ET Bios pili değiştiren var mı?

Kodla Büyü
Bizim okulda bir akıllı tahtada, görüntü ara ara gidip geliyor. Kapanmıyor ama ekran gidip geliyor ve dıt sesi geliyor. Sanki görüntülenecek ortam araması yapıyor. Neden yapar anlamadım. @sistem23 hocam bir bilginiz var mı bu konuda?
Evet bilgim var. Monitör kartı soketi gevşek yada oksitli. Monitör kartından beslemeye giden siyah soket

Iyi gunler bir tahtamizda soketlerinde sorun var , bos sinavlardan birindeki tahtadaki bilgisayar ile degistirsem sorun olur mu ?

Faz2 tahtaların çoğunda arada bir devreden çıkma olayı yaşanıyor. Sebebi ise dokunmatik usb kablosu. kameraya takılan yerden devre dışı kalıyor.değişirse düzelir. ancak beep beep beep şeklinde uyarı vererek devre dışı kalıyorsa kameralar bozuk yada kamera arası bağlantı flexi bozuk. Teknik biri bakması lazım.
Teşekkürler hocam.

Arkadaş bu opsleri tasarlayan kişi neden bunları pratik şekilde yapmaz da işkenceye benzer bir şekilde yapar.
İşi zorlaştırmak için elinden geleni yapmışlar. Halbuki bu pillerin bir süre sonra biteceği besbelli.

Vidalarda muhtemelen yapıştırıcı var hafifçe tornavida ya da penseyle vurulduğunda açılabiliyor. ben o şekilde yapıyorum. şu pillerden takıp kapatıyorum. 1695321720182.png

Bimde satılan sarı renkli SGS tornavida setini bulursanız kaçırmayın. Kaç tane tornavida denedim ancak onunla çözdüm vida sökme işini.

hocam donanım konusunda çok iyi olmadığım halde ben değiştirdim kendim bios pilini. bir sıkıntı olmuyor. sadece ilk açılışta yine zor açılıyor, bir kez açtıktan sonra bios a girip öntanımlıları geri yükle deyip kayıt ettiğinizde sonraki açılışlarda soruzsuz açılıyor

Arkadaşlar bugün internetten sipariş verdiğim faz1 tahta bios pillerini açılmayan bir tahtamızda denedim. İlk başta yine zor açıldı. fişi çek-1 kez açma tuşuna bas- sonra 2 kez üstüste bas şeklinde bazen açılan bazen açılmayan bir ops üzerinde bios pili değişimi yaptım. Çok şükür sorun giderildi.

Cevap yazanlar bunu biliyor mu acaba, faz2 ve faz 1 in bios değiştirme işlemleri aynı mı?
işlem aynı hocam, üniteyi söküp birkaç vida daha sökünce soketli pili söküp yeni soketli pili takıyorsunuz o kadar. işlem gayte basit. ilgili video ya bakın. bir kere değiştirince işin piri olursunuz. dikkat etmeniz gereken alacağınız pillerin faz1-faz2 uyumlu olması. hazır soketlilerden alırsanız hiçbir sorun çıkmaz. 10 kadar değiştirdim ben.

Ben bugün 2 tane değiştirdim öğretmenim. Gayet basit bir işlem. Hiç gözünüzü korkutmasın. Youtube videosundan izleyerek yapabilirsiniz.

Arkadaşlar bugün internetten sipariş verdiğim faz1 tahta bios pillerini açılmayan bir tahtamızda denedim. İlk başta yine zor açıldı. fişi çek-1 kez açma tuşuna bas- sonra 2 kez üstüste bas şeklinde bazen açılan bazen açılmayan bir ops üzerinde bios pili değişimi yaptım. Çok şükür sorun giderildi.
Hocam sipariş verdiğiniz yeri yazar mısınız? Çok teşekkür ederim.

işlem aynı hocam, üniteyi söküp birkaç vida daha sökünce soketli pili söküp yeni soketli pili takıyorsunuz o kadar. işlem gayte basit. ilgili video ya bakın. bir kere değiştirince işin piri olursunuz. dikkat etmeniz gereken alacağınız pillerin faz1-faz2 uyumlu olması. hazır soketlilerden alırsanız hiçbir sorun çıkmaz. 10 kadar değiştirdim ben.
Hocam nereden alıyorsunuz bu hazır soketli pilleri?

Bios pili alırken dikkat edeceğiniz şey yeni tarihli olmasıdır. peki ne farkeder diyeceksiniz. erken bitecek. aynı dert yine olacak.pili ölçtüğünüzde 3.2 v gösteren daha uzun dayanacaktır.

Pili değiştirip bir defa biosta tarih ve saati güncelledikten sonra halen açılma sorunları yaşayan tahtalarda ise Power kartında kırmızı daire işaretli kondansatörü mutlaka yenilemek gerekli. Eğer içini açmışken tam bakım yapayım diyorsanız yeşil daire içindeki kondansatörleri de yenilemeniz gerekli.
www.apvizyon.com
faz1 besleme kondansatör.png

Ekli dosyalar

• faz1 besleme kondansatör.png
    faz1 besleme kondansatör.png
    1.4 MB · Görüntüleme: 26
Son düzenleme:
Evet hocam N11 sitesinden bu pillerden aldım. 2 tane ops nin pilini değiştirdim. (faz1 Tahtalar) şu an sorunsuz çalışıyorlar

internetten sipariş verdiğim. Pil geldi. kablolarını kesip ters yapıştırdım. kırmızıyı sarıya sarıyı kırmızıya yapıştırdım sonrada youtube daki videoyu izledim açtım soketi yerine taktım o kadar. Video:

ücreti yok hocam. her ilde birkaç meslek lisesi görevlendirildi. siz sadece arıza kaydı bırakın yeterli. en fazla 15 gün içinde mudahele etmek zorunda. ücret filan yok nereden çıkarıyorsunuz ücreti. devlet görevli öğretmenin ücretini ödüyor. sizi ilgilendiren bir durum yok yani. kendi okulumdaki bütün pilleri değiştirttim geçen yıl. arkadaş meslek lisesinden geldi değişti gitti. ücret filan yok
:D
Hocam şehrinizdeki koordinatör okulun kıymetini bilin.
Şehrimdeki koord. okul BT bölüm şefine ulaştım, dedim hocam biliyorum ödenekleriniz gelmiyor, iş yükünüz çok, sıra zaten geç gelir ama bekleyin derseniz bekleyelim, yok şartlar böyle yetişemiyoruz derseniz vestel servis çağıralım dedim. İki üç haftaya gelebileceklerini söyledi arada da bir sürü milli servet söylemleri... İki ay sonra sorduk soruşturduk ama gene olmadı. Bir seneyi geçti hala ses yok :D (Ki zaten artık o protokoller iptal edildi, yeni çalışma yapılıyor deniyor. Parayı veren düdüğü çalar prensibiyle başımızın çaresine bakıyoruz.)

Tüm arkadaşların ellerine saglik
Açıkçası acilmama durumunda sorunu tespit edip, vestelin anakart degisek vs para tuzaklarini bloke edip, olayin sadece pil degisimi vs ile çözüldüğünu bulduk

yetmedi eml ler yetisemedigi yada para mevzusu nedeniyle gelmedigi icin sonrasinda eline tornavida havya alip tahtaları çalışır hale getirdik

Neden peki, devlete vestel vs firmalar yüksek ücretler odetmesin ve sorunlari en az maliyetle cozelim devlet zarar etmesin diye,

Acikcasi tum meslektaslarimla gurur duyuyorum.

ve neticesinde bir cok yerde denenen, 5lerde dersimiz kaldirilip proje vs adi altinda ingilizce artirilip ders yok edilmek isteniyor ama oraya girmeyeceğim

biz calismaya ve sorunlari en az maliyetle çözmeye devam edecegiz

Bazı tahtaların bios pillerini degistirmeme rağmen açılışta sorun oluyor yine. Başka bir ayar falan var mı acaba?

Bazı tahtaların bios pillerini degistirmeme rağmen açılışta sorun oluyor yine. Başka bir ayar falan var mı
Öncelikle problemin pilini değiştirdiğiniz OPS de mi yoksa panelde mi olduğunu ayırmak gerekli. Bunun için çalışan bir panele takarak deneyin .Ona göre ilerleyin. Eğer çalışan panelde de açılmıyorsa pil dışında anakart problemi vardır. Öncelikle tamirine gidilir. Tamiri mümkün değilse yarı yenileme yapılır. Yok eğer diğer tahtada çalışırsa bu durumda sizin panelde güç kartında problem vardır. Onarılır.

Geri