imaj mı / ghost mu?

Kodla Büyü

umaykut

Seçkin Üye
Seçkin Üye
arkadaşlar merhaba
bi sorunum var..
sizce ACRONIS TRUE IMAGE mı yoksa NORTON GHOST mu daha mantıklı ve daha kolay..
imajı yüklemek için makinanın açılması gerekiyor..
ya o makina açılmıyorsa?
veya o makina virüs kaynıyorsa?
flash diski takınca bize de bulaşırsa..
cd'den direk imajı yükleme yok mu acronis'te?
norton ghost'u tavsiye eder misiniz?
bizim sınıflardaki bilg.larda cd sürücü var..
kurulu bir sistemin cdye sığması mümkün değil sanırım..
flash diski de takınca virüs bulaşıyor..
fikri olan var mı?

acronis de boot cd özelliği var

boot cd si ile bilgisayarı açabilirsin

tavsiyem aynı sisteme sahip bilgisayarlardan birini bütün programlarıyla kur

tam çalışır hale getir güncelleme virüs prog güncelleme vs vs

daha sonra acronis boot cd si ile başlat bilgisayarı

harici harddisk veya bilgisayarın kendi D sine imaj al

daha sonra diğer bilgisayarlara tak ( boot cd si ile beraber) ve kur

sonra her bilgisayarın ayarını yap

adı ip nosu falan

bi ara norton gost kullandım. ama imajı geri yüklerken uzun sürmeye başladı. şimdi acronis kullanıyorum. gayet iyi. temiz bir sistem ve istediğim programları yükledikten sonra imajını aldım. gerektiği zaman 10 dakikada rahatça ilk haline yüklüyorum.
Bence acronis

peki aldığımız imajı açılmayan bir bilgisayara yüklerken,
boot cdsi ile başlattık..
ve harici diski taktık..
virüsler harici diske bulaşırsa?

Bende acranis artı drv vaccine kullanıyorum. çok rahat oluyor. Vaccinenin açılışta bilgileri sıfırlama özelliğini kapattım. gendi sistimenide bir yedeklemesi var.
Öğretmenlerin bilgisayarlarınada vaccine kurdum. Artık bir sorunla geldiklerinde bilgisayar açılmasa dahi erhangi bir imaj cd vs kullanmadan 2 dk içinde bilgisayarı eski haline getiriyorum. İnanın acronisttende ghostanda daha iyi.

imaj mı / ghost mu? derken?

Ghost, Acronis vs. Backup programları ile oluşturduğunuz tek dosyalık disk/partition backuplarının hepsine imaj denir.

Acronis'inki imaj, Ghost'unki başka birşey değil. Hepside imajdır.

İmaj işi de sana yağ, nescafe vs örneklerde olduğu gibi bişi Acronis'e mal edilir olmuş.

Ghost programıylada zaten image alıyorsun. Image mı Ghostmu derken anlamadım?

Norton Ghost 2003 var windows ortamında alıyorsun image .

Bide boot disketi hazırlarsın. Bilgisayar açılmazsa disketten açarsın.

anlaşıldı sizin amacınız yardım etmek değil eleştirmek..
ya bir yol bul, ya bir yol aç ya da yoldan çekil..
diğer yardım eden arkadaşlara teşekkür ediyorum..
anlayan anladı imaj derken acronis true image'i kastettiğimi, ghost derken de norton ghost'u kastettiğimi..
virüslere karşı paranoyak demişsiniz hocam şu an bi flash disk temilyiorum 137 virüs,trojan vs temizliyorum..
okuluma yardıma beklerim..

virüs bulaşmaz hocam boot cd si ile başlattığında

hiç bir problemle karşılaşmazsın

arkadaşların dediği gibi drive vacchine kurdunmu tamamdır

norton kullanmadım ama farklı bişey yapmıyor harddiskin resmini alıyor acronis gibi

kullanım olarak acronis daha basit gibi

ghostun kullanımını okumuştum meşakatli gelmişti

umaykut' Alıntı:
ve harici diski taktık..

Boot cdsi ile başlattığında hangi virüs aktif olacak ki bulaşsın.

İsterse biligisayar virüs kayansın, bootcd'sinde virüs olmadığı sürece, sen o boot cd'den boot ettiğinde, o virüsler aktif olamayacaktır, zaten onlar windows tabanlı sistemde çalışan virüslerdir, imajı yükleyince de hepsi silinir gider zaten. Tabi imaj yüklediğin sürücüdeki, diskin 2^'ye bölünmüşse, diğer partition korunur, o yüzden imajında antivirüs yüklü olsun, kurunca, ikinci partitiondakileri de o yakalar.

pakgun hocam bende drv vaccine kullanıyorum. senin bahsettiğin meseleyi tam anlamadım. biraz daha izah edermisin. bizde faydalanalım.
selamlar.

umaykut' Alıntı:
anlaşıldı sizin amacınız yardım etmek değil eleştirmek..
ya bir yol bul, ya bir yol aç ya da yoldan çekil..
diğer yardım eden arkadaşlara teşekkür ediyorum..
anlayan anladı imaj derken acronis true image'i kastettiğimi, ghost derken de norton ghost'u kastettiğimi..
virüslere karşı paranoyak demişsiniz hocam şu an bi flash disk temilyiorum 137 virüs,trojan vs temizliyorum..
okuluma yardıma beklerim..

Yanlış anlama arkadaşım, imaj, ghost diye birşey yok, isimlendirmeyi yanlış yapma diye uyardık.

Ayrıca bootcd'sinden elbette bulaşmaz, virüs konusunda çok tedirginsin gerçekten.

Ayrıca harici bir hdd'deki virüsleri temizlemek çok kolay bir iştir, yardıma gelmemize gerek yok, canlı çalışan bir sistem değil ki(virüs antivirüsü engellesin, silinemeyen dosyalar çıksın vs. ) temiz ve antivirüs yüklü bir makinaya harici hdd'yi takarsın, scan dersin o temizler, ne kullanımda olduğu için silinemeyen virüs olur, ne de antivirüsü engelleyen, şaşırtan çalışan bir virüs.

virüs bir programdır, veya programların içine kendini gömen bir program. Sen onu çalıştırmadıkça veya işletim sistemi tarafından otomatik çalıştırılan alanlara kendini kopyalamadıkça, zaten çalışıp aktif olamaz ve bulaşamaz.

umaykut' Alıntı:
kusura bakmayın hocam bu kadar alınacağınızı bilseydim yazmazdım.
başınızdan virüslere karşı yukarda belirttiğiniz gibi bir olay geçmiş olduğu tahmin edilebiliyor.
ben de o yüzden paranoyak olmuşsunuz dedim.

sayın hocam bu çok aydınlatıcı ve hiç bilmediğimiz bilgileri vererek bizleri aydınlattığınız için çok sağolun..
gerçekten virüsün bir program olduğunu bilmiyorduk sayenizde öğrendik..
görevdeki 8. yılım..
bilgisayarla 94 yılından beri uğraşıyorum..
ve onca yıl içinde ne virüsler gördüm..
hddyi temizlemek çok kolay bir iş demişsiniz..
boot cdsi ile virüs bulaşmaz demişsiniz..
yaşınız kaç bilmiyorum ama bioasa girip hdd yakan virüslerle hiç karşılaştınız mı?
ben çok karşılaştım..
bir antivirüsle tarattığım hdd'de hiç virüs bulamazken, bşka bir sistemde başka bir antivirüsle tarttığımda tam 657 tane virüs sildim böyle bir durumla hiç karşılaştınız mı?
imaj aldığım ve deepfreeze kurduğum bir sistemi, d deki virüslerin bulaşarak çökerttiğine şahit oldum hiç denk geldiniz mi?
son olarak yüzde yüz güvenli sistemin olduğuna ve virüsleri yüzde yüz siler denilen bir antivirüsün olduğuna da inanmıyorum..
son kez söylüyorum:
imaj derken ACRONIS TRUE IMAGE'i, ghost derken de NORTON GHOST'u kastettim..
ikisinin de image işlemi olduğunu biliyorum..
kelime cambazlığına gerek yok..

boteakif' Alıntı:
umaykut' Alıntı:
kusura bakmayın hocam bu kadar alınacağınızı bilseydim yazmazdım.
başınızdan virüslere karşı yukarda belirttiğiniz gibi bir olay geçmiş olduğu tahmin edilebiliyor.
ben de o yüzden paranoyak olmuşsunuz dedim.

yardım etme amacında olmadığınız,
insanları paranoyak diye nitelemek için yorum yazdığınız açıkça görülüyor..
ancak sizin benim hakkımda paranoyak diye düşünmeniz inanın umurumda bile değil..
konuyla ilgili bir yardımınız varsa söyleyiniz, yoksa bu konuyu meşgul etmeyiniz..

ben ghost kullanıyorum. ama en büyük şanssızlığım okuldaki bilgisayarların hepsinin aynı olmaması :( o yüzden bir sürü image ile uğraşıyorum. 3. yıl oldu çok rahatım.deep falan tutmuyor etmiyor süresi doluyor şifresi karışıyor falan en iyisi image alma olayı

Hocam ben öğrenci makinelerine kurmadan önce d yi biçimlendiriyorum. Sonra image ı boot edip c ye kuruyorum. Deepfreeze de aktif hale geldikten sonra sorun olmuyor. 2 lab var ve ikisinde de yıllardır uyguluyorum. Ayrıca Acronisin ağ desteği daha iyi.

ckayatr' Alıntı:
ben ghost kullanıyorum. ama en büyük şanssızlığım okuldaki bilgisayarların hepsinin aynı olmaması :( o yüzden bir sürü image ile uğraşıyorum. 3. yıl oldu çok rahatım.deep falan tutmuyor etmiyor süresi doluyor şifresi karışıyor falan en iyisi image alma olayı

Deep freeze nasıl tutmuyor sayın hocam?

Acronis tabiki...

Her ikisinin de son srümlerini denedim. Ghost Acronise göre hem yavaş hem de ağ desteğinde problem çıkartıyor. Acroniste ise imajı alıp ilk makineye çabucak yüklüyorum birinci makinede bulunan imajı ikiye ikidekini üçe derken 4 - 5 imajım oluyor daha sonra ağ desteği ile tüm makinelere bu imajları atıyorum. Son derece hızlı ve başarılı bi şekilde tamamlıyor.

Depp freeze kullanıyrosak imajdan sonra kurmalıyız depp frezze yemiyor malesef...

umaykut' Alıntı:
arkadaşlar merhaba
bi sorunum var..
sizce ACRONIS TRUE IMAGE mı yoksa NORTON GHOST mu daha mantıklı ve daha kolay..
imajı yüklemek için makinanın açılması gerekiyor..
ya o makina açılmıyorsa?
veya o makina virüs kaynıyorsa?
flash diski takınca bize de bulaşırsa..
cd'den direk imajı yükleme yok mu acronis'te?
norton ghost'u tavsiye eder misiniz?
bizim sınıflardaki bilg.larda cd sürücü var..
kurulu bir sistemin cdye sığması mümkün değil sanırım..
flash diski de takınca virüs bulaşıyor..
fikri olan var mı?
aynen arkadaşın dediği gibi,,, bilgisayarlar ağ kablosu ile birbirine bağlı ise daha da kolay amaj ı seçerken hangi bilgisayarda ise o imaj dosyasını bulup imajı yüklersin. aynı anda 5 bilgisayara tek imaj ile kurulum yapılabiliyor olması lazım...

önerileriniz için sağolun arkadaşlar..
deepfreeze i imajdan sonra yüklemek en mantıklı iş sanırım..

umaykut' Alıntı:
sayın hocam bu çok aydınlatıcı ve hiç bilmediğimiz bilgileri vererek bizleri aydınlattığınız için çok sağolun..
gerçekten virüsün bir program olduğunu bilmiyorduk sayenizde öğrendik..
görevdeki 8. yılım..
bilgisayarla 94 yılından beri uğraşıyorum..
ve onca yıl içinde ne virüsler gördüm..
hddyi temizlemek çok kolay bir iş demişsiniz..
boot cdsi ile virüs bulaşmaz demişsiniz..
yaşınız kaç bilmiyorum ama bioasa girip hdd yakan virüslerle hiç karşılaştınız mı?
ben çok karşılaştım..
bir antivirüsle tarattığım hdd'de hiç virüs bulamazken, bşka bir sistemde başka bir antivirüsle tarttığımda tam 657 tane virüs sildim böyle bir durumla hiç karşılaştınız mı?
imaj aldığım ve deepfreeze kurduğum bir sistemi, d deki virüslerin bulaşarak çökerttiğine şahit oldum hiç denk geldiniz mi?
son olarak yüzde yüz güvenli sistemin olduğuna ve virüsleri yüzde yüz siler denilen bir antivirüsün olduğuna da inanmıyorum..
son kez söylüyorum:
imaj derken ACRONIS TRUE IMAGE'i, ghost derken de NORTON GHOST'u kastettim..
ikisinin de image işlemi olduğunu biliyorum..
kelime cambazlığına gerek yok..

Arkadaşım özrü dilerim yardım ettiğim için.

acronis mi ghost mu diye sorsaydın biz de o zanna kapılmazdık. Margarine sana yağ, granül kahveye nescafe diye ben de diyorum, ayıplamadım, ama sadece bir yanlışı düzeltmek istedim.

Virüsün program olduğunu biliyorsan, virüslerden bu kadar korkmana gerek yok hocam. Bunu biliyorsan, neden

umaykut' Alıntı:
ve harici diski taktık..

diye soruyorsun hocam. Cd'^den boot ettiğin sistemde aktif olan bir virüs mü var ki, senin windowsundaki virüsler oraya nasıl bulaşsın.

Ha o zaman windows'ta çalışan porgramın dos ortamında çalışmayacağını bilmiyorsun. Veya windows açıldığında aktif olan virüslerin, dos ile başlattığında aktif olamayacağını bilmiyorsun. Yani windowsun otomatik başlattığı işlem ve programların dosta ototmatik başlamayacğaını bilmiyorsun.

Arkadaşım ben hdd'yi temizlemek demedim, harici hdd'yi temizlemek kolay dedim. Takarsın temiz bir sisteme, scan dersin, temizlenir gider, yani yeni bir virüsten şüpheleniyorsan, başka birkaç antivirüste denersin olur biter. Senin yapacağın tek iş scan tuşuna basmak.

Çalışan bir sistemden virüs temizlemek elbette NADİREN zor olabilir.

umaykut' Alıntı:
d deki virüslerin bulaşarak çökerttiğine şahit oldum hiç denk geldiniz mi??

Şimdi ben bunu söyleyen birisinin virüsün program olduğunu bildiğini nasıl iddia ederim. Virüs çökertti diyorsun hocam,
hayır sen imajı yükledikten ssonra giriyorsun program olan virüsü çalıştırıp bulaştırıyorsun. E, virüs n'apsın elbette bulaşır. O yüzden dedim ki

sitelerde' Alıntı:
İsterse biligisayar virüs kayansın, bootcd'sinde virüs olmadığı sürece, sen o boot cd'den boot ettiğinde, o virüsler aktif olamayacaktır, zaten onlar windows tabanlı sistemde çalışan virüslerdir, imajı yükleyince de hepsi silinir gider zaten. Tabi imaj yüklediğin sürücüdeki, diskin 2^'ye bölünmüşse, diğer partition korunur, o yüzden imajında antivirüs yüklü olsun, kurunca, ikinci partitiondakileri de o yakalar.??
dedim. İşte bu yüzden. Yoksa d sürücünde binlerce virüs olsun, sen girip çalıştırmadıkça, onlar imajdan yeni kurduğun sistemi çökertemezler.

Neyse, suç yardım edende.

yardımlarınızı eleştirerek ve saldırarak yaptığınız için çok teşekkür ederim..
gerçekten buna çok ihtiyacım vardı..
birincisi virüslerden korkmuyorum..
korktuklarım sizin gibi insanlar..
"acronis mi ghost mu" diye sormak yerine "image mi, ghost mu" diye sorarak beyninizi karmankarışık ettiğim için de kusura bakmayın..
anlayıp da cevaplayanlara teşşekürü bir ayrı borç bilirim..
gelelim virüs konusuna..
sitelerde' Alıntı:
Ha o zaman windows'ta çalışan porgramın dos ortamında çalışmayacağını bilmiyorsun.

Eşlik virüsleri [1] , konak dosyalarına tutunmuş değillerdir ancak MS-DOS'u suistimal edebilirler. Bir eşlik virüsü geçerli .EXE (uygulama ) dosyalarına ait isimleri kullanan genelde .COM nadiren .EXD uzantılı yeni dosyalar yaratmaktadır. Eğer kullanıcı belirli bir programı çalıştırmak için komut konsoluna sadece programın ismini yazıp .EXE uzantısını yazmayı unutursa DOS, ismi ve uzantıları aynı olan dosyalardan uzantısı sözlükte önde görünen dosyanın çalıştırılmak istendiğini varsayıp virüsü yürütecektir. Örneğin kullanıcı dosya adı.COM (virüs dosyası) ve dosya adı.EXE (yürütme dosyası) adlı iki dosyaya sahip olsun ve komut satırına sadece dosya adı yazmış bulunsun. Uzantılar incelendiğinde sonuç olarak dosya adı.com yani virüs dosyası yürütülecektir. Virüs yayılacak ve atanmış diğer görevleri yaptıktan sonra kendisiyle aynı isime sahip .exe dosyasını çalıştıracaktır. Böylece kullanıcı büyük ihtimalle virüsün ayırdına varamayacaktır. Bazı eşlik virüslerinin Windows 95 altında ve Windows NT'deki DOS öykünücüleri üzerinde çalışabildiği bilinmektedir. Yol eşlik virüsleri geçerli sistem dosyaları ile aynı ada sahip dosyalar oluşturur ve dizin yolu içinde bulunan eski virüsleri yenileri ile değiştirir. Bu virüsler MS-DOS komut istemini kullanmayan Windows XP'nin kullanıma sunulması ile giderek seyrekleşmişlerdir.

windows üretilmeden önce virüs olmadığını mı iddia ediyorsunuz siz?
dos ortamında ne virüsler gördüm..
telefonlara bulaşan virüsler de windows'ta mı çalışıyor?
bütün telefonlarda windows işletim sistemi mi var?

keşke bana akıl vermeden önce aynaya bir baksanız..
virüslerin program olduğunu biliyorsunuz da biosu çökerten virüsleri neden bilmiyorsunuz?
chernobil virüsünü araştırırsanız dediğimi anlarsınız..
http://www.pcnet.com.tr/forum/yazilim/1 ... irusu.html
http://www.sanalda1numara.net/guvenlik- ... lisir.html

bios da windows'da mı çalışıyor?

harici diski temizlemek ile hdd'yi temizlemek arasındaki farkı bana açıklayabilir misin?
harici diski temizlemenin kolay olduğunu söylemişsin..
rica etsem hangi antivirüsü kullandığını yazar mısın buraya?
sana onlarca örnek olay anlatırım kolay olmadığı konusunda..
dediğin gibi sadece scan tuşuna basmak kadar kolay olsaydı keşke..

bu arada d deki virüsler konusuna gelince..
d ye hiç tıklamasan bile aktif olan virüsler var..
sohanad, sality gibi..

geçen gün yaşadığım olayı size anlatayım:
imajı yeni yüklediğim bilgisayar açılır açılmaz usb disk security uyarı verdi..
15 tane virüs sildi..
hddyi söküp başka bi makinada tarattım ve c' de (imajı yeni yüklediğim) 1 tane, d'de ise 45 tane virüs buldu..
yani d' deki virüsler açılmadan bile c'ye bulaşabiliyormuş..
demek ki neymiş, yardım edicem diye çok bilmiş konuşmamak lazımmış..
saygılarımla..
dos virüsleri hakkında biraz daha bilgi istersen : http://www.alomaliye.com/viruslar.htm bunu da okuyabilirsin..

Ya arkadaşım acroniste, ghost ile oluşturduğun boot cd'sine bile virüs bulaştıracak kadar tedbirsizsen, bilgisizsen ben ne yapabilirim.

İmajdan kurduğun bir sürücüde, d: sürücüsüne, girmediğin, flash bellek takmadığın halde virüs çıkıyorsa, o virüs ZATEN imajın içindedir. Temiz bir imaj almayı beceremiyorsan ben ne yapabilirim. D:'deki virüs sen D. sürücüsünü açmadıkça bulaşmaz.

Harici bir hdd ile windows yüklü sürücüde, o windowsun içinden virüs temizlemek çok farklıdır. harici bir hdd'de kullanılan, açık sistem dosyaları, programlar vs. olmadığı için tüm virüsleri silersin(ha virüs dosyaları bozarmış, veya kullandığın antivirüs temizlemek yerine senin exe dosylarını silermiş ona karışmam) ama tüm virüsler silinir. Sality'de silinir, virutler de silinir. Ama çalışan bir windows'un içinden virüs sileyim dersen, açık olan dosyaları temizleyemez veya silemeyebilirsin. Sality virüsünü çalışan bir sistemden temizlemen çoko zordur. Kullanıcı müdehalesi olmadan birçok virüs çalışan bir windows içinden basit bir tarama ile siilinmezler. Her yeniden başlatmada yeniden bulaşır ve aktif olurlar. Ama harici hdd'de böyle bir durum olmaz.

aldığım imajda virüs yok..
diğer makinaları tarattım, sadece d de virüs olan makinada ve csinde virüs çıktı..
bu biiiirrr..

D deki virüs, D'ye tıklamadan da aktif olur, eğer bunu ispatlarsam burada özür dileyecek misiniz?
bu ikiiiiii..

konumuz kurulu windowstaki virüsleri temizlemek değil,
harici diski temizlemek ile hdd'yi temizlemek arasındaki farkı bana açıklayabilir misin?
hdd'yi kabloyla dışardan bağlamak ile harici diski temizlemek bu üüüüçç...

haa yeri gelmişken.. harici diskteki virüsleri temizlemek zannetiğiniz kadar kolay değil..
atıp tutuyorsunuz yaa çok basit falan diye..
size öyle virüsler gösteririm ki temizleyemezsiniz..
demek ki neymiş tereciye tere satmaya kalkışmayacakmışınız..
yardım edemediğiniz için yine de teşekkür ederim..

D'deki virüs tıklanmadan nasıl aktif olur, sen yüklediğin imajda D'deki programlara bir bağlantı verdi isen onu bilmem, ama onun dışında yolu yok. Sen onu başka biryerden bulaştırıyorsun, farkında değilsin.

harici disk ve kurulu windows konusunda da iyi kıvırdın. Harici diskteki virüsleri temizlemek zannettiğim kadar kolay.

Harici diskten her virüs temizlenir, ben flashımı korkmadan, paranoyak olmadan virüslü bilgisayarlara takıp, el yordamı ile antivirüs kullanmadan virüsü temizleyip, en son kendi flashımı da temizleyip çok virüs sildim. Ama harici bir hdd'de buna hiç gerek yok, temiz bir sisteme tak ve tara. Zaten antivirüs silecektir.

Öyle virüsler gördüm zaten temizlenmeyen, ama çalışan bir işletim sisteminden temizlenmez, pek ala o hdd'yi söker, temiz bir sistemde taratırsanız temizlenir.

Ha, sen fix'ini bulamazsın da, temizlemek yerine silersin, o benim derdim değil.

Veya virüs dosyaları silmiştir, bunları geri getirmek başka iştir. Ben temizlemekten bahsediyorum.

...

Ama d'ye tıklamadan d'deki virüsün nasıl aktif olduğunu merak ettim doğrusu. Bilgisayarı C'den boot et(e, imaj kurduk ya, kurduğun imaj sanırım d'den boot etmiyordur) d'ye hiç tıklama ve d'deki virüs aktif olsun. Bunun yolu nedir? Söyle bakalım. Ben de senden onu öğrenmiş olurum.

Ben öğrenirsem köpürmem de, teşekkür ederim.

hocam c ve d aynı windows dll dosyalarını kullanır..
yani..
sen c ve d diye ikiye böldüğünde d'ye ayrı enerji c'ye ayrı enerji gitmez..
şöyle düşün..
bilgisayarıma tıkladığında D: sürücüsünü gördüğünde onun bilgilerini nereden alıyor sence?
ben sana biostan bulaşan virüs var diyorum sen bana hala ısrarla d den virüs bulaşmaz diyorsun..
bana o zaman biosatn bulaşan virüsleri bi açıklayabilir misin?
kıvırmadan ama..

sen virüsleri temizlemek çok olay demişsin de..
ya temzilediğini zannediyorsun ya da sen virüsle karşılaşmamışsın..

eğer hala da bana inanmıyorsan okuluma beklerim..
d'den c'ye bulaşan bilgisayarı ve aldığım imajı gösteririm sana..
gerçi sildim o virüsleri ama yine de olsun bir çayımı içersin..
bence bilgisayar dünyasında hiç bir şey için kesin konuşmamak gerekir..
saygılar..

Geri