 tazminat, diğer derecelerden aylık alanlara ise % 30 tazminat artışı yapılır diyor.
Yani bu durumda kanun taslağında sadece 1-2 derecelerden aylık alanların tazminat oranları artırılmış, diğer derecelerden aylık alanların tazminat oranları değiştirilmemiş.

• Beğen
Tepkiler: omd
Arkadaşlar insanların hayatlarını refah seviyesine bile doğru dürüst çıkarmayacak bir parayı şarta şurta bağlayıp verme kararına itirazdı bizim asıl aşmamız gereken problem bi durun . Ne çabuk asıl görmemiz gereken noktayı unuttunuz , unuttuk . Şimdi yüksek lisans mı tezli mi alan sorusu mu gibi gereksiz detaylarda boğulup birbirimizi yiyoruz farkında mısınız . Amaçlanan gerçeğe ulaşıldı mı sadece bana mı öyle geliyor

Bence de amacına ulaşılmış hocam. Alım gücümüz bitmiş, eski haline dönmeyi istemeyelim de birbirimize girelim!

2023 te yürürlükte olacakmış arkadaşlar sizde hiç bir şeyden memnun olmuyorsunuz "nankörler! ".2071 de diyebilirlerdi.

Arkadaşlar konu yine alakasız yerlere saptı. Tüm öğretmenlere yarın 1.000 tl zam verse ne olur, vermese ne olur?
Sadece son 1 ayda gelen zamları karşılamak için maaşa yüzde 50 artış yapılsa ancak 1 ay önceki alım gücünüze sahip olursunuz . Zam bile almamış olursunuz.

Ben hiçbir doktorun yada polisin özlük hakları konusunda ayrı düştüğüne şahit olmadım . ama öğretmenler olarak en ufak bir açıklama bizi birbirimize düşürmeye yetiyor. Herkes kendinde olana yada olmayana göre durumun yanlış olduğunu savunuyor maalesef. Yasa olumlu yada olumsuz bilemem ama Öğretmen camiasını birleştirmek yerine yine gruplara ayırdı.

Ben hiçbir doktorun yada polisin özlük hakları konusunda ayrı düştüğüne şahit olmadım . ama öğretmenler olarak en ufak bir açıklama bizi birbirimize düşürmeye yetiyor. Herkes kendinde olana yada olmayana göre durumun yanlış olduğunu savunuyor maalesef. Yasa olumlu yada olumsuz bilemem ama Öğretmen camiasını birleştirmek yerine yine gruplara ayırdı.
Bin lira için bunca tantana

Geri