Kirada evi olupta kirada oturanlar....!

Kodla Büyü
oturalan ev kira gelirinden ucuz ise ödüyorsunuz, hesap şöyle;
(Kira geliri-3800-Kira Gideri)*0,15+damga vergisi

haltun' Alıntı:

Hocam peki kira farklarını nasıl belgelendiriyoruz.. kira sözleşmeleri sunmak şart mı?

Re: Ynt: Kirada evi olupta kirada oturanlar....!

sonix' Alıntı:
haltun' Alıntı:

Hocam peki kira farklarını nasıl belgelendiriyoruz.. kira sözleşmeleri sunmak şart mı?
En az 5, hatta 10 yıl saklayın beyan ve sözleşmeleri
Yıllar sonra Bir Denetmen bu husustaki e beyanı nızı incelerse; sizi belgelerinizle birlikte çağırır.(2 yıl sonra başımıza geldi)
Yalnız;
Her iki tarafın para akışı banka üzerinden olmalı.Yoksa usul cezası yersiniz (bu da başımıza geldi)

internet vergi dairesi üzerinden beyanname verebiliyorsunuz. Kira geliri beyanı vermelimiyim diye bir bölüm var oradan bakarsınız.Hatta açıklayıcı videolar vs de var. Götürü yöntemi değil de Gerçek Yöntemi seçerseniz biraz daha kolay olur sizin için. Kira gelirini gelir kısmına--- ödediğiniz kiraları da gider kısmına yazıyorsunuz. Hatta kira geliri getiren konut ile ilgili ne gideriniz varsa(ısınma, bakım-onarım vs) hepsini gider olarak gösteriyorsunuz. Tabi bunları kanıtlayabilmeniz lazım makbuz vs.

Yok hocam ordan değil
Geçen hafta götürü beyan yaptım ben.Beyanı onaylarken, onay butonundan hemen önce en altta onayın üstünde istisnalar gibi bir yer var.
Orada gördüm sanki.

2011 yılından beri bu durumdayım hocam kredi ile almıştım evi kredinin faizini ve ödediğim kirayı düşünce ödeyecek vergi sadece damga vergisi kalıyor.

Başlığı okudum bir araştırayım dedim beyanname vermemiz gerekiyormuş. İnternet üzerinden yapılabiliyor tüm işlemler.
650 lira getirisi olan bir evim var. Kendim 1050 lira kira ödüyorum. Gerçek yönetemi seçerek ödediğim kirayı gelirimden düştüm. Vergi borcu çıkmadı. Ama tabi 51 lira damga vergisini yapıştırdı :).

Vergiden kurtulacağını sanan saf öğretmen.Dertler silsilesinde yeni raund bu diye gördüm olayı.Takip

Dikkat beyanname verme süresi 31 Mart son gün
2016 Yıllık kira geliriniz 3800 tl üzerindeyse vergiye tabisiniz. Gerçek gider yöntemini seçerseniz alınan kiradan
1.3800 tl
2.Konut kredisi çekilmişse 2016 yıl1na ait faizini faizini
3. Kendiniz kirada oturuyorsanız kira gelirini
4. Binaya ait demirbaş masraf giderlerini
5.Binayı satın aldığınız tarihten itibaren 5 yıl iktisap bedelinin % 5 ini düşebiliyorsunuz.
NOT: kiranız 500 tl veya üzerinde ise banka yoluyla ödenmiş olması lazım http://www.gib.gov.tr/adresinde adıma yapılan kira ödemeleri seçeneğinde yatırılan kira ayları ve miktarları gözükmektedir.Hazır form mevcut sadece değerleri giriyorsunuz
İlk defa beyanneme verecekseniz vergi dairesinden yapabilirsiniz ancak internet ortamında formu doldurup kredi kartıyla ödeme yapabiliyorsunuz ayrıca 2 taksit yapabiliyorsunuz.

Özbek doygun' Alıntı:
2016 Yıllık kira geliriniz 3800 tl üzerindeyse vergiye tabisiniz. Gerçek gider yöntemini seçerseniz alınan kiradan
1.3800 tl
5.Binayı satın aldığınız tarihten itibaren 5 yıl iktisap bedelinin % 5 ini düşebiliyorsunuz.
NOT: kiranız 500 tl veya üzerinde ise banka yoluyla ödenmiş olması lazım http://www.gib.gov.tr/adresinde adıma yapılan kira ödemeleri seçeneğinde yatırılan kira ayları ve miktarları gözükmektedir.Hazır form mevcut sadece değerleri giriyorsunuz
İlk defa beyanneme verecekseniz vergi dairesinden yapabilirsiniz ancak internet ortamında formu doldurup kredi kartıyla ödeme yapabiliyorsunuz ayrıca 2 taksit yapabiliyorsunuz.

Hocam gerçek yöntem yerine götürü seçilmesi bir sıkıntı
Olurmu farkları neler?

Fatura veren boyacı, marangoz yada tesisatçı bulursanız gerçek usul iyi

darkprog' Alıntı:
Özbek doygun' Alıntı:
1.3800 tl

Olurmu farkları neler?

Götürü sistemi seçerseniz %25 ini direk kesiyor belge saklamak zorunda değilsiniz
Gerçek usulü vergi sisteminde ise özellikle yeni ev alanlar kredi kullananlar ve başka konutta kendisi kirada oturanlar bunları belgelemek şartıyla gider olarak düştüğü için daha avantajlı

Özbek doygun' Alıntı:
darkprog' Alıntı:
Özbek doygun' Alıntı:
1.3800 tl

Olurmu farkları neler?

Götürü sistemi seçerseniz %25 ini direk kesiyor belge saklamak zorunda değilsiniz
Gerçek usulü vergi sisteminde ise özellikle yeni ev alanlar kredi kullananlar ve başka konutta kendisi kirada oturanlar bunları belgelemek şartıyla gider olarak düştüğü için daha avantajlı

Tşk ederim Hocam öğrenmiş oldum sağolun

darkprog' Alıntı:
Özbek doygun' Alıntı:
1.3800 tl

Olurmu farkları neler?

Yazımda belirttiğim gibi harcamalarınız varsa ve belgelendirebiliyorsanız gerçek vergi daha kazançlı belge alma durumunuz yoksa götürü yü tercih edebilirsiniz

NOT:götürü gider esasını seçen kişinin bu yöntemi en az iki yıl uygulama zorunluğu vardır.

Sayın hocam aldığınız kira verdiğiniz kiradan düşükse ve bankaya yatıyorsa kiralar her türlü gerçek usul seçin belgelendirme işi kolay sonuçta banka dekontları var kredi ile aldıysanız evi kredi ödemeye devam ediyorsanız birde faizi düşersiniz onunda dekontu var belgede sorun olmaz sadece damga vergisi ödersiniz. Zaten tek evi olan kendisi kirada oturup evini kiraya verenden gelir vergisi alınması çok saçma...

İnternet üzerinden işlemleri yaptım vergi borcu çıkmadı damga vergisini ödedim sadece. Belgelendirme işini yapmamız gerekiyor mu yoksa talep ederlerse mi belgeleri götürüyoruz arkadaşlar? Bilenler cevaplayabilirler mi?

hocam senden bir belge istemedikleri sürece belge vermiyorsun. Benim 2. yılda istemişlerdi götürüp verdim vergi dairesine bir daha istemediler.

zeybekd' Alıntı:
Sayın hocam aldığınız kira verdiğiniz kiradan düşükse ve bankaya yatıyorsa kiralar her türlü gerçek usul seçin belgelendirme işi kolay sonuçta banka dekontları var kredi ile aldıysanız evi kredi ödemeye devam ediyorsanız birde faizi düşersiniz onunda dekontu var belgede sorun olmaz sadece damga vergisi ödersiniz. Zaten tek evi olan kendisi kirada oturup evini kiraya verenden gelir vergisi alınması çok saçma...

hocam kiramı internet üzerinden alıyorum ama kendim elden kira ödüyorum.. kendimin kirada oturduğumu nasıl belgelendireceğim..

Bankaya yatırılan kira miktarını sistemde görebiliyorsunuz dikkat edin eksik vermeyin. Kendi oturduğunuz evin kirası 500 tl veya üzeri ise bankadan yatırmak zorundasınız bankaya yatırmadıysanız 500 tl nin altında göstermek suretiyle ev sahibinizle kira kontratı yapıp vergi dairesine verebilirsiniz.Burada sizin ev sahibininde sizin verdiğinizi söylediğiniz kiraya göre beyanname vermesi gerekecek. Çapraz sorgu yani :lol:

Geri