BT Rehberliği Son mu?

Kodla Büyü
big_way' Alıntı:
Geçenlerde yaptığım eba seminerinde öğretmenlerden duyduğum şikayetlerden biri;

-Hocam çok fazla içerik var derste nasıl bulacaz bize uygun olanı
-ben: hocam evde hazırlanmadan derste ebaya girip içerik bulmanız ve onu kullanmaniz zaten uygun olmaz önce evde kısa bir hazırlık yapmalısın
-cevap: Oho kim uğraşacak onunla olmaz öyle

:+1: işin özeti dostlar iş yaptığını görsün beyefendilerin, doğru düzgün bilgisayarı olmayan Bt lab,düne kadar bağlantı hızı 1MBit meb hattı bir çok okulda akıllı tahta ve ağ alt yapısı eksik .... herşey tamam "EBA" ya gereken önemin verilmediğini anlamışlar birden efendiler ...

Keyifleri bilir. Çöp olur gider onca yatırım. Bir okulda öyle bir durum gördüler diye tüm görevlendirmeyi iptal mi edeceklermiş? Branşı BT olmayanları 160 saatlik kurs ile görevlendirirken düşüneceklerdi bu durumu birazda.

Necdet bey biraz zorda sanırsam başarısızlıklarına gerekçe olarak bizi göstermeye çalışıyor ama yanılıyor kendisi, kendi koltuğu tehlikede olduğundan böyle bir açıklama yapmış sanırsam. Böyle birşey bu projenin sonu olur

zamanında okullarda BT laboraravuvarları vardı. bilinçsiz okul yönetimleri bilgisayarları oraya buraya dağıttı okullar laboratuvarsız kaldı. Şimdi 2 senedir ders zorunlu laboratuvar yok ve projeksiyon olan okullarda projeksiyonların akibeti belli. Araştırma yapmayan kendini geliştirmek istemeyen öğretmenleri söylemeye bile gerek yok.
İnternet hızları ortada, MEB filtreleri ayrı bir dert.....(daha yazılır.)

EBA'nın önemi anlatılsın ve EBA'ya katılım artırılsın. Arkadaş malzeme kaliteli ise sağır sultan duyar ve onu kullanmak için çabalar ya da bir bilenen sorar. Demek ki piyasadaki dersane veye diğer kaynaklar daha kaliteli.

Ülkede sadece MEB değil hiçbir kurumun anlayamadığı birşey var ona KALİTE ve NİTELİK.
Bütün okullara Etkileşimli tahta gelsin okullarda fırsat eşitliği olsun fakat bu malzemeler kullanılmadıktan sonra kullanacak adam olmadıktan sonra neye yarar.

Necdet beye ithafen
ilk olarak bizler bilişim teknolojileri öğretmeniyiz, öğretmeniz. Mezun olduğumuz fakülteler eğitim fakülteleridir.Bilmiyorsan öğretmen demek öğreten demektir. mesleği bilgi öğreten kişiye denir.
Bütün dünya hızla gelişen bilişim sektörü için ders sayılarını arttırırken, ilkokul seviyesindeki çocukların eğitim müfredatlarına kod yazılım dersleri koyarken sizinde dahil olduğunuz Milli eğitim bakanlığı denilen kurum, önce ders sayılarını azalttı, sonrada seçmeli hale getirdi. Biz asıl mesleği öğretmen olan kişilere BTR adı altında okulda resmen teknisyenin yapacağı işleri yapmak zorunda bıraktırdınız. Şimdide yapmış olduğunuz bir bulut projesinin eğitimsiz öğretmenler tarafından desteklenmemesinin suçunu bizlere atmaya çalışıyorsunuz. hemde tehditkar bir biçimde.
Fatih Projesi diye getirdiğiniz projenin, heleki tablet boyutunun tamamen yandaşlara rant sağlamak amacıyla yapıldığının herkes farkında. Siz eğer gerçekten eğitim yöneticisi iseniz, samimi olun ilkokuldan üniversiteye kadar saçma sapan içerikleri olan, günümüz bilimine ayak uyduramayan, ilerlemeden tamamen uzak olan, kişilerin hayatları boyunca hiçbir işlerine yaramayan, ezberden öteye gitmeyen ders içerikleriyle bu ülkenin genç neslini harçadığınızın farkına varın. Türkiyede yapılan eğitimin neden pısa sonuçlarına göre en son sıralarda geldiğini artık görün.
Son olarak BTR adı altında getirip içeriğini, işleyişini, görevlerini, çalışma saatlerini bile belirleyemediğiniz tamircilik vasfından beni kurtarırsanız her iki dünyadada duacınız olurum emin olunuz. saygılar

Antalya m.e.m btr olan okullarda eba içeriklerinin ve öğrenci tabletlerindeki mobil uygulamaların branşlara göre kullanımı ile ilgili bir rapor istedi geçenlerde.Ben de anadolu lisesindeyim öğretmenlerle konuştum bu konuda yabancı dil ve birkaç branş öğretmeni haricinde öğretmenlerin pek kullanmadığını gördüm.Sordum haberiniz yok mu neden kullanmıyorsunuz.Cevap olarak çoğu şunu söyledi.Hocam ders içerikleri o kadar yoğun ve gereksiz saçma ki biz neyi nasıl anlatacağımızı bile şaşırmış halde konu yetiştiremiyorken eba ile hiç uğraşamıyoruz.
Malesef bu işin başındaki insanlar okullardaki durumdan hiç haberdar değiller

btr yi sadece eba üzerinden düşünen bunun yanında yaptığımız başka hiçbir iş yokmuş gibi gören bir kişinin önce btr nin ne olduğunu öğrenmesi lazım. Alsın onların olsun. Böyle bir durum oluşursa bizim de birlik olmamız lazım. Yine gelecekler okulda yanımıza şu bozuk bu bozuk diye, o gün geldiğinde hiç bir bilişim öğretmeni o işleri yapmamalı.Derse gir dersini anlat çık bitti o kadar.

Bu sene BTR görevlendirmelerinin yokuşa sürülmesinin, geçikmesinin hatta daha sonraları hiç yapılmamasının gündemde olmasının arkasındaki zihniyeti merak edenler: Tanıştırayım ...

Ivır zıvırla uğraşmaktan ebaya sıra geliyor mu acaba.. Yukarıdan bakınca ne de kolay görünüyor.. Sanırım btr olunca tek işimizin üst seviye rehberlik ve yönlendirme olduğunu sanıyorlar.. Btr'yi bitirsinler de, o göremedikleri, her türlü görmezden geldikleri angaryaları belki fark ederler.

virvir edeceklerine şu pybs'nin adam gibi çalışmasını sağlasınlar bi.

hastasıyız dede' Alıntı:
hem btr ye tablet vermeyin hemde tabletlerle ilgili iş isteyin, oh ne ala, bir eba dır tutturmuşlar sanki herşey tamamdı bir eba kalmış, eba ya giren proösör olacak, bu iş arz talep işi, bizden ne talep ederlerse elimizden geldiğince yardım ediyoruz, elimde 70 gb lık ders içerikleri var şimdiye kadar talep eden olmadı, bu ders içerikleri öğretmenin flaşında olmadan evde hazırlanmadan, okulda direk açarsa o ders içeriklerini öğrenciler yedirir o kitapları öğretmenlere, ondan sonra öğretmen korkusundan birdaha akıllı tahtanın yanına yaklaşamaz, öyle oturdukları yerden haybeye konuşuyorlar.

Yani bu işle görevlendirdiğiniz kişilere tablet vermemenin mantığı nedir? Belkide marabaları şımartmayalım diye düşünüyorlardır. Ama öğretmen camiası böyle oldukça daha çooook aşağılanırız. Yani onca aşağılanmaya rağmen hala kendilerini sırf ait oldukları meslekden dolayı aşağılayanları savunmak için binbir dereden su getiren hatta üstüne 5 daha katarak kendi mesleğini ve meslektaşlarını aşağılayan öğretmende çok. Yani öğretmen ve öğretmenlik düşmanı öğretmenlerde var ve üst kademedekiler bu öğretmenlerden güç ve destek alıyorlar bu gibi açıklamalarda. Biliyorlar çünkü çoğu öğretmen kendilerine ses çıkartmayacak hatta destek olacak.

Yani bu başlıktaki soruna bir bakın "eba yı bilmeyen öğretmenler varmış, bunun suçlusu da btr' lermiş, ", bir de çözüm yoluna bir bakın "btr ler sona erecekmiş". Yani böyle bir sorun tespit ediyor ve ancak böyle bir çözüm geliştiriyorsan söylenecek birşey yok. Balık baştan kokar. Benim aklıma şöyle sorular gelir.

Böyle bir sorun tespit edip eğitici formatörleri bilgilendirdinizmi?
Eğitici formatörlere bu problemin çözümü için btr leri organize edin mesajı gönderdinizmi?

Bunları yapmayıp suçu btr lere atmak kolaycılıktır. Ben btr olarak böyle bir problemin varlığını twitter dan, forumlardan öğreniyorsam eğer ilk suçlanması ve bedel ödemesi gerekenler bu işi yürütmek ve planlamak için görevlendirilmiş olanlardır ben değilim. Ama bizde adalet olmadığı için altta kalanın canı çıksın.

sahrak' Alıntı:
Necdet beye ithafen
... BTR adı altında getirip içeriğini, işleyişini, görevlerini, çalışma saatlerini bile belirleyemediğiniz tamircilik vasfından beni kurtarırsanız her iki dünyadada duacınız olurum emin olunuz. saygılar
:+1:
omd' Alıntı:
virvir edeceklerine şu pybs'nin adam gibi çalışmasını sağlasınlar bi.
aynen pamp :D

mrb arkadaşlar. yazıyı okuyunca çok sinir oldum. bence toplu halde kişiye tepki gösterelim. Btr nin içyüzünü bilmeden konuşmuş. gerisi gelecektir emin olun

Necdet hoca baya bir genelleme yapmış. Fatih Projesi- Teknoloji Kullanımı Kursu almamış okul BTR Öğretmenlerinin EBA 'yı hiç duymamış olma olasılığı da var. Ben de Fatih projesi eğitmeniyim, Eğitimde Tek. Kullanımı Kursu veriyorum, bazen okul BTR Öğretmenleri kursiyerim oluyor ve ilk defa kursta benden duyuyor EBA'yı. Okula EBA'yla ilgili yazı gelmedikçe ya da birisi anlatmayınca nasıl duysun. İlçemdeki tüm öğretmenlere kursta gösterdim, hepsinin haberi var EBA 'dan, kursta tek tek EBA şifresi de aldırdım.

Necdet hocanın bir BTR Öğretmeni okuldaki öğretmenlere EBA'yı öğretmemiş diye bu şekilde bir genelleme yapması şık olmamış. Durum bu kadar büyütülmemeliydi. Maalesef genelleme yapmayı çok seviyoruz, kanımızda var. Keşke bu şekilde yazmak yerine önce o okuldaki BTR Öğretmeniyle konuşsaydı, onu bir dinleseydi, suçu, eksikliği var sa da görevini iptal etseydi. Bütün BTR Öğretmenlerini bu olayla iliştirmesini doğru bulmadım.

nese1982' Alıntı:
mrb arkadaşlar. yazıyı okuyunca çok sinir oldum. bence toplu halde kişiye tepki gösterelim. Btr nin içyüzünü bilmeden konuşmuş. gerisi gelecektir emin olun

Degmez... Bırakın kendini bir şey sansın, yorumlar yapsın..

mavi85' Alıntı:
cehcah' Alıntı:
YEĞİTEK'te çalışıyor. BTR görevlendirmeleri ve Fatih Projesi ile ilgileniyor.

YEĞİTEK in BTR cileri hedef haline getirecek yazısızla da ilişki kurunca; Hangi mantığın ürünü olduğu ve nasıl düşüncede olan insanların mimarlığını yaparak BTR leri tehdit eden son yazının ortaya çıkıtığı görülüyor.

Çocukken yaz tatillerinde kuran kurslarına giderdik. Hocanın elinde sopa sureyi ezberlemediğinde elini kızartırdı.

Şimdi ne oluyor;
Sene başı şube müdürü 700 kişiyi kültür merkezine yığıyor. Kapıları kitliyor. Sonra sopadan ala sözlerle öğretmenlere hakaret ediyor.
Sonra yeni müdür geliyor o da sözleri sopa gibi kullanıyor.
Şimdi de EBA altında sopa gösteriliyor. Zaten Sopa meraklısı çok. Böylece döngü tamamlanmış oluyor.

Demek ki halen ezberlemediğimiz an sopayı yicek görülüyoruz.

Aklıma gelmişken, hani çok süper işleyen bir birim var Ankara'da ya, merak ediyorum, bu meb internet bağlantısında siteleri kim engelliyor? sourceforge.net bile engelli. Her şeyi tek elden kontrol etmek için bu kadar ileri gidip, her şeyi engelleyip, çocuklara bir eğitim nasıl verilecek? Hep Eba, Hep Antropi kullanılsın, öğretmen hiç kendi araçlarını kullanmasın, yapmasın, hazır alsın, öyle mi? E tabii bilişim dersi de olmasın ama Fatih projesi olsun. Bu ne demek? Bu teknoloji üretmeyelim, sadece devletin yaptıklarını kullanalım demek. Bana bu konuda akıl verenler, ahkâm kesenler tabii bu kadar ileri görüşlü olunca böyle oluyor.

Çok zor değil denemesi

HODRİ MEYDAN

Benim okulda bilgisayar öğretmeni olarak sorumluluklarım neyse onları kusursuz yapar ders bitince çekip giderim

Bakalım ne olur?

Haa işler yürümeye devam eder mi ?? Edebilir belki en azından bizler standart bir öğretmen kadar sorumsuzlukla hayatımıza devam ederiz

Bizler az olsun rahat ederiz ya

Bu ne tablet tahta eba internet yazıcı projeksiyon AP ler şifreler siteler falan eeehhhh yetti be.30 saat derse giren bir öğretmen kadar ücret alıp 50 saat derss yükü olan bir öğretmen kadar sorumluluk yorucu arkadaşlar

İlçedeki eğiticiler araciligi ile bütün öğretmenlere kurs veriyorsunuz. Fatih egitmenleri ki çoğu ilçedeki egiticilerdir ebadan bahsetmiyor mu öğretmenlere, velev ki bahsetti öğretmen istekli olmazsa naparsin. Ben okulumdaki; ogretmenlere ebadan birçok içerik gösterdim sordukları soru su nasil kullanabiliriz? İndireceksdiniz yada internetten kullanacaksiniz diyince indirmeye tenezzül etmiyor internet yok ki kullanalim diyor. E simdi silahmi dayayalim öğretmene ebayi kullansin diye. Bide Eba öyle profesyonel bir sistemmis gibi konuşmuş. Tubitak labaratuarinda zeki iki öğrenciye anlatilmis ders videolarindan başka adam akilli bisey yokki. Zambagin Z-kitabinin demosunu indirdim. İnceledim ve özel yayinevleri bu z kitaplari hazirlayana kadar benim bakanligimdaki bu projenin basindaki adamlar -necdet sari da buna dahil kendisini de tanirim- uyuyor mu diye isyan ettim.

Necdet sari yegitekde fatih öğretmen egitiminden sorumlu kişi. Elektronik öğretmeni. Daha önce okullarda programlama ogretelim dedigimizde önce bote mezunu bilgisayar öğrt. Programlama öğretmek lazim gibi bir twitı olmuştu. Bana bilgisayar öğretmenlerini az seviyor gibi geldi necdet hoca.

necdet bey gelsin ona algoritma öğreteyim ben. eksiği çok zira :idea:

Geri