Norm Sorunu ve Bilişim Sohbetleri

Kodla Büyü

menala

Aktif Üye
Arkadaşlar benim önerim bu hafta (ve sonraki haftalarda) Bilişim Sohbetleri programında e-postalarımızla sen getirmeyi deneyelim.
Herkes e-posta yoluyla "BT öğretmenlerinin norm sorunlarının çözülmeden kendilerini işlerine veremeyeceği, bunun da eğitim-öğretimi olumsuz etkileyeceği" yönünde mesaj gönderirse belki ses getirebiliriz. Denemediğimiz yol kalmadı nasıl olsa, bunu da deneyelim diyorum.

Fikirlerimizi paylaşalım ve bu hafta e-postalara başlayalım bence.

:alkis: persembe ordayız hocam maıllerımızle her zaman oldugu gıbı ıslerıne gelmedıgı ıcın okumuyorlar ama :wink:

Ben önceki hafta bu maili gönderdim:

İyi Yayınlar;

Yasemin Hocam, misafirleriniz sürekli "Bilişim Teknolojileri öğretmenlerinin önüne bakması / ileriye bakması gerektiğini" söylüyorlar.
Ben ve benim gibi BT öğretmenlerinin %90'ı norm fazlası durumundadır. Ben de MEB'de çalışmaya başladığımdan beri hangi okula atansam norm fazlası oluyorum.
Gerçekleri görmek adına soruyorum; her 6 ayda bir tayini çıkan, okulunu değiştiren, evini taşıyan bir öğretmen, 6 ay sonra nerede olacağını bile bilemezken, sizce önünü nasıl görebilir?

Gerçekten MEB'in üvey evlat olarak gördüğü tek branş bizleriz. Her konuda mağduruz. Mesela bu hafta tercihleri yapılacak olan Fen ve Anadolu Lisesi atamalarında bir tane bile kadro (Hatay ilinde) açılmadı. Sınavda başarılı olmamıza rağmen tercih yapamıyoruz.

Saygılar sunuyorum...

Hocam benim bu organizasyonla bir ilgim yok ama bu işle ilgili görev verselerdi diye düşünüyorum ve sormak istiyorum.

E-postanızda
BT dersinin yaygınlaştırılması adına teklifiniz nedir?
Bu anlamda ne yapılması gerek, dersin ilerisi için düşünceleriniz nedir?

Bu e-posta biz mağduruz demenin dışında ne işe yarar ben bu programda olsa ve bunu okusam bende ne etki uyandırmalı nasıl bir rapora dökmeliyim söyler misiniz?

Hocam benim bu organizasyonla bir ilgim yok ama bu işle ilgili görev verselerdi diye düşünüyorum ve sormak istiyorum.

E-postanızda
BT dersinin yaygınlaştırılması adına teklifiniz nedir?
Bu anlamda ne yapılması gerek, dersin ilerisi için düşünceleriniz nedir?

Bu e-posta biz mağduruz demenin dışında ne işe yarar ben bu programda olsa ve bunu okusam bende ne etki uyandırmalı nasıl bir rapora dökmeliyim söyler misiniz?

önceklikle ders içeriği tamamen değiştirilmelidir. 5. sınıflar için bir program yayınlanmıştı(konular net belli değildi ama kazanımlar belirliydi. o şablon üzerinden bir müfredat geliştirilebilir. her sene güncellekmek koşuluyla) bunu kim yapacak derse, 1. talim terbiye, eger yapamam derslerse birkaç üniversiteden yardım alınıp, ülke çapından gönüllü BT öğretmenleri ile bir program yaz döneminde çok rahat oluşturulabilir. hatta ben gönüllü olurum bu çalışma için.

dersin yaygınlaştırılması açısından ise, okulda oluşan sorunlar, öğretmenlerin teknolojik yetersizlikleri, öğrenci ve veli yetersizliklerini belirten somut raporlar oluşturulmalı, bu anlamda öğretmen-veli-öğrenci desteği alınmalı hatta video ve görüşmelerle bu araştırma desteklenmelidir. (Bence bu konudan birkaç tez konusu bile çıkar.)

dersin ilerisi için konuşacak olursak, artık microsoft un bazı programları gösterilmemelidir.(access, ileri excel)
powerpoint, word, temel olarak excel anlatılabilir, farklı grafik tasarım (photoshop) programları gösterilebilir. yeni tip sunu programları prezi, gibi web alanları kullanıma açılabilir.
İnternette etik ve internette güvenlik başlıklı üniteler özellikle eklenmeli ve bu alanda önemli uygulamar yapılmalıdır. oyunla öğrenme başlığı altında uygulamar verilebilir. (tabi bunun için özel alt yapı çalışması ve uygulama geliştirme ortamı olmalıdır.)
sosyal ağlardan fazlasıyla yararlanılmalı bence.

aklıma gelenlerin tamamını yazamasam da fikir vediğimi düşünüyorum.

hocam gelen resmi yazıda 5. sınıf dersiyle ilgili konular ele alınacak deniyordu kaç hafta geçti ama ben hala öyle bir şey göremedim malesef

Geri