Benzin bedava olsa bile vergisi 2.93 TL..

Kodla Büyü

hasari

Hiperaktif Üye
Hiperaktif
Benzin bedava olsa bile..

Benzin, motorin ve LPG otogazdan alınan vergiler, Maliye’nin gelir kapısı oldu. Resmî verilere göre fiyatların serbest bırakıldığı 2005’te Maliye akaryakıt ürünlerinden yıllık toplam 23,1 milyar lira vergi (ÖTV, KDV) geliri elde ederken, bu rakam 7 yılda 43,5 milyar liraya yükseldi. 1 litre akaryakıt için ödenen paranın yarıdan fazlası vergiye gidiyor.

Benzin, motorin ve LPG otogazdan alınan vergiler, Maliye’nin gelir kapısı oldu. Resmî verilere göre fiyatların serbest bırakıldığı 2005’te Maliye akaryakıt ürünlerinden yıllık toplam 23,1 milyar lira vergi (ÖTV, KDV) geliri elde ederken, bu rakam 7 yılda 43,5 milyar liraya yükseldi. 1 litre akaryakıt için ödenen paranın yarıdan fazlası vergiye gidiyor.

Son zamlarla benzinin litre fiyatı, yeniden 5 liraya çıktı. Benzer fiyat artışı, motorin ve LPG otogaz için de söz konusu. Bu fiyatlarla Türkiye, dünyada en pahalı akaryakıt satan ülkeler arasında ilk sıralarda yer alıyor. Türkiye’de benzin, motorin ve otogazda pahalılığın en önemli nedenlerinden birisi yüksek vergi. Litresi 4,93 liradan satılan benzinin 2,93 lirası Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) ile Katma Değer Vergisi (KDV) olarak Maliye’ye gidiyor. Verginin sürekli artması, bu çarpık yapıyı devam ettiren en önemli etken. Çünkü, 2005 yılına kadar akaryakıt fiyatları kamu eliyle belirleniyordu. Enerji Bakanlığı verilerine göre kamu, akaryakıt fiyatlarını en son 31 Aralık 2004 tarihinde belirledi.

1 Ocak 2005’ten itibaren ise fiyatların belirlenmesi, serbest bırakıldı. Kamunun son fiyat belirlediği 31 Aralık’ta 1 litre benzinden toplam 1,71 lira vergi (ÖTV, KDV) alınırken bu rakam Aralık 2013’te 2,93 liraya çıktı. Motorinde ise aynı dönem vergi 1,09 liradan 2,27 liraya çıktı. Akaryakıt şirketleri Türkiye’de benzini bedava verseler bile yüksek vergi nedeniyle sürücüler istasyonlarda 2,93 lira ödeyerek benzini alabilecek.

kaynak:sikayetvar.

Ekli dosyalar

• benzin.jpg
    benzin.jpg
    127 KB · Görüntüleme: 785
@hasari hocam, bu vergi işinde, vergi ödemek için boşu boşuna bir ürün almamız gerekiyor. Ben vergimi ödemek için illa bir şey mi almak zorundayım canım. Boş yere ek kalem çıkıyor. Yok mu sadece vergisini ödeyeceğim bir uygulama.
Buradan ekönömi bakanlığına sesleniyorum, vatandaşı mağdur etmeyin. dik durduk eğilmeyeceğiz diyoruz ama sürekli eğiyorsunuz be kardeşim.

Olmaz olurmu bize gizli bir hortum bağlı hemde nano teknoloji ürünü gözle görülmüyor. Ancak mor ışıkta görülebiliyor. Bazıları mor ışıktada göremiyor o derece yani.

cumhurtorun' Alıntı:
@hasari hocam, bu vergi işinde, vergi ödemek için boşu boşuna bir ürün almamız gerekiyor. Ben vergimi ödemek için illa bir şey mi almak zorundayım canım. Boş yere ek kalem çıkıyor. Yok mu sadece vergisini ödeyeceğim bir uygulama.
Buradan ekönömi bakanlığına sesleniyorum, vatandaşı mağdur etmeyin. dik durduk eğilmeyeceğiz diyoruz ama sürekli eğiyorsunuz be kardeşim.
http://www.zaytung.com/haberdetay.asp?newsid=234966

biz zaten vergiyle çalışan araba sürüyoruz. birileri çıkımış borla çalışan arabandan bahsediyor. bütün dünyada bedava olsa bizim ülkede onun vergisi yine bu kadar olur.memlekette eğitim bitti, adalet yerle bir, emniyet toz duman, orduya yanlış yaptık düzeltemiyoruz, pkk zirve yapmış, sağlık hüsran, emekli, memur, işçi, çifçi perişan... "durmak yok diyorsan yola devam et " ülkenin içine ettiniz.

haysiyetli şerefli yöneticilerimizin yüzünden okula yayan gidiyorum sabah 6.30 da yola çıkıp 20 dk yürüyorum yolun çoğu küfür etmekle geçiyor.arabayı çalıştırmaya korkar oldum.benzin tasarrufunu yürüyerek yapıyorum.ama yinede kaçış yok bu seferde mtv geldi.bunlara oy vermedim oy veren arkadaşlar bu konuda ne düşünüyor çok merak ediyorum doğrusu

güzel tespit gerçi fiyatı sıfır olanın vergisi de sıfır olur ama o kadar kusur ...

onurbulut' Alıntı:
serkanaytekin01' Alıntı:
1 litrede 2.93 ... kendi değerinden fazla vergi ... bizim devlete hiç bir şey olmaz.

hocam sana da bunu söylettiler ya artık ölsem de gam yemem...

Eğriye eğri, doğruya doğru hocam. Ben yinede benzin için hükümeti harcamam :) artıları eksilerinden fazla bana göre, yoksa a partisi gider b partisi gelir, oda gider c partisi gelir, mühim değil. Kişi, kurum ve oluşumları eleştirirken artı - eksi dengesine bakarım, artı fazlaysa saygı duymak lazım.

ctrl+alt+delete' Alıntı:
haysiyetli şerefli yöneticilerimizin yüzünden okula yayan gidiyorum sabah 6.30 da yola çıkıp 20 dk yürüyorum yolun çoğu küfür etmekle geçiyor.arabayı çalıştırmaya korkar oldum.benzin tasarrufunu yürüyerek yapıyorum.ama yinede kaçış yok bu seferde mtv geldi.bunlara oy vermedim oy veren arkadaşlar bu konuda ne düşünüyor çok merak ediyorum doğrusu

bende aynı şekilde yürüyorum hocam okula. hem spor oluyor hem de arabaya binip kontağı çevirdiğimde küfür etmemiş oluyorum.

serkanaytekin01' Alıntı:
onurbulut' Alıntı:
serkanaytekin01' Alıntı:
1 litrede 2.93 ... kendi değerinden fazla vergi ... bizim devlete hiç bir şey olmaz.

Eğriye eğri, doğruya doğru hocam. Ben yinede benzin için hükümeti harcamam :) artıları eksilerinden fazla bana göre, yoksa a partisi gider b partisi gelir, oda gider c partisi gelir, mühim değil. Kişi, kurum ve oluşumları eleştirirken artı - eksi dengesine bakarım, artı fazlaysa saygı duymak lazım.

gerçekten bu hükümetin artıları oldukça fazla hatta -baba-oğul-çoluk-çocuk-bacanak-yeğen- MİLYON DOLARLAR seviyesin de artıda lar iken biz ay sonunu hep ekside getiriyoruz....SAYENİZDE yani...

serkanaytekin01' Alıntı:
onurbulut' Alıntı:
serkanaytekin01' Alıntı:

haramda yese kul hakkı da yese benim için fark etmez savunurum diyorsun.

Son zamanlarda bindiğim araçlarda benzin ışık göstergesi kırmızı. :mrgreen:

Geri