Eminoto?

Kodla Büyü

Caterpillar

Hiperaktif Üye
Hiperaktif
Arkadaşlar eminotadan araba almayı düşünüyorum ,şuanda yaklaşık 30 bin tl lik aracım var, 30 bin tl lik de eminotaya gireceğim .. toplam 60 bin tl civarında araç alıp borcu da taksit taksit 2-3 senede ödeyip ödeme bittikten sonra aracı satmayı düşünüyorum.. Yoksa para birikeceği yok biryere borçlanmam lazım:)
Daha önce bu şirketten araba alan var mı? tecrübeleri nedir? ne yapmamız lazım kısaca anlatırsa sevinirim :+1:

sibilim_ogretmeni' Alıntı:
Araba alırsan para birikmez:) Ev al
hocam ev için uzun vade girmek lazım , ayrıca ev de kira yardımı diye bir ödeme var..ama araç da sadece :%6 komisyon alıyorlar , kısa vadede araba almak mantıklı gibi geliyr bana. :?

hocam ben evi de arabayı da eminevimden aldım. önce arabanı sat 30 bin elinde olsun sonra 70000 tl lık eminevim orta vadeye gir bir kaç ay sonra paranı alırsın organizasyon ücretini de az ödemiş olursun. ayda 2-3 bin ödeyebiliyorsan 120-130 binlik ev için de girebilirsin 1,5-2 yıl gibi bir sürede evini alabilirsin. bence temsilciliklerine git bir konuş

hocam 3 yıl önce bende aldım araba aldım. bir sıkıntısı yok. günü geldiğinde paran hesabında. önden peşin verildi mi bu sistem biraz daha hızlı ev yada araba sahibi yapıyor. ilk araba mı bu sistem sayesinde aldım. taksit sayın kadar senet imzalıyorsun. ödeme yaptıkça senetleri alıyorsun.

Hocam eminoto ve emin evim katılım bankalarına gibi düşünülebilir ve güvenilir bir sistemdir. Faizli bankalar haram olduğu için hassasiyeti olan insanlar alternatif bir sistem yapmışlardır. Düğün borcum bitsin hemen bende ev için sisteme kayıt olacağım.

delikatliyam' Alıntı:
Hocam eminoto ve emin evim katılım bankalarına gibi düşünülebilir ve güvenilir bir sistemdir. Faizli bankalar haram olduğu için hassasiyeti olan insanlar alternatif bir sistem yapmışlardır. Düğün borcum bitsin hemen bende ev için sisteme kayıt olacağım.
hocam bir konuda size katılmıyorum. katılım bankası ile alakası yok. bence katılım bankalarının normal bankalardan hiçbir farkı yok. hatta daha beteri. faizle iş yapıp insanlara faizsiz iş yapıyoruz demeleri. doğal olarak hassas olan insanları kandırmaları. bu katılım bankalarından kredi kartın var diyelim. bir ay en düşük limiti yatırdığında kalan borcun için gelecek ayda döküme ne yansıtıyor. faiz değil de nedir yansıttıkları. banka bankadır. aklamaya gerek yok
eminevim yada eminoto katılım bankalarıyla uzaktan yakından alakası yok.

tolgahan0010' Alıntı:
delikatliyam' Alıntı:
hocam bir konuda size katılmıyorum. katılım bankası ile alakası yok. bence katılım bankalarının normal bankalardan hiçbir farkı yok. hatta daha beteri. faizle iş yapıp insanlara faizsiz iş yapıyoruz demeleri. doğal olarak hassas olan insanları kandırmaları. bu katılım bankalarından kredi kartın var diyelim. bir ay en düşük limiti yatırdığında kalan borcun için gelecek ayda döküme ne yansıtıyor. faiz değil de nedir yansıttıkları. banka bankadır. aklamaya gerek yok

Hocam aklın kabul etmeyebilir. Ama katılım bankasına faiz demek küfürdür. Katılım bankalarının fetva kurulları vardır. Kafalarına göre kural koyamazlar. Ayrıca faiz haram, vadeli satış helaldir. Konu ile ilgili dini detay bilgi almak istersen bunu sıradan hocalardan değilde islamda ticaret hukukunu bilen ehil kişilere sorarsan onlar sana açıklar.
ALLAHIN HELAL DEDİĞİNE HARAM DEMEK KÜFÜRDÜR ALLAH KORUSUN DİNDEN ÇIKARIR.

arkadaşım ev ve arsa aldı.memnundu.annem de eve girdi.sistem çok adil görünüyor. hangi üye nekadar çok katkı sağlarsa okadar çok avantajlı duruma geçiriliyor.

4 tekerin gideri gelirini aratır. 60 lık arabanın sana senelik vergisi sigortası kaskosu bakımı epey eder. paran varsa düzenli dolar al mesela her ay 300 -400 dolar borç gibi düşün bi bakarsın birikmiş..

ozkan_misirli' Alıntı:
tolgahan0010' Alıntı:
delikatliyam' Alıntı:

Hocam aklın kabul etmeyebilir. Ama katılım bankasına faiz demek küfürdür. Katılım bankalarının fetva kurulları vardır. Kafalarına göre kural koyamazlar. Ayrıca faiz haram, vadeli satış helaldir. Konu ile ilgili dini detay bilgi almak istersen bunu sıradan hocalardan değilde islamda ticaret hukukunu bilen ehil kişilere sorarsan onlar sana açıklar.
Banka değil mi hocam daha neyin açıklamasını yapıyorsun bana. bu katılım bankaları kredi kartı borcunu ödemeyince ertesi ay nasıl bir işlem uyguluyorlar. bi açıklamasını yapar mısın bana

Biz aldık ilk arabamızı, hiç sıkıntı yaşamadık. Şimdi de arabayı değiştirmek için yeniden girdik.

seyma' Alıntı:
Biz aldık ilk arabamızı, hiç sıkıntı yaşamadık. Şimdi de arabayı değiştirmek için yeniden girdik.
Arabayı değiştirmek için Nasıl bir yöntem uygulayacaksınız , takas mı edeceksiniz, arabayı satıp peşinat mı vereceksiniz, araçsız kalmamanız içinyeni aracı hemen verecekler mi ? Biraz açıklar mısınız?

tolgahan0010' Alıntı:
ozkan_misirli' Alıntı:
tolgahan0010' Alıntı:
delikatliyam' Alıntı:

Banka değil mi hocam daha neyin açıklamasını yapıyorsun bana. bu katılım bankaları kredi kartı borcunu ödemeyince ertesi ay nasıl bir işlem uyguluyorlar. bi açıklamasını yapar mısın bana

DEĞERLİ HOCALARIM AMACIM TARTIŞMA YARATMAK DEĞİL. AMA BENDE KATILIM BANKASINDAN EV ALAN BİRİSİ OLARAK SİZLERE BİR ŞEYLER SÖYLEMEK İSTEDİM. BEN EVİMİ ALMADAN ÖNCE ÇOK ARAŞTIRDIM, ÇOK HOCALARA SORDUM BU KATILIM BANKASI İŞİNİ.

BANA SÖYLENENİ AYNEN AKTARIYORUM.

ÖRNEĞİN BİR EV ALCAKSINIZ, BUNU NORMAL BANKALARDAN KREDİ İLE ALDIĞINIZ ZAMAN ADI DİREK FAİZ OLUYOR.
BURALARDA İSE DURUM BİRAZ DAHA FARKLI. ŞÖYLEKİ; SİZİN ALACAĞINIZ EVİ BANKA PEŞİN ALIYOR, SİZE VADELİ OLARAK SATIYOR.
DİNİMİZDE VADELİ SATIŞ CAİZ. BU ADAMLARDA ATIYORUM 100 BİNE ALDIĞI EVİ SANA 130 BİNE SATIYOR. AMA TAKSİTLE SATIYOR. YANİ BİLDİĞİMİZ TİCARET GİBİ.

OLAY ŞÖYLE İŞLİYOR. BANKA GENEL MÜDÜRÜ BÜTÜN VEKALETLERİ KENDİNDE TOPLUYOR. SONRA MEMURLARINA DA EV-ARABA ALIP SATMAK İÇİN VEKALET VERİYOR. İSLAMDA VEKALETLE HAC VARDIR, VEKALETLE KURBAN VARDIR, VEKALETLE İŞ YAPMAK TİCARET YAPMAK VARDIR.
KATILIM BANKASINA PARA KOYAN HER KİŞİNİN VEKALETİDE OTOMATİK OLARAK GENEL MÜDÜRE ORADANDA BÜTÜN MEMURLARA DAĞILMIŞ OLUYOR. BU MEMURLARDA EV ARABA ALIP KAR EDEREK SATIYOR.

KATILIM BANKALARINDA İHTİYAÇ KREDİSİ VS. BİR ŞEY YOKTUR. ORTADA BİR MAL OLMASI LAZIM. BEN EVİMİ ALIRKEN 90 BİN TL YE BANKA EVİ SATAN ADAMLA MASAYA OTURDU EVİ ALDI PEŞİN OLARAK. SONRA BANA KARINI KOYARAK 120 BİNE 72 AY VADELİ SATTI. BENDE KABUL ETTİM. ÖNCEDEN BANKA TAPUYU KENDİ ALIYOR SONRA SİZE SATIŞ YAPINCA TAPUYU VERİYORDU. 2. BİR MASRAF OLUYORDU. ŞİMDİ İSE SÖZÜNDE İSLAMDA SENET OLDUĞUNU DÜŞÜNEREK BANKANIN TAPUYU ALMASINA GEREK YOK DEMİŞLER.

SAYIN HOCALARIM BENDE SİZİN GİBİ DÜŞÜNÜYORDUM İLK BAŞTA HADİ LENNNNNN FAİZİN ADINI DEĞİŞTİRMİŞLER DİYORDUM. AMA DİNLEYİNCE ÖYLE OLMADIĞINI ANLADIM. EN AZINDAN KÖTÜNÜN İYİSİ ÖYLE DÜŞÜNÜN HOCAM. YANİ BİRİ DİREK FAİZ BİRİ BİR DAMLA DAHA GÜZEL GÖRÜNÜYOR.

ŞU ÖRNEK DAHADA ANLAMLI OLUR DİYE DÜŞÜNÜYORUM. ÖRNEK OLARAK BİR KADIN VE BİR ERKEK NİKAHSIZ İLİŞKİ YAŞARSA BU HARAMDIR
AMA NİKAH KIYARSA HEM HELAL HEM SEVAPTIR. NİKAH DEDİĞİMİZ GÖZLE GÖRÜNMEYEN ELLE TUTULMAYAN BİR BOYUTTUR. BU SİSTEMİDE ONUN GİBİ DÜŞÜNÜN. BİRİ DİREK HARAM FAİZ, BİRİ PEŞİN ALIP TAKSİTLE SATARAK KAR EDEN KURULUŞ.

SON OLARAK ŞUNUDA EKLEYİM BURADAN EV ALACAĞINIZ ZAMAN ZARURET HARAMI MUBAH KILAR GİBİ DÜŞÜNÜLÜNCE OTURACAĞINIZ EV OLMASI LAZIM. YANİ AİLECEK HİÇ EVİNİZ YOK KİRADA OTURUYORSUNUZ. YILLAR GEÇSEDE BİR EV ALAMAYACAKSINIZ. O ZAMAN BURADAN EV ALINABİLİR.

YOK ŞURADA BİR EV VAR ZAMAN GELİR ŞÖYLE KAR EDER VS. İKİNCİ EVİ ALAYIM YATIRIM OLSUN VS. DERSENİZ YÜZDE YÜZ HARAM DİYE FETVA ALDIM BEN.

TEKRAR EDİYORUM BANA VERİLEN FETVAYI AYNEN PAYLAŞTIM. BEN FETVA MAKAMI DEĞİLİM. KABUL EDER ETMEZSİNİZ. AMACIM TARTIŞMA ÇIKARMAK TA DEĞİL.

KREDİ KARTI OLAYINI HİÇ DÜŞÜNMEMİŞTİM ONUDA FIRSATIM OLURDA SORARSAM CEVABINI YAZARIM.

bende düşünüyorum bu sisteme girmeyi, organizasyon ücreti nedir acaba ?? araba için %6 anladığım kadarıyla, ev için de durum aynı mı ??

cingozcemal' Alıntı:
tolgahan0010' Alıntı:
ozkan_misirli' Alıntı:
tolgahan0010' Alıntı:
delikatliyam' Alıntı:

DEĞERLİ HOCALARIM AMACIM TARTIŞMA YARATMAK DEĞİL. AMA BENDE KATILIM BANKASINDAN EV ALAN BİRİSİ OLARAK SİZLERE BİR ŞEYLER SÖYLEMEK İSTEDİM. BEN EVİMİ ALMADAN ÖNCE ÇOK ARAŞTIRDIM, ÇOK HOCALARA SORDUM BU KATILIM BANKASI İŞİNİ.

BANA SÖYLENENİ AYNEN AKTARIYORUM.

ÖRNEĞİN BİR EV ALCAKSINIZ, BUNU NORMAL BANKALARDAN KREDİ İLE ALDIĞINIZ ZAMAN ADI DİREK FAİZ OLUYOR.
BURALARDA İSE DURUM BİRAZ DAHA FARKLI. ŞÖYLEKİ; SİZİN ALACAĞINIZ EVİ BANKA PEŞİN ALIYOR, SİZE VADELİ OLARAK SATIYOR.
DİNİMİZDE VADELİ SATIŞ CAİZ. BU ADAMLARDA ATIYORUM 100 BİNE ALDIĞI EVİ SANA 130 BİNE SATIYOR. AMA TAKSİTLE SATIYOR. YANİ BİLDİĞİMİZ TİCARET GİBİ.

OLAY ŞÖYLE İŞLİYOR. BANKA GENEL MÜDÜRÜ BÜTÜN VEKALETLERİ KENDİNDE TOPLUYOR. SONRA MEMURLARINA DA EV-ARABA ALIP SATMAK İÇİN VEKALET VERİYOR. İSLAMDA VEKALETLE HAC VARDIR, VEKALETLE KURBAN VARDIR, VEKALETLE İŞ YAPMAK TİCARET YAPMAK VARDIR.
KATILIM BANKASINA PARA KOYAN HER KİŞİNİN VEKALETİDE OTOMATİK OLARAK GENEL MÜDÜRE ORADANDA BÜTÜN MEMURLARA DAĞILMIŞ OLUYOR. BU MEMURLARDA EV ARABA ALIP KAR EDEREK SATIYOR.

KATILIM BANKALARINDA İHTİYAÇ KREDİSİ VS. BİR ŞEY YOKTUR. ORTADA BİR MAL OLMASI LAZIM. BEN EVİMİ ALIRKEN 90 BİN TL YE BANKA EVİ SATAN ADAMLA MASAYA OTURDU EVİ ALDI PEŞİN OLARAK. SONRA BANA KARINI KOYARAK 120 BİNE 72 AY VADELİ SATTI. BENDE KABUL ETTİM. ÖNCEDEN BANKA TAPUYU KENDİ ALIYOR SONRA SİZE SATIŞ YAPINCA TAPUYU VERİYORDU. 2. BİR MASRAF OLUYORDU. ŞİMDİ İSE SÖZÜNDE İSLAMDA SENET OLDUĞUNU DÜŞÜNEREK BANKANIN TAPUYU ALMASINA GEREK YOK DEMİŞLER.

SAYIN HOCALARIM BENDE SİZİN GİBİ DÜŞÜNÜYORDUM İLK BAŞTA HADİ LENNNNNN FAİZİN ADINI DEĞİŞTİRMİŞLER DİYORDUM. AMA DİNLEYİNCE ÖYLE OLMADIĞINI ANLADIM. EN AZINDAN KÖTÜNÜN İYİSİ ÖYLE DÜŞÜNÜN HOCAM. YANİ BİRİ DİREK FAİZ BİRİ BİR DAMLA DAHA GÜZEL GÖRÜNÜYOR.

ŞU ÖRNEK DAHADA ANLAMLI OLUR DİYE DÜŞÜNÜYORUM. ÖRNEK OLARAK BİR KADIN VE BİR ERKEK NİKAHSIZ İLİŞKİ YAŞARSA BU HARAMDIR
AMA NİKAH KIYARSA HEM HELAL HEM SEVAPTIR. NİKAH DEDİĞİMİZ GÖZLE GÖRÜNMEYEN ELLE TUTULMAYAN BİR BOYUTTUR. BU SİSTEMİDE ONUN GİBİ DÜŞÜNÜN. BİRİ DİREK HARAM FAİZ, BİRİ PEŞİN ALIP TAKSİTLE SATARAK KAR EDEN KURULUŞ.

SON OLARAK ŞUNUDA EKLEYİM BURADAN EV ALACAĞINIZ ZAMAN ZARURET HARAMI MUBAH KILAR GİBİ DÜŞÜNÜLÜNCE OTURACAĞINIZ EV OLMASI LAZIM. YANİ AİLECEK HİÇ EVİNİZ YOK KİRADA OTURUYORSUNUZ. YILLAR GEÇSEDE BİR EV ALAMAYACAKSINIZ. O ZAMAN BURADAN EV ALINABİLİR.

YOK ŞURADA BİR EV VAR ZAMAN GELİR ŞÖYLE KAR EDER VS. İKİNCİ EVİ ALAYIM YATIRIM OLSUN VS. DERSENİZ YÜZDE YÜZ HARAM DİYE FETVA ALDIM BEN.

TEKRAR EDİYORUM BANA VERİLEN FETVAYI AYNEN PAYLAŞTIM. BEN FETVA MAKAMI DEĞİLİM. KABUL EDER ETMEZSİNİZ. AMACIM TARTIŞMA ÇIKARMAK TA DEĞİL.

KREDİ KARTI OLAYINI HİÇ DÜŞÜNMEMİŞTİM ONUDA FIRSATIM OLURDA SORARSAM CEVABINI YAZARIM.

hocam bu iş banada vicdanı rahatlamak gibi geliyor,
bende evimi alırken önce katılım bankasına gittim,
bana dediği konut kredi faiz oranımız % şu kadar.
diğer bankalarda aynı şeyi söylüyor.
Ne farkı var anlayamadım
sizi yargılamıyorum yanlış anlaşılmasın
bulaşmayacaksan hiçbirine bulaşmamak lazım.
ancak eminevim vb sitemler daha mantıklı geliyor. Ne kadar güvenilir onu bilmem.

Bence kendi kendimizi avutuyoruz gibi geliyor.. Yukarıda demişsiniz ki sayın Hocam;
Banka ev sahibiyle masaya oturdu 90 bine evi aldı 120 bine bana sattı. Ben de bir yorum yapayım o zaman.. bence bankanın elinde evler olsa ve bu evleri kendi belirlediği fiyatlara vadeli satsa ona bir şey demem.. Mal sahibidir istediği vadeyle satar derim lakin siz bir malı almak istiyorsunuz bunun fiyatını biliyorsunuz araya parası olan birisini(banka) koyuyorsunuz sonra onun aldığı miktara kendi kar payını(!) koy bana öyle sat diyorsunuz.. İşte işin rengi burada değişiyor. Danışıklı dövüş tarzında bir şey oluyor gibi.. Ben yine diyorum, bankanın evleri olsa ve bunları kendi vadesiyle satsa farklı olurdu. Ben böyle düşünüyorum kesindir-doğrudur demem haddime de değil.. Nacizane yorumladım..

Hocam herkes kafasına göre fetva veriyor. Ben kafama göre hareket etmem. Ben uyardım. İstersen dinle istemezsen dinleme Ben ayrıca şunu üstüne basarak söyledim İSLAMDA TİCARET HUKUKU BİLEN BİRİNDEN FETVA ALIN. AYRICA KATILIM BANKALARININ FETVA KURULU VARDIR. herkes ne kadar rahat bu konuda. Ahiret inancı olan biri iseniz mahşerde "Allah'a ikisi de aynı" dersiniz.

Eminoto'nun sitesinde satılan 2.el araçlar peşin fiyatına mı satılıyor sadece.?

İslamda olan bir şeyi benim kafama yatmıyor diye yargılamak çok tehlikeli. iyice araştırmadan yorum yapmayın. Bu cümleleri kurmak Allah korusun felakete yol açar.

“Sana şüphe veren şeyi bırak, şüphe vermeyene bak!” (Tirmizî, Kıyâmet, 60)
Resûlullâh -sallallâhu aleyhi ve sellem- harâma düşmemek ve ondan tamamen uzaklaşmak gayesiyle, şüpheli şeylerden titizlikle kaçındığı gibi, ümmetini de bundan sakındırır ve şöyle buyururdu:
“Helâl olan şeyler belli, harâm olan şeyler de bellidir. Bu ikisinin arasında, halkın birçoğunun helâl mi, harâm mı olduğunu bilmediği şüpheli şeyler vardır. Bunlardan sakınanlar, dinini ve ırzını korumuş olur. Sakınmayanlar ise zamanla harâma düşerler. Tıpkı, sürüsünü başkasına ait bir arâzinin etrafında otlatan çoban gibi ki, onun bu arâziye girme tehlikesi vardır. Dikkat edin! Her padişahın girilmesi yasak bir arâzisi vardır. Allâh'ın yasak arâzisi de harâm kıldığı şeylerdir.” (Buhârî, Îmân, 39; Müslim, Müsâkât, 107)
Açık bir hüküm olmaması sebebiyle bazı konuların, helâl mi yoksa harâm mı olduğu ilk bakışta bilinemeyebilir. Peygamber Efendimiz (asm), insanların birçoğunun bunları bilemeyebileceğini ifâde etmiştir. İslâm âlimleri bunları, bilinen benzeri konulara kıyas ederek açıklığa kavuşturmuşlardır. Dolayısıyla, durumu böyle şüpheli olanlardan kaçınmak gerekmektedir. Çünkü kaçınılan şey, harâm ise ona bulaşmaktan korunmuş olur. Helâl ise, takvâ niyetiyle terkedilmiş olur ki bunun bir zararı olmaz.

Şüpheli şeyler, bir konuda ya delillerin teâruzuyla veya âlimlerin ihtilafıyla ortaya çıkar. Bunlar “mekrûh” veya “mübâh” olan şeylerdir.

Mekrûh, kul ile harâm arasında bulunan bir eşiktir. Hayâtında mekrûha çokça yer veren kimse, harâma düşme tehlikesi ile yüz yüzedir. Mübâh da, kul ile mekrûh arasında yer alan bir eşiktir ki buna çokça yer veren de mekrûha düşer. Dolayısıyla helal bile olsa, kişiyi mekrûha veya harâma düşüreceğinden korkulan işleri yapmaktan kaçınmak gerekir.

Mekruhu işleme alışkanlığı kişiyi, aynı cinsteki harâm olan veya bir şüphe bulunan yasağı işlemeye sev keder. Bu ise, verâ nurunu eksilterek kalbin kararmasına sebep olur. Nitekim hadîs-i şerîfte buyrulmuştur:
"...Kim şüpheli olduğunu sezdiği bir şeyi terkederse, harâmlığı belli olan şeyi daha çok terk eder. Kim de şüphelendiği şeyi yapmada cü'retkâr olursa, harâmlığı açık olan şeye düşmesi daha kolaydır.” (Buhârî, Buyû, 2)
Şüpheli konular etrâfında dolaşmanın ne kadar tehlikeli olduğunu Peygamber Efendimiz (asm), çoban ve koruluk misâliyle en güzel şekilde beyân etmiştir. Efendimizin (asm) şüpheli şeylerden sakınmasıyla alâkalı pek güzel misâller vardır. Bir defâsında yolda bir hurma bulmuş ve:
“Bu hurmanın sadaka olması ihtimâlinden korkmasaydım, onu yerdim.” buyurmuştur. (Buhârî, Büyû, 4; Müslim, Zekât, 164)
---------------------------------------------------------------
“Bir kul günâha girerim korkusuyla, yapılması sakıncalı olmayan bâzı şeylerden bile uzak durmadıkça, müttakîler derecesine çıkamaz.” (Tirmizî, Kıyâmet, 19)
Bir Müslümanın hedefi, muttakî olabilmektir. Yani, Allâh'a derin bir saygı duyan ve O'nun rızasını kaybetmekten sakınan kimseler seviyesine ulaşmak ve dünyâya vedâ edip giderken de Allâh Teâlâ'nın rızâsını kazanmış olabilmektir. Bu hedefe varabilmek için, "acaba bilerek veya bilmeyerek bir günâh işler de, Allâh katındaki değerimi kaybeder miyim" diye dikkatli ve titiz davranması gerekir. Efendimizin (asm) buyurduğu gibi, yapılması ilk planda sakıncalı görünmeyen bâzı davranışlardan bile, günâha girme endişesiyle uzak durmalıdır.
-----------------------------------------------------------------
şimdi bu bankalara kefil olan arkadaşlarım, şüphe ile yaklaşılan bir konuda bu kadar net nasıl konuşabiliyorsunuz. sizin lafınızla bankalara yönelen kişilerin vebalini almak bu kadar mı kolay
2. konu hala cevap verilmeyen ödenmeyen kredi kartı borcuna bu bankalar ertesi aylarda nasıl bir işlem yapıyor, bu soruma hala cevap alamadım

Katılım bankası vekalet almış, vekaleti dağıtmış, çalışan ev alıp satmış, kar elde edip bunu paylaşmış. yatırılan paraya karşılık verilen daha fazla paranın fazlalık kısmı faiz değil kar payı olmuş...

Diğer banka vekalet falan almamış, aldığı parayı şirketlere vermiş (bu şirketler iş yapıp parayı arttırmış), altın, döviz, emlak vs. alıp satmış kar elde etmiş ve bu karın bir kısmını yatırılan paranın üzerine ekleyerek geri vermiş. adı da faiz olmuş. ikisinin birbirinden ne farkı var? maksat ticaretle parayı arttırmak ise ikiside bir şekilde son ayakta ticaret yapmış oluyor. ben borsada şirkete para yatırıp ortak oluyorum, şirketin karından da pay alıyorum ozaman.

velhasıl karışık işler...

bugünkü faiz oranıyla katılım bankasına gidin size bir taksit çıkarır, faiz oranları değişince size farklı fiyat çıkarır.
Katılım bankası da olsa bana para lazım dediğinizde o günkü faiz oranları baz alınarak işlemler yapılıyor.
örneğin bir katılım bankasına gittim ödeme planı çıkardım. kağıtta bir tek yer değişik , Faiz tutarı yazmıyor da Kar tutarı yazıyor.

şimdi intenete girdim baktım , 10000 TL için ,
bir katılım bankasının verdiği kar oranı %1.55
istenen para 10.000 tl
geri ödenecek 13.600 e yakın

normal bankaya bakıyorum
faiz oranı 1.35
istenen para 10000
geri ödenecek 13.330

Şimdi ev alırken anladım ortada mal vardı , ihtiyaç finansmanı adı altında verilen para da mal yok, yani 10.000 tl parayı size taksitle 13.600 e satıyor.
ne anlatım ben bu işten.
hem madem ki faizle kredi değil , neden maksimum 36 ay vade veriyor , 48 versin 60 versin.
biliyorsunuz ki ihtiyaç kredisi kanun gereği kapsamında 36 aydan fazla kredi çekilemez.

Katılım bankaları kötü , kullanmayın vs demiyorum. ama ikisi arasında çok da bir fark görmüyorum. madem kar koyarak satıyorlar , e biraz insaflı olsunlar. 90 liralık mal için 120 istemesinler. müşteri tarafında olsunlar, ev sahibi o kadar kar etmiyor o ticaretten :)

şahsi görüşümdür ; ikisi arasında çok da fark görmüyorum artık.

katılım bankasını savunmak için söylemiyorum ama faizli banka nasıl ileriyi görerek bir faiz oranı veriyorsa katılım bankası da o şekilde geleceği tahmin ederek vadeli satış gerçekleştiriyor. Oranların yakın olması gayet doğal bak oran aynı bu da faiz demek biraz basit bir yaklaşım.

konu biraz dağılmış ama ben soruya cevap vereyim. Bir çok arkadaşım bu sistemle araba aldılar. çok da memnun kaldılar. bir kaç ay beklersin ama tavsiye ederim...

Katılım bankası kandırmacasının özeti,faiz kelimesinden korkan kimselerin parasını yastık altından ev-inşaat sektörüne aktarmak için kurulan bir düzendir.Eğer devlet bunu desteklemez ise bu konuda hassas olan bireyler para harcamaz,bu da devletin işine gelmez..

Faiz kelimesi beni de çok korkutan bir kelimedir.Kuran'da Allah ile savaşmak deyimi ile anlatılır. Bu yüzden asla katılımlı-katılımsız banka ile işim olmaz.Hepsi aynıdır,bu kadar net..

O fetva verenler tamamen sistemin adamıdırlar ve devletsiz konuşamazlar..

Şimdi olaya dini açıdan bakalım..Bu soruları cevaplasınlar,o zaman gönül rahatlığı ile çekin:)

İslamda malı taksitle satmak var ama aldığın mal senin olmalı,yani mal kullanım hakkı senin olmalı.

1-)O zaman NEDEN? Sana malı taksitle satıyorsa neden ipotek koyuyor,hani mal senindi? Demek ki değil...

2-)O zaman NEDEN? Herhangi bir taksiti ödemediğinde anında ödemen gereken miktar artıyor(yani faiz işliyor),bu artış senin başta yaptığın taksitle anlaşma hükmüne uymuyor..İslam hukukunda taksitle satılan malın taksitleri ve toplam bedel sonradan değişmez.
"Kim hurmasını önceden satacaksa; belirli ölçüde, belirli tartıda ve belirli bir vakte kadar olmak şartıyla satsın."(Müslim, Müsakat, 25).

3-)Aynı prensipte bakacak olursak,bu kar payı faiz değilse faizler düşünce neden yapılandırma yapılabiliyor katılım bankalarında.Yani faiz oranı 1,3 iken piyasada faizler düşünce siz katılım bankanızda gidip taksitlerinizi düşürebiliyorsunuz.Hem baştaki anlaşma değişiyor,hem de neden değişiyor yoksa bankanın maliyeti faiz ile mi ilgili acaba :)

Bu soruların cevabını hiç bir banka ve hacı-hoca veremediği için ben kredi çekmedim ve çekmem arkadaşlar..Akıl sizin,düşünce sizin,dünya malı için değmez ebedi hayatı satmaya ....

Geri