Fatih Projesi Paneli ve BBnet

Kodla Büyü
Re: Bilişim Zirvesi 11': Fatih Projesi Paneli

geçen seneki çalıştayda vardım ve anlatılanları dinledik ve sorularımıza yanıt alamamıştık.
Bu seneki etkinliğin panel tarzında planlanmış olması en azından bazı sorularımıza yetkili ağızlar tarafından cevaplar alacağımız (!?) anlamına geliyor. Bu senede eğer herhangi bir sağlık veya daha kötü bir aksaklık başıma gelmezse yine orada olacağım.

Re: Abbas Güçlü Bilişim Zirvesinde

Cemal TANER' Alıntı:
Ayrı bir başlıkta Özgür hocamın konuşmasında yol gösterecek fikirleri burada elden geçiririz. Fakat Eğitek Müdürünün sonuçta Fatih Projesi temelinde olaya bakmasından dolayı , Fatih projesinin BT öğretmenleri olmadan olmuyacağının altının çizilmesi, zorunlu Bt derslerinin tekrar geri gelmesi(içeriği yenilenmiş) ve BT öğretmenlerinden isteyenlerin formatör olması ( şartların iyileştirilerek ve cazip kılınarak) ayrıca norm kadro yönetmeliğinde yer alan ama hala netleşmeyen bt sınıfı bulunan okullara norm kadro verilmesi olayının bir an önce hayata geçirilerek , bt öğretmenlerinin norm fazlası durumdan kurtulması.
aynen güzel özetlenmiş

konuşma sırası çok önemli umarım bbnet temsilcisi olan hocamız eğitek genel müdürü ayrılmadan konuşmasını yapmış olur

@vikvik Hocam, panel olacak.

Re: Abbas Güçlü Bilişim Zirvesinde

cavzer' Alıntı:
bt sınıfı bulunan okullara norm kadro verilmesi olayının bir an önce hayata geçirilerek.
BT sınıfı olan okullara norm verilmesi çözüm değildir.
BT sınıfları ilelebet payidar kalacak değildir. Müdürünüz miadını doldurmuş laboratuvarı boşalttrıp anasınıfına her an çevirebilir.
MEB artık hiç bir okula BT sınıfı yapmamakta, yenilememekte, ihalesini yaptıklarını dahi tamamlamamaktadır.

Çözüm her okula en az bir BT Öğretmenidir. Öğrenci sayısına göre gereken yerlere iki ve daha fazla BT öğretmeni norm kadrosu belirlenebilir (aynı rehberlik öğretmenlerinde olduğu gibi).

Niyazi hoca 200 davetiye ayarlıyacak.

5 ekimde lütfü kırdarda olmıcakmıydık biz yahu?? başka bi tarih ayarlansaydı keşke.güme gidecek yine basında bu panel:(

Olması gerekenler, duyulması gerekenler, söylenmesi gerkenler söylenecektir. lakin bu etkinlikleri sürekli yapmak bizim üzerimize vazifedir. Devletteki teknolojiye uzak beyinler, bu duurmun farkına varasaya kadar bu çabadan vazgeçmemeliyiz.

e-postama ücretsiz katılım için e-posta gönderilmiş. SAnırım Niyazi hocam biletleri ayarlamış :)

Evet TÜBİDER den Müge hanıma telefon edip kayıt yaptırın.

Geçen seneki zirveye katılmıştım.

Bu seneki çalışmaya da katılmak istiyorum.

Hafta içi olması dolayısıyla bir pürüz var gibi görünüyor. Onu da aşmaya çalışacağım. Bu noktayı siz nasıl aşabildiniz?
İstanbul'da görev yapmıyorum ama yakın sayılırım.

Hocam bir günlük mazeret izni alacağım. başa çaresi yok gibi.

Öncelikle bahtsız bedevi misali bakanın değişmesi bana göre herşeyin sil baştan başlaması anlamına geldiğini düşünüyorum.

BT ögretmenleri olarak herkesin farklı fikirleri var ve bunun sonucunda ben hala BT öğretmeni olarak BT öğretmenleri ne istiyor çözebilmiş değilim. Çağın gereksimleri sonucunda BT dersi zorunlu olmalı mı? ya da BT dersi olmalı mı bunun sorgulamasını yapıyorum. BT dersinin olma gerekçesi benim BT öğretmeni olmam olmamalı, dışardan objektif olarak baktığımda bu derse ihtiyaç var mı diye düşünmeliyim, varsa ne öğretilmeli ne gibi kazanımlar sağlanmalı? office programları ya da görsel programlama ile ilgili temel bilgiler ilköğretim çağındaki çocuklar için gerekli mi? 8 basamak yerine 1 yıl boyunca belirli bir kademeye zorunlu ve notla değerlendirilecek şekilde temel bilgiler verilse daha mı iyi olur? her öğrenciye bir tablet bilgisayar verildiğinde BT dersine ihtiyaç tamamen mi kalkacak?

Biri çıkıp bt dersleri tamamen kalktı artık bt dersi olmayacak ama sizin için bir yönetmelik çıkardık. maaş artı 18 saat ek ders 9-15 çalışma saatleri görev tanımı net olacak şekilde çalışın ve size bakanlık olarak ihtiyacımız olduğu şekilde çalışın dese ne olacak? yok arkadaş ben dersimi istiyorum mu diyeceğiz yoksa " hımmm 9-15 arası iyiymiş bide full ekders yaşadık" mı diyeceğiz.

Bu saatten sonra gerçekten benim BT derslerinin geri geleceğine inancım yok. Çünkü genel kanı buna gerek olmadığı yönünde. öğrenim çağında bir çocuğa tablet bilgisayar verildiğinde çocuklar tabletlere "öküzün trene baktığı gibi bakarsa" belki bizi geri çağırmayı düşünürler ama bunun da olacağı konusunda ciddi şüphelerim var.

Peki bakanlık bizimle ne yapacak? Bence herkesin merak ettiği asıl konu bu. Çeşitli sebeplerle kurbanlık koyun gibi bekleyen büyük bir topluluk durumda olduğumuzu düşünüyorum. Belki de ekran başında fazla oturmaktan, oy verdiğimiz kişilerin bu kararlar almasından duyduğumuz güvenden, km lerce uzakta yaşadığımızdan, ya da umursayacak kadar örgütlü olmadığımızdan çok fazla etkin değiliz.

Hepimizin ortak olduğu noktanın "artık birşeyler olsun, bu belirsizlik bitsin" olduğunu düşünüyorum.

Daha da elim ve vahim olan hadi bakanlık kendi içinde bt öğretmenlerini kullanmaya devam etti ama artık yeni yetişen yeni mezun arkadaşlarımızı çok vahim günler bekliyor. onları alacak norm olmayacak artık. Mesleğimiz bu gidişle nesli tükenmiş olamayan meslekler sınıfına girecek. daha da dikkat çekilmesi gereken noktanın bu olduğu kanaatindeyim.

Şimdi yine bekliyoruz. Okulumda "0" saat ders ile bekliyorum. elimde bir yönetmelik olmadığı için görev ve sorumluluklarımı kendimi ezdirmemek için insanlara dikta ediyorum. tartışa tartışa sinir harbi ile iş yapıyorum.

Sesli düşüncelerim ile herkese iyi çalışmalar diliyorum.

BT Laboratuvarları Yenilenmiyor!
Yerine Fatih Projesi ikame ediliyor. Fatih Projesinde ise öğrencilere BT kullanılarak ders verilecek fakat öğrencilerin BT kullanım eğitimi almaları gerçekleşmeyecek.
Deniyor ki BT kullanılarak öğrencilere ders verildiği için BT kullanımı da öğrenecekler! Hayır! Çocuk mininbüse binerek bir yere gittiği için minibüs kullanmayı öğrenmez!

Peki önerim nedir?
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Madem yeni BT laboratuvarları yapılmayacak. O zaman her okula okuldaki en kalabalık sınıfın mevcudu adedince birer NETBOOK dağıtılsın.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dilerse okul yönetimi herhangi bir sınıfı BT Sınıfı ilan eder. Ya da tekerlekli bir dolaba tüm netbooklar yerleştirilir ve o katta bulunan sınıflarda ders başında görevli öğrenci tarafından NETBOOK Dolabı götürülür.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Eğer tüm öğrencileri ne işe yaradığı ne kadar verimli olacağı bilinmeyen Tablet Bilgisayarlar yerine kanlı canlı Netbooklar dağıtılırsa sorun zaten ortadan kalkmış olacaktır...
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Önermesi benden!

Biz can derdindeyiz, Kasaplar toplanmış hangi bıçağı kullansak diye tartışıyorlar...
10000 tane BT öğretmeninden sadece 200 tanesi toplanıp mağduriyetlerini dile getirmek için eyleme katıldı. Eyleme katılmayıpta şimdi panele katılmayı düşünen kaç kişi var merak ediyorum. Zamanında kendilerine ve zümrelerine yapılan haksızlıklara seyirci kalmış bir topluluk şimdi bu panelden ne umuyorlar ki... Zaten bütün sorunlar şu Fatih Projesinden çıkıyor... Ben kesinlikle kalıbımı basarım Panel de Çalıştay gibi göstermelik olacak, gelip Fatih Projesini şişirip şişirip gidecekler... Bizim sorunlarımızı yine umursamayacaklar... Biz bu kadar sorunun içinde can çekişirken BT Öğretmenlerinin sorunlarının konuşulmadığı 1 değil 100 tane Bilişim Zirvesi olsa ne yazar...

andariel' Alıntı:
Biz can derdindeyiz, Kasaplar toplanmış hangi bıçağı kullansak diye tartışıyorlar...
10000 tane BT öğretmeninden sadece 200 tanesi toplanıp mağduriyetlerini dile getirmek için eyleme katıldı. Eyleme katılmayıpta şimdi panele katılmayı düşünen kaç kişi var merak ediyorum. Zamanında kendilerine ve zümrelerine yapılan haksızlıklara seyirci kalmış bir topluluk şimdi bu panelden ne umuyorlar ki... Zaten bütün sorunlar şu Fatih Projesinden çıkıyor... Ben kesinlikle kalıbımı basarım Panel de Çalıştay gibi göstermelik olacak, gelip Fatih Projesini şişirip şişirip gidecekler... Bizim sorunlarımızı yine umursamayacaklar... Biz bu kadar sorunun içinde can çekişirken BT Öğretmenlerinin sorunlarının konuşulmadığı 1 değil 100 tane Bilişim Zirvesi olsa ne yazar...

Hocam size katılmakla birlikte bizim sorunlarla çok fazla ilgisi olmayan bu çalıştaymış panelmiş geçen yıl ne verdi ki bu yıl versin. Getirisi ne olacak birisi bana açıklasın bunun. Niyazi Saral beyde yapabilir gelin gelin deyip duran Cemal beyde yapabilir. Ne olacak sizce beyler ne değişecek karşılıklı al gülüm ver gülüm şeklinde geçecek. Fatih projesinin yararları anlatılacak arada serpme 1 2 cümle bilişim öğretmenlerinin sorunları sorulur onlarda yok şöyle düzenleme böyle düzenleme yapılıyor der ağza 1 parmak bal çalınır. Dışarıdan bakanda ne güzel bir panel oldu kalabalıktı ilgi çekti felan der sanırım. Sonrası koca bir hiç. Keşke yapılacak bir eylem için bu kadar çaba harcasanız.

Hocam eylem için harcandı. Eylem Nisanda yapıldı. Siz o zaman nerdeydiniz? Yapılan her çalışmaya destek verip, katılmak gerek. Her yoldan kendimizi anlatmalıyız. Sadece tek ol yeterli değil. Çünkü bu işi bilenler yok başımızda.

SAyın Valilerimiz bile dersin kadırıldığından bir haber.

arkadaşlar kesinmlikle her yerde sesimizi duyurmalıyız, yüksek sesle ağlamalıyız artık. mail, panel, dava ve tabiki eylem hepsine olabildiğince yoğun bir şekiklde katılmalıyız. öğremenlik mesleğini bir kez yaşıyoruz, geri dönüşü olmayan bir süreçen geçiyorzu ve bu süreçte haklarımızı almamız gerekiyor yoksa son pişmalık hiç bir işe yaramayacak..

kabadaba' Alıntı:
bizim sorunlarla çok fazla ilgisi olmayan bu çalıştaymış panelmiş geçen yıl ne verdi ki bu yıl versin. Getirisi ne olacak birisi bana açıklasın bunun. Niyazi Saral beyde yapabilir gelin gelin deyip duran Cemal beyde yapabilir. Dışarıdan bakanda ne güzel bir panel oldu kalabalıktı ilgi çekti felan der sanırım. Sonrası koca bir hiç. Keşke yapılacak bir eylem için bu kadar çaba harcasanız.

:+1: Katılıyorum...

biltek2007' Alıntı:
Hocam eylem için harcandı. Eylem Nisanda yapıldı. Siz o zaman nerdeydiniz? Yapılan her çalışmaya destek verip, katılmak gerek. Her yoldan kendimizi anlatmalıyız. Sadece tek ol yeterli değil. Çünkü bu işi bilenler yok başımızda.
SAyın Valilerimiz bile dersin kadırıldığından bir haber.

Biz 9 Nisan'da Ankara'da MEB'ın bahçesindeydik... Ama şimdi panel panel deyip duranların çoğu niye o zaman gelip bize destek olmadı... Yine panele gideceğiz kuzu gibi oturup tüm söylenenleri dinleyeceğiz... Bize verilecek birkaç boş vaadle kendimizi avutacağız... Sorulması yasaklanmış soruları soramayacağız... Geçen sene Bilişim Fuarında olduğu gibi; aman susun ayıp diyecekler... Çıkıp sesimizi duyurup şikayetlerimizi yüksek sesle dile getirmezsek istediğiniz kadar istediğiniz çalışmaya katılalım bir sonuç çıkartamayacağız... Maalesef gerçekler böyle...

Hocam panele katılacaklar eylem zamanında da vardı. Hepimizin ortak çabası. Birbirimizi çaba göstermiyor olarak rencide etmeyelim. Her yolda ve yöntemde destek olmalıyız. Eylemmi düzenleniyor? 5 Ekimde afişler hazırlansın eyleme çağıralım arkadaşları. Eylem yapmayalım diyen yok. Her demokratik yolu deneyeceğiz. Sonuçta bizler kendimiz için değil, asıl öğrencilerin geleceği için çabalıyoruz.

MEB gayet farkında bilişimciler olmadan projelerinin işlemeyeceğini. Fakat biz farkındamıyız kendimizden, koyun olmayacağımız konusunda. Elimizden çikolata alınınca, şekere talim edecekmiyiz. Yoksa dik durup, asıl istediğimizi mi hedefleyeceğiz. İstediklerine karşı boyunmu eğeceğiz, Türkiye'nin geleceği için çabalayacakmıyız???

Bilişimciler korkak olmamalı. Bilşimciler koyun olmamalı.

Evet, ben %10 Niyazi Hoca % 30 pay alacak bu Fatih Projesinden o sebeple habire panele gelin diyoruz. Niyazi Hoca geçen sene kaç bin lira cebinden para harcamıştı cebitteki çalıştay için ama bu zümrenin çoğuna yazık bu emeğe.

nosTRa' Alıntı:
Öncelikle bahtsız bedevi misali bakanın değişmesi bana göre herşeyin sil baştan başlaması anlamına geldiğini düşünüyorum.

BT ögretmenleri olarak herkesin farklı fikirleri var ve bunun sonucunda ben hala BT öğretmeni olarak BT öğretmenleri ne istiyor çözebilmiş değilim. Çağın gereksimleri sonucunda BT dersi zorunlu olmalı mı? ya da BT dersi olmalı mı bunun sorgulamasını yapıyorum. BT dersinin olma gerekçesi benim BT öğretmeni olmam olmamalı, dışardan objektif olarak baktığımda bu derse ihtiyaç var mı diye düşünmeliyim, varsa ne öğretilmeli ne gibi kazanımlar sağlanmalı? office programları ya da görsel programlama ile ilgili temel bilgiler ilköğretim çağındaki çocuklar için gerekli mi? 8 basamak yerine 1 yıl boyunca belirli bir kademeye zorunlu ve notla değerlendirilecek şekilde temel bilgiler verilse daha mı iyi olur? her öğrenciye bir tablet bilgisayar verildiğinde BT dersine ihtiyaç tamamen mi kalkacak?

Biri çıkıp bt dersleri tamamen kalktı artık bt dersi olmayacak ama sizin için bir yönetmelik çıkardık. maaş artı 18 saat ek ders 9-15 çalışma saatleri görev tanımı net olacak şekilde çalışın ve size bakanlık olarak ihtiyacımız olduğu şekilde çalışın dese ne olacak? yok arkadaş ben dersimi istiyorum mu diyeceğiz yoksa " hımmm 9-15 arası iyiymiş bide full ekders yaşadık" mı diyeceğiz.

Bu saatten sonra gerçekten benim BT derslerinin geri geleceğine inancım yok. Çünkü genel kanı buna gerek olmadığı yönünde. öğrenim çağında bir çocuğa tablet bilgisayar verildiğinde çocuklar tabletlere "öküzün trene baktığı gibi bakarsa" belki bizi geri çağırmayı düşünürler ama bunun da olacağı konusunda ciddi şüphelerim var.

Peki bakanlık bizimle ne yapacak? Bence herkesin merak ettiği asıl konu bu. Çeşitli sebeplerle kurbanlık koyun gibi bekleyen büyük bir topluluk durumda olduğumuzu düşünüyorum. Belki de ekran başında fazla oturmaktan, oy verdiğimiz kişilerin bu kararlar almasından duyduğumuz güvenden, km lerce uzakta yaşadığımızdan, ya da umursayacak kadar örgütlü olmadığımızdan çok fazla etkin değiliz.

Hepimizin ortak olduğu noktanın "artık birşeyler olsun, bu belirsizlik bitsin" olduğunu düşünüyorum.

Daha da elim ve vahim olan hadi bakanlık kendi içinde bt öğretmenlerini kullanmaya devam etti ama artık yeni yetişen yeni mezun arkadaşlarımızı çok vahim günler bekliyor. onları alacak norm olmayacak artık. Mesleğimiz bu gidişle nesli tükenmiş olamayan meslekler sınıfına girecek. daha da dikkat çekilmesi gereken noktanın bu olduğu kanaatindeyim.

Şimdi yine bekliyoruz. Okulumda "0" saat ders ile bekliyorum. elimde bir yönetmelik olmadığı için görev ve sorumluluklarımı kendimi ezdirmemek için insanlara dikta ediyorum. tartışa tartışa sinir harbi ile iş yapıyorum.

Sesli düşüncelerim ile herkese iyi çalışmalar diliyorum.

+1
Hocam durumumuzu bu kadar güzel ve öz ifade ettiğiniz için teşekkürler. Yazmış olduğunuz her cümleye kesinlikle katılıyorum.

ve "Şimdi yine bekliyoruz. Okulumda "0" saat ders ile bekliyorum. elimde bir yönetmelik olmadığı için görev ve sorumluluklarımı kendimi ezdirmemek için insanlara dikta ediyorum. tartışa tartışa sinir harbi ile iş yapıyorum. "

fatih projesi devletin parasının heba edildiği boş bir projedir...

Fatih Projesi Evrensel Hizmet fonundan fonlanmaktadır. İsteseniz de başka alanda harcayamazsınız bu parayı.

Cemal TANER' Alıntı:
Fatih Projesi Evrensel Hizmet fonundan fonlanmaktadır. İsteseniz de başka alanda harcayamazsınız bu parayı.

Cemal Hoca hakikaten ben de gün ve gün moral bozukluğu içine giriyorum. Özellikle "fatih projesi devletin parasının heba edildiği boş bir projedir..." diye yazan arkadaşı görünce hakikaten üzüldüm. Neden mi?

Çünkü ben son 3 yılımı 18-21 yaşlar arasında çocuklarımı, şirkette çalışan gençleri, müşterilerimi, üniversitelerden tanıdığım gençleri bu kadar kesin yargılar yapmamaları hiçbirşey bilmedikleri konularda sadece görünen birkaç arguman ile kestirip atmamaları ve yalan yanlış konuşmamaları şeklinde uyarıyor ve eğitmeye çalışıyorum. Ve o arada bir "eğitimci" çıkıp sadece ve sadece bunu söylüyor ve çekiliyor. Çok üzücü! Gerçekten çok üzücü. Bu tür bir mesajın buraya bu şekilde yazılması bile forumu ve tüm aktılımcıları bence aşağılıyor.

Selamlar.

Niyazi hocam, üniversite okumuş olsak bile, her insan herşeyi bilmek zorunda değil. Ufku geniş olmak zorunda değil. Fakat arkadaş, bilişim öğretmenlerinin silindiği bir Türkiye'de bu cümleyi kurmasını anlayışla karşılamak gerekir. Ne meslek sevgisi bıraktılar ne de yapılan projeleri destekleme isteği.

Arkadaşın dediği doğruluk payı var. Çünkü bir çok okulda hala sınıf kapıları kapatılamıyor. İdare her gün kapıları yenilemek zorunda kalıyorsa, bu cümlenin kurulduğu çalışma ortamını incelemek gerekiyor. Öncelikle temel diğer eksikliklerin giderilip bu projeye temel olan ihtiyaçları gidermek en iyisi. Fakat Cemal hocamın dediği gibi, finanse olan fon buna izin vermiyorsa yapacak bişey de yok açıkçası.

İnanın bu projeyi bilişim öğretmenlerine güvenerek yapmasınlar.

Geri