Lastik secimi bi el atın beyler

Kodla Büyü

marvelous

Seçkin Üye
Seçkin Üye
195 55 16 ölçüleri ama ustunde 205 55 16 var. Ne önerirsiniz ? Yollar malum ülkemin yolları ilçedeyim. Tavsiyeleri bekliyorum.

Yumuşaklık, fren mesafesi ve performans açısından good year kullanıyorum. Oldukça memnunum.

GT-I9301I cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Hocam lastik testleri yapıp karşılaştırmaları yazan otomobil dergileri kurumlar falan var netten ararsan bulursun. Birkaç farklı yerden inceleyip bütçene göre karar verirsin. Ben de aynı yolu izleyip Goodyear efficent grip performance almıştım. Memnunum şimdilik.

Re: Ynt: Lastik secimi bi el atın beyler

FISK
images

MICHELIN
images

Eksik kalmış tamamlayayım :mrgreen:

205-55-16 ebatında 4 adat yazlık michelin lastikleri var boşta duruyor satılıktır. almak isteyen sıfır fiyatına bakıp benimle iletişime geçebilir.

Bu lastiklerin değişmesi gerektiğine nasıl karar vereceğiz ben lassa almıştım 3 yıl oldu yaklaşık 50000 km olmuştur dişleri iyi ama yanaklar biraz çatlak acaba değişsemmi yoksa erkenmi bir sene daha mı binsem kararsızım

wepster' Alıntı:
195 55 16 ölçüleri ama ustunde 205 55 16 var. Ne önerirsiniz ? Yollar malum ülkemin yolları ilçedeyim. Tavsiyeleri bekliyorum.
Bence konfor için aracın süspansiyon durumuna göre lastik seçmede fayda var. Eğer aracın süspansiyonu sert ise orta veya yumuşak hamurlu lastikleri tercih edebilirsin. Süspansiyon yumuşak ise sert hamurlu lastikleri alabilirsin.

Benim arabanın da orjinalinde 195 55 16 var ama 205 ler daha uygun 195 yerine 205 alsam sıkıntı yaratır mı? Bu konuda fikri olan varmı ?

LG-H815 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Biraz pahalı olsa da hakkını fazlasıyla veriyor. Michelin derim.

AKom' Alıntı:
Benim arabanın da orjinalinde 195 55 16 var ama 205 ler daha uygun 195 yerine 205 alsam sıkıntı yaratır mı? Bu konuda fikri olan varmı ?

LG-H815 cihazımdan Tapatalk kullanılarak
Az biraz sarfiyat artar.
90 la gittiğiniz yerde aslında 92 dır hızınız.
Muayene için sıkıntı olur dediler ama ben geçmiştim.
205 ler daha ucuz oluyor ama hocam.

dndd' Alıntı:
Bu lastiklerin değişmesi gerektiğine nasıl karar vereceğiz ben lassa almıştım 3 yıl oldu yaklaşık 50000 km olmuştur dişleri iyi ama yanaklar biraz çatlak acaba değişsemmi yoksa erkenmi bir sene daha mı binsem kararsızım
sürerken anlıyorsunuz zaten hocam. Kış lastiği kullanmıyorsan ömrü azalmıştır. 4 mm kıstas . Erken abs ye girer yol tutuşu azalır virajlarda savurur.

AKom' Alıntı:

LG-H815 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Otomobil üreticisinin önerdiği lastik ebadının dışına çıkmamak en doğrusudur; ancak estetik kaygılarla veya özel amaçlarla lastik ebadı değiştirilebilir. Lastiğin kesit genişliğini arttırmak otomobilin viraj ve yol tutuş kabiliyetini olumlu etkileyebilir, ancak kesit genişliği arttıkça ıslak zeminde kızaklama (aquaplannig) riski de artar. Lastik serisi ve profili değiştirilirse, lastik çevresi de değişeceğinden kilometre saati yanlış gösterir. Ayrıca otomobilin maksimum hızında ve yakıt tüketimde de değişiklikler gözlenebilir. Bunun yanında farklı ebattaki lastiklerin otomobilin ön düzen ayarını bozacağı unutulmamalıdır.

Kaynak: http://www.arac.muayenesi.com/arac-...nmesi-gerekenler.html#dogru-jant-dogru-lastik

KUMHO KH27 ECOWING S01
Etiket değerlerini diğer markalarla karşılaştırdığınızda farkı göreceksiniz.
Kesinlikle yakıt tasarrufu sağlıyor, ıslak zeminde yolu iyi kavrıyor ve sessiz(yumuşak hamur).
dndd' Alıntı:
Dişlerine bakma hocam, kızaklamaya başlar, hiç ummadığın zeminde aracı durduramazsın.
Değişim için 50000 km 3-4 yıl üst sınır, sonrası her an risk.
Alacağınız riske karşılık 50000 km için 4 lastik masrafı yaklaşık 1Kr/km dir. Kesinlikle değmez.

aradaugrarim' Alıntı:
KUMHO KH27 ECOWING S01
Etiket değerlerini diğer markalarla karşılaştırdığınızda farkı göreceksiniz.
Kesinlikle yakıt tasarrufu sağlıyor, ıslak zeminde yolu iyi kavrıyor ve sessiz(yumuşak hamur).
dndd' Alıntı:
Dişlerine bakma hocam, kızaklamaya başlar, hiç ummadığın zeminde aracı durduramazsın.
Değişim için 50000 km 3-4 yıl üst sınır, sonrası her an risk.
Alacağınız riske karşılık 50000 km için 4 lastik masrafı yaklaşık 1Kr/km dir. Kesinlikle değmez.
wepster' Alıntı:
dndd' Alıntı:
sürerken anlıyorsunuz zaten hocam. Kış lastiği kullanmıyorsan ömrü azalmıştır. 4 mm kıstas . Erken abs ye girer yol tutuşu azalır virajlarda savurur.
cevaplar için teşekkürler değiştireyim o halde nede olsa lastik can taşır

Lastik alacaksan biraz pahalıdır ama michelin den şaşma derim. Ben 3 takım lastik eskittim. Çok memnun kaldım.

Geri