Fahri trafik müfettişi cezası

Kodla Büyü

roninalp

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar az önce 02.02.2014 tarihinde " taşıt yolu üzerinde ayrıca yönetmelikte belirtilen haller dışında yaya yollarında park etmek" şeklinde bir trafik cezası aldım. Ben belirtilen yere gittiğimi Bile hatırlamıyorum. Fotoğraf falan yok. Üstelik üzerinden 16 gün geçmiş. Daha önce böyle bir durum yaşayan var mı? Ben buna itiraz edeceğim ama yolu yordamı nedir bilen var mı?? İnternette de araştırıyorum. Sizlerde bir sorayım dedim.

Hocam kaldırıma felan mı park ettiniz. Hocam fahri trafik müfettişi sadece AŞIRI HIZ a ceza yazamaz. Onun haricinde herşeye ceza yazabilir. İtiraz etseniz bile onun kararı geçerli oluyor diye biliyorum. Ayrıca adamın ismine bile ulaşamıyorsunuz.

geçmiş olsun sayın hocam konuyla ilgili bilgim yok ama kaldırımlara park eden araçlara çok kızıyor ve tüm iyi dileklerimi !!! sayıyorum. biraz hassas olalım lütfen.

Hatırlamıyorum ki hocam 16 gün olmuş belirtilen yere uğradığımı bile hatırlamıyorum

Megeatron hocam, zaten kaldırıma Çıkıpda parkedecek kadar usta değilim. Ola ki parketsem bile bunu ben değil o kanıtlayacak nerede kanıtı

roninalp' Alıntı:
Megeatron hocam, zaten kaldırıma Çıkıpda parkedecek kadar usta değilim. Ola ki parketsem bile bunu ben değil o kanıtlayacak nerede kanıtı
bilgim yok ama bence de kanıtlaması gerekir. en azından bi resim çekmiş olmalı.

Fahri trafik müfettişi olmak için 40 yaşını geçmiş en az bilmem kaç yıllık memur olmak, bilmem kaç yıldır kaza yapmamış olmak, adliyeden sicil kaydı olmaması vs. gibi kurallar var. Geçen yaz okullara yazı geldi Fahri müfettiş olmak isteyenlere duyurun diye. Benim tanıdığım bir öğretmen arkadaşımız Fahri Trafik Müfettişliği kursuna gitti sertifikayı hepsine verdiler zaten diyor. Bu işten maddi bir gelirleri yok. Sadece gönüllü yapıyorlar. 2-3 koçan ceza tutanağını alırlar. Gördükleri yanlışlara keserler cezayı ve her hafta emniyete gidip bu cezaları işlettirirler sisteme. Yani her adam yapmaz.

Bu şekilde emniyet personeli ceza yazmadığı için sürülme tehlikesi olmaz veya milletvekili oğlu sizi sıraya sokup hangisi ceza kesti diyemez. Ama suistimale açık olabilir. Her kafasına esene ceza yazabilir. İptali noktasında dava açıyorsunuz diye biliyorum. Dava sürecinde de kesinlikle size ceza keseni mahkemede karşınızda göremiyorsunuz her hangi bir kavga olmasın diye. Artık dava süreci nasıl olur bilmiyorum. Belki siz o gün aracınızın gün boyu evinizde veya oraya gitmediğini ispatlarsanız olabilir.

roninalp' Alıntı:
Arkadaşlar az önce 02.02.2014 tarihinde " taşıt yolu üzerinde ayrıca yönetmelikte belirtilen haller dışında yaya yollarında park etmek" şeklinde bir trafik cezası aldım. Ben belirtilen yere gittiğimi Bile hatırlamıyorum. Fotoğraf falan yok. Üstelik üzerinden 16 gün geçmiş. Daha önce böyle bir durum yaşayan var mı? Ben buna itiraz edeceğim ama yolu yordamı nedir bilen var mı?? İnternette de araştırıyorum. Sizlerde bir sorayım dedim.

Adliyelerde trafik mahkemesi var. Dava masrafı vs. yok. Cezanın aslı, fotokopisi, ruhsat ve kimlik fotokopinizle ve dava dilekçenizle tebliğ tarihini izleyen 15 gün içinde başvuruyorsunuz. 2 ay gibi bir süre içinde de sonuçlanıyormuş sanırım.

yataylimit' Alıntı:
roninalp' Alıntı:

Adliyelerde trafik mahkemesi var. Dava masrafı vs. yok. Cezanın aslı, fotokopisi, ruhsat ve kimlik fotokopinizle ve dava dilekçenizle tebliğ tarihini izleyen 15 gün içinde başvuruyorsunuz. 2 ay gibi bir süre içinde de sonuçlanıyormuş sanırım.

doğru anlatmış hocam,
bir abimiz işi inada bindirdi, ceza yazanın müfetişliğini iptal ettirdi.

Zaman ayırdığınız için sağolun... itiraz edeceğim. Bakalım bu sefer şans kimden yana olack

hpcam mahkemye dileçe ehliyet fotokopisi ve ceza tutanıgı aslı ve fotokopisi ile müracat edin. asliye hukuk tu galiba.. dava gorulsun. geri oderler veya odemezler:D bişey kaybetmessiniz. 1 2 saatlik zamanınız dısında.. ayrıca dilekçenizde.. fotograf isteyin. yani nerde neden nasıl ceza yediginize dair. fotograf veya video gorunutusu olması lazım.. onlar yoksa canı sıkılan gitsin ceza yazsın böyle sama şey mi olur..

ben hız dan dolayı cza yemiştim.. gerçi hız yapmamın sebebi var.. cenazemi vardı yetişmek için hız yaptım şeklinde dilekçe ve ölüm raporu ile basvurdum ve kazandım. odediğim ceza tutarı geri verildi... bu arada sizde cezayı odeyin.. yani odemeniz lazım... ama mahkemeyede mutlaka verin. dediğim gibi bir şey kaybetmessiniz..

Sağolun hocam.. Cezayı erken yatırınca %20 indirim oluyormuş.. Yatırıp hemen itiraz edeceğim

roninalp' Alıntı:
kanıt yoksa önce cezayı öder sonra mahkemeye itiraz edersiniz eğer haklıysanız ceza paranız size geri iade edilir faiziyle. o yüzden kendinizden eminseniz başvurun. ama bazen insan unutabiliyor bence durduk yere de adam sizin plakaya yazmamıştır ama plakayı yanlış işlemiş olabilirler bilgilerinize. (geçen gün okul müdür yardımcımıza ödemiş olduğu trafik cezasından icra geldi adam Allahtan makbuzu atmamış sonra karşı taraf sehven işlemeyi unutmuşuz diye birde yüzsüzlük yapıyor. Aslında işlemden sorumlu kişinin idari olarak soruşturulması gerekir. Sehven de kurtul bir tek bizim öğretmenlikte yok sanırım bu :S )

öde geç mahkemade de bir şey tutturamazsınız. o bölgede mobesa kamerası varsa belki yoksa hiç uğraşma

Hocam sulh cezaya dava açıyosun dilekçe yazıp gerekli kanıtları istersin.kaybetsen bile 30 tl falan masraf çıkıyo kaldıki 15 gün içinde tebliğ edilmeyen ceza düşer diye biliyorum

Habersiz ve yolda uyarı levhası olmadığı halde yazılan radar cezaları iptal ettirilebiliyor.

kanıt iste hocam. bu fahri trafik müfettişliği gibi bir saçmalığı da hala anlamış değilim saçma sapan bir iş

ver gitsin 100 lira nedir ki hocam çok para lazım çokk. bayrak alıncak reklam yapılacak otobüsler kaldırılacak bi dünya malzeme alınacak

Geri