CD-Rom Olmayan Bil. Nasıl Format Atıyorsunuz?

Kodla Büyü

akdenizkanki

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Merhaba Arkadaşlar,

Görevlendirildiğim okulda 3-4 tane bilgisayar var. Bunlar 2003-2004 yılından kalma. Format atmam lazım fakat cd-rom'ları yok. USB'yi bunlar bootlable olarak destekliyormu onu bilmiyorum. CD-rom olmayan bilgisayara nasıl format atıyorsunuz. Birde format cd'leri var fakat bunlar haliyle iso dosyası halinde değil bunları usb'ye atıp nasıl bootable format usb haline getirebilirim? Başka bilgisayardan cd-rom'u söksem bu bilgisayarlarda takılacak yerleri olur mu? olursa dışardan takıp format atayım diyecektim.

Cevaplar için şimdiden teşekkürler.

harici cd sürücü bağlayıp yapabilirsiniz hocam, ya da çalışan bir bilgisayarın cd sürücüsünü çıkarıp buna bağlayın öyle de yapabilirsiniz.

benim okulda da bir kaç tane çok eski bilgisayar vardı dediğiniz gibi, usbden format atamadım, başka bir bilgisayardan DVD-rom takıp yaptım

usbden bootable yapmak için iso dosyası olmak zorunda değil zaten

CD-ROM bulup, kasayı açıp, CD-ROM'u takıp, kurulum yapabilirsiniz. SATA portu olmayabilir ama IDE CD-ROM bulursanız bağlayabilirsiniz.
USB ile olan çözümler muhtemelen işinize yaramayacaktır, büyük ihtimalle USB ile boot seçeneği yoktur.

programlar var hocam win cd sini gösteriyorsun sana bootable flash bellek hazırlıyor.Ben o şekilde yapmıştım

Verdiğiniz cvplar için teşekkürler arkadaşlar.

usb'den harici dvd oynatıcı ile atabilirsin
Hocam, nasıl oluyor? Birde bu eski bilgisayarlar bunu destekleyebilir mi?

usbden bootable yapmak için iso dosyası olmak zorunda değil zaten

Hocam, format cd'sini içindeki dosyaları alıp, iso haline getirmeden usb'ye atıp nasıl bootable yapabiliriz?

programlar var hocam win cd sini gösteriyorsun sana bootable flash bellek hazırlıyor.Ben o şekilde yapmıştım

Hocam bu programın ismi ne acaba?

CD-ROM bulup, kasayı açıp, CD-ROM'u takıp, kurulum yapabilirsiniz. SATA portu olmayabilir ama IDE CD-ROM bulursanız bağlayabilirsiniz.
USB ile olan çözümler muhtemelen işinize yaramayacaktır, büyük ihtimalle USB ile boot seçeneği yoktur.
Muhtemelen usb'yide bootable kabul etmeyebilir. Yarın okula hazırlıklı gideyim demiştim, o yüzden yarın bakacam usb'yi bootable ediyormu diye.

Hocam ben Acronis ile çalışan bir bilgisayardan imaj aldım önce. Sonrasında format atacağım bilgisayara acronis kurup image dosyasını yüklemeye çalıştığınızda tekrar başlatmanızı istiyor. Tekrar başlattığınızda acronis ekranına giriyor Harici Harddiske yüklediğim image dosyasını sorunsuz yüklüyorum Cdrom tak sök yapmadan kolayca. Tavsiye ederim

Geri