BTR 30 saat 40 saat muhabbeti?

Kodla Büyü
ortaokullarda haftalık ders saatinin 30 dan 35 çıkarılmasında emeği geçen eski bakan ömer dinçer e buradan saygılarımı sunuyorum :D ama liselerin durumu daha zor tabi, yaktın bizi çiçek abbaasss!!!

arkadaşlar bu iş 30 saat olacak fazla olursa da lise lise öğretmeni nasıl ders saati artışından sonra aldığı 18 saatin üstünde ek ders alabiliyorsa bizim durumumuzu da bu şekile getirilmesi için önce illerde sonra ankara da bir baskı olşturalım, Rehber öğretmen nasıl haftalık 30 saat çalışma saatiyse bizim durumumuzu da aynı yapılmasını sendikalara bildirelim ortaya açık bir madde koymuşlar isteyen işine geldi gibi yorumluyor, ayrıca orta okulda çalışan btr 35 saat çalışırken lisedeki 40 ın üstüne meslek lisesi 50 ye kadar yolu var ortada eşitlik ilkesine aykırı bir durum var

rifatt' Alıntı:
Arkadaşlar ben lisedeyim. Müdür yeni geldi. Ona daha önce 30 saat çalıştığımı görevlendirmemin bu şekilde olduğunu söyledim. Bana hiçbir yetde 30 saat ibaresinin olmadığını söyledi. Yine de malatya memdeki eğitici formatörü arayıp sorduğunu ve onun da okulların açık olduğu saatlerde formatör okulda olur cevabını verdiğini söyledi. Aradım teyit ettim adam bana hocam nerde yazıyor 30 saat diye cevap verdi.
Yani bizim eğitici formatörler bile müdürlere yağ çekmek için kendi zümrelerini satıyorlar.
Şimdi bana söyleyin resmi belge yok 30 saat diye memdeki eğitici formatör de öyle bir şey yok diyor. Peki ben neyi kanıt göstererek 30 saat diyeceğim.
Cevabı olan yok mu arkadaşlar...

Arkadaşlar Btr görevlendirme ilk çıktığında 30 saat ibaresi vardı.Benim okulum ikili öğretimdi ve ben 9-3 çalışıyordum.3 senedir de kaç saat derse giriyorsam 30 saatten çıkarıp ona göre okulda duruyorum.Bu sene kendi okulumda 18 saat dersim var görevlendirildiğim okulda da 12 ders saati kalacak şekilde bir program yapacağım..

Az kaldı biraz daha sabredin şu seçimler bir geçsin, BTR görevlendirmeleri ile ilgili yeni yazı yayınlanacak. Artık 30 saat konusu tartışılmayacak.

30 saati doldurmadan btr görevi yapanlar var. izah edeyim.

kişi 3 gün kendi okulunda 4+4+6=14 saat derse girer. 3 gün btr görevine gidemiyor. okula gidene kadar eğitim öğr. bitiyor.
2 gün btr için 7+7=14 saat göreve gider.

toplam 28 saat.

buradan hareketle; 30 saat şartı hükümsüz kalıyor.

bayraMNS' Alıntı:
30 saati doldurmadan btr görevi yapanlar var. izah edeyim.

kişi 3 gün kendi okulunda 4+4+6=14 saat derse girer. 3 gün btr görevine gidemiyor. okula gidene kadar eğitim öğr. bitiyor.
2 gün btr için 7+7=14 saat göreve gider.

toplam 28 saat.

buradan hareketle; 30 saat şartı hükümsüz kalıyor.
Bu dediğiniz yanlış hocam. Btr lerin ders programı aralıksız yapılır. Pazartesi 7 salı 7 çarşamba 2 saat derse girer sonra görevlendirildiği okula gider.

hemenyardim' Alıntı:
Az kaldı biraz daha sabredin şu seçimler bir geçsin, BTR görevlendirmeleri ile ilgili yeni yazı yayınlanacak. Artık 30 saat konusu tartışılmayacak.
Hocam bu kadar emin nasil konusuyosunuz bi dayanaginizmi var yada duyumlariniz varsa yeni cikacakyazi ile ilgili lutfen paylasin

hemenyardim' Alıntı:

hocam bildiğiniz birşey varsa bizimle de paylaşın lütfen

30 saat olmasını ben de çok isterim ama adamlar yazmış kardeşim eğer B lisesinde ders 16:00 da bitiyorsa o saate kadar okulda kalacaksın diye daha ne desinler bizim aldığımız ekders idarecilerin ki gibi yani fiili olarak girilen dersin karşılığı olarak alınan ek ders değil, meb ek ödemelerini ek ders olarak yapıyor zaten en çok da bunun değişmesi lazım bir ara müfettişlere bile ek ders hesabıyla ödeniyordu müdür en azından okula geliyor bunlar yılda 1 kez geldiği halde öyleydi yani aslında karışıklığa neden olan yapılan hizmetin karşılığının derse girilmediği halde ek ders adı altında ödenmesidir.

hemenyardim' Alıntı:

Şimdi bu öyle bir cümle ki nasıl yorumlamalıyız!!! "Öyle bir yazı geliyor ki 30 saat konusunu mumla arayacaksınız, yazının içeriğini tartışmaktan 30 saat muhabbetine sıra gelmeyecek." gibi mi yorumlasak :cry: , "görevlendirmelerimizdeki idarelere bırakılan şahsi uygulamalar son bulacak" gibi mi yorumlasak!!! :scared:

Okulum 40 saat ben toplamda ders programıma 30 ders saatini dolduracak şekilde ayarlıyor müdür bunun tartışmasını çok yaşadım son noktayı BT Rehber Öğretmen görevlendirmesinde tereddüde düşülen hususlar Madde 7 de yazıyor.

Haftalık ders programına derslerim ve bt rehberlik görevim yazılıyor buna göre işlerimi hallediyorum.

Kısacası bu...

tcoalngsau' Alıntı:
Arkadaşlar bu konuda artık iyice farklı uygulamalar ve bakanlığın net bir yazı çıkarmaması can sıkıcı olmaya başladı. Okulda eğitim öğretim saatleri içinde bekleyip 40 saat mesai yapanda var 30 saat mesai yapanda var.Bu konuda 40 saat için dilekçe ile ekders talebinde bulunan oldumu ? Cevap olarak ne verdi okul? Olumsuz cevaba karşılık mahkemeye olayı taşıyan oldumu? Bence bakanlık bilinçli olarak BTR çalışma saatlerini belirtmemektedir. Çünkü 40 saat dese ekders fazla ödemesi gerekecek , 30 saat dese okulda öğretmenin son derse kadar kalmasını sağlayamayacak. Özellikle liseler bu konuda mağdur bence.
Katılıyorum hocam;
Misal bizim mesai 08:30-17:00 hesapladım (45 dk ders + 10 dk tenefüssle) günde 10 ders mesai yapıyoruz haftada 50 ders ve 18 saat ekders alıyoruz.
Sizlerde biliyorsunuz il/ilçelerdeki Fatih Eğiticileri maaş+ek ders alırlar bu durumda
Bakanlık BTR'ye yazı çıkarırsa iki ihtimal var ya sonra il/ilçe eğiticilerine de yazı gelecek "hadi hadi sizde 30 saatte gidin" diye yada ek ders farkını falan mı verecekler acaba haftada 20 saat ayda 80 saat fark akmasa da damlar.

Bence de mahkemeye giden varsa haber bekliyorum arkadaşlar.

Bence okul gecede açık kalsın bu sürekli okulda duran arkadaşlar gecede dursun :mrgreen:

Valla 30 saati de her müdür kabul etmiyor maalesef. Yine ne olduğumuz belirsiz

Arkadaşlar ANKARA'da hizmetiçi eğitim kursu alırken YEĞİTEK ile görüşüştüğümüzde 30 saat diye birşey olmadığı, zaten BTR yazısında 30 saat geçmediği belirtildi. Sadece ders girişi ders çıkışı çalışma saatlerinizin sınırı olacak. Ha ortaokuldakiler 3:20de çıkıyor lisedekiler 4.10da çıkıyor artık ona bakılmayacak denildi. 30 saat diye birşey yok.

Sadece BTR TEREDDÜT EDİLEN HUSUSLAR yazısında haftalık ders çizelgesi hazırlansın denildi çalışma saatlerimizin belli olması için o kafaları karıştırdı.

Misal bizim mesai 08:30-17:00 hesapladım (45 dk ders + 10 dk tenefüssle) günde 10 ders mesai yapıyoruz haftada 50 ders ve 18 saat ekders alıyoruz.
Sizlerde biliyorsunuz il/ilçelerdeki Fatih Eğiticileri maaş+ek ders alırlar bu durumda
Bakanlık BTR'ye yazı çıkarırsa iki ihtimal var ya sonra il/ilçe eğiticilerine de yazı gelecek "hadi hadi sizde 30 saatte gidin" diye yada ek ders farkını falan mı verecekler acaba haftada 20 saat ayda 80 saat fark akmasa da damlar.

gerçekten sizi anlamakta zorlanıyorum. BTR TEREDDÜT EDİLEN HUSUSLAR yazısı madde 7 derki:

7. BT Rehberliği görevi valilik onayı ile yapılacak ve görev öğretmenin haftalık ders
çizelgesinde “BT Rehberliği” adı ile gösterilecektir.
-BT Rehberliği görevinin, öğretmenin haftalık ders çizelgesinde "BT Rehberliği" adı ile gösterilmesi;
öğretmenin BT Rehberliği görevini ve varsa ders görevini yürüttüğü zamanın belirtilmesini
amaçlamaktadır.
Örnek 1- Kadrosu normal eğitim yapan A ortaokulunda bulunan ve normal eğitim yapan B lisesine
BT Rehberi olarak görevlendirilen BT öğretmenini ele alalım;
İlgili öğretmenin A ortaokulundaki var olan ders görevini yerine getirdikten sonra B lisesinde
hangi zamanlarda çalışacağım göstermek için "BT rehberlik görevi" haftalık ders çizelgesinde gösterilir.
B lisesinde eğitimin saat 16:00'da bitliği varsayılırsa ilgili öğretmen her gün saat 16:00'a kadar B
lisesinde BT Rehberliği görevini yapacaktır.
İlgili öğretmenin Sah günü A ortaokulunda dersinin saat
15:00'da bitmesi durumunda B lisesine ulaşımı dikkate alınarak haftalık ders çizelgesinde bu saat boş
bırakılabilecektir. Bu hesaplamada ders saati hesaplaması yapılmayacak olup, B lisesinde eğitim-
öğretimin bittiği 16:00 saati BT rehber öğretmeninin görevinin bittiği saat olacaktır.

sonuç olarak tekli öğretimde öğrencilere son ders çıkış zili, eve gidiş zili kaçta çalıyorsa o saatte btr görevi biter. yazının yoruma açık bir tarafı yok.
30 saati baz alıp erken çıkan arkadaşlar hak geçtiğini hiç düşünmüyor mu?

Ortaokullarda artık eskisi gibi değil okulumda ders 15:50 de bitiyor btr olduğum lisede 16:30

deniz1903' Alıntı:
hemenyardim' Alıntı:

Örneğin artık Fatih Projesi dışındaki hiçbir okula BTR öğretmeni görevlendirmesi yapılmayacak. Fatih Projesi okulundaki Etkileşimli Tahta, Öğretmen Ve Öğrenci sayılarına (tablet sayılarına) göre BTR sayısı belirlenecek. Bir okulda Etkileşimli Tahta ve tablet sayısı çok fazla ise 2 veya 3 BTR görevlendirilmesi yapılabilecek.
BTR lik kavramı artık başka bir yöne gidiyor. Her branştan öğretmene rehberlik etme öncelikli görev. EBA Ders, Etkileşimli Sınıf Yönetimi (ESY) V-Sınıf ve ideaLStudio uygulamaları öğretmenlerin derslerine girdikçe sizlerin rehberliğine çok daha fazla ihtiyaç duyulacak. Fatih Projesi kapsamında sınıf içi eğitimde pek etkisi olmayan tablet artık eğitime dahil ediliyor. EBA Sınıf ve ESY ile öğrencide olaya katılıyor. Aslında Fatih Projesi şimdi başlıyor diyebiliriz.
Durum böyle olunca 180 saatlik sertifikalar ile BTR olunamayacak. Çünkü 180 saatlik eğitimlerde bu kavramlar ile ilgili hiçbir eğitim alınmadı. Fakat, Fatih Projesinin ortaokullara inmesi ile başta liseler olmak üzere pek çok okula (bilgisayar öğretmenlerinin yeterli sayıda olmamasından dolayı) BTR görevlendirmesi yapılamayacak ve bu Fatih Proje okullarınn boş kalması sonucunu doğuracak. Şu anda bile boş kalan okul sayısı azımsanmayacak boyutta. Bu sorun güncel içeriklerle yeniden açılacak 100 saatlik "Bilişim Teknolojileri Rehber Öğretmenliği Kursu" sonunda diğer branşlardan alınacak BTR öğretmenleri ile kapatılmaya çalışılacak.
Norm, ders sayısına göre belirlendiği için yeni Bilişim Teknolojileri Öğretmeni alımına pek imkan yok gibi görünüyor. Ancak BTR olarak görev yapılan saatlerde ders sayısından sayılırsa (ki sayılmalı) o zaman norm ihtiyacı olur ve yeni Bilişim Teknolojileri öğretmeni alımına gidilir.
Bizim duyduklarımız bu kadar. Yeni görevlendirme yazısı geldiğinde diğer değişiklikleri ve ayrıntıları orada görürüz. Hayırlısı olur inşallah.

hemenyardim' Alıntı:
deniz1903' Alıntı:
hemenyardim' Alıntı:

Örneğin artık Fatih Projesi dışındaki hiçbir okula BTR öğretmeni görevlendirmesi yapılmayacak. Fatih Projesi okulundaki Etkileşimli Tahta, Öğretmen Ve Öğrenci sayılarına (tablet sayılarına) göre BTR sayısı belirlenecek. Bir okulda Etkileşimli Tahta ve tablet sayısı çok fazla ise 2 veya 3 BTR görevlendirilmesi yapılabilecek.
BTR lik kavramı artık başka bir yöne gidiyor. Her branştan öğretmene rehberlik etme öncelikli görev. EBA Ders, Etkileşimli Sınıf Yönetimi (ESY) V-Sınıf ve ideaLStudio uygulamaları öğretmenlerin derslerine girdikçe sizlerin rehberliğine çok daha fazla ihtiyaç duyulacak. Fatih Projesi kapsamında sınıf içi eğitimde pek etkisi olmayan tablet artık eğitime dahil ediliyor. EBA Sınıf ve ESY ile öğrencide olaya katılıyor. Aslında Fatih Projesi şimdi başlıyor diyebiliriz.
Durum böyle olunca 180 saatlik sertifikalar ile BTR olunamayacak. Çünkü 180 saatlik eğitimlerde bu kavramlar ile ilgili hiçbir eğitim alınmadı. Fakat, Fatih Projesinin ortaokullara inmesi ile başta liseler olmak üzere pek çok okula (bilgisayar öğretmenlerinin yeterli sayıda olmamasından dolayı) BTR görevlendirmesi yapılamayacak ve bu Fatih Proje okullarınn boş kalması sonucunu doğuracak. Şu anda bile boş kalan okul sayısı azımsanmayacak boyutta. Bu sorun güncel içeriklerle yeniden açılacak 100 saatlik "Bilişim Teknolojileri Rehber Öğretmenliği Kursu" sonunda diğer branşlardan alınacak BTR öğretmenleri ile kapatılmaya çalışılacak.
Norm, ders sayısına göre belirlendiği için yeni Bilişim Teknolojileri Öğretmeni alımına pek imkan yok gibi görünüyor. Ancak BTR olarak görev yapılan saatlerde ders sayısından sayılırsa (ki sayılmalı) o zaman norm ihtiyacı olur ve yeni Bilişim Teknolojileri öğretmeni alımına gidilir.
Bizim duyduklarımız bu kadar. Yeni görevlendirme yazısı geldiğinde diğer değişiklikleri ve ayrıntıları orada görürüz. Hayırlısı olur inşallah.
Hocam şimdi 30 saat konusu tartışılmayacak kısmının cevabını burada vermemişsiniz bu konuda bir duyumunuz var mı onu neye binaen söylediniz?

sgulkurusu' Alıntı:
gerçekten sizi anlamakta zorlanıyorum. BTR TEREDDÜT EDİLEN HUSUSLAR yazısı madde 7 derki:

7. BT Rehberliği görevi valilik onayı ile yapılacak ve görev öğretmenin haftalık ders
çizelgesinde “BT Rehberliği” adı ile gösterilecektir.
-BT Rehberliği görevinin, öğretmenin haftalık ders çizelgesinde "BT Rehberliği" adı ile gösterilmesi;
öğretmenin BT Rehberliği görevini ve varsa ders görevini yürüttüğü zamanın belirtilmesini
amaçlamaktadır.
Örnek 1- Kadrosu normal eğitim yapan A ortaokulunda bulunan ve normal eğitim yapan B lisesine
BT Rehberi olarak görevlendirilen BT öğretmenini ele alalım;
İlgili öğretmenin A ortaokulundaki var olan ders görevini yerine getirdikten sonra B lisesinde
hangi zamanlarda çalışacağım göstermek için "BT rehberlik görevi" haftalık ders çizelgesinde gösterilir.
B lisesinde eğitimin saat 16:00'da bitliği varsayılırsa ilgili öğretmen her gün saat 16:00'a kadar B
lisesinde BT Rehberliği görevini yapacaktır.
İlgili öğretmenin Sah günü A ortaokulunda dersinin saat
15:00'da bitmesi durumunda B lisesine ulaşımı dikkate alınarak haftalık ders çizelgesinde bu saat boş
bırakılabilecektir. Bu hesaplamada ders saati hesaplaması yapılmayacak olup, B lisesinde eğitim-
öğretimin bittiği 16:00 saati BT rehber öğretmeninin görevinin bittiği saat olacaktır.

sonuç olarak tekli öğretimde öğrencilere son ders çıkış zili, eve gidiş zili kaçta çalıyorsa o saatte btr görevi biter. yazının yoruma açık bir tarafı yok.
30 saati baz alıp erken çıkan arkadaşlar hak geçtiğini hiç düşünmüyor mu?

Peki hocam ortaokulda görev yapanlar 35 lisede görev yapanlar 40 ders üzerinden ayda 20 saat fazladan çalışma söz konusu oluyor lise btr leri için sizce bu kul hakkı olmuyor mu yazacaklar oraya 30 saatle görevlendirilir diye ki bunu trabzon ili yapıyordu bi ara artık nasıl bilmiyorum bu sorun böyle çözülür kimse fazladan çalışmaya merakla olmamalı bizim ilde millet kurslarla egzersizlerle 2000 lira ekders alıyor bize mobbing uygulanıyor hiçbirşey açamıyoruz hala haftada 30 saati tartışalım ...

Arkadaş aynı soruyu 3. seferdir soruyorum biri de demez mi evet gittik hayır gitmedik vb.
görmezden mi geliniyorum üzülüyorum vallahi

ben siirtte 3 dönem eğiticilik yaptım full ek ders oooooo yata yata ooooo kimin torpiliylen geldin ooooo :)
dava acacagım desen adamı topa koyarlar :D neyse tayinim çıktı devam etmedim tabiki hiç bir getirisi yok neden eğitici olayım. yakında egitici bulamazlar nitekim siirtte yok! bulamıyorlar. bi düzenleme şart da nasıl olur hiç bilemiyorum. 18 saat ekders yazılma işi görevlendirme karşılığı ödenen ücrettir. ders saatiyle alakası yok.

arge birimde çalışanlar mebbis destek bölümünde çalışanlar görevlendirme ile çalışan herkes 18saat ekders ücreti ile çalışır. çalışma saatleri ve görevleri ilgili yönetmeliklerle belirlenmiştir.

Egitici koordinaorler merkezde calisanlara 27 saat verilsin btr olan tum bilisimci arkadaslar teknik egitim azminati kapsamina alinip ucretleri duzenlenmeli calisma saatleri sandart 9-3 olmalidir yada ortaokulda calisan calisma saatine gore ekders almalidir ornek veriyorum ortaokul 35 saat 23 saat civari ekders almali tamam kabul degilmi ozaman 9-3 calisma sarti olmali

Geri