Alan şefliği başvurusu için yapılacaklar

Kodla Büyü
10 yıllık bilgisayar öğretmeniyim kendimce bilgili ve yetenekliyim.
İdare pek niyetli görünmüyor bu yüzden onlardan teklif beklemeden boş olan alan şefliğine başvuru yapmak istiyorum.
aslında yazdım ama nasıl bir dilekçe yazayım ki geri çeviremesinler.
Bu başvuru için işin yordamı nedir ?İdareci hocalara kalsa sanırım hiç teklif etmeyecekler.

konu ile ilgili bilgi verirseniz sevinirim.
şimdiden teşekkürler.

Hocam okulda şeflik isteyen tek bilgisayarcı iseniz. Falanca bölüme şef olmak istiyorum şeklinde bir dilekçe yeter. Eğer rakipleriniz de varsa dilekçenize değerlendirme formunu da eklemeniz gerekir.

rakip oldugundan degil.
yeni gelen bir öğretmen var ancak 3-4 yıllık öğretmen.
Halimden memnunum
ama ben istemessem uygunsuz olur dediler.
bilgi için sağolun.

Siz başvurunuzu yapın hocam nasılsa işler bir şekilde size kalıyordur en azında bir nebze de olsa karşılığını alırsınız.

Ekli dosyalar

• eflik Değerlendirme Formu.rar
    7.9 KB · Görüntüleme: 4,492
1. Bu form mebbisten otomatik hesaplanmıyor mu ?Milli eğitime gidip onaylatmak mı gerekiyor ?

2. Kademe ve Derece bilgisini formda göremedim.Demek oluyor ki kaç yıllık öğretmen olduğumuz değerlendirmede yeralmıyor.

3. Görmüş olduğu her Bir Yüksek Öğrenimin Her Bir Yılı İçin dediği 4yıllık üniversite oldugu için 4 puan yazdım hepsi 4 puan tuttu :)

çok teşekkürler.

yanlış biliyorsunuz hocam müdürün teklifi yok.dilekçe veriyorsunuz puan üstünlğüne göre valilik görevlendiriyor.

MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞINA BAĞLI
MESLEKİ VE TEKNİK EĞİTİM OKUL VE KURUMLARI ALAN/BÖLÜM,
ATÖLYE VE LABORATUVAR ŞEFLİKLERİNE İLİŞKİN YÖNERGE

Alan/bölüm, atölye ve laboratuvar şeflerinin görevlendirilmesi

MADDE 8- (1) Alan/bölüm, atölye ve laboratuvar şefliklerine ilgili alanın atölye, laboratuvar ve meslek dersleri öğretmenleri arasından ekte yer alan “Mesleki ve Teknik Eğitim Okul ve Kurumlarında Alan/Bölüm, Atölye ve Laboratuvar şeflikleri Değerlendirme Formu” kullanılarak yapılan değerlendirme sonucu puan üstünlüğü esas alınarak, müdürün önerisi ve valilik onayı ile kendilerine verilen görevleri yürütmek üzere görevlendirme yapılır.

Alan Şefliği başvurusu için bir zaman var mı? İdare duyuru mu yapıyor? İstediğimiz zaman başvurabiliyor muyuz?

iyi günler ben şimdi aralık 2010 da atandım bölümde tek öğretmenim martta şef oldum bu sene öğretmen gelmedi ve ben tekim tekrar şeflik yazısı için gönderecekmiyim

okulda istediği kadar boşluk olsun. okulda ŞEFLİK KADROSU yoksa müdür teklif etmedikçe hiç bir şey olmaz :D
.
görevi VEKALETEN birinize verir olur biter :D

BaRBaRYaN' Alıntı:
okulda istediği kadar boşluk olsun. okulda ŞEFLİK KADROSU yoksa müdür teklif etmedikçe hiç bir şey olmaz :D
.
görevi VEKALETEN birinize verir olur biter :D

Sn hocam okulda şeflik kadrosu diye bir kavram yoktur ;vekaleten birine görev verme de yoktur .
Kamu kurumları çalışanları görev yetki ve sorumluluklarını anayasa ,yasa,yönetmelik..... kısaca mevzuattan alırlar .
Okulda açık bölüm varsa alan şefliği de vardır ; açılması kadro verilmesi gibi bir kavram yoktur.
Okulda bölümde birden fazla atölye varsa atölye şefliği açıktır.
Kimse kimseye kafasına göre görev veremez.

Mesleki teknik eğitim kanuınu
Mesleki teknik eğitim yönetmeliği
ve tebliğler

Alan şefliğinde iki kişi aday olduk ve puanlama başa baş geliyor. Çünkü diğer arkadaşın 2006şubat -2007 kasım aralığında dal şefliği var .2012 yılı şubatta tekrar dal şefi oldu ve devam ediyor. Puanının 2006+2007+2012=2+2+2=6 puan olduğunu söylüyor.Fakat puanlama cetvelinde her yıl için derken 12 ayın tam dolması gerekmiyor mu?
Yani bana göre2006şubat-2007şubat=1 yıl ve 2puan olmalı diye düşünüyorum.Diğer aylar tam yıl dolmamış çünkü.
Birde arkadaşın 2 sarı zarfı var bunları müdür isterse hesaba katmaz deniyor ama ceza uyarı cezası ve öğretmene tebliğ edilmiş ise dosyasına işlenmiş oluyor böyle bir insiyatif olamaz diye düşünüyorum.yanlış mı?
Aynı arkadaş özel kurslara katılmıştı onlarıda kullandığını söylüyor fakat belgelerin MEB onaylı olması gerekmiyor mu?
Hesaplamalarda şeffaflık istedim. Çünkü bütün belgeler sonuçta okulda kalacak sadece değerlendirme formu valiliğe gidecek. olmaz diyorlar daha sonuçlanmadı bekliyoruz bakalım.
Sorularıma cevap bulabilirsem sevinirim.Saygılarımla. :tr:

1.Yalnız şeflik için değil yıl kavramı tam yıl olarak hesaplanmalıdır.
2.Cezaları müdür isterse heaba katmaz diye bir kavram yada kural ilgili yönergenin hiçbir yerinde yok dolayısıyla her ceza için -1 puan verilmesi esastır yönergeye göre .Ayrıca ilgili yönetmelik ve yönergede müdüre herhangi bir konuda insiyatif kullanma imkanı verilmemeiştir.
3.Hizmetiçi eğitimler resmi olarak başvurulmuş ve meb il mem veya ilçe mem tarafından onaylanmış eğitimler olmak zorundadır
4.Ödüller ile ilgili açıklama açıktır bakan ,müsteşar........ vali kaymakam tarafından verilen ödüller puana esastır.

Değerlendirme belgeleri her ne kadar okulda da kalsa itiraz dilekçeniz (aynı makama veya bir üst makama) neticesinde talep ederseniz bu formlardaki bilgiler size veya bir üst makama gönderilip yeniden incelenir dolayısıyla varsa yanlışlık düzeltilir.
Kolay gelsin

şeyhan' Alıntı:
Alan şefliğinde iki kişi aday olduk ve puanlama başa baş geliyor. Çünkü diğer arkadaşın 2006şubat -2007 kasım aralığında dal şefliği var .2012 yılı şubatta tekrar dal şefi oldu ve devam ediyor. Puanının 2006+2007+2012=2+2+2=6 puan olduğunu söylüyor.Fakat puanlama cetvelinde her yıl için derken 12 ayın tam dolması gerekmiyor mu?
Yani bana göre2006şubat-2007şubat=1 yıl ve 2puan olmalı diye düşünüyorum.Diğer aylar tam yıl dolmamış çünkü.
Birde arkadaşın 2 sarı zarfı var bunları müdür isterse hesaba katmaz deniyor ama ceza uyarı cezası ve öğretmene tebliğ edilmiş ise dosyasına işlenmiş oluyor böyle bir insiyatif olamaz diye düşünüyorum.yanlış mı?
Aynı arkadaş özel kurslara katılmıştı onlarıda kullandığını söylüyor fakat belgelerin MEB onaylı olması gerekmiyor mu?
Hesaplamalarda şeffaflık istedim. Çünkü bütün belgeler sonuçta okulda kalacak sadece değerlendirme formu valiliğe gidecek. olmaz diyorlar daha sonuçlanmadı bekliyoruz bakalım.
Sorularıma cevap bulabilirsem sevinirim.Saygılarımla. :tr:
..
melih hocamın söylediği gibi dosyaya işlenmiş ceza varsa mutlak dikkate alınır. müdür isterse diye bir insiyatif hakkı yok

özel kurslara puan verilir diye bir ibare hiç bir yerde yazmıyor. sadee PROJE YARIŞMALARI için bir puan durumu var o kadar. o yüzden 366 gün özel kurslara da gitse bir anlamı yok.

ayrıca "dal şefliğinden kastınız" atölye ve lab. şefliği ise bunda geçen süreler DİKKATE ALINMAZ. sadece ALAN ŞEFLİĞİNDE geçen süre dikkate alınır.

Kaldıki arkadaşınızın hesabına göre aralık 2011 de şef olup ocak 2012 de istifa eden birisi 2001 için 2 ve 2012 için 2 toplamda 4 puan mı alacak acaba. onunki tamamen moral bozmaya yönelik hareketler...
..
bir diğer konu bu değerlendirme formunda beyan edilen her şeyin belgelendirilmesi gerekir. eğer belgelendirilmezse ve idare bunu kabul ederse size idari dava açma yolu açılır. formlar doldurulduktan sonra idarecilerinizle konuşup formlarda belirtilen tüm bilgilerin belgelerinin gösterilmesini isteyin. göstermeyiz derlerse dava açacağınızı belirtin.

birde merak ettim. basit bir şeflik için bile bu kadar rekabet ettiğiniz biri ile birlikte nasıl çalışacaksınız...

yıl olayında

öncelikle çok teşekkür ederim ilgilendiğiniz için.
arkadaşı yıllardır idare ediyoruz alan şefinin ayrılmasıda bu yüzden
dışarıda özel iş kurdu kendisine şeflik istemesi bu yüzden
amaç bu
ama diğer arkadaşlar da şikayetçi
dal şefiliğinin 6 saatni i özel işinde geçirdiğide çok oldu.
idarede sıkıntılı kötülük olmasın huzur bozulmasın amacıyla...gerçi uyarı cezalarını bu yüzden aldı.
ben idareyle ilişkilerimde kuralcıyımdır.yani ne samimi nede uzak olması gerektiği gibi
bu yüzden konuyu müdür beyle konuştum yani sadece başvurmak istediğimi.müdür beyde' istiyorum yazar evrak verirsin' dedi o kadar.
diger arkadaş hakkında da konu açmadım.sonuçta puanlama var diye.
bu bilgileri arkadaş sohbetler esnasında söyledi bende müdüre sormam.
siteye yeni üye oldum bu konuları araştırayım derken internette sizin siteyi ziyaret etmiştim çok iyi oldu özellikle puanı alan şefliğine verilmesi onu bilmiyordum.çok önemli bilgiler verdiniz.fakat yönetmelikte bir maddesi yok okuduğum kadarıyla yani alan şefi -dal/atölye şef puanı. sizin yazınızdan anladığım sadece alan şefliği yapanlara puan verileceği.doğru mu ? eger öyle ise 5-6 puan geride olmalı. çok güzel.basit bir şeflik ama huzur istiyoruz. arkadaşın iki yıl öncesine yani müdür rotasyonuna kadar eski müdürden bütün belgeleri topladı.2006 daki şeflike tepeden inme maaş ödülü verildi vb. arkadaşlarım benim yanımda. onlarda puanı var diye ses çıkaramıyorlar. en yakın benim puanlarım.
çok teşekkür ederim.saygılarımla.

şeyhan' Alıntı:
öncelikle çok teşekkür ederim ilgilendiğiniz için.
arkadaşı yıllardır idare ediyoruz alan şefinin ayrılmasıda bu yüzden
dışarıda özel iş kurdu kendisine şeflik istemesi bu yüzden
amaç bu
ama diğer arkadaşlar da şikayetçi
dal şefiliğinin 6 saatni i özel işinde geçirdiğide çok oldu.
idarede sıkıntılı kötülük olmasın huzur bozulmasın amacıyla...gerçi uyarı cezalarını bu yüzden aldı.
ben idareyle ilişkilerimde kuralcıyımdır.yani ne samimi nede uzak olması gerektiği gibi
bu yüzden konuyu müdür beyle konuştum yani sadece başvurmak istediğimi.müdür beyde' istiyorum yazar evrak verirsin' dedi o kadar.
diger arkadaş hakkında da konu açmadım.sonuçta puanlama var diye.
bu bilgileri arkadaş sohbetler esnasında söyledi bende müdüre sormam.
siteye yeni üye oldum bu konuları araştırayım derken internette sizin siteyi ziyaret etmiştim çok iyi oldu özellikle puanı alan şefliğine verilmesi onu bilmiyordum.çok önemli bilgiler verdiniz.fakat yönetmelikte bir maddesi yok okuduğum kadarıyla yani alan şefi -dal/atölye şef puanı. sizin yazınızdan anladığım sadece alan şefliği yapanlara puan verileceği.doğru mu ? eger öyle ise 5-6 puan geride olmalı. çok güzel.arkadaşlarım benim yanımda. onlarda puanı var diye ses çıkaramıyorlar. en yakın benim puanlarım.
çok teşekkür ederim.saygılarımla.
..
hocam en güncel bilgiyi BİLGİ EDİNMEDEN alabilirsin. Yönetmelikte ŞEFLİKTE geçen süre diyor. aynı şey idareciler için değerlendirme formunda da yöneticilikte geçen süre şeklinde var. tam bir açıklaması yok ama benim düşüncem ALAN ŞEFLİĞİNDE geçen süreyi kapsar. zira atölye şeflikleri yöneticilik görevi olarak düşünülmez diye biliyorum.

bilgi edinmeye süre ve şeflikten kastedilen nedir diyerek bir mail atın derim

bu iş neden bu kadar revaçta yoksa ilerisi için bir duyum mu alındı :) sonuçta bir görevlendirme bu, ünvan değil. normalde şef olmak istenilmez :) ama isteyene de saygım vardır

karaltan hocam,
ben bütün zorlukları biliyorum.getirisinin olmadığını daha çok yıprattığını
olay şu ki bu diger arkadaş farklı bir yapıda yani özel sektörde çalışıyor
amacıda işi ile ilgilenmek.şu an atölyeşefimiz iki kişi idi fakat oda istifa etti
ben atölye şefiyim deyip emirler yağdıran,öğrenci ile dersinde dahi ilgilenmeyen,PBO Saatlerinde dahi gelmeyen biri ile çalışılmaz.

anlatmaya çalıştığım şu ki alan şefliği bahanesi ile nöbetsiz ,az dersle,10 saat cepte,istediği vakit okula gelen biri ile nekadar işler yürür.
ben hocam kimya alanındayım.
yukarıdada belirtmiştim internette araştırırken sizin siteyi buldum.
konu şundan ibaret ki bizim arkadaşlarla ortak kararımız bu kişi ile çalışamıyoruz.
neden ?
sanayi evrağı alacaksın yada vereceksin ???????????
malzeme ve kimyasallar araç gereçler süreli yıpranabiliyor kırılabiliyor.............
neden ben başvuruyorum? diger arkadaşlarla aldığımız bir karar. puan farkı o yüzden.çünkü kim ne kadar puan hesap yaptık tabi aşağı yukarı.

siteyi inceledim.ilgi duydugum kısımlar var.bilgisayarda kendi işlerimi yapmayı seviyorum ve öğrenmek istediğim konularıda inceledim.mesela web tasarım,animasyon ve pek çok çünkü derslerimi projeksiyon kullanarak işliyorum öğrenciler daha çok ilgileniyor.

şeyhan' Alıntı:
hocam birde kimyacı olmam inşallah sorun olmaz
çünkü siteyi inceledim.ilgi duydugum kısımlar var.bilgisayarda kendi işlerimi yapmayı seviyorum ve öğrenmek istediğim konularıda inceledim.mesela web tasarım,animasyon ve pek çok çünkü derslerimi projeksiyon kullanarak işliyorum öğrenciler daha çok ilgileniyor.
..
burdaki herkes bilgisayar öğretmeni değil hocam. sonuçta öğretmen olarak ortak sorunlarımız da var. hiç bir sorun olmaz merak etmeyin.

PBO saatlerine gelince; PBO saatleri birer ders görevi gibi düşünülmelidir ve bu sürede okulda bulunmak gerekir. okul idaresi tarafından nöbet defterine pbo saatlerinde okulda olmadığı yazılır, bunun üzerine de bu saatler işlenmediği için okul idaresince EK DERSİ KESİLİRSE bak bakalım 1 ay sonra geliyor mu gelmiyor mu :)

Nöbet olayına gelince; bu forumda daha önce konuşuldu hiç bir yönetmelikte şefler nöbet tutmaz diye bir madde YOKTUR. aksine şefler alanlarının doğal nöbetçisidirler. okul idaresi tarafından yine aynı şekilde alan şefine nöbet görevi verilir ve alan şefinin nöbet tutmadığı nöbet defterine işlenir ve tutanak tutulursa öğretmen hakkında işlem yapılabilir.

hocam bizim okulda müdürün teklifi ile 7 tane teknoloji alanı var
kimya,sogutma,elektrik-elektronik,metal,mobilya,biyomedikal,makine
hepsindede şefler nöbetten muaf.yani görev verilmiyor.

şeyhan' Alıntı:

sizin okul tam zırvaymış. müdür tam anlamıyla saçmalamış. sadece yaş haddinden ve ihtiyaç yoksa muaf tutulabilinir. yoksa nöbet görevi verilirse var. tüm öğretmenlerede eşit verilmek zorunda şef diye ayrım yapılırmı hiç.

şeyhan' Alıntı:
..
yazın bir dilekçe bu kişilerin hangi kanun / yönetmelik maddelerine göre nöbetten muaf tutulduklarını öğrenmek istiyorum diye. açıklasın ondan sonra :)

Geri