Norm nasıl belirlenir?

Kodla Büyü

mutlucan

Süper Üye
Süper Üye
arkadaşlar birçok arkadaşımız gibi ben de norm fazlası oldum..
okulumda 9 saat ders var ama norm yok
tercih edebileceğim okullarda(köy okulu) 6 saat ders var norm 1 gözüküyor..
benim bildiğim 6 derse 1 norm olmaz mıydı?
köy okullarında norm hesaplama farklı mı olur..

bölge normu diye bişey var hocam, 6 saat ders olursa norm olacak diye bişey yok(yibolar, bağımsız okullar hariç)

Köy Okullarına bölge normundan dolayı çoğunlukla ders saatine bakılmaksızın norm veriliyor.

valla benim anladığım norm müdürün elinde. kaç saat ders girerse ona göre norm belirleniyor. Benim kadar derse girip norm fazlası olmayan arkadaşlar var ve ben norm fazlasıyım. bu haksızlığı nasıl çözücez?

bazı müdürler sırf öğretmeni norm fazlası olmasın diye fazla saat yazıyormuş. benim müdür mevzuat delisi, hayatta yapmaz korkudan öyle şey :) ben formatör olunca 15 saat giricem geriye 4 saat kalıyor kim gircek diye, sadece 6larda seçelim deyip 6 saatle ben de norma fazlası duruma düştüm ama sonra kavga dövüşle 19 saatimi aldım. 2 sınıfta seçmeli 5ler geldi.. etti 23.. BTR değilim.. ama seneye yine muallak :? biz neden okul idarecilerinin ağzına bakmak zorundayız anlamıyorum..

btfrmtr' Alıntı:
valla benim anladığım norm müdürün elinde. kaç saat ders girerse ona göre norm belirleniyor. Benim kadar derse girip norm fazlası olmayan arkadaşlar var ve ben norm fazlasıyım. bu haksızlığı nasıl çözücez?
aynı durumdayım bende. 13 dersim olduğu halde müdürüm YANLIŞLIKLA!!! 11 saat yazmış norm fazlası durumundayım. dilekçemi verdim. ama limden başka bişey gelmiyor. İki dünyada da yakası bir araya gelmesin inşş.

işte bu yüzden normu bakanlık sınıf ya da öğrenci sayısına göre belirlemeli, iş müdürlerin eline kalmamalı ve bu belirsizlik çözülene kadar da bizi resen atamamalılar. umarım bugün Milli Eğitim Bakanıyla görüşecek arkadaşlar bu konuda faydalı olurlar.

Hacam okul ders saatini sisteme girer ilçe toplam ilçedeki saate göre normları ayarlar, norm fazlası durumuna ilçe karar verir, okul okutulan ders saatlerini girer.

anavarza_81' Alıntı:
Hacam okul ders saatini sisteme girer ilçe toplam ilçedeki saate göre normları ayarlar, norm fazlası durumuna ilçe karar verir, okul okutulan ders saatlerini girer.

benim anlamadığım örneğin bizim ilçede norm 20 kadro 20 olarak görünüyor ama kontenjan.meb'den bakınca ben ders saatimden dolayı norm fazlası görünüyorum. Yani bölge normuna bakıldığında fazlalık yok ama okulumda norm fazlası olduğum için tayin istemem gerekiyor.

mutlucan' Alıntı:

bu durumu bende anlamıyorum. şimdi sizin okulda siz norm fazlasısınız ama o köy okulunda 1 norm eksik var.
ya arkadaş şimdi oraya gönderecen öğretmeni seneye de öbür okulda norm eksik olacak bir kişiyi de oraya gönderecek.
böyle dönüp duruyor. saçmalıktan başka bişey değil :verymad: :verymad:

ben de norm fazlası olacağımı düşünüyodum çünkü tekirdağ merkezdeki bir çok bt öğretmeni norm fazlası oldu..benim okul da merkeze bağlı ama bağımsız bölgede olduğu için herhalde bilmiyorum, 6 saat dersim olmasına rağmen normum var..

Hocam eğitim bölgesindeki okullarda (sanırım bunların arasında arkaşların dediği gibi köy okulları, yibo ve sınav ile öğretmen alan okullar hariç) okulların toplam ders saati toplanıyor 21'e bölünüyor çıkan sayı kadar norm oluşuyor. Bu norm da eğitim bölgesinde en fazla ders olan okuldan başlamak üzere dağıtılıyor. Yani buradaki mantık öğretmen merkezdeki birkaç okulu idare etsin. Her ne kadar norm eğitim bölgesine göre belirleniyorsa da mesela aynı branştan iki kişi aynı okulda norm fazlası bu sefer de hizmet yılına bakılıyor. Ben böyle biliyorum...

badem85' Alıntı:
btfrmtr' Alıntı:
aynı durumdayım bende. 13 dersim olduğu halde müdürüm YANLIŞLIKLA!!! 11 saat yazmış norm fazlası durumundayım. dilekçemi verdim. ama limden başka bişey gelmiyor. İki dünyada da yakası bir araya gelmesin inşş.

bendee aynı durumdayım hocamm :((( dilekçe verdim ama işe yaramıyor... Allah hepsini bildiği gibi yapsınn...

mutlucan' Alıntı:

Madde 11- (Değişik : 5.11.2003-2003/6445 B.K.K.) Örgün ve yaygın eğitim okul ve kurumlarında, genel bilgi ve meslek derslerinden haftalık toplam ders yükü;

a)6-3I saate kadar 1,

b)31-42 saate kadar 2,

c)42'den fazla olması halinde her 21 saat için 1,

öğretmen norm kadrosu verilir. Bu şekildeki hesaplama sonrasında artan ders yükünün en az 15 saat olması halinde ilave olarak 1 öğretmen norm kadrosu daha verilir.

Buraya kadar dediğiniz doğruymuş gibi görünüyor ama !!!!

Eğitim bölgenizde diyelim ki 20 saat ders var toplam ve 2 öğretmensiniz diğer öğretmenin kıdemi sizden yüksek ve okulunda 11 saat ders var. o zaman eğitim bölgesi normu 20 saat ders için 1 olur ve otomatikmen siz norm fazlası olursunuz...

Benim de bu konuda bildiğim bu...

bana norm fazlasısın dediler. yukarıda bahsettiğim dilekçeyi verdim. şimdi sonucu bekliyorum. büyük ihtimalle işe yaramaz.

siz dilekçe işe yaramıyor dediniz de o yüzden sizi yolladılar mı başka okula diye sordum.

badem85' Alıntı:
bana norm fazlasısın dediler. yukarıda bahsettiğim dilekçeyi verdim. şimdi sonucu bekliyorum. büyük ihtimalle işe yaramaz.

siz dilekçe işe yaramıyor dediniz de o yüzden sizi yolladılar mı başka okula diye sordum.
hangi il hocam

badem85' Alıntı:
Mr.Spermata' Alıntı:
23 saat derse girerken norm fazlası oldum:)

o ne demek öyle!!! sizinde ders saatiniz az gösterilmiş olabilir.
toplam 23 saat ders olan okula 3 Bt öğretmeni normu açmışlar,ben de eylülde atandım bu okula il dışından,şimdi norm tekrar 1 e düştü benimde hizmet puanım düşük olduğu için norm fazlası olup evime yakın başka okula atandım şimdilik işime geldi ama bizim için norm belirleme işlemleri böyle devam ederse ileride içinden çıkılmaz büyük sorunlar çıkaracak gibi görünüyor,bakanlığın bi planı olması gerekir.

Mr.Spermata' Alıntı:
badem85' Alıntı:
Mr.Spermata' Alıntı:
23 saat derse girerken norm fazlası oldum:)

o ne demek öyle!!! sizinde ders saatiniz az gösterilmiş olabilir.
toplam 23 saat ders olan okula 3 Bt öğretmeni normu açmışlar,ben de eylülde atandım bu okula il dışından,şimdi norm tekrar 1 e düştü benimde hizmet puanım düşük olduğu için norm fazlası olup evime yakın başka okula atandım şimdilik işime geldi ama bizim için norm belirleme işlemleri böyle devam ederse ileride içinden çıkılmaz büyük sorunlar çıkaracak gibi görünüyor,bakanlığın bi planı olması gerekir.

anladım hocam. bakanlığın norm ile ilgili bir planı olduğunu düşünmüyorum. ne de olsa onların canı yanmıyor.

norm fazlası olmuştum 1 ay önce
12 saat derse girdiğim okuldan
8 saat dersim olan 50 km uzaktaki başka ilçeye resen atandım
iki okulda eğitim bölgesi okulu
dilekçe yazdık ne fayda
bize tek yol kaldı dava açmak
size tavsiyem kontenjan meb den ders saatinize ve bölge normunda kaç kişi var kaç ihtiyaç var kontrol edin
çünkü okul müdürleri yanlış giriyor normları
benim okulumda rehberlik de ekleyip fazladan ders ssaaati yazmışlar eski okulumdaysa şube sayıları arttığı halde sisteme yansıtılmamış
bt öğretmenleri olarak daha çoooooookkk uğraşacaz bu norm sorunuyla
çalıştığım ilde bütün okullar dolu 20 tane de fazla öğretmen var
hepinize sesleniorum artık birlik olalım ve derneği güçlendirelim bizi bizden başkası anlamaz da savunmaz da .....

Geri