BES yaptıran var mı?

Kodla Büyü

buyey

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Selamün aleyküm arkadaşlar. 2 ay önce çocuklarım için kuveyt türkten yarı yarıya altın ve katılım hisse fonu endeksli BES başlattım. altın ve hisseler %20-30 civarında artmışken BES teki para %10 civarında artmış. müşteri hizmetleri ile görüştüm hikaye anlatıyor. BES yaptıran arkadaşlar varsa bilgilerinizden faydalanmak isterim

Yatırım yaptığınız fonların içeriklerine tefas üzerindeki befas logosuna tıklayarak bakın. Altın fonları genelde yüzde yüz altın tutmaz. Hisse senetlerinde de fonun seçtiği hisseler iyi gitmemiş olabilir. Bir de katılım fonu olunca zaten çoğu şirketi alamıyorlar.

hocam katılım fonu olduğu için getiri kısmı düşük diye düşündüm, fiba emeklilik üzerinden 2 çocuga da yaptırdım altın ve değişken hisse senedi fonunda şuan ayrıca hayat emeklilik üzerinden de var besleri orada daha agresif fonlar mevcut ,bu dediklerimi yine danışarak yapıyorum

Bir de ekleme yapmak isterim. Özellikle altın ve hisse seçiminiz uzun vadede meyve verecek tercihler. Yakından takibini yapmakla birlikte doğru bir değerlendirme için birkaç yıl tutmanız lazım. Çok spesifik bir bes sözleşmesi değil ise befas üzerinden seçeceğiniz diğer kurum bes fonlarını da yatırımınızda tercih edebilirsiniz. Katılım alanında çeşitli fonlar var.

Bir de yönetim kesintileri oluyor BES sisteminde. Sizin yatırdığınız paranın bir kısmı ilk yıllarda kesinti uygulanıp hesabınıza yatırılıyor. Buna da dikkat edin.

@omd ve @omü_böte hocalarım cevaplarınız için teşekkür ediyorum. verdiğiniz bilgiler çok kıymetli. befası inceleyeceğim. iptal ettirmeyi düşünüyordum ama biraz daha izlemeye karar verdim. burada doğru fonları seçmek çok önemli sanırım. katılım olarak çok fazla seçenek yok ne yazık ki

@omd ve @omü_böte hocalarım cevaplarınız için teşekkür ediyorum. verdiğiniz bilgiler çok kıymetli. befası inceleyeceğim. iptal ettirmeyi düşünüyordum ama biraz daha izlemeye karar verdim. burada doğru fonları seçmek çok önemli sanırım. katılım olarak çok fazla seçenek yok ne yazık ki
Ben de oğlum için düşünmüştüm, devlet desteği oranı 54 veya 58 yaşa kadar kademeli veriliyor. Yüzde 30 destek bayağı azalıyor belli yaştan önce ayrılınca.
O yüzden altın almak daha mantıklı. Yok 50 60 yıla kadar beklerim derseniz o zaman mantıklı olabilir

BES'i tek yatırım olarak düşünmeyin hocam. Ödediğinizi farketmeyeceğiniz bir miktar ile giriş yapın. Mevcut sistemin durumu ortada. Muhtemelen emekli olduğumuzda pek içaçıcı bir senaryo ile karşılaşmayacağız. Bu bes işte o zaman yılların getirdiği kartopu etkisi ile emeklilikte destek olacaktır. BES dışında mutlaka daha ciddi yatırımlarınız da olsun. Besi kışlıkları çıkardığınızda montun cebinden çıkan unuttuğunuz para gibi düşünün :D

Ben de oğlum için düşünmüştüm, devlet desteği oranı 54 veya 58 yaşa kadar kademeli veriliyor. Yüzde 30 destek bayağı azalıyor belli yaştan önce ayrılınca.
O yüzden altın almak daha mantıklı. Yok 50 60 yıla kadar beklerim derseniz o zaman mantıklı olabilir
hocam küçük bir miktar ile başladım 2 ay oldu daha. ama benimde kafama daha tam oturmadı. o yüzden sizlerin düşüncesini almak istedim.

BES'i tek yatırım olarak düşünmeyin hocam. Ödediğinizi farketmeyeceğiniz bir miktar ile giriş yapın. Mevcut sistemin durumu ortada. Muhtemelen emekli olduğumuzda pek içaçıcı bir senaryo ile karşılaşmayacağız. Bu bes işte o zaman yılların getirdiği kartopu etkisi ile emeklilikte destek olacaktır. BES dışında mutlaka daha ciddi yatırımlarınız da olsun. Besi kışlıkları çıkardığınızda montun cebinden çıkan unuttuğunuz para gibi düşünün :D
kesinlikle hocam. öyle yapmaya çalışıyorum. yıllar sonra ne sürprizlerle karşılaşacağımız belli değil. emekli sayısı çalışana göre giderek artıyor. siz bes, fon dışında birşeyler yapıyor musunuz?

Selamün aleyküm arkadaşlar. 2 ay önce çocuklarım için kuveyt türkten yarı yarıya altın ve katılım hisse fonu endeksli BES başlattım. altın ve hisseler %20-30 civarında artmışken BES teki para %10 civarında artmış. müşteri hizmetleri ile görüştüm hikaye anlatıyor. BES yaptıran arkadaşlar varsa bilgilerinizden faydalanmak isterim
kardeş bes bir soygundur.

Bes i açıkçası hiç samimi bulmadım bugüne kadar. yıllarca yatır yok biraz üzerine faiz fon yok bilmem ne eklenecek diye topla paraları. 15 yıl sonra aldığın para ile bir arabanın tamponu kadar para alırsın. Tabi ki yatırdığınız para kadar ama bizim gibi ülkelerde enflasyon altında kalacak olan birikiminiz pul olacak. Açıkçası gider kredi çekerim yüzde bilmem 4 - 5 olsa bile git bir yerden tarla al, 10-15 yıl sonra bak o tarlanın arsanın değerine. Pazarlama stratejisidir, havuza para girişi gerekir. Hoş güzellemelerle içine alırlar sizi güle oynaya işin sonunda elinize biraz para geçer ama totalde yatırdığınız dönemlerin alım gücü dikkate alındığında belki yarı güçte bir getiriniz olacak. Geçen yılın 10 lirası şimdinin 100 lirası. Maalesef artık her mevzuda böyle diğer taraftan bakıyorum.

Zamanında 3 anahtar, konut edindirme kesintileri varmış. Pul olmuş o zamanki skesintiler. O yüzden en güzeli fiziki yatırım.ama gücüm bu kadar derseniz, her ay fon da alabilirsiniz. Yatırım fonu şeklinde. İstediğinde ayrilanilirsiniz

BES bana çok saçma geliyor.
Sigorta şirketi karlı çıkıyor. Yoksa şirket bu işi hayrına yapmaz
Devlet karlı çıkıyor ki teşvik ediyor.
Ben de karlı çıkıyorum(mu acaba?)
Herkesin kazançlı çıktığı bir sistem olmaz. Veya herkesin aynı oranda kazandığı bir sistem de olmaz. Burada kaybeden tabii ki biz oluyoruz.

Ben her ay ufak miktarlarda çocuklar için yatırım fonları alıyorum. Kısa zamanda da iyi getirisi oldu.
Koç iştirakleri fonu(YAS)
Akbank yabancı yeni teknolojiler fonu(AFT)
Kuveyt Türk teknoloji fonu(KTJ) var şu an portföyümde

Bizim ilksan isimli bir sandığımız var. 25 sene 5 ayda tam 16.500 lira birikmiş.İlksan tesislerinde şehrine göre kalmak 600 liradan başlıyor.Ben hep dolar ile kazandım.Keşke şimdi dolar çakılsa da bolca alsam.BES, çocuklar için iyidir.

Parayı farklı sepetlerde küçük küçük değerlendirmek lazım.Besde küçük yatırımlar 10 sene sonrası için iyidir.Gecen gün kitaplığı düzenliyorum.Kitaplari silerken intibah isimli romanın arasından 100 dolar çıktı ne kadar sevindim ne kadar sevindim.

• Beğen
Tepkiler: omd
30 yıllık öğretmen emeklisinin aldığı toplu para 500 bin civarı birşey. Maaşıda malum. BES işte emeklilik dönemleri için yapılmalı. Yani ayrıyeten bir yatırım aracı olarak görülmemeli sanki. Uzun vadede altın ve hisse senedi fonları ilerleyen yaşlarda oldukça mutlu edebilir. Ben böyle düşünüyorum açıkcası :)

Hocalarım hangi banka ve hangi bes türü önerirsiniz bende çocuklarım için düşünüyorum.

Hocam artık devir iktisat devri.Reklamlar, sosyal medya para harcatıyor.30 sene çalışıp yarın emeklilikte hüsrana uğramamak için kenara biraz koyma zamanı.Bugün her ay 1 tane 1 gr altın almak, bes yaptırmak lazım.YTD.

niye öyle dediniz hocam açıklar mısın?
hocam sen mesela gittin altın fonu aldın birikimim altın fonunda daha çok değerlenir dedin baktın altın 1 senede %80 değerlenmiş ama bankada arayan temsilciye sorduğunda senin fonunun %40-50 aralığında değerlendiğini söyledi. sende buna ister istemez çok kızdın . adamlar senin birikimin üzerinden para kazanıyorlar sende avcunu yalıyorsun. en iyisi bankadan bir altın hesabı aç her ay paran kadar 1-2 gr altın al bu en garanti yatırım

Hocam her ay belli miktarda yatırdığınız için az görünüyor olabilir. Mesela her ay 100 lira yatırdığınızı ve her ay altının %5 attığını düşünelim. 1. ay 100 lira yatırınca 105 lira oluyor. 2. ay 205 lira %5 artınca 215,25 lira oluyor son ay para yatırınca da 315,25 lira oluyor. Ama siz toplu olarak 300 liralık altın alırsanız 2 ay sonra 330,75 lira oluyor daha fazla artmış gibi görünüyor. Altın fonları aşağı yukarı gram altın kadar artıyor, ayrıca bes de bazı kesintiler yapılmıyor. Ben 7 ay önce %100 altın fonu ile başladım şimdi baktım devlet katkısı ile birlikte %50 civarı getirisi görünüyor. 7 ay önce gram altın 1700 lira civarı idi, şimdi ise 2250 civarı. Bu hesaba göre bes uzun vadeli birikim için şimdilik gram altına göre avantajlı gözüküyor.

Geri