Alan değişikliğinde açılan yerler ve tavsiye isteği

Kodla Büyü
BÖTE'yi bitince BTR^de olabilirsin olulunda yeterince öğretmen var ise az ders alıp BTR ile devam edebilirsin. BTR Kursu alıp az derse giren başka brantan arkadaşlarda var.

Hocam yüksek ihtimalle hata yaparsın. Bilişim alanına ilgili ve yeterli hissediyorsanız kendinizi akademik olarak geliştirebilirsiniz. Yüksek lisans ve Doktora programları çok daha doyurucu olacaktır. Robot kol da yaparsın :)

Ben de 10 yıldır Bilişim öğretmeniyim ve yıllardır BTR'yim. Her sene BTR olmak istemiyorum diyorum idarenin zoru ve ek ders avantajından dolayı bir şekilde oluyorum. Velhasıl yorucu ve kimseyi de tatmin edemiyorsun teknik anlamda. Her konuda bilginin olmasını bekliyorlar.

Ben de alan değişikliği için Coğrafya ve Felsefe okudum ama ilimde açılmadı norm. Felsefeye daha yakın duruyorum şimdilik. Sahi aramızda Coğrafya ya da Felsefe öğretmeni olan var mı?

Benimkisi şimdi biraz dertleşme gibi olacak :)
Durumumu biraz daha açayım. Matematik dersine girdiğim zaman sadece para için derse girip çıktığımı bir verimliliğimin olmadığını hissettim. Öğrenciler ilgisiz, alakasız ve disiplinsiz. Şuan genç halimle enerjim tükenmişken, 55 yaşında nasıl ders anlatırım diye düşünüp başka meslekleri ararken gözüm bilişime kaydı.Benim için okuması daha kolay olacağı için mühendislik yerine Böteyi seçtim. Şuan Robotik kodlama, Fiziksel Programlama ve Mobil Programalama üzerine çalışmalar yapıyorum. Başlangıç düzeyinden biraz daha fazla seviyede bilgim var. Matematik öğretmenliğine devam edersem bu alandaki yeteneklerimi geliştirecek enerjim kalmayacak, gerçekten matematik anlatmak beni çok yıpratıyor. Matematikde sadece konu anlatırken, bilişime geçersem belki bir robotik kol yapacağım.Belki bir mobil program geliştirip piyasaya sunacağım. Rutine bağlanmayıp öğrenme-gelişme durumu beni tetikliyor. Öğrenci yönünden her türlü mutsuz olacaksamda ebob-ekok anlatırken mutsuz olmaktansa for döngüsünü anlatıp mutsuz olmayı gerçekten tercih ederim😀

Öğretmenlikte 9.yılım çok fazla öğrenciye ulaşma istediğim şu şekilde. Yazdığım oyunların öğretmenler tarafından ders materyali olarak kullanılması. Yazdığım bir programın öğretmenler tarafından kullanılması (Kazanım uygulaması gibi...).

Hepiniz iyi niyetle yaşamış olduğunuz zorluklardan kaynaklı olarak tepki vermişsiniz. Bende kendimi savunuyor gibi oldum😀 Tabi ki korktuğum noktalar var. Norm konusunda çok sıkıntı yaşandığını anlıyorum ama tam olarak nasıl sorunlar var kavrayamadım.Karşılaştığınız durumu daha açık yazarsanız belki hata yapmaktan kurtururum.Tek bir kişinin bile iyi yaparsın dememesi korkutuyor :)
Bence iyi bir şey yaparsın. 😇

Buradaki hemen hemen herkes direk bilgisayar öğretmenliği mezunu, başka seçenek yoktu bu sorunları yaşadılar.
Sizin seçeneğiniz var. O yüzden durumunuz biraz farklı.

Ben Meslek Lisesi öğretmeniyim, ilk başta 2 yıl ücretli öğretmen olarak ortaokulda çalıştım tabi o zaman bekar da olduğum için okulda kalıp sorunlarla ilgilenmek hoşuma gidiyordu. o zamanlar, kraloyun.com gibi siteler yeni yeni çıkıyordu, bende kendim öyle bir site yapmıştım, sadece localde çalışıyordu. Çocuklara beğendiğim oyunları oynatmak çok güzeldi. İnternet tarayıcısını doğru kullanmayı anlatmak, excel formülü anlatmak keyifli geliyordu.

Ortaokul öğrencileri, meslek lisesi öğrencilerine göre ortalamada daha iyiler bunun da etkisi olabilir. :)

Okula wifi, yazıcı, projeksiyon alınacağı zaman bana sorulması ve benim kararımın uygulanması gururumu okşuyordu. Maddi durumu ortalamanın bir tık iyisi bir okulda olmanın avantajı, belki de müdür iyi bütçe yönetiyordu ama bir öğretmen benim sınıfta wifi yok deyince o soruna çözüm bulmak hoşuma gidiyordu.

Tabi okul sabahçı öğlenciydi, ben 13.00 'de dersimi bitirip öğleden sonra okulda takılıyordum. Akşam 17.00 'de KPSS kursuna kadar vaktimi bunlarla değerlendiriyordum.
Şimdi olsa nasıl olur, bilemiyorum.

Ancak şunu da söyleyeyim, 3-4 yıl daha okulla haberleştim, Benden sonra 2 öğretmen geldi. Kendileriyle görüşme fırsatım da oldu, laboratuvarı sen nasıl bıraktıysan öyle kullanıyoruz dediler.

Kimisi çalışıyorsa elleme modunda iken, ben neden daha iyisi olmasın modundayım.

Sizin modunuzda da, aslında sorunuzun cevabı var.

matematik branşına geçme hakkı verseler 1 dk durmam. görev tanımın belli. bizim görev tanımımız asla net değil. ders saati az ama başka angaryalar çok. mesleki doyuma gelince, bizim dersimizde asla alamazsın o doyumu. yerinde olsam daha iyi bir ortaokula geçmeyi dener, kendi okulumda az ders alır özel ders veririm. illa bilişim denemek istioyorsan da BTR başvurusu yapabilirsin hocam, sonuçta branşın bilişim olacak seneye. BT öğretmenlerinden kalan yer mutlaka olur bir okulda deneme şansın olur. bence hemen branş değiştirme

Bulut Bilişim, Yapay Zeka, Adli Bilişim, Oyun Programlama ve Tasarımı en iyi YL ve doktora programları.Bitirip özel şirketlerde giriş seviyesi 30 bin, 3 sene sonra 60-70 binli maaşlara çalışma imkanı var.Şu anda Ankaradayım birkaç oyun stüdyosunu gezip içindeki birimler hakkında bilgi aldım.
İstanbulda matematik öğretmenliği mezunu ama MEB ve özel okulda hiç çalışmadan sadece özel ders ve etüd merkezlerinde hayatını kazanan ev geçindiren arkadaşım var.25 senedir evini matmatikle geçindiriyor.
Ah Buzkırıcı ahhh, zamanında Autodesk Maya'yı öğrenseydik şimdi kendi oyun stüdyomuzda çalışırdık...

Ben Elektrik branşına geçmeyi düşünüyorum. Son Alan değişikliğinde yakın yer açılmadığı için geçememiştim. Seneye hayırlısıyla inşallah geçerim. 10. senem artık itiraz etmekten laf anlatmaktan bıktım. "Bu benim işim değil diyerek".

Tüm yorumları tek tek okudum. Değerli görüşleriniz için teşekkür ediyorum.
Canımı sıkan tek nokta BTR olamayıp farklı okulda görevlendirilme ihtimali. Daha önceleri haftada 38 saat derse giren birisi olarak teknik eleman gibi gözükmek açıkcası beni mutlu eder 😀
Alan değişikliği zaten ilk dönemin sonunda yapılıyor. Önümüzdeki yılın başında kendi okulumda BTR yapıp durumu biraz gözlemleyeceğim. Geçiş yapmadan BTR olacağımı unutmuştum hatırlattığınız için teşekkür ederim😀

Çetin hocam,
Ben öğrendim. Nezih Kanburun kitaplarıyla başladım.13 sene içinde Max(bu işe yaramaz) ve Maya(5 TB arşiv), Photoshop ve İllustrator ile hep çalıştım.Derken kod kısmına da bulaştım Unity ile.Hem kurs hem kitap hem de video.Arkadaşım Düzcede yerel TV'de 3d animasyoncusu ondan ders aldım.Ankarada senelerce fuar ve game jame yarışmalarına gittim izledim.Sonra direk oyun için katı modelleme(asset), çevre tasarımı, UI tasarımı ilgimi çekti buna yoğunlaştım.Fuarda meşhur Haşmet Gürcay hoca ile tanıştım konuştum.
Bana bir etiket lazımdı.YBS lisans ve YL dereceleri aldım.
Özellikle son 3 senedir ciddi ciddi Bilkent Teknokentte gidip geliyorum.Burada ortağı olan bir yazılım mühendisi arkadaş(İçişileri bakanlığında çalışıyor) beni bir oyun şirketi ile tanıştırdı.Yaz tatillerinde burada bu işin tüm mutfağını gördüm.Allah kısmet ederse emekli olursam burada ufaktan ufaktan çalışmayı düşünüyorum hatta yaz tatillerinde gel burada bize yardım et de dediler.Geçen yaz depremin etkisinden kurtulmak için 2 ay burada stajyer gibi çalıştım.Özetle sektöre hazırım.Sadece ayağımdaki memuriyet zincirinden kurtulmam ve Ankaradan bir 1+1 ev yatacak ev lazım.
Şimdi ev arıyorum.Şu an Ankaradayım.

Son düzenleme:
Çetin hocam,
Ben öğrendim. Nezih Kanburun kitaplarıyla başladım.13 sene içinde Max(bu işe yaramaz) ve Maya(5 TB arşiv), Photoshop ve İllustrator ile hep çalıştım.Derken kod kısmına da bulaştım Unity ile.Hem kurs hem kitap hem de video.Arkadaşım Düzcede yerel TV'de 3d animasyoncusu ondan ders aldım.Ankarada senelerce fuar ve game jame yarışmalarına gittim izledim.Sonra direk oyun için katı modelleme(asset), çevre tasarımı, UI tasarımı ilgimi çekti buna yoğunlaştım.Fuarda meşhur Haşmet Gürcay hoca ile tanıştım konuştum.
Bana bir etiket lazımdı.YBS lisans ve YL dereceleri aldım.
Özellikle son 3 senedir ciddi ciddi Bilkent Teknokentte gidip geliyorum.Burada ortağı olan bir yazılım mühendisi arkadaş(İçişileri bakanlığında çalışıyor) beni bir oyun şirketi ile tanıştırdı.Yaz tatillerinde burada bu işin tüm mutfağını gördüm.Allah kısmet ederse emekli olursam burada ufaktan ufaktan çalışmayı düşünüyorum hatta yaz tatillerinde gel burada bize yardım et de dediler.Geçen yaz depremin etkisinden kurtulmak için 2 ay burada stajyer gibi çalıştım.Özetle sektöre hazırım.Sadece ayağımdaki memuriyet zincirinden kurtulmam ve Ankaradan bir 1+1 ev yatacak ev lazım.
Şimdi ev arıyorum.Şu an Ankaradayım.
Tebrik ediyorum hocam. Yolun açık olsun. İnşallah hedeflerine ulaşırsın.

Bu iş bence biraz kişisel birşey. Ben matematikçi ustune para verseler olmam. Bilişim çok daha özgür bir alan. Yeri geliyor müdür bile iş yaptırabilmek için bilişimcinin peşinden koşuyor. Ama herşeye atlamayıp ağırlığını koymayı bilmen lazım. Bilişimcilik öğretmenliğin özel sektörü gibidir. Bir bilişimci olmazsa okul çöker ama baska branslar ücretli o bu derken bir şekilde hallediliyor

Bende 15 yıllık bilişim öğretmeniyim. Fırsatım olsa 1 dk durmam matematiğe geçerim. Artık gitmiyor ya idareciliğe ya da başka yollara bakacağım.

Tüm yorumları tek tek okudum. Değerli görüşleriniz için teşekkür ediyorum.
Canımı sıkan tek nokta BTR olamayıp farklı okulda görevlendirilme ihtimali. Daha önceleri haftada 38 saat derse giren birisi olarak teknik eleman gibi gözükmek açıkcası beni mutlu eder 😀
Alan değişikliği zaten ilk dönemin sonunda yapılıyor. Önümüzdeki yılın başında kendi okulumda BTR yapıp durumu biraz gözlemleyeceğim. Geçiş yapmadan BTR olacağımı unutmuştum hatırlattığınız için teşekkür ederim😀
Hocam şunu sana tekrar hatırlatayım eğer okunda 21 saatin altında dersin varsa, BTR görevlendirmesine başvursan bile, okulunda BTR olsan bile seni başka bir okula 21 saatini dolduracak şekilde görevlendirebilirler. Ben bu şekilde çalışıyorum bu sene, 2 okul + BTR şeklinde.

Ben de alan değişikliği ile bilişim e geldim ama maalesef çok fazla problemi olan bir branş.
1- Herke tamirci gözüyle bakıyor. Okulun tamir işini yaptığınız yetmiyormuş gibi öğretmenler de sürekli bilgisayar getirip yapmanızı istiyor.
2- Az derse girmenin anlamı yok çünkü benim nazarımda 5 derse de girilse 30 derse de girilse öğretmenlik yapılıyorken ek olarak btr işi kesinlikle yapılmamalı.
3-Derslerinin ne olacağı belirsiz. Artar mı azalır mı belirsiz. Ders kitabı yok. Okulların çoğunda bilişim sınıfı yok. Müfredatı ne olacak belli değil. Eba da dijital kitabı vardı onu bile kaldırdılar.
4-Proje konusunu ise hiç merak etmeyin siz istemeseniz de 1000 çeşit projeye sizin adınızı yazarlar.
5-Sonuç olarak ben tekrar alan değişikliği yaptığım alana geri döneceğim. Bilişimde olumlu bir durum hiç yok gibi.

Ben de alan değişikliği ile bilişim e geldim ama maalesef çok fazla problemi olan bir branş.
1- Herke tamirci gözüyle bakıyor. Okulun tamir işini yaptığınız yetmiyormuş gibi öğretmenler de sürekli bilgisayar getirip yapmanızı istiyor.
2- Az derse girmenin anlamı yok çünkü benim nazarımda 5 derse de girilse 30 derse de girilse öğretmenlik yapılıyorken ek olarak btr işi kesinlikle yapılmamalı.
3-Derslerinin ne olacağı belirsiz. Artar mı azalır mı belirsiz. Ders kitabı yok. Okulların çoğunda bilişim sınıfı yok. Müfredatı ne olacak belli değil. Eba da dijital kitabı vardı onu bile kaldırdılar.
4-Proje konusunu ise hiç merak etmeyin siz istemeseniz de 1000 çeşit projeye sizin adınızı yazarlar.
5-Sonuç olarak ben tekrar alan değişikliği yaptığım alana geri döneceğim. Bilişimde olumlu bir durum hiç yok gibi.
Hangi alandaydınız hocam? Merak ettim

Ben de gecmemeye karar verdim.Bu ay 8932 lira ek ders ücreti alacagim.Iste bu zor gerekli zamanlarda para ise yarıyor.

Geri