Müdür yardımcısından mobbing

Kodla Büyü
Şu anda benle direk iletişim kurmadığı haber gönderdiği için yapmıyorum işlerini. Zaten söylediği şeyler de bizim görev tanımımızla alakası olmayan şeyler. Amaç beni yıldırmak zaten.

hocam ellemeyin şikayet etsin şikayeti boş cıkarsa dava ile yuklenin cok onemsemeyın böyle tipleri BİR HALT YİYEMEZ

Şu anda benle direk iletişim kurmadığı haber gönderdiği için yapmıyorum işlerini. Zaten söylediği şeyler de bizim görev tanımımızla alakası olmayan şeyler. Amaç beni yıldırmak zaten.
hocam mdr yardımcısı sizden neler istiyor iş olarak? buraya yazar mısınız?

Mesela dyk kurs listeleri, deneme sınavı soruları yazma, vb. Ama sorun verdiği işlerden öte iletişim şekli. Yapmak zorundaymışsın gibi başkasıyla haber göndermesi. İletişim kurmuyor ve sen yapmak zorundaymışsın gibi davranıyor. Bu arada şimdiye kadar hep yardım ettim kendisine. Ama şu anda tavrından ötürü yapmadım. Aradığımda açmıyor telefonunu mesela.

Nasreddin Hoca'nın bir komşusuna borcu vardır.
Derken borcun ödeme günü gelir ama Hoca'da para yoktur.
Hocanın hanımı ise Hoca'dan da telaşlı bir şekilde “Nerden bulmalı, nasıl ödemeli” diyerek evin içinde dönüp durmaktadır.
Bir süre hanımının halini izleyen hoca gülerek komşusunun evine doğru gider.Hanımı hocanın arkasından bakakalmıştır.
“Komşu, benim sana bugün ödemem gereken borcum vardı ya!” der Hoca. “Evet” der komşusu.
“İşte ben o borcu bugün ödeyemiyorum” der Hoca ve evine gelir.
Şaşkın şaşkın bakan hanımına da “BIRAK, ŞİMDİ ONLAR DÜŞÜNSÜN” der.

Mesela dyk kurs listeleri, deneme sınavı soruları yazma, vb. Ama sorun verdiği işlerden öte iletişim şekli. Yapmak zorundaymışsın gibi başkasıyla haber göndermesi. İletişim kurmuyor ve sen yapmak zorundaymışsın gibi davranıyor. Bu arada şimdiye kadar hep yardım ettim kendisine. Ama şu anda tavrından ötürü yapmadım. Aradığımda açmıyor telefonunu mesela.
Hocam peki 2 katı ücreti alarak dyk kursu veren ögretmenler yapması gerekmez mi. Ne alakası var sizinle. Kurs listelerini dyk dan sorumlu idareci deneme sınav sorularını da dyk veren ögretmen yapacak. Bunlar net. O yüzden gerçekten saçma imiş.

Madem psikolojik baskı yapıyor sizde onu görmezden gelin. Sizin görev tanımınızda olmayan ve başkasıyla haber gönderilen işlere kesinlikle el atmayın. Aksi halde sizi daha çok yıpratmak isteyecek. Burada rahatsız olduğum müdürünüzün aymazca davranması. Madem müdürsün adam gibi görevini yap. Personeline sahip çık. Çalışma huzurunu bozacak kişilere mahal verme diyeceğimde kime diyeceğim. Adam olsaydı zaten çoktan müdahale ederdi.

Okulun hiçbir angaryasını yapmıyorum. Öğretmenlerden bazen teknik sorunlar geliyor bakarız deyip bakmıyorum. En son müdür rica ediyor, minnet duyuyor, öyle yapıyorum. Derslerime giriyorum, nöbetimi tutuyorum. Örneğin; İngilizce öğretmeni de benimle aynı işi yapıp, aynı ücreti alıyor. Neden her angaryaya koşayım ki? :) İlk günden itibaren tavrınızı koyarsanız öyle devam eder.

Çok üzücü bir durum. Sizin adınıza, ülkem adına çok üzülüyorum. Müdür yardımcısını gözünüzde büyütmüşsünüz. Sanırım isteme şeklinden ve isteklerinden dolayı. Sakin olun hocam. Okulda patron yok. Özelde çalışmıyorsunuz. İşiniz belli maaşınız belli. Maaşınız ve ek dersiniz her zaman yatacak. Siz sadece işinizi yapın. Hatta işinizi eksik bile yapsanız çok sorun olmayacaktır hocam. Hemen şikayet edecek değildir. Ha en kötüsünü düşünün. Şikayet etti. Yine bir şey çıkmaz hocam. Bir tane raporu hazırlamadınız diye ne ceza verecekler, o kadar çürük elma varken.
Kısacası; siz sadece işinizi yapın, müdür yardımcısının hadsiz isteklerini duymazdan gelin.

Ben artık umursamama ve duymama durumuna geçtim. Kendisi bana gelip birşey derse resmi yazı ile istemesini söyleyeceğim. İşimi fazlasıyla yaptığım için içim rahat. Bu arada iyi ki özelde çalışmıyorum. Allah özelde çalışanlara sabır versin. Müdürümün de arkamda olması beni rahatlatıyor tabi.

Ben artık umursamama ve duymama durumuna geçtim. Kendisi bana gelip birşey derse resmi yazı ile istemesini söyleyeceğim. İşimi fazlasıyla yaptığım için içim rahat. Bu arada iyi ki özelde çalışmıyorum. Allah özelde çalışanlara sabır versin. Müdürümün de arkamda olması beni rahatlatıyor tabi.
müdür destekçiniz olması güzel bir durum.ama çokda güvenmeyin size destek olsa bunları yaşamazsınız zaten. onlar birbirini daha çok tutar size sizi över ama arkanızdan atabilirler.siz kendi işinizi yapın işiniz dışındakini de yapmazsınız o size kalmış bir durum.sizinle direk iletişim kurmasını belirtin

Konu uzamış ama bu sefer idareye değil de biraz da kendimize bakarak bir şey yazmak istedim. Çünkü biz bilişimciler bu gibi durumlarla hep karşılaşacağız.
Sizin olayda biraz kendimi gördüm ben. Kendimde olan bir eksiklik vardı, sizde de o var sanırım. Eksiklik derken, göreviniz olan-olmayan her şeyi yapmaya çalışıp, amirinizi (ya da iş arkadaşınızı) memnun etme çabası. Arkanızdan laf ettirmeme çabası. Belki sizin yerinize başka birisi olsaydı, idarenin isteklerine aldırış etmeyecekti, zamanında tavrını takınıp, işine huzurla devam edecekti.

Eksiklik derken, göreviniz olan-olmayan her şeyi yapmaya çalışıp, amirinizi (ya da iş arkadaşınızı) memnun etme çabası.

+1

Çoğumuzda bu anlayış var ne yazıkki....

Konu uzamış ama bu sefer idareye değil de biraz da kendimize bakarak bir şey yazmak istedim. Çünkü biz bilişimciler bu gibi durumlarla hep karşılaşacağız.
Sizin olayda biraz kendimi gördüm ben. Kendimde olan bir eksiklik vardı, sizde de o var sanırım. Eksiklik derken, göreviniz olan-olmayan her şeyi yapmaya çalışıp, amirinizi (ya da iş arkadaşınızı) memnun etme çabası. Arkanızdan laf ettirmeme çabası. Belki sizin yerinize başka birisi olsaydı, idarenin isteklerine aldırış etmeyecekti, zamanında tavrını takınıp, işine huzurla devam edecekti.
bir öğretmenimiz sınıfıyla ilgili yaptığı etkinlikleri okul sitesinde paylaşalım dedi, öğrencilerin yüzü görünüyor etkinlikte, veli izin belgelerini ayarlayın, veliden izin alın yükleyeyim dedim. 1,5 ay oldu hâlâ gelmedi. Başka bir öğretmenimiz de etwinning yapıyor, mailimi istedi etkinlikleri okul sitesinde yayınlamak için, verdim, boş mail göndereyim de mail kayıtlı kalsın dedi, boş mail gelmedi, ondan da hâlâ bekliyorum derken geçen vazgeçtiğini söyledi.

İdarecilerin bilgisayar işlerini direkt yapmayın, bilmiyorsa sizden yardım talep edecek doğal olarak, bunun ona her zaman lazım olduğunu, bir gün bt/btr öğretmenin okulda olmayabileceğini malum norm fazlası olan olana, güzel bir dille anlatmak lazım. Anlamayan varsa ve gemileri yakmaya hazırsanız hiç düşünmeyin. Okulda temel bilgisayar bilgisi noksanı çok olan idareci ve öğretmen varsa hemen halk eğitimden kurs açın.

Geri