Ortaokul ve Anadolu Liselerine Yeni Dersler Eklendi. BTR netlik kazandı.

Kodla Büyü
Aslında yazılanların hepsi eskiden de vardı ama dağınık dağınık olduğu için bazı idareciler idrak etmekte güçlük çekiyordu. Şimdi toplu olarak hepsi bir yerde yazıyor. 21 saate kadar derse girebiliriz. Ama benim okulumda alanımda ders 8 saatse 8 saate girerim.
Hocam sorun çözülmemiş, eskiden kendi okulundaki derslere girer gibisinden bi ibare vardı, başka okula gitmememizi sağlıyordu. 2 senedir, okuld dolduramıyorsan 15 saati, başka okula gönderiyorlar

Matematik öğretmeni olarak kendi dersimle ilgili kısma katılıyorum, öğrenci seçmezse veli zorla seçtiriyor maalesef. Din, değer ahlak kısmından ders seçimi zorunlu hale getirilmiş. Diğer bütün alanlara yıllık 2 ders düşerken bu alana 1 ders düşmüş ne hikmetse. Ayrıca seçmeli görsel sanatlar kaldırılmış, zeka oyunları kaldırılmış. Görsel sanatlar zaten haftada 1 saat. Kültür sanat spor kısmında bölüm sonu canavarı olarak Spor ve Fiziki Etkinlikler var. Diğerlerinin seçilme ihtimalini azaltır epey.

norm fazlası olmayayım diye 7 lerde seçmeli bilişim teknolojileri ve yazılım dersi oluyordu. programlama scratch falan gösteriyordum Robotik sınıfım yok ama güzel bir bilgisayar sınıfım var. şimdi yerine hangi ders alınabilir?

seçmeli bilişim duruyormuş sıkıntı yok

Son düzenleme:
21 saat ders görevi olanlar 2.bi okula görevlendirilmez maddesi eskiden varmıydı Hocam bu madde yeni mi eklendi.
Artık görevlendirmelerde 21 saat ders şartı mı aranacak.Bazı il ve ilçeler 21 ders saatini uygulamaya koymuş bile.
21 saat muhabbeti şu hocam kendi okulunda 21 saat ve üstü dersin varsa başka okulda btr olmuyorsun sadece kendi okulunda btr olabilirsiniz

Bu yeni ders çizelgeleri kademeli mi uygulanacak, yoksa tüm sınıflara birden mi uygulanacak? Yani bu sene sadece 9'lara mı uygulanacak, 9-10-11-12'lerde mi bu çizelgeden ders alacaklar?

norm fazlası olmayayım diye 7 lerde seçmeli bilişim teknolojileri ve yazılım dersi oluyordu. programlama scratch falan gösteriyordum Robotik sınıfım yok ama güzel bir bilgisayar sınıfım var. şimdi yerine hangi ders alınabilir?

seçmeli bilişim duruyormuş sıkıntı yok
Sizinle aynı durumdayız hocam. Seçmeli bilişim durmuyor bu arada. Onun yerine ya robotik kodlama seçtirecez ya da yapay zeka.

Liselerde Bilgisayar Bilimi dersi "BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ VE YAZILIM" olarak değişmiş. Acaba müfredatta herhangi bir şey değiştimi?

Btr olan arkadaşlar için 21 saate kadar ders tamamlama çıkar bundan sonra ,bulunduğum il uyguluyordu zaten 2-3 okula görevlendirme yapılıyordu.

Seçmeli derslerin seçilmesi tekrar seçilemeyeceği anlamına gelmez. Türkiye'de 24 saat çok uzun zaman dilimidir. Benimde anladığım bu seneden itibaren tüm kademelerde uygulanacak. Velilerin bilgilendirilmesi ve öğrencilerin talepte bulunması okul yönetimlerinin Yapay Zeka, Robotik Kodlama gibi meşhur olan isimlerin yer aldığı dersleri seçmesini sağlayacaktır.

Btr olan arkadaşlar için 21 saate kadar ders tamamlama çıkar bundan sonra ,bulunduğum il uyguluyordu zaten 2-3 okula görevlendirme yapılıyordu.
Yanlış uyguluyorlar hocam, örneğin benim kendi okulumda geçen yıl 8 saat dersim vardı. 8 saat derse girip , geriye kalan zamanda btr olarak çalıştım. Hem btr olup hemde 2-3 okula ders tamamlamaya gitmek birden fazla görevlendirme olacağından kanunen kişi bu kadar çok görevlendirilemez.

İlgili madde (
(2) Bilişim Teknolojileri Rehber öğretmeni olarak görevlendirilen öğretmenler, mevzu-
atı gereği yürütmek zorunda oldukları ders görevini yerine getirdikten sonra, eğitim öğre-
tim saatleri içerisinde, kalan zamanlarında bu görevi yürütür. Görevlendirilen öğretmenin
yerine ücretli veya başka bir öğretmen talep etme yoluna gidilmez. 21 saatten fazla ders
görevi olan öğretmenlere okulu dışında Bilişim Teknolojileri Rehber Öğretmenliği görevi
verilmez)
Bu madde sadece şu noktaya değiniyor. Eğer ki öğretmenin kendi okulunda 21 saat ve fazla dersi var ise başka okula görevlendirme yapılamaz. Sadece kendi okulunda btr olur.

Yanlış uyguluyorlar hocam, örneğin benim kendi okulumda geçen yıl 8 saat dersim vardı. 8 saat derse girip , geriye kalan zamanda btr olarak çalıştım. Hem btr olup hemde 2-3 okula ders tamamlamaya gitmek birden fazla görevlendirme olacağından kanunen kişi bu kadar çok görevlendirilemez.

İlgili madde (
(2) Bilişim Teknolojileri Rehber öğretmeni olarak görevlendirilen öğretmenler, mevzu-
atı gereği yürütmek zorunda oldukları ders görevini yerine getirdikten sonra, eğitim öğre-
tim saatleri içerisinde, kalan zamanlarında bu görevi yürütür. Görevlendirilen öğretmenin
yerine ücretli veya başka bir öğretmen talep etme yoluna gidilmez. 21 saatten fazla ders
görevi olan öğretmenlere okulu dışında Bilişim Teknolojileri Rehber Öğretmenliği görevi
verilmez)
Bu madde sadece şu noktaya değiniyor. Eğer ki öğretmenin kendi okulunda 21 saat ve fazla dersi var ise başka okula görevlendirme yapılamaz. Sadece kendi okulunda btr olur.
Akıllı müdür az ders secer bence. Ki diğerlerine ek ders kalsın. Zaten sınavda çıkmıyor diyor. Lab da yoksa. Bir de daha rahat ilgilenme durumu oluyor tahtalarla

Bizim okulda şöyle bir durum var. Ben dersim ve btr yettiği için seçmeli ders istemiyorum. Fakat bizim matematikçi ve teknoloji tasarım öğretmeni de bilgisayar konusunda yetkin insanlar. Yapay zeka ve robotik kodlama hizmetçi eğitim kurslarına da katıldılar ellerinde sertifika da var.
Bu arkadaşlar robotik kodlama ve yapar zeka seçmeli derslerini ben varken verebilir mi?
Not:Arkadaşlar boş değil onlarda gayet güzel bilgisayardan anlıyorlar. Seçebiliyorlar ise seçsinler benim açımdan sıkıntı yok.

Aslında yazılanların hepsi eskiden de vardı ama dağınık dağınık olduğu için bazı idareciler idrak etmekte güçlük çekiyordu. Şimdi toplu olarak hepsi bir yerde yazıyor. 21 saate kadar derse girebiliriz. Ama benim okulumda alanımda ders 8 saatse 8 saate girerim.
hiç yoksa ?

Sonunda BTR için de resmi elle tutulur kimsenin itiraz edemeyeceği bir yazı çıkmış. Kulüp, nöbet vb konularda netliğe kavuşturulmuş.
kazanım olarak gelen hiç birşey yok eskiden olan dağınık dağınık cevaplar bütünlenmiş, kazanım olacaksa btr kadrosu her okulda teknik müdür yardımcısı kadrosu vs gibi gelse idi olabilirdi gerisi çöp hükmündedir mevcut fiziksel şartlar ve maliyetler düşünüldüğünde.

"Yapay zeka ve robotik kodlama hizmetçi eğitim kurslarına", "başka branşlar btr olur", okullar norm açmaz bir de ders var derler vs...
ben de matematik hizmetiçi eğitim kurslarına gidip matematik derslerine girmek istiyorum, HERKES bizim alanımızı kevgire çevirmiş, biz öğretmen falan değiliz, herkesin diploması işe yarıyor bir tek bizimki BOŞ diplomalarınızı yakın gitsin...

"Yapay zeka ve robotik kodlama hizmetçi eğitim kurslarına", "başka branşlar btr olur", okullar norm açmaz bir de ders var derler vs...
ben de matematik hizmetiçi eğitim kurslarına gidip matematik derslerine girmek istiyorum, HERKES bizim alanımızı kevgire çevirmiş, biz öğretmen falan değiliz, herkesin diploması işe yarıyor bir tek bizimki BOŞ diplomalarınızı yakın gitsin...
Zaten şimdiye kadar, Bilişim Teknolojileri Öğretmenleri müracaat ettiği takdirde, öncelikli olarak görevlendiriliyorlardı. Şimdiden sonra nasıl olacak, bende merak ediyorum. Matematik branş öğretmeninin olmadığı okullarda, başka branş öğretmenlerine bu ders; eğer isterse, gönüllü olursa (kursa gitmeye falan gerek olmadan) dersin boş geçmemesi adına zaten veriliyor.

Bizim okulda şöyle bir durum var. Ben dersim ve btr yettiği için seçmeli ders istemiyorum. Fakat bizim matematikçi ve teknoloji tasarım öğretmeni de bilgisayar konusunda yetkin insanlar. Yapay zeka ve robotik kodlama hizmetçi eğitim kurslarına da katıldılar ellerinde sertifika da var.
Bu arkadaşlar robotik kodlama ve yapar zeka seçmeli derslerini ben varken verebilir mi?
Not:Arkadaşlar boş değil onlarda gayet güzel bilgisayardan anlıyorlar. Seçebiliyorlar ise seçsinler benim açımdan sıkıntı yok.
Derslerinizi başka branşlara verdirmeyin sayın hocam. Sizin girebilecek durumda olduğunuz derse alan dışı birinin girmesi her açıdan hatadır.

Derslerinizi başka branşlara verdirmeyin sayın hocam. Sizin girebilecek durumda olduğunuz derse alan dışı birinin girmesi her açıdan hatadır.
Hocam boş insanlar değiller misal teknoloji tasarım öğretmeni arkadaş meraklı ve bu işin içinde olduğu için bazı konularda benden daha iyi onun ek derse ihtiyacı var iken benim yok. Bu nedenle dersi alması için varlığım bir engel mi onu merak ediyorum.

"Bizim okulda şöyle bir durum var. Ben dersim ve btr yettiği için seçmeli ders istemiyorum. Fakat bizim matematikçi ve teknoloji tasarım öğretmeni de bilgisayar konusunda yetkin insanlar. Yapay zeka ve robotik kodlama hizmetçi eğitim kurslarına da katıldılar ellerinde sertifika da var.
Not:Arkadaşlar boş değil onlarda gayet güzel bilgisayardan anlıyorlar. Seçebiliyorlar ise seçsinler benim açımdan sıkıntı yok."

HBV Hocam, yanlış anlamayın ama bu yorumunuz bana bir zamanlar bizim bakanlığımızı yapan Ömer DİNÇER'i hatırlattı.
Hocam; ben de matematik konusunda çok yetenekliyim. Bu konuda şaka yapmıyorum. Hatta okuldaki matematik hocalarının çoğundan daha hakimim konulara ve sorulara. Şimdi benim matematik kurslarına girmek için bir talebimin olması çok etik bir durum olur mu?
Daha detaylı yazacağım lakin hakikaten vaktim yok şu an için. Ama bizim dersin "Ders bile değil, Hocası da zaten tamirci.." zihniyetinin oluşmasında, şuç birazda bizlerin kendi branşlarını küçümseyip, bunu alenen her yerde dile getirmemizdir.

Geri