BTR Kadrosu mu ? Bilişim Dersi mi ?

Kodla Büyü

BTR Kadrosu mu ? Bilişim Dersi mi ?

• BTR Kadrosu

Oy: 81 57.0%
  • Bilişim Dersi (Robotik, Yapay Zeka, Dijital Sanatlar)

Oy: 61 43.0%

• Kullanılan toplam oy
    142
Bizler teknisyen yada tamirci değiliz öğretmeniz btr kadrosu benim gözümde öğretmenlikten daha üst bir kadro değil o yüzden dersimiz olsun dersimize öğretmen olarak girelim bu yüzden ben gidip eğitim fakültesinde okudum

Sadece BTR tamircilik gibi bir şeydir. Onu fazladan isteğe bağlı olarak zaten yapıyoruz. Ama bilişimciyi var eden şey okuldaki dersleridir. Derse verilen önem ya da dersten alınan keyif okuldan okula değişiyordur elbet. Muhtemelen BTR isteyen arkadaşlar ders konusunda idarelerinden ya da diğer branşlardan destek görememiş veya belki BT LAB yeterli olmayanlar olabilir. Ders içeriğinin lezzetini o nedenle alamamış olabilirler.

BTR ameleliktir. Muhtemelen BTR isteyen arkadaşlar ders konusunda idarelerinden ya da diğer branşlardan destek görememiş veya belki BT LAB yeterli olmayanlar olabilir. Ders içeriğinin lezzetini o nedenle alamamış olabilirler.
Aynen sayın hocam, atama bekleyen kardeşlerimiz ve norm fazlası arkadaşlarımız da belki norm açılır umuduyla btr olmayı destekliyor.

Ya takmışsınız kafaya bi tamircilik o eskidendi ne tamiri kaldı ben hiç tamir yaptığımı hatırlamıyorum, haa tamir isterlerse de cevaplarını alıyorlar kendi branşı kendi branşını hor görmek için hazır kıta sırada bekliyor bişey söyleyim mi bu branştan bi halt olmaz

Şu anda btr kadrosu diye bir şey yok sayın hocam, değişmeyecek şey ne onu anlamadım kusura bakmayın.
BTR normu gelirse de sonunda aynı cümle olur demişsiniz ya hocam zaten öğretmen için aynı cümle var. BTR normu olursa da aynı cümle olması bir şeyi değiştirmez onu kastettim. BTR kadrosunun olmadığını biliyorum sizin varsayımınız üzerinden yazdım.

Son düzenleme:
Öğretmenlere "eğitim öğretim konusunda diğer işler" diyor sayın hocam idari işlere girersek bitmiyor. Açıklamanız için teşekkür ederim.

Arkadaşlar BTR yönergesi ve görev tanımında tamircilik yapmaya yönelik hangi madde var?Neden tamircilik yapıyorsunuz?

BTR kadrosu olmaz arkadaşlar , hayal görmeyin, teknolog diye bir görev falan olamaz ne yazık ki , element uydurmaya gerek yok.

Benzer bir anketi 1-2 yıl önce yapmıştım, 3.seçenek olarak da başka branşa geçmek vardı. Tam hatırlayamıyorum ama %30'a yakın tercih vardı. Bir bakayım dedim, sanırım forumda temizlik yapılırken gitmiş.

Siz de bu seçeneği ekleyebilirsiniz.

2 ye bölünmüş haldeyiz ,daha merkezi okullarda çalışan ders saati nispeten yüksek olan norm sıkıntısı olmayanlar DERS diyor.Tam tersi birkaç okula görevlendirilen ders saati az olan ,norm sıkıntısı olanlar BTR diyor. Çık işin içinden cikabilirsen.Maslowun dediği gibi önce iş aş guvenlik norm bence 🙂 ,her sene ne olacağım nerede olacağım derdi olmadan çalışmak

Sevgili Zümrelerim 2002 de BÖTE ye girdiğimde bölüm hocamız bize sizler öğretmen değil , Öğretim Teknoloğu olacaksınız demişti. Yani sizler diğer öğretmenlere derslerine teknolojiyi entegre edecek elemanlarsınız demişti. O zamanlar idrak edememiştim. Dedikleri çıktı bizi ders olarak umursayan yok, sadece ana branşlara (sınava yönelik) teknolojiyi entegre edeceğiz. O zaman dersi tamamen kaldırsalarda her okula 1 veya ikili öğretimse 2 BTR kadrosu verseler de bizde işimizi bilsek. En azından derse girmeden Eğitim Teknolokluğumuzu yaparız. Görevimiz de belli olur. (En azından Norm sorunumuz olmaz) Emin olun tek kurtuluşumuz bu. Beni zamanla anlayacaksınız. Ders ders diye tutturan arkadaşlar emin olun sizden daha çok istiyorum dersin olmasını ama gel gör ki bunca yıllık tecrübeme dayanarak bizi hep gözardı edeceklerini düşünüyor ve Rehberlikçiler gibi en azından görevimizi biliriz diye düşünüyorum. Sizlerin de değerli fikirlerinizi almak için bu anketi açtım. Emin olun bizi bizden başka düşünen yok. Lütfen sizde buraya fikirlerinizi beyan edin. Belki bir duyan olur :(
Biz üniversiteye başladığımızda da ilk bize siz Öğretim Teknoloğu olacaksınız ifadesi kullanılmıştı. Hatta ben göreve başladığım ilk gün okuldaki öğretmenlere biz aslında Öğretim Teknoloğuyuz demiştim :) Onlar da tabi ellerinden BT Formatörlük görevlendirmesi avantajı gideceği için, hem derslere girecek, hem tamir-tadilat yapacak, hem bizim ihtiyacımız olduğu zaman hemen yardıma koşacak, hem de yazılım geliştirip gerektiğinde bizim evdeki bilgisayarları da tamir edeceksin değil mi? Ayrıca sadece bilgisayar değil her türlü elektrikle çalışan alet, fotokopi makinesi vb... bilgin ve aletlerin-donanımın vardır demişlerdi. Hayır size rehberlik yaparım ama tabi ki asıl görev ders deyince, ne var derste biz de ek ders için girdik, word excel anlatmakta ne var, biz öğretmenler kurulunda bu dersi seçme amacımız belli, yoksa satranç medya okuryazarlığı vb... seçtirirdik... demişlerdi. Hey gidi günler.. 2 sene sonra 4-5. sınıflarda dersler kaldırılıp sadece 6-7-8 1 saat seçmeli dersler ve zorunlu 7.50-18.00 zorunlu formatörlük kalınca ve okulların BT Sınıfları halkın kullanımına açılacak BT Öğretmenleri hafta sonu internet kafecilik yapacak denilince ...
Uzun lafın kısası, objektif düşünürsem, ders ders diyenler daha sonra
...BT Sınıfım güncel değil veya yok, robotik kodlama setlerim yok
...Öğrenciler ilgisiz, düşük not verdiğim öğrenciler ya umursamıyor ya da velisi ve idare aracılığıyla not baskısı yapabiliyor (Öğrenemeyen öğrenci yoktur)
...Sınıflar kalabalık, konular yeteri kadar güncel değil vb... öneri şikayet vb... ile biraz maddi taleple gelecek

BTR Öğretmenlik kadrosu isteyenler...
...Mevcut Etkileşimli Tahtalar dışında mutlaka BT Sınıfı olması gerektiği talebi ile gelmeyecek ve okulun imkanı ile temin edilen malzemelerle proje geliştirme ve ilgili öğrencilerle verimli çalışmalar yapmaya daha fazla vakit ayırabilecek...ayrıca ilgisiz ve derste sıkılan öğrencilerin düşük not alması sebebiyle kendini suçlu veya baskı altında hissetmeyecek ...
İlk aklıma gelenler...

Bir de şu BTR Öğretmenlik görevlendirmesi tamirciliktir diyenler ne demek istiyor anlamış değilim...
Tamam ilk atandığım seneler BT sınıfı masaüstü bilgisayarlardan oluşuyor, zorunlu BT Formatörlük görevi yüzünden fazla sıkılmamak içinde kasayı açıp Ram söküp takma, yeni programlar yükleme vb... işler yapıyordum. Ama BTR Öğretmenlik görevlendirmesi sonrası öyle tamirci olarak nitelendirilecek bir iş yaptığımı hatırlamıyorum. Belki bozulan bir farenin kablosunu söküp yeni alınan fareyi usb yuvasına ben takmışımdır. Görevlendirme başlığında Rehber Öğretmenlik ibaresi varken, ilgili görevlendirme maddelerinde tamircilik yapar anlamına gelen bir madde yokken siz hangi bakış açısını kullanıyorsunuz?

Bir ara meslek lisesinde de derse girerken oradaki BT Öğretmeni arkadaşın, şef benzeri bir görevi olabilir, okula telefon kablosu çekme, duvara aparat takma, eski bozuk tozlu donanım parçalarını tamir etmeye çalışıp yeni bilgisayar oluşturma, öğrencilerin bozuk bilgisayarlarını- modemlerini okulda - öğretmenlerin ise evine giderek orada tamir etme vb... işlerle meşgul olduğunu görünce sen bu işleri niye yapıyorsun diye sormuştum... o da mecbur değilim ama bu ilerle uğraşmayı seviyorum demişti 2011 yılında ...Sanırım asıl tamircilik olarak nitelendirilebilecek işleri yapan tanıdığım tek BT öğretmeni oydu.

Son düzenleme:
Bizim derslerimiz, diğer derslere iliştirilmeye başlandı merak etmeyin yakında ders filan kalmaz :D veliler ne diyor zaten çocuklar bilgisayarı biliyor hoocaaaaeaeammm

Ne bilişim öğretmeniyle ne bilişim öğretmensiz...
Biz yok sayıyorlar ama bizsiz de yapamıyorlar.

bakanlık, bilişim derslerinin dinamik ve sürekli güncellenen yapısını ayak uyduramıyor, uydurabileceğini de düşünmüyorum.

meslek liseleri hariç bilişim derslerinin kaldırılmasından ve GÖREV TANIMI NET BİR ŞEKİLDE YAPILMIŞ BTR'den yanayım.

Son düzenleme:
Ben branşımızla ilgili eğitim programlarında sorun olduğunu düşünmüyorum. Bence asıl mesele okullarımızdaki donanım ve altyapı yetersizliği. Misal bu yıl dijital sanatlar dersinden çok fazla verim aldım. 2 yıl önce kurulan laboratuvar sayesinde hemen hemen tüm öğrencilerim iyi kötü logo, afiş vs. tasarımı yapabiliyor, fotoğraf ve video çekimi yapmayı, video kesip biçmeyi, kurgu yapmayı öğrendiler. Zaten az çok bilenler vardı belki ama dada da şahane işler ortaya çıkmaya başladı. Ayrıca 3D yazıcı da geldi. 3D tasarım yapıp baskı da alabiliyoruz. BTR ise aynen devam etmeli. Kadro olayı biraz zor gibi. Olursa da teknik bir kadro olması gerekiyor. O nedenle buna mantıklı bakacağını düşünmüyorum MEB'nın.

@powersuply hocam. Keşke her okulda sizin bahsettiğiniz ders seçilse ve imkanlar olsa.. İşte dersimiz için bir standart getirilmeli tüm okullara nasıl Fatih projesi diye akıllı tahta kurulduğu gibi. Zorunlu ve kıymeti bilinen dersimiz olmalı.

Arkadaşlar bence bilişim altyapısı olan tüm okullarda "Bilişim Teknolojileri" normu ders olsun ya da olmasın açılmalıdır. BTR olarak DEĞİL.

Kafanızın rahat olması için ya btr kadrosu olması lazım ya da ortaokullarda zorunlu 2 saat liselerde en az 9 10 larda zorunlu 2 saat olması lazım. Dersimiz sınav dersi olmadığı için önemli kategorisinde kesinlikle olmayacak. Hatta insanlar dijital şeylerden uzak dursunlar vs gibi saçma sapan şeyler gelistiriyorlar. Sanki biz tamamen dijitale boguyormusuz gibi. Bilmiyorlar ki bilinçli teknoloji kullanımi mutlak olmalı. Ama anlat anlat yorulduk. Anlayan yok

Son düzenleme:
Ben dersimizin sınavda soru çıkmadığı için öğrenciler tarafından önemsiz görüldüğünü düşünmüyorum. Belki benim çalıştığım okul ile ilgilidir. Çocuklar hiç bir dersi önemli görmüyor. Umrunda değil. 8. Sınıflarda çok az çocuk dersleri ciddiye alıyor. O da 150 kişide 10 kişiyi geçmez. Öğrenci profili çok değişti. Hayatı umursamayan bir nesil geliyor. Öğretmenlik çok zor. Tüm öğretmenler öğrencilerden şikayetçi.

Bizim branş için de en önemli eksiklik donanım olarak eşit olmayışımız. Bilgisayar sınıflarının tüm okullarda kurulması gerekiyor. Derse girmekten yanayım.

Dünyada bir sürü ülkede bizim dersimiz varken daha müfredatı bile yenilemeyen, okullarda eşit donanım şartlarını oluşturamayanların sayesinde dersimiz gereken önemi göremiyor.

Son düzenleme:
Bu dönem btr yi bıraktım hayattın tadına vardım. Yok hocam seni ikinci şu okula görevlendirdik, yok hocam iki okul değil üçüncü okula da görevlendirdik. yok hocam senin istediğin okul değil şu okulun daha çok ihtiyacı var seni oraya verelim gibi gibi sözleri duymuyorum kafam rahat. Btr yönetmeliği çıkmadıktan sonra dikkat edilecek hususlar yazısına sadece biz dikkat eder biz yoruluruz. Yukarıda ki arkadaşın yazdığı gibi daha burada bölünürken bizim birleşip bakanlığa bişeyler yaptırmamız da zor.

Geri