Fatih ET ile Bilgisayarlardaki İP ler farklı

Kodla Büyü

diaboluss

Seçkin Üye
Seçkin Üye
İyi çalışmalar arkadaşlar.

okulumuza yeni f@tih fiber bağlandı. Tahtalardaki İP ile idare bilgisayarlarındaki İP leri karşılaştırdığımda farklı sonuçlar alıyorum.
Örneğin: bilgisayarda İP adresi 95.95.95.7 iken tahtalarda 95.95.95.6 şeklinde
www.whatismyip.com adresinden bu şekilde sonuç aldım.( Buraya yazdığım ip adresleri uydurma)

Bunun gibi bir sorunla karşılaşan veya çözümü olan arkadaş var mı?

ogretmen006' Alıntı:
hocam bu normal sistem ip leri otomatik veriyor

hocam sanırım derdimi ben anlatamadım. İnternet üzerinde olan ip adresi farklı yani tek router farklı ip ler. tahtaların hepsinde ip adresi 88.65.95.5 diyelim fakat bilgisayarların ki 88.65.95.6.

yani işin özeti şu: ağdan tahtaların hiçbirisini göremiyorum.

hocam ET, idare ve BT ağları farklı

doğal olarak ip lerde farklı

görememeniz de normal

ET ve idare uçları tek çıkış veriyor ve çoğaltılamıyorlar

sadece BT sınıfındaki uçlara dağıtıcı bağlyabiliyorsunuz

serkanholep' Alıntı:
hocam ET, idare ve BT ağları farklı

doğal olarak ip lerde farklı

görememeniz de normal

ET ve idare uçları tek çıkış veriyor ve çoğaltılamıyorlar

sadece BT sınıfındaki uçlara dağıtıcı bağlyabiliyorsunuz

işte hocam bunun herhangi bir çözümü var mı?

erdal_erdal_0' Alıntı:
ağdan ne için görmek istiyosunuz hocam yazıcı paylaşımı için mi?

hocam duyurular dosya paylaşımı vs için ayrıca sınıftan F@tih yazıcısına çıktı için dosya göndermek istiyorlar. hepsini bir arada kullanma amaçlı yani

Hocam ben fatih yazıcısıı ağa bağlayıp sabit ip verdim yazıcıya. bilgisayarlardan eklerken ip sini yazıp ekliyorum. Dosya paylaşımı içinde ben net support kurdum tüm tahtalara ve bizim her katta dijital panolarımız var onların bağlı olduğu bilgisayara oturduğum yerden istediğime dosya gönderip istediğimde panoyu güncelleyebiliyorum fakat netsupport ayarlarını yaparken ip aralıkları girmen lazım tahtalar farklı ip idare bilgisayarları farklı kablosuz fatih ağı farklı

Sayın hocam derdin belli.

Fatih projesi alt yapısında idari ağ ip yapılandırması, ET lara ait ağ yapılandırması ve Tabletlere ait ağ yapılandırması malesef birbirinden farklıdır yani ağlar bölünmüştür. idare ağından tahtalara ait ağa erişemezsiniz Yada iletişim ters yönlü de işlemez.

Öğretmenler odası idari ağa bağlıdır bu nedenle yazıcıya idare pclerinden ulaşılabilir bu normal.

Burada önemli soru şu : katlardaki tv leriniz hangi ağa bağlı?
TV leri idareye bağlarsanız zaten siz idari ağdan erişebilirsiniz problem olmaz.
Kablosuz ise naçizane önerim bilgisayarınıza kablosuz wifi kartı alın yada usb adaptör. bağlayıp kablosuz ağa bağlanın ancak o şekilde diğer pclere erişebilirsiniz. gerektiğinde kablolu ağı etkinleştirip kablosuzu devre dışı bırakır idare ağına katılabilirsiniz.

Geri