2. sınavı uygulamalı yapmayı düşünen var mı?

Kodla Büyü

ayaz10

Site Gezgini
2. sınavı uygulama sınavı olarak yapmayı planlıyorum.Bu şekilde yapmayı düşünen arkadaşlar varsa nasıl bir sistem uygulamayı düşünüyorlar? Fikir verebilir misiniz?

Bir çizelge oluşturup öğrencileri tek tek yanıma çağırarak değerlendirme yapmayı düşünüyorum.

hocam öncelikle sınavda soracağım uygulamaları bir hafta öncesnden sözlü bir şekilde söyleyeceğim.
- Sınav sorularını aynı yazılı sınavda olduğu gibi hazırlayacağım.
- Öğrenci sayısı kadar fotokopi çektireceğim. Sınavda öğrencilere dağıtacağım, öğrenciler ad soyad numaralarını yazacaklar.
- Sınav sorularının yanına yapabildi yapamadı listesi hazırlayacağım.
- sınavda son 10 dakika öğrencileri tek tek dolaşarak kendi isimleri yazılı kağıtlarda değerlendirme çizelgesini dolduracağım.
- Sınav sonuçları anında verilmiş olacak.

Öğrencilerimin yarısının evinde bilgisayar yok. Pek adaletli olacağını düşünmüyorum bu açıdan.

ben de aynı yazılı yapar gibi bir yazılı kağıdı hazırlayıp uygulama soruları sorgmayı düşünüyorum. Öğrencilerin yarısını 1. ders yarısını 2. ders tek başına bilgisayar başına oturtup o kağıttaki uygulamaları yapmalarını istemeyi düşünüyorum kağıtta birkaçtane de test sorusu olabilir. DEdiğiniz gibi uygulama sınavlarının yanına yaptı yapmadı diye çizelge hazırlanabilir. Peki öğrencilerin yaptığı uygulamaları sınav kağıtları gibi saklamak gerekir mi?

Ben de uygulama sınavı yapmayı düşünüyorum hocam. Fakat bir rubrik eşliğinde değerlendirme yapacağım ve yaptırdığım sunu dosyalarını da dosyalayıp arşivleyeceğim.

ben de arşivlemeye karar verdim dün müfettişler geldi rehberlik için bu demek oluyor ki teftişe de gelecekler ve bu notları neye göre verdin diye sorucaklarını düşünüyorum

bende uygulama sınavı yapmayı düşünüyorum. Haftaya sınavı yapacağım, anlatacaklarımı bitirdim bu hafta da sınava benzer bir uygulama yaptırmayı düşünüyorum. Bir değerlendirme ölçeği hazırlayıp ona göre not vereceğim yaptıklarına. Bilgisayarlardan toplayıp cd ye çekip idareye vereceğim.

geçen hafta aynı sınav gibi uygulamalı olarak performans ödevi yaptırdım. Bugün de ilk uygulama sınavıma başladım çok şükür önemli bir problemle karşılaşmadım. İnşallah diğerleri de böyle olur. Okuması da çok kolaydı. Tavsiye ederim

Bilişim Teknolojisi dersinin yazılı sınav olarak yapılması ölçme değerlendirmenin eksik kalması demektir. Öğrencilerin ne kadar öğrendiğini tespit edilmesi konusunda sıkıntı yaratır. Uygulamaya yönelik kazanımların tespit edilebilmesi için bende uygulama sınavı yapacağım

ayaz10' Alıntı:
ben de aynı yazılı yapar gibi bir yazılı kağıdı hazırlayıp uygulama soruları sorgmayı düşünüyorum. Öğrencilerin yarısını 1. ders yarısını 2. ders tek başına bilgisayar başına oturtup o kağıttaki uygulamaları yapmalarını istemeyi düşünüyorum kağıtta birkaçtane de test sorusu olabilir. DEdiğiniz gibi uygulama sınavlarının yanına yaptı yapmadı diye çizelge hazırlanabilir. Peki öğrencilerin yaptığı uygulamaları sınav kağıtları gibi saklamak gerekir mi?

Bende uygulama sınavı yapacağım. Uygulamaları da sınav kağıdı gibi saklamak gerekir.

ben başladım yapmaya tam bir işkence. bir hafta önce yaptıkları şeyleri şimdi yapamıyorlar. yazılı yaptım döküldüler, uygulamada iyiler dedim onda da dökülüyorlar ne kadar boşvermiş bu çocuklar aklım almıyor.

bende haftaya yapacağım, sırasıyla yanıma çağırıp soru soracağım. 2004-05 yıllarında bu şekilde yapmıştım. birinci ders yapılan uygulamayı ikinci ders soruyorsun cevap veremiyorlar çok vahim bir durum yeni nesil.

ayaz10' Alıntı:
Hocam bu şekilde yapmamaın sebebi zaten saklayıp bir sıkıntı olduğunda "belgesi bulunsun" mantığı için yoksa uygulama sorularını projeksiyondan gösterip yaptıkları etkinliğide usb disk e kaydederesen de aynı mantıkolur.

ben uygulama sınavı yapmayı çok düşündüm fakat şu durum gerçekten göze çarpıyor. Bir arkadaşımın belirttiği gibi bütün öğrencilerin evinde bilgisayar olmadığı için uygulamada yetersiz kalan öğrencilerimiz olabilir. Bunun için yazılı sınavdan yana kullandım şansımı . Evet tam bir değerlendirme olmuyor ama en azından çalışan öğrenci karşılığını alıyor.

Ben de uygulamalı sınav yaptım, sınıfta 10 pc olunca o sınav bitmek bilmedi ama... :mrgreen: öğretmen arkadaşlar bile dalga geçmeye başladı... Öğrenciler zannettim ki harikalar yaratacak sonuç yine berbat. Bu arada sınavı da paylaşayım :roll:

Ekli dosyalar

• BT 1. Dönem 2. Sınav Uygulamalı.rar
    942.5 KB · Görüntüleme: 93
Az önce ilk uygulama sınavından çıktı öğrenciler, ilk sınavı iyi geçenler güzel yaptılar, ilk sınavı kötü olanlar maalesef yine döküldüler. Tamam bir öğrencinin evinde bilgisayar olmayabilir ama bu kadarda beceriksizlik olmaz ki. Sınıfta hiç mi bir şey anlamadın.

Bu arada uygulama yapacak arkadaşlarda en az 15 pc ve netsupport olması lazım, iş çok hafifliyor.

Arkadaşlar ben ilk sınavı uygulamalı yaptım. 13 tane bilgisayarım var NETOP kullanıyorum. Her bir bilgisayara 1 öğrenci oturttum ve 15 dakika süre verdim. Her bir bilgisayar için minik bir sayfa dağıttım, Bu sayfanın aynısı oluşturup sayfanın içine ad soyad yazacaksınız dedim, kaydederkende masaüstüne kaydedeceksiniz dedim. Sonra NETOPun dosya toplama özelliğini kullanarak masalardan bütün çalışmalarını topladım. Not verirkende her yaptıklarına için puan alacakları bir çizelge hazırlamıştım. Mesela kaydetme 10 puan, şekil ekleme 10 puan boyama,5 puan, yazı tipi büyüklüğü vs vs vs. Sonrada sınıfın kalanını aynı şekilde uygulama yaptırdım. Çok rahat bitirdiler.

Ayrıca senenin başından beri her anlatımdan sonra çocuklara konu ile ilgili çalışmalar yaptırdım (mesela "bilgisayar kullanırken dikkat edilmesi gereken sağlık kuralları" , "güvenlik tedbirleri", e-devlet vs. Çocuklar her anlatımdan sonra internetten kopyala yapıştır ile bilgileri alıp, wordte ödevler hazırladılar, bunu kendi klasörlerine kaydettiler, bu güne kadar 6 çalışma yaptık bu şekilde). Bu çalışmalarıda performans notu olarak kullanacağız dedim. Ve o şekilde not verdim.

Bu hafta 2. sınavları yapıyorum. Bu kez yine bilgisayarda değişik bir uygulama düşünüyorum. Wordte biçimlendirmeyi kısıtla özelliğini kullanarak yazılı soruları hazırlayacağım, bu belgeleri çocukların bilgisayarlarına göndereceğim. Çocuklar belgede sadece cevap için ayrılan yerlerde değişik yapabilecekler, sorular kısa cevaplı olacağı için kısa bir zamanda ad soyad için ayrılan bilgileri düzenleyip kaydedecekler. Bende bu belgeleri toplayıp 2. notları vereceğim. Eğer ilgilenirseniz sizede gönderebilirim.

Ekli dosyalar

• 2. Sınav.rar
    1.8 MB · Görüntüleme: 88
ben öğrencilere 40 dk süre vermekle hata yapmışım sanırım sizin gibi daha kısa bir sürede yapmak neden aklıma gelmedi bilmiyorum. Uygulama sınavı yapmam bir daha diyordum ama bu süre olayını kısaltıp 2. döneme tekrar denemek geldi içimden :+1: , paylaşım için sağolun hocam

Ben yazılı sınav yapacağım ancak Netup schooll ile. kağıt derdi okuma derdi yok. 20 dakikada her şey tamam. Sorularıda buraya dosya halinde ekeleyceğim.

Geri