Meslek Liselerine atanma hakkı TEF mezunlarınındır.

Kodla Büyü
arkadhan' Alıntı:
Böteli arkadaşlar tefde okumadıkları için size çok kolay geliyor herşey. Hiç kemseyi aşağılamıyorum ya da yargılamıyorum. siz eğitim fakültesinde kızlarla gezerken biz uygulama sınavından dk (devamsızlıktan kalmak) olduğumuz derslere çalışıyoduk. Elimizde leğen bord alet çantasıyla geziyoduk fakültede. Siz kafe kafe gezerken biz 0-99 sayıcı yapıyorduk final haftasında. Siz a4 e çıktı alıp tez verdiniz, ben teze 1500tl harcadım, aylarca sanayilerde süründüm. Otobüslerda sınıfdaki kız arkadaşlarım beni tanımamazdan geliyordu, tabi siz gene kızlarla geziyordunuz. Bu demak değelki siz bunları yapamazsınız. Siz de yapardınız ama siz eğitim fakültesini seçtiniz. Zamanında bunu araştırmalıydırız. Ben meslek liseliyim bu farkı bildiğim için tef yazdım. Evet tef kapandı ama dışarda tonla tefli var. örnek atanamayan kardeşim. Bu hakkı kazansanız bile mahkemeyle bu kararı bozdurlur herşey çok net. nasıl ilköğretim matemetikle lise matematik farklı ise bu da farklı. Meb de bunu çok iyi biliyor.

Sen BÖTE'yi spor akademisiyle filan karıştırmışsın kardeş :)

Bir öğretmen arkadaşın hazırladığı aşağıdaki yazıda BÖTE mezunu Bilişim Teknolojileri öğretmenlerinin alan bazında Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri Bilişim Teknolojileri bölümlerinde okutabilecekleri dersler ve lisans öğrenimlerinde aldıkları ders karşılıkları yer almaktadır. Bu karşılaştırma Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri çerçeve programı ile Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi BÖTE bölümünün ders programları karşılaştırılarak oluşturulmuştur.

MESLEK LİSESİNDEKİ DERSLERE GÖRE DERS DAĞILIMLARI

Mesleki Gelişim
Mesleki Gelişim dersinin anlatımında herhangi bir özel teknik yeterlik bulunmamaktadır. Tamimiyle MEGEP modüllerinden işlenen ders bütün bölümler için ortaktır. Dersi okutmak ile ilgili yeterliği İletişim, Girişimcilik Ve Proje Yönetimi dersleriyle almaktadırlar.

Bilişim Teknolojilerinin Temelleri
-Bilgisayar Donanımı
-Bilgisayar Ağları ve İletişim
-Eğitimde Bilgi Teknolojileri 1-2

Paket Programlar

Bilişim Teknik Resim
-Çoklu ortam tasarı
-Seçmeli 3 boyutlu çizim

Açık Kaynak İşletim Sistemi
-İşletim Sistemleri ve Uygulamaları
-Seçmeli
-Linux İşletim Sistemi Yönetimi

Mesleki Yabancı Dil
-Yabancı Dil 1
-Yabancı Dil 2
-Seçmeli Mesleki Yabancı Dil

Nesne Tabanlı Programlama
-Programlama Dilleri 1
-Programlama Dilleri 2

Veritabanı
-Veritabanı Yönetim Sistemleri

Gelişmiş Internet Uygulamaları
-Web Tasarımı
-Internet Tabanlı Programlama

Sistem Bakım ve Onarımı
-Bilgisayar Donanımı

Sistem Kontrol Uygulamaları
-Seçmeli Mikrodenetleyiciler

Sunucu İşletim Sistemi ve Ağ Güvenliği
-Seçmeli Bilgi Teknolojilerinin Güvenliği

Web Tasarımı ve Programlama
-Web Tasarımı

Grafik ve Animasyon
-Eğitimde Grafik ve Animasyon
-Çokluortam Tasarımı ve Üretimi

Internet Programcılığı
-Web Tasarımı

Veritabanı Organizasyonu

Ağ Sistemleri ve Yönlendirme

Sunucu İşletim Sistemi

E-Posta Sunucu

DALLARA GÖRE DERS DAĞILIMLARI

Ağ İşletmenliği
-Bilişim Teknolojilerinin Temelleri
-Ağ Sistemleri ve Yönlendirme
-Sunucu İşletim Sisistemi

Bilgisayar Teknik Servisi
-Sistem Bakım ve Onarımı
-Elektronik Uygulamaları

Veritabanı Programcılığı
-Nesne Tabanlı Programlama
-Veritabanı

Web programcılığı
-Web Tasarımı ve Programlama
-Internet Programcılığı

Not: Gördüğü bir iki tane arkadaşa bakarak BÖTE mezunları kendini geliştirmiyor diyen arkadaşlara imzam dipnot olsun :)

Bu tartışma bitmedi mi hala yaa...

Teknik eğitim mezunları mühendis olabiliyor da bizim mi ( BÖTE ) meslek lisesine atanma hakkımız yokmuş. pehh..

Adım gibi eminim bir çok BÖTE mezunu arkadaş Meslek lisesindeki herşeyi çoook rahatlıkla yapabilir. Bu kadar abartmayın kendinizi.

İlla bi geçiş olacaksa MEB düzenler bir hizmetiçi eğitim ( sizin gözünüzdeki ) aradaki fark kapanır.

Meslek lisesinde yapamayacak olan zaten yazmaz. Takılmayın bu kadar.

BÖTE , TEF aynı trendeyiz. kasmayın bu kadar.

BaRBaRYaN' Alıntı:
rcandir' Alıntı:
Bu tartışmalar 10 yıllık öğretmenim heryıl olur bunlar. Ancak yazdıklarımız birilerini incitirmi diye bakmak lazım. Meslek liselerinin kaçında teknik servis dalı kaldı. hepsi veri tabanı yada web programcılıği dalları yoğunlukta peki bu dallardaki anlatılanlar böte programında yokmu? VAR. Sizin TEF dediklerinizde web programcılı dersleri varmıydı ne kadar ayrıntılı gördünüz. ....... Diye bir sürü şey sıralarsan tersdende teknik servis dalında lojikler var devreler var havya lehim regülatör falan bunlarıda böte görmedi diye iddia ediliyor. Peki tarafsız baktığınızda her iki tarafında görmediği şeyler yokmu VAR ozaman neden birbirinizle yarışıyorsunuz anlamadım.

Eğer TEF lilerin yüreği yetiyorsa BÖTE liler gibi kampanya başlatsın ne atanma kodu 1119 değilde yeni branş ortaya çıkartılsın ilköğretim bilgisayar mesleki bilgisayar branşı gibi ozaman herkes ayrılsın kendi çöplüğünde oynasın.

Sakın o zaman biz norm yok yer değiştiremiyoruz demesinler. Aranızda Binlerce elektronik bölümü mezunu olup bilisayarın B sinden anlamayan varken siz BÖTE mezunlarının meslek liselerine atanamasın muhabetinde yarışıyorsunuz. elektronik mezunları (ki ben çalıştım bunlarla) bilgisayardan ve web programlamadan anlamazlar eğitim programlarında yok.

Birazcık tutarlı olun sizleride destekleyeyim. Ama sizde varsa yoksa BÖTE liler meslek lisesine atanamsın cümlesi var.

Not: Seviyeli yazılacak cevapları dikkate alacağım.
..
Hocam ben KANUNLA KAZANILMIŞ HAKKIMI ELLERİMLE NEDEN TESLİM EDEYİM !!!

Sen kanunen sana verilmemiş olan hakları elde etmek için saldır. Sonra benden var olan hakkımdan feraget etmemi iste. Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu....
..............
Diyorum ki
BÖTE olarak TEF den daha iyi eğitim almış OLABİLİRSİN
BÖTE mezunu olarak TEF mezunundan daha fazla kendini geliştirmiş OLABİLİRSİN
BÖTE mezunu olarak TEF mezunlarının bilmediği çoooook fazla şey biliyor OLABİLİRSİN
BöTE mezunu olarak TEF mezunlarından çoooook daha nitelikli dersler okumuş OLABİLİRSİN

ama

ÜNİVERSİTEYE GİRERKEN YAPTIĞIN TERCİH HATASININ SONUCUNU BEN ÇEKMEK ZORUNDA DEĞİLİM.

İyide sayın hocam Sen hem diyorsun ki elde ettiğim kanuni hakkı neden kendi elimle vereyim diyorsun. Sonrada BÖTE mezunu arkadaşların kanuni olarak verilmesi gereken haklarının gaspını savunuyorsun YÖK görüş yazısı var mebde YÖK ile bir araya gelip ilgili kararı değerlendirim BÖTE mezunlarına bu hakkı vermeli bu hakkı almak için kampanya düzenleyenlere hakkını savunmamı diyorsun kendinle çelişiyorsun.

Yazdığın gibi BÖTE mezunları içinde TEF mezunlarından daha iyi bilgiye sahip olanlar var bırakda bu bilgiye sahip olanlar meslek liselerine gelsinler bu neden seni rahatsız ediyor anlamadım. Zaten meslek lisesine gidip çalışmayı herkes istemiyor sizin kendi aranızda olanlardanda var bu hala ilköğretimde görev yapmaya devam edenler. Eğer siz Elektronik bölümü mezunu olup bilgisayar branşında görev yapanları temizlerseniz o zaman çıkıp buraya BÖTE lilerden biz fazla ders gördük falan filan saçmalarını söyleyebilirsiniz. Ama bunu söylemek biraz zor neden çünkü hemen yanı başında bir tane var bunu söylersen o kızar küser açığımı aramaya başlar dersin bırakın bu sahte duruşları mert olun önce atamayı haketmeyenleri temizleyin aranızdan. sonra BÖTE ye laf konuşun.

Saygılarımla...

rcandir' Alıntı:
BaRBaRYaN' Alıntı:
rcandir' Alıntı:
Bu tartışmalar 10 yıllık öğretmenim heryıl olur bunlar. Ancak yazdıklarımız birilerini incitirmi diye bakmak lazım. Meslek liselerinin kaçında teknik servis dalı kaldı. hepsi veri tabanı yada web programcılıği dalları yoğunlukta peki bu dallardaki anlatılanlar böte programında yokmu? VAR. Sizin TEF dediklerinizde web programcılı dersleri varmıydı ne kadar ayrıntılı gördünüz. ....... Diye bir sürü şey sıralarsan tersdende teknik servis dalında lojikler var devreler var havya lehim regülatör falan bunlarıda böte görmedi diye iddia ediliyor. Peki tarafsız baktığınızda her iki tarafında görmediği şeyler yokmu VAR ozaman neden birbirinizle yarışıyorsunuz anlamadım.

Eğer TEF lilerin yüreği yetiyorsa BÖTE liler gibi kampanya başlatsın ne atanma kodu 1119 değilde yeni branş ortaya çıkartılsın ilköğretim bilgisayar mesleki bilgisayar branşı gibi ozaman herkes ayrılsın kendi çöplüğünde oynasın.

Sakın o zaman biz norm yok yer değiştiremiyoruz demesinler. Aranızda Binlerce elektronik bölümü mezunu olup bilisayarın B sinden anlamayan varken siz BÖTE mezunlarının meslek liselerine atanamasın muhabetinde yarışıyorsunuz. elektronik mezunları (ki ben çalıştım bunlarla) bilgisayardan ve web programlamadan anlamazlar eğitim programlarında yok.

Birazcık tutarlı olun sizleride destekleyeyim. Ama sizde varsa yoksa BÖTE liler meslek lisesine atanamsın cümlesi var.

Not: Seviyeli yazılacak cevapları dikkate alacağım.
..
Hocam ben KANUNLA KAZANILMIŞ HAKKIMI ELLERİMLE NEDEN TESLİM EDEYİM !!!

Sen kanunen sana verilmemiş olan hakları elde etmek için saldır. Sonra benden var olan hakkımdan feraget etmemi iste. Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu....
..............
Diyorum ki
BÖTE olarak TEF den daha iyi eğitim almış OLABİLİRSİN
BÖTE mezunu olarak TEF mezunundan daha fazla kendini geliştirmiş OLABİLİRSİN
BÖTE mezunu olarak TEF mezunlarının bilmediği çoooook fazla şey biliyor OLABİLİRSİN
BöTE mezunu olarak TEF mezunlarından çoooook daha nitelikli dersler okumuş OLABİLİRSİN

ama

ÜNİVERSİTEYE GİRERKEN YAPTIĞIN TERCİH HATASININ SONUCUNU BEN ÇEKMEK ZORUNDA DEĞİLİM.

İyide sayın hocam Sen hem diyorsun ki elde ettiğim kanuni hakkı neden kendi elimle vereyim diyorsun. Sonrada BÖTE mezunu arkadaşların kanuni olarak verilmesi gereken haklarının gaspını savunuyorsun YÖK görüş yazısı var mebde YÖK ile bir araya gelip ilgili kararı değerlendirim BÖTE mezunlarına bu hakkı vermeli bu hakkı almak için kampanya düzenleyenlere hakkını savunmamı diyorsun kendinle çelişiyorsun.

Yazdığın gibi BÖTE mezunları içinde TEF mezunlarından daha iyi bilgiye sahip olanlar var bırakda bu bilgiye sahip olanlar meslek liselerine gelsinler bu neden seni rahatsız ediyor anlamadım. Zaten meslek lisesine gidip çalışmayı herkes istemiyor sizin kendi aranızda olanlardanda var bu hala ilköğretimde görev yapmaya devam edenler. Eğer siz Elektronik bölümü mezunu olup bilgisayar branşında görev yapanları temizlerseniz o zaman çıkıp buraya BÖTE lilerden biz fazla ders gördük falan filan saçmalarını söyleyebilirsiniz. Ama bunu söylemek biraz zor neden çünkü hemen yanı başında bir tane var bunu söylersen o kızar küser açığımı aramaya başlar dersin bırakın bu sahte duruşları mert olun önce atamayı haketmeyenleri temizleyin aranızdan. sonra BÖTE ye laf konuşun.

Saygılarımla...

:puhaha: :puhaha: :puhaha:

kozlu' Alıntı:
Bir öğretmen arkadaşın hazırladığı aşağıdaki yazıda BÖTE mezunu Bilişim Teknolojileri öğretmenlerinin alan bazında Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri Bilişim Teknolojileri bölümlerinde okutabilecekleri dersler ve lisans öğrenimlerinde aldıkları ders karşılıkları yer almaktadır. Bu karşılaştırma Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri çerçeve programı ile Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi BÖTE bölümünün ders programları karşılaştırılarak oluşturulmuştur.

MESLEK LİSESİNDEKİ DERSLERE GÖRE DERS DAĞILIMLARI

Mesleki Gelişim
Mesleki Gelişim dersinin anlatımında herhangi bir özel teknik yeterlik bulunmamaktadır. Tamimiyle MEGEP modüllerinden işlenen ders bütün bölümler için ortaktır. Dersi okutmak ile ilgili yeterliği İletişim, Girişimcilik Ve Proje Yönetimi dersleriyle almaktadırlar.

Bilişim Teknolojilerinin Temelleri
-Bilgisayar Donanımı

Paket Programlar

Bilişim Teknik Resim
-Çoklu ortam tasarı
-Seçmeli 3 boyutlu çizim

Açık Kaynak İşletim Sistemi
-Seçmeli
-Linux İşletim Sistemi Yönetimi

Mesleki Yabancı Dil
-Yabancı Dil 1
-Yabancı Dil 2
-Seçmeli Mesleki Yabancı Dil

Nesne Tabanlı Programlama
-Programlama Dilleri 1
-Programlama Dilleri 2

Veritabanı

Gelişmiş Internet Uygulamaları
-Web Tasarımı

Sistem Bakım ve Onarımı
-Bilgisayar Donanımı

Sistem Kontrol Uygulamaları
-Seçmeli Mikrodenetleyiciler

Sunucu İşletim Sistemi ve Ağ Güvenliği

Web Tasarımı ve Programlama
-Web Tasarımı

Grafik ve Animasyon
-Eğitimde Grafik ve Animasyon
-Çokluortam Tasarımı ve Üretimi

Internet Programcılığı
-Web Tasarımı

Veritabanı Organizasyonu

Ağ Sistemleri ve Yönlendirme

Sunucu İşletim Sistemi

E-Posta Sunucu

DALLARA GÖRE DERS DAĞILIMLARI

Ağ İşletmenliği
-Ağ Sistemleri ve Yönlendirme
-Sunucu İşletim Sisistemi

Bilgisayar Teknik Servisi
-Sistem Bakım ve Onarımı
-Elektronik Uygulamaları

Veritabanı Programcılığı
-Nesne Tabanlı Programlama
-Veritabanı

Web programcılığı
-Web Tasarımı ve Programlama
-Internet Programcılığı

Not: Gördüğü bir iki tane arkadaşa bakarak BÖTE mezunları kendini geliştirmiyor diyen arkadaşlara imzam dipnot olsun :)
hocam bu işin fazla uzamasını istemiyorum, yorum da yazmak istemiyorum ama yukarıdaki çalışmada bazı eksikler ve hatalar var onları yazmak zorundayım, kusura bakmayın.
1. seçmeli dersler her okulda aynı seçilmediği için bu tür kararlarda dikkate alınmamalıdır diye düşünüyorum.
2. meslek liseleri dal derslerinden sadece *'lı olanlar alınmış halbuki dal dersleri sayısı daha fazla.
3. böte dersleri ile meslek lisesi ders eşleştirmelerinde önemli yanlışlar var. birbiriyle ilgisi olmayan çok ders birbiri ile eşleştirilmiş.
tekrar özür dilerim amacım çalışmayı küçümsemek değil ama çok da doğru olmayan bilgiler ve eksik bilgiler var. Yorum yazarak başınızı ağrıttığım için özür dilerim.

Geri