Bilişim Dersi Ortak Sınavı

Kodla Büyü
Ha gayret arkadaşlar. 5 6 derken 9. sınıflar için de bir örnek soru gelebilir mi? Bunlar benden olsun. Parantez içi kazanım numaraları.

Örnek Sorular:

1-
Etik değerler neye denir açıklayınız? (1.1.1.1.)
2-Etik ilkelerin ihlali sonucunda ne gibi durumlarla karşılaşırsınız? (1.1.1.2.)
3-Bilişim etiği nedir? ( 1.1.1.3)
4-Bilişim teknolojileri ve İnternet’i kullanırken etik ilkelerinden gizliliği açıklayınız. ( 1.1.1.3)
5-“Kişisel ya da kurumsal düzeyde bizim için büyük önem teşkil eden her tür bilgiye izin alınmadan ya da yetki verilmeden erişilmesi, ifşa edilmesi, kullanımı, değiştirilmesi, yok edilmesi gibi tehditlere karşı alınan tüm tedbirlerdir.” Tanım neye aittir? (1.1.2.1.)
6-Bilgi güvenliğini oluşturan unsurlardan gizlilik neye denir? Örnek verin. (1.1.2.1.)
7-“Bilişim teknolojilerinin belirli bir politik ve sosyal amaca ulaşabilmek için hükûmetleri, toplumu, bireyleri, kurum ve kuruluşları yıldırma, baskı altında tutma ya da zarar verme amacıyla kullanılmasıdır.” Siber ortamda yaşanabilecek kötü hareketlerden hangisini açıklamaktadır? (1.1.2.2.)
8-Sayısal dünyada bilgi güvenliğinin en önemli öğesi olan parola kötü niyetli kişilerin eline geçerse ne olur? 5 tane yazınız. (1.1.2.3.)
9-Zararlı programlara karşı alınacak tedbirlerden 5 tanesini yazınız. (1.1.2.4.)
10-Kişisel bilgisayarlarda ve ağ ortamında bilgi güvenliğini tehlikeye sokan zararlı yazılımlar neler yapabilir? 5 tanesini yazınız. (1.1.2.4.)

kazanımlar belli ama senaryo 1 den fakan diyince ayrı konu başlıkları var sandım bende

Adana Ölçe Değerlendirme toplantısına katılan biri olarak:
1.2.ve 3.senaryo okulunuzun, öğrencilerinizin hazırbulunuşluğuna bağlı olarak seçilecek. Ör:1.senaryo daha hafif kazanımlar içerirken 3.senaryo daha zor senaryolar içeriyor. Hangisinin zor veya kolay olduğunu kazanımlardan anlayıp kendinize uygun senaryo seçiyorsunuz.
En fazla 10 açık uçlu soru sorulacak. Daha az olabilir yani senaryonuzda.
Sorularınız açık uçlu veya kısa cevaplı olacak. Soruda ipucu bulunmayacak.
Bizim branşımızda okul bazında ortak sınav olacak. İl ya da ilçe bazında ortak sınav yok.

Örnek sınav atan arkadaşların bir kısmı tamamı kısa cevap ve bloomda ilk basamakta kalacak sorular hazırlamışlar. Biz bilişimci olarak görsel koymuyorsak, öğrenciyi düşünmeye itecek soru eklemiyorsak böte okumanın anlamını sorguladım. Bu gruba yazıyorum çünkü hepimiz bilişimciyiz, hepimiz birbirimizi temsil ediyoruz öyle ya da böyle. Sınav hazırladım oldu diye sınav hazırlanmaz. Allah aşkına öğrenciye vereceğiniz kağıda saygınız olsun.

En azından sınav hazırlamış arkadaşlar, eklemeleri siz yaparsınız sayın hocam. Fakat Bloom'a girecek olursak ilk basamakta bile zorlanan öğrencilerim var benim sizi bilmem. Zorlanmalarının sebebi de dersi benimsememeleri, yoksa işaretlenmiş sınav kağıdı verin gene de olmaz.

En azından sınav hazırlamış arkadaşlar, eklemeleri siz yaparsınız sayın hocam. Fakat Bloom'a girecek olursak ilk basamakta bile zorlanan öğrencilerim var benim sizi bilmem. Zorlanmalarının sebebi de dersi benimsememeleri, yoksa işaretlenmiş sınav kağıdı verin gene de olmaz.
IMG_2273.jpeg

Tamamı kısa cevaplı soru tipi kullanılamaz sayın hocam. Ayrıca ben çoktan örnek sınav kağıtları yayınladım. 5.sınıfta görsel kullanılacak da konular var.

Soruları ellerine versek de çalışıp gelemeyen bir nesil var maalesef, varsın buradan görüp çalışsınlar benim kabulüm.
Aynen hocam. Sonuna kadar katılıyorum. Öğrencinin eline cevap anahtarı ver ve bunu aynen geçir de, maalesef zayıf alacak çocuklar var. Çok farklı bir nesle öğretmekle mükellefiz. Çok acıklı bir durum aslında.

Buraya bakıp da yüksek not alacak öğrenci benim için çalışkan, zeki bir öğrencidir. En azından buraya bakmayı akıl edebilmiştir. Helal olsun Vallahi.

Bir ara WhatsApp grubuna 10 soruluk örnek sınav gönderdim. Ve dedim ki, yazılıda çıkabilecek örnek sorulardır. Yazılıda çıkacak sorular hakkında fikir sahibi olmanız açısından paylaşıyorum dedim. Sonra kafamdan "Aynı sorayım ya, bakalım ne olacak, merak ediyorum." dedim ve sordum.

Sonuç: Sınıfın yarısı 5, 10, 20 gibi komik notlar aldılar. 100 alan bir kaç kişi. Düşünün artık.

BBNET'e bakmayı akıl edebilen kişi benim gözümde Einstein'dır bu devirde.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Ortak sınavlar için senaryo seçim sınav öncesi formları. Eğer denetim vs olursa ilin kazanımlarına göre kağıt hazırladığımızın görülmesi için. Siz kendi ilinize göre excel dosyasını şekillendirebilirsiniz. Bu senaryo seçimine göre örnek sınavlar yayınlayacağım. Saygılar

Arkadaşlar merhaba fen liseleri için bilgisayar bilimi kur2 ye göre soru şablon hazırlayan var mı acaba paylaşırsa çok sevinirim

Son düzenleme:
internet de kırklareli.meb den ekteki dosyayı buldum lise 10.sınıf için elinde ekstra dağılım olan arkadaşlarda paylaşırsa sevinirim. meslek liseleri içinde hazırlanmış konu dağılımı mevcut dosya içinde

Ekli dosyalar

• 06112052_Lise_BYLYYYM_TEKNOLOJYLERY.rar
    96.2 KB · Görüntüleme: 439
Bizim ilde zümre toplantısı tekrarlandı ve uygulama sınavı yapılması kararı alındı. tüm bilişim sınavları uygulama sınavı olacak. kazanımlara göre değerlendirme ölçeğimiz olacak, sınavdan önce idareye onaylatacağız şeklinde karar geldi.
bt sınıfı olmayanlar nasıl yapacak hocam

Geri