Fatih Projesi "Pardus" dedi.

Kodla Büyü
ya walla bazen insan kör sağır oluyor
hiç aklıma gelmemişti pardusu indirip denemek
sağol hocam payaşım için internet sınırlı pazartesi okuldan indirip denemesini yaparım.

Önemli değil sayın hocam. http://tr.pardus-wiki.org/Ana_Sayfa adresinde kafana takılan herşeyi bulabileceğini söyleyebilirim. Özellikle kurulumla ilgili bağlantıları inceledim araştırırken, herşeyiyle 4x4'lük hazırlamışlar. En ince detayına kadar açıklamışlar. Şimdiden çalışmalarınızda başarılar...

Microsoft tekelinden kurtulunması, milyonlarca dolar maddi tasarrufun olması, TÜBİTAK'a PARDUS konusunda daha fazla kaynak aktarılacak olması, yerli yazılım olması açısından çok yerinde ve güzel bir karar.

Ancak, windows'a bile alışamamış öğretmenleri göz önüne getirince vay bizim halimize. Alışkanlıkları bırakmak zor.

6 aya yakın Pardus 2009 sürümünü kullanmıştım. Gayet başarılı. 2011 daha başarılıdır buna eminim.

Cemal TANER' Alıntı:
flashı .neti geçelim klasik bir masaüstü kullanıcısı için pardus yeterli. word excel internet :) geçenlerde ben bir süre centos kullandım baya hoşuma gitti :)
Aynen eğer pardus kullanacaksanız .net ve flashı unutun.

share_' Alıntı:
örtmnoldum' Alıntı:
hocam şunu anlıyoruz ki okullara bilişim sınıflarının kurulum amacını baştan beri "bilgisayar destekli eğitim" olarak görmüşler.
bizim BT sınıflarının varlık amacı diğer branşların işi düştüğü zaman kullanmaları, öğrencileri boş derslerde oyalamak. bizim işimiz de bilgisayarlara ve çocuklara bakıcılık yapmak.

biz çok hayalperestmişiz. halimize bakın. amaç bilgisayar eğitimi olsaydı zaten işler bu hale gelmezdi.
onların mantığıyla hareket ettiğimizde de gerçekten BT sınıflarına hiç ihtiyaç olmaması da gayet doğal.

aynen katılıyorum, bötenin amacı olan eğitim teknolokluğu imiş plan, yani bilgisayar öğretimi değilde, bilgisayar üzerinden diğer derslerin öğretimi. eğitim teknolokluğu yaptırılması planlanan

yanlış biliyorsam düzeltin lütfen BÖTE = Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi. bölüm tanımına gelince incelediğim bir çok üniversitede aşağıdaki ifade yada benzeri bir ifade var.
"Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümünün (BÖTE) temel amacı eğitim kurumlarının gereksinim duyduğu bilgisayar ve diğer öğretim teknolojisi ürünlerinin işlevsel kullanımı için gerekli olan yöntem ve teknikleri geliştirmek, yaymak ve öğretmek, bu kurumlarda öğretmenlik yapmak isteyen bireyleri yetiştirmektir. "
(kaynak : http://www.ebit.hacettepe.edu.tr/bolumumuz.html - http://egitim.uludag.edu.tr/bote/tanitim.html)

gakgoskentli' Alıntı:
Cemal TANER' Alıntı:
flashı .neti geçelim klasik bir masaüstü kullanıcısı için pardus yeterli. word excel internet :) geçenlerde ben bir süre centos kullandım baya hoşuma gitti :)
...
yanılıyorsunuz hocam .net yada flashı unutmanıza gerek yok. EMULATÖRLER yardımı ile windows programlarını kullanabiliyorsunuz.

aslında milli yazılımın gelişmesi adına güzel, fakat bu kapsamda formatörlerin öğretmenlere pardus kursu vermeleri de düşünülmeli.

zaten okuldaki öğretmenler azıcık windows biliyolardı simdi pardus olursa herdakka kafamızı ütüleyecekler " hoca hanım hele gel su bilgisayarı ac " :scared: :verymad: :cry:

arkadaşlar artık meb in oyuncağıyız.
bde yi öğretmenlere aktarmak
eğitim yazılımları oluşturmak
bu konuda öğretmenlere rehberlik
etmemiz gerekirken
amele yerine koyacaklar bizi

ders yoksa çaycılık görevini bile verirseler şaşırmayın.

-çare-
çare bir olmak ama biz bunu beceremiyouz
....

gakkosgirl' Alıntı:
zaten okuldaki öğretmenler azıcık windows biliyolardı simdi pardus olursa herdakka kafamızı ütüleyecekler " hoca hanım hele gel su bilgisayarı ac " :scared: :verymad: :cry:
:puhaha: :++:

Hocam gerçekten haklısınız ama ne kadar canımız sıkılırsa sıkılsın paramızı dışarı vermektense biraz emek eder pardusu öğrenir biraz daha emek verip öğretmen arkadaşlara öğretmeyi yeğlerim

bu arada volkankey hocam şu yükleniyor ekranı gerçekten can sıkıcı avatarmı deniyor ona her neyse onu değiştir yaw

Bu güne kadar Microsoft uşakları yetiştirmemiz zaten tam bir amerikan emperyalizmine destek vermekti.Artık kendi ulusal dinamitlerimizi harekete geçirme zamanı geldi.Özellikle Pardus Kurumsal 2 türevleri benzerleri arasında oldukça başarılı.
İlköğretimlerde SUPER MARIO uzmanları yetiştirmek yerine artık ulusal anlamda kayda değer birşeyler yapmak daha hayırlı olacaktır.

Fatih Projesi sonucunun başarılı olma ihtimali düşük olsa da totalde iyi gelişmelere ön ayak olacaktır.
Saygılar

zaten başarılı olacağına inanmadığım bir projeydi bu fatih.bir de pardusla iyice ortalığı karıştırıp bırakacaklar desene.windowsu kullanmayı çok öğrettik sanki. eminim bütün öğretmenler hocam ya benim şu devletin verdiği notebooka bi windows kur Allah aşkına diyerek sıraya girmezse ben 5 yılda bu işin içinde hiç birşey öğrenmemişim diyeceğim

bilgisayarmax' Alıntı:
zaten başarılı olacağına inanmadığım bir projeydi bu fatih.bir de pardusla iyice ortalığı karıştırıp bırakacaklar desene.windowsu kullanmayı çok öğrettik sanki. eminim bütün öğretmenler hocam ya benim şu devletin verdiği notebooka bi windows kur Allah aşkına diyerek sıraya girmezse ben 5 yılda bu işin içinde hiç birşey öğrenmemişim diyeceğim

Hocam zaten Windows işletim sistemi Cd ve DVD si hepimizin elinde war, elimizde keylerde var . pardusu beğenmezsek windowsu da kurabiliriz.
en azından paralarımız amerikaya gitmemiş olur.
Tabi pardusun geliştirilmesi ve kullanılır hale gelmesi daha bir güzelolur. eğer kullanımı yaygınlaşırsa firmalar pardus için de program üretir hale gelebilir.Bakarsın 3. dünya ülkelerine pardusu kapalı kaynak yapıp ihrac ederiz
Başbakan hayalleri gerçek yapıyor bakarsınız bunuda yapar.

Oturup öğrensinler 2 dakka kullanmayı. Arayüzü o kadar zor değil.. Yapcakları windowstaki gibi başlat menusunu açıp programı çalıştırmak.

Önceki mesajlarda verilen linklerdede alternatif programların listesi verilmiş..

Artı programlama yapmak isteyenler içinde " Vim, Coda, Netbeans, Aptana" gibi birçok program mevcut.... Sıkıntı yaşayacağınız bir durum yok..

Developerlar'ın çoğu bu programları kullanıyor zaten.

Proje microsofta verilecek gibi dururken herkes anti emperyalist kesilmişti. Şimdi ibre pardustan yana dönünce keşke microsoft olsaydı moduna girildi.

muallimim' Alıntı:
Proje microsofta verilecek gibi dururken herkes anti emperyalist kesilmişti. Şimdi ibre pardustan yana dönünce keşke microsoft olsaydı moduna girildi.
:+1:
milli menfaat önemli değil hocam, bizim rahatımız önemli çünkü.

biz pardusu öğrenmek için uğraşmayalımda gerekirse pardusla okula gelen 1000 tablete de üşenmeden windows yükleriz.

Cemal TANER' Alıntı:
Pardusu savunanlardan kacı pardus kullanıyor :)

bireysel tercih farklı bir şeydir hocam. ama bu projede tercih edilecek işletim sisteminin seçimi konusunda kişisel çıkarlarımızı düşünüp buna göre hareket edilmesini düşünmek çok farklı...

kadir2301' Alıntı:
bilgisayarmax' Alıntı:

Hocam zaten Windows işletim sistemi Cd ve DVD si hepimizin elinde war, elimizde keylerde var . pardusu beğenmezsek windowsu da kurabiliriz.
en azından paralarımız amerikaya gitmemiş olur.
Tabi pardusun geliştirilmesi ve kullanılır hale gelmesi daha bir güzelolur. eğer kullanımı yaygınlaşırsa firmalar pardus için de program üretir hale gelebilir.Bakarsın 3. dünya ülkelerine pardusu kapalı kaynak yapıp ihrac ederiz
Başbakan hayalleri gerçek yapıyor bakarsınız bunuda yapar.

format atmak zor iş değil elbette hocam gerekirse atarız. yalnız benim anlatmak istediğim bu değil.eninde sonunda yine windows kullanılacak neden baştan zorluk çıkartılsın ki? Cemal Taner Hocam çok güzel bir soru sormuş pardusu savunanların kaçı sadece tek işletim sistemi olarak pardusu kullanıyor .(aynı zamanda windows kurulu bir bilgisayarda pardus kullanmaktan bahsetmiyorum)

Windowsu bile zar zor kullanan insanlara Pardus kullandırmak en çok bizim başımızı ağrıtacaktır.
İnternet , donanım altyapısı, sürücü ve yazılım desteği düzgün hazırlanırsa uğraştığımıza değecektir.

Pardusla 2005 te tanıştım. Çalışan CD yi işletim sistemi çökmüş makinalardan dosyaları yedeklemekte kullanıyordum. Şu an ise windows altında sanal makinada deneme amaçlı kullanıyorum. İçerisinde; office, web tarayıcı, pdf görüntüleyici ve bir çok sesi videoyu oynatan player ve kodekler hazır geliyor zaten. Lazım olan diğer programların da Linux versiyonlarını yükleyebiliyoruz. Fatih projesinde kullanılacak ders dökümanlarının içeriğini bilmiyorum ama şu anki sistemde sınıfında Bilgisayar ve Projeksiyon kullanan bir öğretmene lazım olan programların %90 ı Pardus içerisinde hazır geliyor.

Microsofta harcanacak paranın çok azı düzgün donaımlara ve hizmet içi eğitimlere harcanırsa güzel işler çıkabilir.

Mıcrosoftu savunmuyorum tamam yekunde de cok para tutabılır ama PIL anlasaması geregı guncel offıce ıcın yıllık 3 dolar oduyorsunuz yanında ısletım sıstemı bedava gelıyor.

gakgoskentli' Alıntı:
Cemal TANER' Alıntı:
Bunları unutmaya gerek yok tüm özelliklerini içermese de alternatifleri var hepsinin..
buyrun flash: http://sourceforge.net/project/screensh ... p_id=87799
buyrun .net: http://monodevelop.com/Screenshots
buyrun photoshop: http://www.gimp.org/screenshots/
buyrun dreamweaver: http://www.aptana.com/products/studio3
vs.. vs...

Asıl sorun grafik animasyon ve nesne yönelimli programlama derslerinin akıbetinde olur ve orası da cidden tartışmalı işte :shock:

Ne olursa olsun pardusu hayatımda hiç kullanmasam dahi paramızın dünyanın en iğrenç ülkesine gitmesindense oturup bütün gün pardusu öğrenmeyi ve pardusa uygun program aramayı yeğlerim.
Ne diyor niyazi hocam
Eğitimli insanların topluma borcu vardır.
Çalışır borcumuzu öderiz :-1:

şahsım adına pardusu ne kurdum ne de kullandım...Bahaneyle öğrenmiş oluruz bence fena olmaz...ama şu bir gerçek "zaten herkes bilgisayar biliyor, derse gerek yok" diyenlerin kendileri bizden ders almak zorunda kalacaklar...ve ayrıca "bt formatörleri(öğretmenleri) ne yapıyorlar ki? oturdukları yerden para alıyorlar, boş beleş adamlar" diyenlerin kuyruğunu kıstırarak yanımıza gelip ezile büzüle soru sormalarını iple çekiyorum...o zaman benimde bir çift cevabım olacak elbet.
en azından değerimizin anlaşılması ve bilgisayarın sadece feysbık ve msn den ibaret olmadığının kanıtı olarak ben pardusu destekliyorum

Standart bir kullanıcı için sistemin ne olduğunun çok bir önemi yok aslında ama biz ne dersek bakanlık tam tersini yapıyor.

Bu seferde biz strateji değişelim windows isteyelim bakanlık başka sistemi alsın diyeceğim ama dinleyecekleri tutar mazallah :?

Geri