access point kurulumu..

Kodla Büyü

kade

Site Gezgini
arkadaşlar kolay gelsin.. sorunum şu:eek:kulun her katında (zemin,1. ve 2. katlarda) access pointler var. kablosuz modemden bunları repeater olarak kullanarak interneti yaymak istiyorum. access point markası tp link wa 5110g modem air ties rt 211. internetten baktım da yapılan ayarları yani aynen uyguladığımı düşünüyom ama :? kablosuzda görünen ağ adına tıkladığımda sınırılı erişim diyo :verymad: wireless mode da access point seçili iken durum böyle. repeater seçip denediğimde ise ağ adı bile görünmüyor. yardımcı olabilecek varsa acayip sevap kazanacak :(

iki AP de x.x.x.254 Ip'ye sahip bunlar modeme bağlanırken sorun çıkarır, birini değitirin mesela 253 yapın

dikkatli okumadan yazmışım Ap leriniz tp link miş ama yine de ip problemi gibi geldi bana...

Hocam öncelikle iki cihazın varsayılan ağ geçitlerini eşitlemek lazım
Airties modemlerde varsayılan ağ geçidi 192.168.2.1 dir
TpLinklerde ise 192.168.1.1 dir

Access point bir PC ye direk kablo ile bağlı iken 192.168.1.254 yazarak arayüzüne girin . Kullanıcı adı ve şifresi admin olması lazım. Kılavuzunda yazıyordur zaten.
Access pointin içine girince ayarlardan Varsayılan Ağ Geçidi- (İngilizce menüde Gateway) ni 192.168.2.1 olarak değiştirin.
IP adresini de aynı şekilde 192.168.2.24X olarak değiştirip kaydedin.
Sisteme birden fazla Acces point bağlayacaksanız IP lerinin son hanesi farklı olsun. Default olarak hepsi 254 le bitecek şekilde geliyor ve çakışmaya sebep oluyor.
Bu şekilde değiştirdiğinizde çalışması lazım.
Kendi okulumda da Airties modem ve TP link Access pointler kullanılıyor. Başta uğraştık ama bir kez ayarladıktan sonra sorun çıkmadı.

Fahrican hocam açıklamaların için çook teşekkür ederim. Benim içinde çok faydalı oldu...

fahrican' Alıntı:

Access point bir PC ye direk kablo ile bağlı iken 192.168.1.254 yazarak arayüzüne girin . Kullanıcı adı ve şifresi admin olması lazım. Kılavuzunda yazıyordur zaten.
Access pointin içine girince ayarlardan Varsayılan Ağ Geçidi- (İngilizce menüde Gateway) ni 192.168.2.1 olarak değiştirin.
Sisteme birden fazla Acces point bağlayacaksanız IP lerinin son hanesi farklı olsun. Default olarak hepsi 254 le bitecek şekilde geliyor ve çakışmaya sebep oluyor.
Kendi okulumda da Airties modem ve TP link Access pointler kullanılıyor. Başta uğraştık ama bir kez ayarladıktan sonra sorun çıkmadı.

hocam dediğin şekilde yaptıktan sonra modem arayüzüne ulaşamıyom. ip yi 192.168.2.240 gatewayi 192.168.2.1 verdim

kade' Alıntı:
fahrican' Alıntı:

hocam dediğin şekilde yaptıktan sonra modem arayüzüne ulaşamıyom. ip yi 192.168.2.240 gatewayi 192.168.2.1 verdim

Hocam modem derken airties i kastediyorsanız onun IP si de arayüzü de 192.168.2.1 dir oradan erişebilirsiniz
Tplink Access pointe ise artık 192.168.2.240 olarak değiştirdiğiniz yeni IP den ulaşabilirsiniz. Diğer Access Pointlerde de son haneyi farklı yapıp hepsinin üzerine CD kalemi ile IP lerini büyükçe yazmanızda fayda var. Monte edildikten sonra ayar yapmak için hatırlanmadığında sıkıntı çıkıyor

cihazın çalışma modunu repeater yapıp survey yaptığımda modemin signal kalitesi 72 db ile gösteriliyor (modem yanında olmasına rağmen). her şeye rağmen connect edip kaydettiğimde ise ağda hiç bulunmuyo. burdaki sorun ne olablir? access point olarak yaptığımda sinyal gücü yüksek oluyo ama bağlandı demesine rağmen sınırlı erişim oluyo ?

Geri