Core mvc ile yapilmis ornekler

Kodla Büyü

hakimiyet001

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Core mvc ile yapılmış basit topluma işlemi yapan uygulama template olan bir sayfa nasıl tasarlariz

Web tabanlı uygulama geliştirme dersinde ne anlatiyorsunuz
model view controller yapısını anlatıyorum. her hafta adım adım gidiyorum mesela bu haftaya kadar model view controll yapısı arasındaki ilişki veri transferileri viewbag yapısı razor syntax yapısını anlattım. örneklendiridim. çocukların class mantıgında eksıgını bildıgım ıcınde class yapısını en basta gösterdim. son yaptıgım ornek sizlede paylasıyorum. bu arada aspnet core mvc 6.0 ile çalısıyoruz

Ekli dosyalar

• 3.Personel_11E (1).rar
    2.1 MB · Görüntüleme: 96
Murat yücedagin 109 derste mvccore dersi var onu takip edebilirsiniz

model view controller yapısını anlatıyorum. her hafta adım adım gidiyorum mesela bu haftaya kadar model view controll yapısı arasındaki ilişki veri transferileri viewbag yapısı razor syntax yapısını anlattım. örneklendiridim. çocukların class mantıgında eksıgını bildıgım ıcınde class yapısını en basta gösterdim. son yaptıgım ornek sizlede paylasıyorum. bu arada aspnet core mvc 6.0 ile çalısıyoruz
Defender virüs var diyor, indirtmiyor

Burada net framework ile core arasındaki farklar örnekle anlatılmış. Bazı yerlerinde hata var galiba. çalışmadı. Bu arada ben kitaptan takip ediyorum

Burada net framework ile core arasındaki farklar örnekle anlatılmış. Bazı yerlerinde hata var galiba. çalışmadı. Bu arada ben kitaptan takip ediyorum
hocam versiyon farklıysa çalışmayabilir. şuan ben aynı örnek üzerinden eklemeler yaparak not hazırlıyorum..
public class Personel
{
public int Id { get; set; }
public string ad { get; set; }
public string soyad { get; set; }
public string tc { get; set; }

public double maas { get; set; }

public string egitim { get; set; }

public string bolum { get; set; }
} bu benim modelim aşağıda controlelr yapımı görüyorsunuz.
public IActionResult Index()
{
var personelListe = new List<Personel>()
{
new Personel
{
Id=1,
ad="ahzen",
soyad="çavdar",
tc="12345678999",
maas=50000,
egitim="üniversite",
bolum="CEO"
},
new Personel
{
Id=2 ,
ad="ahzen",
soyad="çavdar",
tc="12345678999",
maas=50000,
egitim="üniversite",
bolum="CEO"
}

};

ViewBag.tabloBaslik = "PERSONEL LİSTEM";

return View(personelListe);
} aşağıdada view yapısı .

@model List<Personel_11E.Models.Personel>
<!DOCTYPE html>
<html>
<head>
<meta charset="utf-8">
<meta name="viewport" content="width=device-width, initial-scale=1">
<title> Personel Listem</title>
</head>
<body>
<center>@ViewBag.tabloBaslik</center>
<table border="3" align="center">
<tr>
<th> ID</th>
<th> AD</th>
<th> SOYAD</th>
<th> KIMLIK NUMARASI</th>
<th> MAAS</th>
<th> EĞİTİM</th>
<th> BÖLÜM</th>
</tr>
@foreach(var personelData in Model)
{
<tr>
<th>@personelData.Id</th>
<th>@personelData.ad</th>
<th>@personelData.soyad</th>
<th>@personelData.tc</th>
<th>@personelData.maas</th>
<th>@personelData.egitim</th>
<th>@personelData.bolum</th>
</tr>
}

</table>

</body>
</html>

Model tarafında tanımlı fonksiyone view tarafinda ulaşmak mumkunmu
Modeldeki fonksiyonu static olarak tanımladıktan sonra

1. controller içersinde çağırıp jquery veya axios kullanarak erişebilirsiniz.
veya
Direkt olarak view içerisinden
2. @ModelAdi.FonksiyonAdi(Parametreler) diyerek erişebiliriz.

Model klasörümüzün içerisine diyelim ki aşağıdaki gibi bir sınıf tasarlamış olalım.

C#:
namespace KodlamaWebSitesi.Models.Deneme
{
    public class Ayar
    {
        public static double KareAl(int kenar)
        {
            return Math.Pow(kenar, 2);
        }
    }
}

Sonra View Tarafından da aşağıdaki gibi erişebiliriz.

HTML:
<div class="section-title">
    <h2>@KodlamaWebSitesi.Models.Deneme.Ayar.KareAl(5)</h2>
</div>

Son düzenleme:
Burada bir örnek verilmiş. Ancak ben çalıştıramadım. Bir de grafik ekleyebiliyor muyuz acaba.

İnternette yazılanların çoğunu yapmamak lazım. Osym sınav ücretlerini arıyorum. Sonuna kadar okuyorum hiç bir şey yok kod vermişler kopyalayıp alamıyorum. Çalışıp çalışmadığını bilen yok. Boşuna zaman harcadım.

Bu arada visual studio 2022 community kullanıyorum. Editör kodları tamamlamıyor. for diyorum tab tab diyorum komut oluşmuyor. Sorun ne olabilir

Burada bir örnek verilmiş. Ancak ben çalıştıramadım. Bir de grafik ekleyebiliyor muyuz acaba.

İnternette yazılanların çoğunu yapmamak lazım. Osym sınav ücretlerini arıyorum. Sonuna kadar okuyorum hiç bir şey yok kod vermişler kopyalayıp alamıyorum. Çalışıp çalışmadığını bilen yok. Boşuna zaman harcadım.

Bu arada visual studio 2022 community kullanıyorum. Editör kodları tamamlamıyor. for diyorum tab tab diyorum komut oluşmuyor. Sorun ne olabilir
Hocam siz jquery ajax demiştiniz. Buradaki normal MVC bağlantısı. Asenkron bağlantı veya sayfa yenilenmesini istemiyorsak jquery Ajax kullanırız. Ayrıca ben de community kullanıyorum dediğiniz sorunu yaşamadım. Temel düzeyde Asp.Net MVC core eğitimi almanızda yarar var.

Aynen doğru hocam ancak 2022 sorun var galiba for tab tab yapıyorum for dongusunu çıkarmıyor okulda 3 akıllı tahtaya kurdum onlarda da olmuyor ne olabilir

Geri