2023 maaş zam beklentisi

Kodla Büyü
Daha önce hiç olumlu ters köşe gördünüz mü Hocam
Zaten düşük bir ihtimal dedim hocam. Gönül işte, bazen inanmasa da umuyor. Allah var ümit var. Benimkisi o hesap. Değilse kula güvendiğimi söylemiyorum.

Allah'tan umuyorum yani. Ne diyeyim, Allah onların da kalbine biraz merhamet versin. Değilse şu ekonomik şartlarda düşük artış demek, hiç bir merhamete yakışmaz. Benim düşüncem bu.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Vergi dilimi etkisi 500 tl. Vergi dilimi muhabbeti ile 500 tl ile mi kandiracaklar bizi. Birde inş diyorsunuz adamlar 500 tl ile kandirirmiyiz hesabı yapıyor. Herkes yan ödeme mi alıyor ek ders mi alıyor. Maaşa etkisi 500 bilemedin 600 tl olsun. Maaşla geçiriyoruz biz. 2 3 yerden ek ödeme alanlar için fayda getirir bizim gibi maaşa talim edenlere kazık girer yine.
Bu gün bir öğretmen arkadaşla maaşımız 14 bin olur mu diye konuşurken Mem de işçi kadrosun da bir abla kulak misafiri olmuş ,maaşım 28 olur mu hocam sizce dedi..28 bin tl..çok şaşırdım.14 bin maaşım var 4 tane de ikramiyem var, üç ayda bir 30 bin kredi ödüyorum maaşın yarısı gidiyor çok zorlanıyorum ,28 çok değil versinler ya inşallah maşallah size 14 bize 28 verirler diye söylene söylene gitti.
Öylece arkasından arkadaşla bakıştık bir şey demeye dilimiz varmadı üzüldük

orta sınıfı yok ettiler; gerçekten ya fakir - ya zengin artık insanlar. hala kendini orta sınıf sanan öğretmen arkadaşlar varsa;

onlara da sorayım ;
Bir daire için kredi ödeme gücünüz var mı ?
C segmenti; sıfır km. bir araç satın alabilir misiniz ?
ailenizle 4-5 gün bir otelde tatil yapabilir misiniz ?
RAhatça gidip bir notebook satın alabilir misiniz?
ailece dışarıda oturup afedersiniz balık - et yiyebilir misiniZ?
Gidip kendinize bir takım elbise ve 1 çift ayakkabıyı rahatça alabilir misiniz?

Ben kendi adıma bundan 6-7 sene önce iyi kötü bunları yapabilirken şu anda yapamıyorum ; ben 4 kişilik bir aile geçindiriyorum; ve adeta boğaza ve faturalara çalışır oldum... derecem 1-4 e geldi böyle zor ve umutsuz bir dönem yaşamadım.

orta sınıfı yok ettiler; gerçekten ya fakir - ya zengin artık insanlar. hala kendini orta sınıf sanan öğretmen arkadaşlar varsa;

onlara da sorayım ;

Ben kendi adıma bundan 6-7 sene önce iyi kötü bunları yapabilirken şu anda yapamıyorum ; ben 4 kişilik bir aile geçindiriyorum; ve adeta boğaza ve faturalara çalışır oldum... derecem 1-4 e geldi böyle zor ve umutsuz bir dönem yaşamadım.
Devlet çalışanları zor durumda hocam. Özel kalifiye elemana iyi zamlar veriyor. Esnaf zaten hepsi köşe oldu.

Arkdaşlar herkes var olan sorunu dile getirmiş evet ortada büyük bir sorun var alım gücümüş düştü mevcut enflasyonlara göre maaşımız çok az...Peki bu sorunun çözümü için kimse birşey yazmamış herkes kendini tekrar ediyor. 1 milyonun üzerinde öğretmen var türkiye de ama en boş sesi çıkmayan grupta biziz heralde. eminim bu eleştirileri yapan arkadaşlarımın çoğu eğitim birsenlidir. Adamlar öğretmen maaşını asgari ücrete eşitlediler sen de gidip bunlara destek olarak sendikalarına katılıyorsun ya da istifa etmiyorsun... Bence topluca biraraya gelip ülke genelinde sesimizi çıkaracak bir etkinlik yapmalıyız mting gösteri vs..ben böyle düşünüyorum

Arkdaşlar herkes var olan sorunu dile getirmiş evet ortada büyük bir sorun var alım gücümüş düştü mevcut enflasyonlara göre maaşımız çok az...Peki bu sorunun çözümü için kimse birşey yazmamış herkes kendini tekrar ediyor. 1 milyonun üzerinde öğretmen var türkiye de ama en boş sesi çıkmayan grupta biziz heralde. eminim bu eleştirileri yapan arkadaşlarımın çoğu eğitim birsenlidir. Adamlar öğretmen maaşını asgari ücrete eşitlediler sen de gidip bunlara destek olarak sendikalarına katılıyorsun ya da istifa etmiyorsun... Bence topluca biraraya gelip ülke genelinde sesimizi çıkaracak bir etkinlik yapmalıyız mting gösteri vs..ben böyle düşünüyorum..
Haklısın herkes öğle düşünüyor ama celladına duyduğu aşktan da vazgeçemiyor; ilk günkü aşk farklı bi zevk veriyo

Hani diyorsunuz ya neden en az asgari ücretli kadar zam talebi memur platformlarından neden gelmiyor diye?

Çünkü bütün memur platformları telegram gruplarından tutunda sosyal medya yada basın hepsi yalakaların kurdukları sistem.

Bu kişiler yönettikleri platformda böyle talepleri yazanları blokluyorlar mesajlarını siliyorlar. Yani bu kişiler memurun sesini kesme engelleme üzerine ciddi ciddi çalışmalar yapıyorlar.

Çünkü bunların her biri malum sendika yönetiminde. Ve her sözde o sendikaya dokunduğundan ilk yaptıkları iş silme engelleme.

98 yılında bir öğretmen 84 milyon maaş alırken bir polis memuru 80 milyon TL maaş alıyordu. Şimdi ise bir öğretmen 9500 TL maaş alırken bir polis memuru 16-17 bin TL maaş alıyor. Yanlış anlaşılmasın polislerin maaşını eleştirmiyorum. Öğretmenlerin maaşlarının nasıl eritildiğini göstermeye çalışıyorum. Yetkili sendika yandaş olduğu müddetçe öğretmen ekonomik açıdan rahatlayamaz. Futbol takımı tutar gibi sendika tutuyoruz. Zam zamanı geldi çattı. Yetkili sendikayı gören, duyan var mı? Bu sendika şimdi konuşmayacaksa ne zaman konuşacak? Ekstra zam alabilmek için bugün ortalığı ayağa kaldırmayacaksa ne zaman kaldıracak? Herkes sus, pus. Yapacak bir şey yok. Demek ki eğitimbirsenli arkadaşlar maaşlarından, yaşam koşullarından çok memnunlar ki hala bu sendikaya yetkiyi veriyorlar.

Son düzenleme:
Hakkını alabilen devlet çalışanlarından bugüne...

Hepsi ebsli, hepsi Türk-iş'li olunca sonuç olarak maaşınızı asgariye eşitlerler. 3-5 liyakatsiz kendine okul müdürlüğü, yardımcılığı alacak diye sizi kullanır. Onlara koltuk size de asgari ücret verirler.

98 yılında bir öğretmen 84 milyon maaş alırken bir polis memuru 80 milyon TL maaş alıyordu. Şimdi ise bir öğretmen 9500 TL maaş alırken bir polis memuru 16-17 bin TL maaş alıyor. Yanlış anlaşılmasın polislerin maaşını eleştirmiyorum. Öğretmenlerin maaşlarının nasıl eritildiğini göstermeye çalışıyorum. Yetkili sendika yandaş olduğu müddetçe öğretmen ekonomik açıdan rahatlayamaz. Futbol takımı tutar gibi sendika tutuyoruz. Zam zamanı geldi çattı. Yetkili sendikayı gören, duyan var mı? Bu sendika şimdi konuşmayacaksa ne zaman konuşacak? Ekstra zam alabilmek için bugün ortalığı ayağa kaldırmayacaksa ne zaman kaldıracak? Herkes sus, pus. Yapacak bir şey yok. Demek ki eğitimbirsenli arkadaşlar maaşlarından, yaşam koşullarından çok memnunlar ki hala bu sendikaya yetkiyi veriyorlar.
Sendikaya dahil olmayı "bizi koruyor", "birşey olmaz" ya da "müdür ve müdür yardımcılığı vb. için lazım" gibi sebeplerle ön planda tutuyorlar genelde.
Yoksa herkes sendikanın sattığını biliyor. Biliyor ama tek hareket yok.

Sendikaya dahil olmayı "bizi koruyor", "birşey olmaz" ya da "müdür ve müdür yardımcılığı vb. için lazım" gibi sebeplerle ön planda tutuyorlar genelde.
Yoksa herkes sendikanın sattığını biliyor. Biliyor ama tek hareket yok.
O kadar haklısınız ki hocam. Bazı tanıdıklarım var ve müdürlük için kaç tane sendika değiştirdiğini hatırlamıyorum. Bir ilçe de EBS'li idi, sürgün yiyerek gelen ülkücü kökenli bir MEM geldi anından TES'e döndü. Sonra o gitti hükümet yanlısı biri geldi tekrar geri EBS'ye döndü. O kadar çok kıvırıyordu ki son durumu ben de bilmiyorum artık.

Şu anki okul müdürüm kendi ağzı ile itiraf etti ve müdür olmak için EBS'ye geçtim, dedi.

Devrin adamı olunca hak, hukuk kimin umurunda. Liyakata göre mevki sahibi olan kaç kişi var ki şu ülkede.

Hal böyle olunca sendikacılıkta da hangi haktan bahsedeceğiz.

Senin maaşın asgari ücret olsa kimin umurunda. Onlar koltuklarını sağlama almışlar, sana mı bakacaklar. Sahipleri ile mutlu mesut ilişki içindeler.

Allah'a güvenen sırtını sağlama almıştır, sendikaya değil. Allah'ın gücü üstünde güç mü var? Ayrıca bir duruşu, oturmuş bir karakteri olanlar daldan dala atlayıp durmazlar. Bence karaktersizliktir bunun adı. Taş yerinde ağırdır, her rüzgarda oradan oraya savruluyorsan bir ağırlığun da yok demektir.

Burda yazdıklarımızın da bir faydası yok aslında ama kendi kendimize içimizi döküyoruz işte. Hep yazıyorum ya, ama Allah'ın da bir hesabı vardır muhakkak. Hiç bir haksızlık yapanın yanına kâr kalmamıştır. Kalmasın da inşaallah.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Asgari ücretli 3 ayda bir 1 maaş ikramiye+ yol+yemek+ bayram seyranda yiyecek yardımı alıyor. Bu yüzden de bırakın onlar bi memur ile denk alıyoruz neredeyse desin. Biz onlardan az kazanıyoruz lütfen haddimizi bilelim

• Beğen
Tepkiler: omd

onlara da sorayım ;

Hiç birini yapamıyorum belki inanmayacaksiniz ama durum bu

Asgari ücretli 3 ayda bir 1 maaş ikramiye+ yol+yemek+ bayram seyranda yiyecek yardımı alıyor. Bu yüzden de bırakın onlar bi memur ile denk alıyoruz neredeyse desin. Biz onlardan az kazanıyoruz lütfen haddimizi bilelim
artıııı 5 ten sonra çalıştığının 2 kat ek mesai olarak hafta sonları çalışıyorsa çarpı iki yevmiye olarak çatır çutur alaraktan en kötüsü 20bin üstü ele geçiyor, sadece düz asgari ücret alan kısım mahalle bakkalında 8-5 mesai çalışan çıraktır ki oda sebze meyve erzak yardımı alır dükkanından.

Vergi dilimi etkisi 500 tl. Vergi dilimi muhabbeti ile 500 tl ile mi kandiracaklar bizi. Birde inş diyorsunuz adamlar 500 tl ile kandirirmiyiz hesabı yapıyor. Herkes yan ödeme mi alıyor ek ders mi alıyor. Maaşa etkisi 500 bilemedin 600 tl olsun. Maaşla geçiriyoruz biz. 2 3 yerden ek ödeme alanlar için fayda getirir bizim gibi maaşa talim edenlere kazık girer yine.
Ne 500 tl'si hocam! 1000 liradan fazla maaşı düşen var! Ben ve benim gibi bir sürü arkadaşım var 1000 tl'den fazla düşüş yaşayan. Ha bi de şöyle bi durum var. Bu bin tl bir anda değil de bi kısmı maaşta bi kısmı ekderste düşüyor. Toplamda 1000 tl'yi geçiyor.

onlara da sorayım ;

Biraz önce daha önce 2-3 taksitle bazen peşin olarak rahatlıkla alabildiğim bir markadan takım baktım. İki bin küsür liraydı yani maaşımın beşte biri kadar. Tabiki sadece bakmakla yetindim.

Ev kredisi ödüyoruz. Eşimle yaz başına kadar ay sayıyorduk bitmesine. Artık bir önemi kalmadı. Kredinin bitmesi bizim harcamalarımızda malesef çok da bişey farkettirmeyecek.
Şimdi şükür edin diyenler tabii çıkacak ama artık inanın sağlıktan başkasına şükür edecek hal kalmadı ki biz iki maaşlıyız. Tek maaşla evini geçindirip çocuğunu okutanlar var.
Yıllardır çocuklarını koleje gönderen arkadaşlarım bu sene pahalılıktan bahsediyorlar ve artık göndermeyi düşünmeyen bile var aralarında.
Eskiden toplumda bir orta kesim vardı. Artık o da yok.
Sosyal medya hesabımda arkadaşların paylaşımlarına bakıyorum zengin olanlar hayatlarına devam ediyorlar hiç bir değişiklik yapmadan. Olan orta ve dar gelirliye oldu.

Yeni yılda her şeyin düzeleceğini söyleyenler var. Ama her şey o kadar kötü gidiyor ki iyisini göreceğime inanamıyorum.

Bir büyüğümün lafıdır;
Atatürk mezardan çıksın bu ülkeyi artık kurtaramaz, kanuni sultan sülayman mezardan çıksın kesilmedik baş bırakmaz.

Arkadaşlar neden sarı sendikalar tek suçlu ilan ediliyor. Merak etmeyin hükümet bal gibi biliyor sarı sendikalı olanların çoğunun sandıkta yan çizdiğini. Bi kendi içimize de bakalım önce. Uzmanlık sınavında bile örnek sorular yayınlanana kadar sınav iptal olsun tagı hergün liste başıydı. Baktılar ki örnek sorular fındık fıstık bir Allahın kulu kalmadı ortalıkta. Öğretmenliği 20-30 sene öncesiyle de bir tutmayın lütfen. 30 sene önce sayı azdı ve görece nitelikliydi öğretmenler. Her konuda olduğu gibi sayının artması niteliği inanılmaz düşürdü ve artık öğretmenler vasıfsız kalabalık konumunda. Merdiven altı üniversiteler,atamaların azlığı inanılmaz bir birikim yarattı.memurluğun cazibesinin azaltılması gerektiğini benden önce birkaç arkadaş konuşmuş zaten ona girmiyorum hiç. Çözüm ana sınıfından üniversiteye kadar eğitimde yeniden yapılanma. Günü birlik değil planlı bir eğitim anlayışıyla çoğu sorun çözülebilir

Arkadaşlar neden sarı sendikalar tek suçlu ilan ediliyor. Merak etmeyin hükümet bal gibi biliyor sarı sendikalı olanların çoğunun sandıkta yan çizdiğini. Bi kendi içimize de bakalım önce. Uzmanlık sınavında bile örnek sorular yayınlanana kadar sınav iptal olsun tagı hergün liste başıydı. Baktılar ki örnek sorular fındık fıstık bir Allahın kulu kalmadı ortalıkta. Öğretmenliği 20-30 sene öncesiyle de bir tutmayın lütfen. 30 sene önce sayı azdı ve görece nitelikliydi öğretmenler. Her konuda olduğu gibi sayının artması niteliği inanılmaz düşürdü ve artık öğretmenler vasıfsız kalabalık konumunda. Merdiven altı üniversiteler,atamaların azlığı inanılmaz bir birikim yarattı.memurluğun cazibesinin azaltılması gerektiğini benden önce birkaç arkadaş konuşmuş zaten ona girmiyorum hiç. Çözüm ana sınıfından üniversiteye kadar eğitimde yeniden yapılanma. Günü birlik değil planlı bir eğitim anlayışıyla çoğu sorun çözülebilir
benim aklım o kadar uzun boylu laflar dizmeye yetmiyor(kamu da istihdamın azaltılması meselesi ozellikle)tek istegim insanca yasam bunu da fazla goruyor hokumet ve siyasiler zehir zıkkım olsun hakkım

ne zammı her memura işçiye çalışana her ay 1 kg (bulgur-mercimek-nohut-fasülye-un-şeker-zeytin-pirinç-hergün 5 ekmek istihkak hakkı(isteyen almayabilir)- elektrik -su -doğalgaz şirketten kimsenin özel mülk diye kavramı olmasın her şey devletin. nasıl fikir ama kimse zam para maaş konuşmaz artık.(?)
hastalanırsanız ücreti fazladan mesai yaparak ek hizmetler ile ödensin. (?)

Ne 500 tl'si hocam! 1000 liradan fazla maaşı düşen var! Ben ve benim gibi bir sürü arkadaşım var 1000 tl'den fazla düşüş yaşayan. Ha bi de şöyle bi durum var. Bu bin tl bir anda değil de bi kısmı maaşta bi kısmı ekderste düşüyor. Toplamda 1000 tl'yi geçiyor.
1200tl ilk ek dersten 1300 maaştan son olarak ta 1300tl son ek dersten kesilerek bu ay 4000tl me el koydular gelir vergisi diyerek. Ama vergi kaçıran yüksek gelirli tüccarlar iki elim yakınız da olacak öte tarafta, sorsan öğretmenin verdiği vergiden ne olacak diye dalga geçerler milyon dolar kazanıp vergi vermezler

1200tl ilk ek dersten 1300 maaştan son olarak ta 1300tl son ek dersten kesilerek bu ay 4000tl me el koydular gelir vergisi diyerek. Ama vergi kaçıran yüksek gelirli tüccarlar iki elim yakınız da olacak öte tarafta, sorsan öğretmenin verdiği vergiden ne olacak diye dalga geçerler milyon dolar kazanıp vergi vermezler
eee hocam sende fazla çalıştın çok kazandın bir cezası olacak (?)

İlk ek ders son ek ders ne demek hocam

Asgari ücrete asgari emek değil ama artık gerektiği kadar emek...

Geri