Hükümetin zam teklifi belli oldu

Kodla Büyü
Durum
Konu kilitlenmiştir.
Ben gerçek açlık sınırını yaşadım hocam.O psikolojiyi iyi bilirim.Kimseye ben açım param yok/yetmiyor diyemezsin...
Artık aç olduğumuzu, paramızın olmadığını dahi izinsiz söyleyemeyeceğiz desenize.
Siz baya birşey yaşamışsınız; hayat tecrübeniz oldukça yüksek anlaşılan. Yayınlarınız, köşe yazılarınız, çalışmalarınız varsa takip etmek isterim...

• Beğen
Tepkiler: omd
hqdefault.jpg

Ülkemize kaçak ve sığınmacı alınmasına iyi bir şey gibi yansıtan kimseyle tartışmayın. Silinen mesajında bu arkadaş da Afgan güzellemesi yapmıştı.

2011 den itibaren Suriyeliler gelmeye başladı. Geçen sürede çoğunlukla kendilerine olumlu bakan yerlere yerleşip kiraların artmasına ve alt hizmet sektörlerinde ücretlerin düşmesine sebep oldular.

Şimdi de çok daha tehlikeli olan afganlar akın akın geliyor. Tamamı erkek ve genç yaşta. Karıştıkları olay çoğunlukla kafa kesme veya taşla ezme ile bitiyor. Elini kolunu sallayarak Özellikle İstanbul Avrupa yakası sahillerine kadar gelip gruplar halinde gezip milleti tedirgin ediyorlar.

Afganistan'da yaşamı anlatan Uçurtma Avcısı ve Bin Muhteşem Güneş romanlarını okuyan vardır. Bu adamlar ağır derecede sapık ve pedofil. Bir kaç YouTube videosuna bakarsanız çok daha iğrenç geleneklerini görürsünüz. Yalnız gördükleri çocuk ve kadınları takip edip bir sürü taciz tecavüz olayına karıştılar. Okullar açıldığında ıssız yerlerden geçen okul yolundaki öğrencilere musallat olmalarından korkuyorum.

Son düzenleme:
Matematiğe yalan diyen canlının beyninden şüphe ederim. Eşitlik gösteriyorum fetö diyorsun. Senin gerçekliğin, doğruların şaşmış. Sanrı görmeye falan başladıysan destek al. Bu kadar da saçmalanmaz.

Eskiler ne güzel altını para olarak kullanmışlar. Değer kaybı mı! O da ne !?
Asıl sorunumuz paramızın sürekli değer kaybetmesi alım gücümüzün düşmesi. Yerinde bile sayamıyoruz hep geriye gidiyoruz. Aklımda tuttuğum 3 örnek sayayım.
2006 da bir maaş 5 tam altındı. Bu hesaba göre maaşımızın şimdi 16 bin TL olması gerekiyor.
2013 te 60 maaş tutarı ev şimdi 130 maaş. Bu hesaba göre maaşımızın şimdi 13 bin TL olması gerekiyor.
2018 de 22 maaş tutarı ikinci el araba yaşı artmasına rağmen şimdi 40 maaş. Bu hesaba göre maaşımızın şimdi 11 bin TL olması gerekiyor.
Hesaplar ekderssiz maaş üzerinden.

Son düzenleme:
Sendikalarin artik zma teklifinde bir onemi yok. Tum sendikalar birlesse zaten hukumetin zam teklifini reddedince hakem heyetine gidiliyor. Hakem heyetinin cogunlugunu ise CB atiyor. Bilirsiniz "cumburbaskanimizin talimatiyla" calismayi severler. Hosnut degilseniz care sandik.

Kotu gunler gecer, guzel gunler gec de olsa gelir ama bu mürekkep yalamis, gerceklerden uzak biatci kitleden nasil kurtuluruz onu bilemiyorum.

Bu başlık altında net bir şekilde siyaset yapılıyor. Herkes hükümete ve EBS ye saldırmış, kimse oy verdiği partiyi yâda sendikayı eleştirmiyor.

Önce matematik diyelim;

Sene 2002, Ak parti hükümet olmadan(3 kasım 2002) önce 9/1 öğretmenin maaşı 570 TL. Dolar Kuru ortalama 1.45 TL. Yani bir öğretmen yaklaşık 400 dolar maaş alıyor. Neden doları baz aldım, malûm herkes dolarla yatıp kalktığı için ayrıca tüm fiyatların dolara endeksli olduğunu ifade ettikleri için.

Şimdi gelelim bu güne. Sene 2021 9/1 öğretmen ne alıyor? 5000 TL. Dolar Kuru ne kadar 8.6 diyelim. 580 dolar yapar. Yani 2002 de dolar bazlı 400 dolar alan bir öğretmen bugün 580 dolar alıyor.

İlkokul öğrencisinin anlayacağı şekilde anlattım. Peki durum böyleyken bu kadar tatava neden yapılıyor? Amaç siyaset yapmak. 2002 deki öğretmenlerin durumu ile şu anki öğretmenin durumu aynı diyen çok gençtir.

Buradan günümüz maaşlarının yeterli olduğu sonucu çıkarılmasın. İşçiye verilen son zamdan sonra bizlerinde en az %15-20 zam oranı almamız gerekiyor, o mevzu ayrı ama burada aleni şekilde siyaset yapıldığı için yazmak zorunda kaldım. EBS den önceki yetkili sendikaları ve hükümetleri de çok iyi biliriz. Siyaset yapılacaksa oradan başlayalım. Memur maaşlarının deprem paraları ile verildiği, IMF den borç almak için elli takla atıldığı, IMF Türkiye masası şefinin Türkiye'de tanınmış en önemli isimlerin başında geldiği günleri unutmadık.

Son olarak sendikalar zaten siyasetin arka bahçeleridir. Birçok sendika başkanı görevi bıraktıktan sonra çeşitli partilerde m.v oldu.

Matematik isteyene matematik, dolar isteyene dolar, sendikacılık isteyene sendikacılık, siyaset isteyene siyaset anlattım.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Matematiğin boktan tarafı da bu. İş bilmeyen istediği gibi eğip büker.

Kriz sonrası ile bugünü karşılaştırmak da bir ilginç. Dolar para arzı, Türk lirası para arzı bilmeden böyle konuşmak abes.

Dolar da enflasyon karşısında değer kaybetti.

2014 yılında öğretmen 1000 dolar alıyordu. Şimdi 580 deniyorsa dolar karşısında %42 değer kaybetmiş.

İktisat bilmeyip istatistiği eğip bükmek yiğit bulut tarzı söylem.

Cumhuriyetin ilk yılları dolar çok düşüktü onla da mı karşılaştıralım, sizin yaptığınız gibi şark kurnazlığı mı yapalım?

Alım gücünün düşük olmasına karşı bunca savaş ne? Can hıraş bir şekilde yalakalık yapılıyor burda.

Hala boşuna tartışıyorsunuz...Siz bugüne kadar gelen sistemin bugünden sonra da aynen devam edeceğini mi sanıyorsunuz.Dünya değişıyor devlet yapıları değişıyor.Devlet gelecek nesiller için doğru olanı yapıyor.Devlet memurlarının maaşı git gide eriyecek çünkü dijital yönetim sistemleri geliyor.Devletlerin gelecekte bünyesine alacağı çalışan sayısı azalacak.Bugunlere kadar devletin memuru işçisi olma ve geçim sağlama psikolojisinin ortadan kalkması için en iyi yapılacak sey, devlette calisma fikrinden vaz geçirme bu psikolojiden uzaklaştırma yöntemi ve buna bagli olarak maaşları eritmektir.Devlet gelecekte daha az insan alacak hemen hemen herşey yapay zekaya ve nesnelerin interneti ile tekonolojiye dönecek.Bilisim teknolojileri ögretmeni olarak elimizde onemli bir bilezik var.Acilen yapay zeka ve elektronik üzerine kendimizi gelistirirsek yakin gelecekte daha fazla maasi olan cok daha iyi isler bulabiliriz.Devletin 50yillik plani var 100 yillik plani var siz bugun cebinize girene bakiyorsunuz ve maasinizin eridiginden bahsediyorsunuz ve agliyorsunuz ya, iste bunlar zaten devletin istedigi bir sey.Yani devletin memurlari maaslarinin eridigini asgari ucretin bile daha iyi oldugunu soyluyor olmamiz, hayata hazirlanan gencler icin bir done olacak.Diyecekler ki devlet memuru olmak artik is degil bu hayale fazla kapilmayalim yoksa gelecegimiz biter, kendimize baska bir arayis bulalim diyecek ve bu dusunce dalga dalga buyuyecek.Burdan hukumetin degismesiyle yetkili sendikanin degismesiyle zamlarinin artacagina inanlara soyluyorum kim gelirse gelsin devletin stratejisinin dışına çıkamaz bi kere devlet ona musade etmez.Dışardaki devletler bizim devletin ayagina tokez olacak adamlarini hangi siyasi partiler hukumet olacaksa olabildigince onun icine sokmaya calisirlar ve siyasi soylemlerde de ona gore yonlendirme yaparlar ve toplumun oyunu kendi adamlarinin cok oldugu siyasi tarafa yonlendirmeye calisir.Ama maasa zam olayi dedigim gibi devlet oncelikle ogretmen olmak uzere bircok memur sinifinin bir gelir kapisi ve devlete kapak atma anlayisini zamanla bitirmek istiyor gelecek bambaska bir gelecek olacak.Hedef bu, strateji ve yontemler de bu hedefe gore.Bosuna birbirinizle dalasmayin kim gelirse gelsin bu hedefe yonelik stratejilere uymak zorunda.

Bu başlık altında net bir şekilde siyaset yapılıyor. Herkes hükümete ve EBS ye saldırmış, kimse oy verdiği partiyi yâda sendikayı eleştirmiyor.

Önce matematik diyelim;

Sene 2002, Ak parti hükümet olmadan(3 kasım 2002) önce 9/1 öğretmenin maaşı 570 TL. Dolar Kuru ortalama 1.45 TL. Yani bir öğretmen yaklaşık 400 dolar maaş alıyor. Neden doları baz aldım, malûm herkes dolarla yatıp kalktığı için ayrıca tüm fiyatların dolara endeksli olduğunu ifade ettikleri için.

Şimdi gelelim bu güne. Sene 2021 9/1 öğretmen ne alıyor? 5000 TL. Dolar Kuru ne kadar 8.6 diyelim. 580 dolar yapar. Yani 2002 de dolar bazlı 400 dolar alan bir öğretmen bugün 580 dolar alıyor.

İlkokul öğrencisinin anlayacağı şekilde anlattım. Peki durum böyleyken bu kadar tatava neden yapılıyor? Amaç siyaset yapmak. 2002 deki öğretmenlerin durumu ile şu anki öğretmenin durumu aynı diyen ya çok gençtir yâda cidden ahmaktır.

Buradan günümüz maaşlarının yeterli olduğu sonucu çıkarılmasın. İşçiye verilen son zamdan sonra bizlerinde en az %15-20 zam oranı almamız gerekiyor, o mevzu ayrı ama burada aleni şekilde siyaset yapıldığı için yazmak zorunda kaldım. EBS den önceki yetkili sendikaları ve hükümetleri de çok iyi biliriz. Siyaset yapılacaksa oradan başlayalım. Memur maaşlarının deprem paraları ile verildiği, IMF den borç almak için elli takla atıldığı, IMF Türkiye masası şefinin Türkiye'de tanınmış en önemli isimlerin başında geldiği günleri unutmadık.

Son olarak sendikalar zaten siyasetin arka bahçeleridir. Birçok sendika başkanı görevi bıraktıktan sonra çeşitli partilerde m.v oldu.

Matematik isteyene matematik, dolar isteyene dolar, sendikacılık isteyene sendikacılık, siyaset isteyene siyaset anlattım.
Arkadaşım 2002 yılından bugüne Amerika da ki enflasyon dolayı usd %40 dan fazla değer kaybetti. Yani o zamanın 400 doları şimdinin 580 doları ile aynı. İnsanların 20 sene sonra halen yerinde sayan alım gücünü eleştirmesi niye sizi rahatsız ediyor anlamak güç.
Tamam her şey iyi. Hiç birşey yapayalım eleştirmeyelim. Sen hakkını aramazsan, kimse vermez. AVRUPA da asgari ücret 1500 - 2500 dolar bandında. Sen üniversite okumuş '580 dolar' alan adama eleştirme diyorsun.

Hala boşuna tartışıyorsunuz...Siz bugüne kadar gelen sistemin bugünden sonra da aynen devam edeceğini mi sanıyorsunuz.Dünya değişıyor devlet yapıları değişıyor.Devlet gelecek nesiller için doğru olanı yapıyor.Devlet memurlarının maaşı git gide eriyecek çünkü dijital yönetim sistemleri geliyor.Devletlerin gelecekte bünyesine alacağı çalışan sayısı azalacak.Bugunlere kadar devletin memuru işçisi olma ve geçim sağlama psikolojisinin ortadan kalkması için en iyi yapılacak sey, devlette calisma fikrinden vaz geçirme bu psikolojiden uzaklaştırma yöntemi ve buna bagli olarak maaşları eritmektir.Devlet gelecekte daha az insan alacak hemen hemen herşey yapay zekaya ve nesnelerin interneti ile tekonolojiye dönecek.Bilisim teknolojileri ögretmeni olarak elimizde onemli bir bilezik var.Acilen yapay zeka ve elektronik üzerine kendimizi gelistirirsek yakin gelecekte daha fazla maasi olan cok daha iyi isler bulabiliriz.Devletin 50yillik plani var 100 yillik plani var siz bugun cebinize girene bakiyorsunuz ve maasinizin eridiginden bahsediyorsunuz ve agliyorsunuz ya, iste bunlar zaten devletin istedigi bir sey.Yani devletin memurlari maaslarinin eridigini asgari ucretin bile daha iyi oldugunu soyluyor olmamiz, hayata hazirlanan gencler icin bir done olacak.Diyecekler ki devlet memuru olmak artik is degil bu hayale fazla kapilmayalim yoksa gelecegimiz biter, kendimize baska bir arayis bulalim diyecek ve bu dusunce dalga dalga buyuyecek.Burdan hukumetin degismesiyle yetkili sendikanin degismesiyle zamlarinin artacagina inanlara soyluyorum kim gelirse gelsin devletin stratejisinin dışına çıkamaz bi kere devlet ona musade etmez.Dışardaki devletler bizim devletin ayagina tokez olacak adamlarini hangi siyasi partiler hukumet olacaksa olabildigince onun icine sokmaya calisirlar ve siyasi soylemlerde de ona gore yonlendirme yaparlar ve toplumun oyunu kendi adamlarinin cok oldugu siyasi tarafa yonlendirmeye calisir.Ama maasa zam olayi dedigim gibi devlet oncelikle ogretmen olmak uzere bircok memur sinifinin bir gelir kapisi ve devlete kapak atma anlayisini zamanla bitirmek istiyor gelecek bambaska bir gelecek olacak.Hedef bu, strateji ve yontemler de bu hedefe gore.Bosuna birbirinizle dalasmayin kim gelirse gelsin bu hedefe yonelik stratejilere uymak zorunda.
O zaman devlet niye küçültmeye gideceğine sürekli memur sayısı artıyor?
Niye eğitim fakülteleri kapatılmıyor? Geniş perspektifte dedikleriniz doğru ama.

Evet burada konuştuklarımız kimsenin umurunda değil. Maksat sohbet olsun

Zam teklifini hükümet veriyor kardesim hükümet. Kimi konusacagiz? basimizda partili Cumhurbaşkanımız var aman siyaset konusmayin. Kriz sonrasi dolar ile kiyaslama yapanlar gelen vergilerdeki artisi da eklesin. :)

Bir dr deprem vergileriyle memurlarin maasi odenmis. En azından nereye gittigini biliyoruz. Suan saraylara, yazliklara, makam arabalarima ortulu odenekle nerelere gittigi belli degil.

Ayrica hayalperest arkadaslar da mevcutmus. Okumus kesmi dislayan oy potansiyeli ile degerlendiren bi hukumet var. Yapay zekaymis, devlet politikasiyis geciniz.

Memur-Sen Yönetim Kurulu üyeleri, bağlı sendikaların genel başkanları ile il temsilcilerinin katıldığı 34. İl Temsilcileri Toplantısı'nda, sözleşme görüşmelerinde izleyecek yol haritası tartışıldı.

Toplantının açılışında konuşan Memur-Sen Genel Başkanı Yalçın, "Hükümetin sunduğu ilk teklif beklentilerimizi karşılamaktan uzakta. Biz müzakereleri başlatacak ve üzerinde pazarlık yapabileceğimiz yeni bir teklif bekliyoruz." dedi.

"19 Ağustos’ta eylem yapılması kararlaştırıldı"

AA

Bir konunun daha sonuna gelmek zorunda kaldık :)

Farklı görüşlere sahip üyelerimiz kendi pencerelerinden bakınca yönetimi eleştirebilir.

Nasrettin Hoca'nın deyimiyle : Siz de haklısınız be hocam;)

Son düzenleme:
Durum
Konu kilitlenmiştir.
Geri