EĞİTEK DOĞRU YOLDA FORMATÖRLÜK KADROSU OLMALI

Kodla Büyü
Durum
Konu kilitlenmiştir.
evet biri bana açıklasın lütfen 40 kişiyi 15 lik bir BT de yerleştirip nasıl bir ders işlenebilir dersi çok isteyen arkadaşlar açıklasın bunu bana tüm görüşlerimi çöpe atayım

40 sene sonraki bilgisayarları nasıl tamir edecez? nano teknolojiler falan gözümüz de iyi görmez ...

marach_46 hocam.ev arkadaşım ve meslektaşım olarak senden utanıyorum.ama yine de seni seviyorum!!!

asıl hem derse girip, hocamın da dediği gibi 15 pc 40 kişiyle uğraşıp hemde tamircilik kötü siz hayır demesini bilmiyosunuz amelelik yapıyosunuz resmen kendinizi zorluyorsunuz sonra yok öle yok böle korkuyormusun hayır dedğinde işten atıcaklar sürecekler başka yere ceza verecekler aram kötü olcak onla bunla diye öleyse öğretmenlik yapma ozaman herhangi bir laf geldiğinde de lafını sakınmıcaksın ben tamirci değilim diceksin gireceksin dersine ozaman kabahat sizde hayır demesini öğrenin yok hergün yüzyüze bakıyorum ya benim de işim birgün ona düşerse yok hakkımda öle böle derlerse diyosunuz sonra ezilen siz oluryorsunuz böyle ben baktım olmuyor millet yüzsüz çektim restimi paşa paşa dışardan bilgisayarcı tutup parayla yaptırıyorlar işlerini şimdi bu işler böyle arkadaş ayrıca dayağa bağırmaya karşı çıkan arkadaşlara bir çift sözüm var geçmişe kendi öğrenciliklerine o da olmadı okullarındaki büyük öğretmenlerine sorsunlar herkes aynı dertten muzdarip bizim zamanımızda yok öleydi yok böleydi diyip duruyorlar siz tepenize çıkarın çocukları çocuk ta olsalar herkes haddini bilecek

hhtc' Alıntı:
evet biri bana açıklasın lütfen 40 kişiyi 15 lik bir BT de yerleştirip nasıl bir ders işlenebilir dersi çok isteyen arkadaşlar açıklasın bunu bana tüm görüşlerimi çöpe atayım

Hocam şartları ideal sayılabilecek bir okula kapağı atarsınız, sonra hariçten gazel okursunuz. Dersler böyle kolay işlenir. Böyle oldu mu formatörlük de kolay olur. Hayat herkese güzel olur, en azından biz öyle hissettik mi yeter zaten!

bilisim_oguz' Alıntı:
marach_46 hocam.ev arkadaşım ve meslektaşım olarak senden utanıyorum.ama yine de seni seviyorum!!!

:) Aslında bu tartışmalar yüzyüze bu kadar kanlı olmaz, daha seviyeli olur, belki ortak bir akıl bile yürütülebilir. Ama sizin gibi şahsi ilişkisi olmayan arkadaşlar için böyle konuşmak çok zor. Bugün birbirine eşşek-dallama demeler, mesleği bırak git diye akıl vermeler havada uçuştu. Yarına Allah kerim.

hhtc' Alıntı:
Şu anki durumda muhakkak ders işlenirken sıkıntı yaşanıyor, ama bu durum dersin kaldırılmasına, formatörlüğün benimsenmesine, öğretmenlik sıfatının kenara atılmasına sebep olamaz.
Sorun Bt sınıfına sığdırılamayan öğrenci yüzünden ders işlenemeyişi mi???
Teknoloji tasarım dersi neden 2 gruba ayrılır???
Sence öncelik olarak sıralarsan, Bilişim teknolojileri dersinde mi sınıfın 2 ye ayrılması daha mantıklı teknoloji tasarım dersindemi???
İşte ders saati zorunlu ve 2 saat olur notuda olursa kalabalık mevcutlu okullarda sınıf 2 ve BT öğretmeni normu en az 2 olur

enixrin' Alıntı:
Bilişim derslerinin artık bir anlamı kalmadı bu müfredat la. Notta olmayınca öğrenci gözünde pek bir anlam zaten ifade etmiyor. EĞİTEK DOĞRU YOLDA FORMATÖRLÜK KADROSU OLMALI, fikrine bende sonuna kadar katılıyorum, bu saatten sonra. 7 yıllık öğretmenim. İlk yıllarda 15aat derse giriyodum, artı ister istemez okulun teknik servis elemanlığını yapıyorduk, gerekirse okulda 3 ten sonrada kalıyordum. Artı ekders almak için ingilizce derslerine dahi giriyordum. En azından bu formatörlük ile zaten yapmakta olduğumuz teknik servis elemanlığının karşılığını ek dersle alıyoruz. Tüm toplumun diğer öğretmenlerin, öğrencilerin, bilgisayar dersine olan tavrı(Oyun aracı) böyle olduğu sürece, dersimiz geri gelsede asla saygınlık kazanmayacaktır. Yani dersimiz geri gelse dahi kimse dersten gerekli dönütleri alamayacaktır. Formatörlük bizim kurtuluşumuz olacak, farkındamısınız...

Tecrübeli arkadaşlar nasılda kendini belli ediyor. :alkis:

deftones' Alıntı:
İşte ders saati zorunlu ve 2 saat olur notuda olursa kalabalık mevcutlu okullarda sınıf 2 ve BT öğretmeni normu en az 2 olur

Hocam 10 bin bt öğretmeninin 5 bini derslerin zorunlu olması için 5 bini de formatörlüğün şartlarının iyileştirilmesi için mücadele etse herkes memnun olur, istediğimizi de alırız söke söke. Bu tartışmaya bir anlam veremiyorum artık.

Aramızdaki tamirciler nede çok arttı.. o formatör kadrosunda birde "formatör öğretmen mavi önlük giyer" yazar umarım.Arkasında da MEB Tamir-Bakım-Onarım yazsın.Bu tamirci olmak isteyenler bence idareyle arası iyi olup işte bana dokunmuyorlar, dersede girmeyim yan gelip oturumak isteyip o engin bilgilerini artık bilgisayar dahisi olan öğrencilerine vermek yerine: internette bb.nette facebook ta orda burda akşamı edenler olduğundan eminim.

Geçenlerde çok güzel bir söz okudum forumda
Ders kaldırılınca elinizde kalacak tek şey var oda TORNAVİDA...!

eemree' Alıntı:
Aramızdaki tamirciler nede çok arttı.. o formatör kadrosunda birde "formatör öğretmen mavi önlük giyer" yazar umarım.Arkasında da MEB Tamir-Bakım-Onarım yazsın.Bu tamirci olmak isteyenler bence idareyle arası iyi olup işte bana dokunmuyorlar, dersede girmeyim yan gelip oturumak isteyip o engin bilgilerini artık bilgisayar dahisi olan öğrencilerine vermek yerine: internette bb.nette facebook ta orda burda akşamı edenler olduğundan eminim.

Geçenlerde çok güzel bir söz okudum forumda
Ders kaldırılınca elinizde kalacak tek şey var oda TORNAVİDA...!
:+1: :alkis: :++: :puhaha:

hhtc' Alıntı:

haklısınız şartlar yüzünden işlenemeyen dersleri kaldıralım.. öğretmenleri başka şekillerde görevlendirelim..

beden eğitimi için spor salonu yok bizim okulda! kışık bahçe soguk çıkmıyorlar, sınıfta ders cok zor oluyormuş duydum! bu ders kalkmalı beden eğitimi öğretmenleri okulun öğretmenlerinin sportif faaliyetlerinden sorumlu olmalı her derse gelip sınıflarda öğrencileri ısındırıp gitmeli... derslik derslik gezmeli... ilçe koordinatörlüğü verilmeli hatta..

ayrıca bir hocamız gençken yediği dayaklardan, anasının babasının da bu dayakları yiyerek öğrencilik geçirdiğini yazmış.. hıncını almak için mi öğretmen oldunuz?
sen dayak yedin hepsimi mi dayak yemeli? dayağı gençliğinizde yediklerinizle haklı göstermeye çalıştığınızı görmek hayretler içinde bıraktı beni :eek:

en çok kim döverse o çok dövülmüştür öğrenciliğinde... haydi bakalım süreniz başladı... hayırlı işler bu yolla para kazananlara hayatını sürdürenlere ( bu tür dövme sıkıştırma dayak eylemlerini gerçekleştirip savunan ve bu yolla para kazanıyoruz diye savunan hocaya hitaben..)

herkes öğretmen lisesinden değil ama çoğunluk ve onların seçebileceği özel alanlardan biriydi..
birisi yakınmış bilinçli seçmedim demiş.. sen bilinçli seçmedin diye bilerek isteyerek öss kodlaması yapıp fakülteden her gün eğitim fakültesine geldiğinin bilincinde bu bölüm mezunlarının gidişatı hakkında yorum yapmak bencilce! istemeyerek gel, bilinçli gelenlere istekleri yüzünden tepki göster... enteresan... :shock:

yaşasın tamircilik yaşasın formatörlük durmak yok formata devam :++: :p adı üstünde format-ör :mrgreen:

dersler verilmesin bu saatten sonra bence de formatörlük kadrosu olmalı ve görev tanımımız iyi yapılmalı

hhtc' Alıntı:
Bu işin çözümü görsel sanatlar ya da teknoloji tasarım ile blok ders uygulamasına geçilip sınıfların ikiye bölünmesi. Ama kafası çalışan bir yetkili bile olmadığından gündeme bile gelmiyor. Eğitim devrimi olur haberleri yok. Serbest Etkinlik gibi ucu havada ne olduğu belirsiz çalışmalar yapacaklarına ayağı yere basan neyin ne olduğu belli olan düzenlemelerle uğraşsınlar. Bu ülkede 1 aylık müfredatı olan, kitabı bile olmayan medya okur yazarlığı saçmalığı okutuluyor. 2 haftada bir kulüp çalışması yapılması bekleniyor. 1 yıl boyunca bir kulüpte ne yapabilirsin? 1 ders de ordan boşa gidiyor. daha neler neler.

mfk' Alıntı:
hhtc' Alıntı:
Bu işin çözümü görsel sanatlar ya da teknoloji tasarım ile blok ders uygulamasına geçilip sınıfların ikiye bölünmesi. Ama kafası çalışan bir yetkili bile olmadığından gündeme bile gelmiyor. Eğitim devrimi olur haberleri yok. Serbest Etkinlik gibi ucu havada ne olduğu belirsiz çalışmalar yapacaklarına ayağı yere basan neyin ne olduğu belli olan düzenlemelerle uğraşsınlar. Bu ülkede 1 aylık müfredatı olan, kitabı bile olmayan medya okur yazarlığı saçmalığı okutuluyor. 2 haftada bir kulüp çalışması yapılması bekleniyor. 1 yıl boyunca bir kulüpte ne yapabilirsin? 1 ders de ordan boşa gidiyor. daha neler neler.

sınıfı 2 ye böldüğünde diğer grubun kontrolünü kim sağlayacak hocam

hhtc' Alıntı:
mfk' Alıntı:
hhtc' Alıntı:

Sınıflar ikiye bölündüğünde yarısına görsel sanatlar ya da tekn. tasarım öğretmeni girecek sınıfta ya da nerde ise orda ders işleyecek. yarısını da bt öğretmeni alıp lab.da işleyecek. Sonra değişecekler. Ne norm sorunu kalır ne verim problemi. Ha isteyen yine formatör, rehber öğretmen vs. ne olacaksa olur. Sene başında öğretmen ben formatör olacağım ders seçmeyin der. Ders blok yapılmaz. Seçerse yapılır. Bunlar imkansız söylemler değil. Sadece kulağa yabancı söylemler. Her fırsatta eğitimde devrim diyenlerin bunu göz ardı etmemesi gerekir.

İçimizde tamirciliğe meraklı ne çok arkadaş varmış ya. O arkadaşlar MEB le uğraşmaktansa açsınlar bi dükkan, belli mi olur(!) Yarın bi gün kaldırırlar bu formatörlüğüde sonra bi arkadaşın yazdığı gibi "Ders kaldırılınca elinizde kalacak tek şey var oda TORNAVİDA...!" olmaz inşallah.

Ayrıca dersin içeriğini beğenmeyen küçümseyen arkadaşlar acaba notla değerlendirilen Teknoloji Tasarım (2 saat haftada) Görsel Sanatlar, Müzik gibi derslerde nasıl karmaşık işler yapılıyor. Mesela müzik dersinde virtüöz mü yetiştiriliyor. Yada üniversitelerde bile doğru düzgün öğretilemeyen PHP ASP gibi dersler 4-8. sınıf öğrencilerine mi öğretilecek.

Okuldaki müzik öğretmeni okulda derse girme dışında ücretsiz ve fazladan yaptığı tek iş, haftada iki defa İstiklal Marşını söyletmekken neden BT öğretmenlerine tamircilik, pc danışmanlığı, idareye yardım, program müzik temin etme gibi işler asli görev olarak yüklenir. Türkçe öğretmenleri toplantılarda yazman olmak istemezken pc de temize geçirmek bt öğretmeninin asli görevidir.

Bırakalım artık sadece kendimizi düşünmeyi, bir birimizi yemeyi. Bir Olalım Birlik Olalım.

hhtc hocam sana sonuna kadar katılıyorum. Ben burda ders isteyenleri bir türlü anlayamıyorum. Müfredat desen berbat, öğrenci desen istek yok, bizim için tek çıkış yolu formatörlük başka yol yok

mfk' Alıntı:
hhtc' Alıntı:
mfk' Alıntı:
hhtc' Alıntı:

Sınıflar ikiye bölündüğünde yarısına görsel sanatlar ya da tekn. tasarım öğretmeni girecek sınıfta ya da nerde ise orda ders işleyecek. yarısını da bt öğretmeni alıp lab.da işleyecek. Sonra değişecekler. Ne norm sorunu kalır ne verim problemi. Ha isteyen yine formatör, rehber öğretmen vs. ne olacaksa olur. Sene başında öğretmen ben formatör olacağım ders seçmeyin der. Ders blok yapılmaz. Seçerse yapılır. Bunlar imkansız söylemler değil. Sadece kulağa yabancı söylemler. Her fırsatta eğitimde devrim diyenlerin bunu göz ardı etmemesi gerekir.

Hocam olaya sadece ilköğretimler boyutundan bakmayın o dediğiniz branşların hiç biri benim okulumda bulunmuyor

ders isteyen arkadaşlara soruyorum . bize dersleri geri verdiler , lab daki bilgisayarlar arızalandı kim ilgilenecek ? tabiki sen, o yüzden dersleri geri verselerde tamircisin , verilmesede tamircisin , o yüzden formatörlük tek çıkış yolu. Birde branş değişikliği isteyen arkadaşalar var . Soruyorum size bizi hangi branşa geçirebilirler ? bizi geçirebilecekleri branş Tek Tasarım o dersinde içeriği bizimkindende kötü . O yüzden herkes birlik olalım formatörlük şartları için bastıralım

hugo4545' Alıntı:
hhtc
Keşke ben de zekanıza hayran kalabilsem!

Yakın bir zaman içinde herkes benim söylediğime gelecek ve benim dediklerim olacak o zaman kalırsın sabret biraz az kaldı çok az 8)

derslerimizi yine alsakta dersin ortasında müdür ya da müdür yardımcısı tarafından çağırılmıycak mıyıZ? v.b...
Kimin neyi istediğini az çok biliyorum ama orta yolu bulsak hiç fena olmaz.

klebsiella' Alıntı:
derslerimizi yine alsakta dersin ortasında müdür ya da müdür yardımcısı tarafından çağırılmıycak mıyıZ? v.b...

Bende sabahtan beri onu söylüyorum ama bazı arkadaşlar anlamamakta direniyor.

Çok Problemli Lise
Bilim ve Sanat Merkezi
Genel Lise
Köy İlköğretim Okulu
Merkezde çok büyük bir ilköğretim
ve şu an Anadolu Lisesi

Bunların hepsinde çalıştım ve hepsinde ister derse girin ister formatör olun sizin adınız bilgisayarcı kabul edin yada etmeyin okuldaki bilgisayar sorunlarında ilk başvurulan kişi siz oluyorsunuz ister yapın ister yapamam bilgisayarcı çağırın deyin bu size kalmış ama okulda ilk başvurulan kişi her zaman sizsinizdir. Mesela bir meslek lisesinde bir elektrik arızası çıktığında o okulda elektrik bölümü öğretmenleri dururken kimse gidip elektirikçi çağırmaz önce elektrik bölümünden yardım istenir onları aşan bir konuysa dışardan yardım alınır

Arkadaşlar, öncelikle şunu belirtmek istiyorum. Mezun olduğumuz bölüm B.Ö.T.E. yani uzun olarak;
"Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi".
Yani bölümümüz öğretmenlikten ziyade bilgisayar ve bilgisayar aracılığıyla öğretim teknolojisi oluşturmayı, incelemeyi, tasarlamayı hedefleyen bir bölüm.
"Kendi adıma söylüyorum"
Ben üniversitede öğretmenlik mesleğina ait çok az bilgi birikimi ile donatıldım. Sınıf Yönetimi, Öğretmenlik mesleğine giriş... v.b. öğretmenlik derslerinde hep sunu, slayt, animasyon yaparak dersi işledik. Hoca konuyu verir, biz de o konuyla ilgili materyal falan hazırlar dersi tahtada anlatırdık. Yani öğretmenlik bilgi becerisinden çok öğretim teknolojisi ile haşır neşir olduk.
Atandığımız branş Bilişim Teknolojileri Öğretmenliği, bu doğru ama ben üniversitede öğretmen olarak yetiştirilmedim. Bilişim Teknolojileri konusunda daha donanımlı olarak mezun oldum. Bu yüzden Formatör Kadrosunun verilmesi taraftarıyım. (Görev tanımlarımız düzgün bir şekilde yapıldıktan sonra...)
Bu yüzden yine "Kendi adıma söylüyorum"
Adamlar biz öyle de desek böyle de desek, derslerimizi kaldıracaklar. Kafalarına koymuşlar, yapacaklar.
Bunu tartışmak yerine mesai saatlerimizi, görev tanımlarımızı, özlük haklarımızı tartışmalıyız bence...
Hem bize, hem mesleğimize, hem de okullarımıza daha faydalı olabiliriz bu konuda.

hhtc' Alıntı:
klebsiella' Alıntı:

Bende sabahtan beri onu söylüyorum ama bazı arkadaşlar anlamamakta direniyor.

Çok Problemli Lise
Bilim ve Sanat Merkezi
Genel Lise
Köy İlköğretim Okulu
Merkezde çok büyük bir ilköğretim
ve şu an Anadolu Lisesi

Bunların hepsinde çalıştım ve hepsinde ister derse girin ister formatör olun sizin adınız bilgisayarcı kabul edin yada etmeyin okuldaki bilgisayar sorunlarında ilk başvurulan kişi siz oluyorsunuz ister yapın ister yapamam bilgisayarcı çağırın deyin bu size kalmış ama okulda ilk başvurulan kişi her zaman sizsinizdir. Mesela bir meslek lisesinde bir elektrik arızası çıktığında o okulda elektrik bölümü öğretmenleri dururken kimse gidip elektirikçi çağırmaz önce elektrik bölümünden yardım istenir onları aşan bir konuysa dışardan yardım alınır

hocam aynen katılıyorum...rehber öğretmen gibi olabilecek bir fırsat yakaladık...ama birlik olamıyoruz....bizden hiç bir şey olmaz

Durum
Konu kilitlenmiştir.
Geri