Performans Proje Görevi

Kodla Büyü
bu konu benim de kafamı kurcalıyor....şimdi benim öğrenciler daha fareyi bile kullanamıyor.performans ödevlerini nerede nasıl yapacaklar?

BT sınıfım yok ama ben aşağıdaki performans listesini kullanmayı düşünüyorum. Bu forumdan bulduğum ve kendime uyarladığım yıllık planımın kazanımları doğrultusunda hazırladım. Bazı görevler için tarih olarak geciktik, bunları da hemen dağıtmamız gerekiyor. Teslim tarihleri yıllık plandaki kazanım tarihle aynı ya da yakın olmalı.

Ekli dosyalar

• BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ VE YAZILIM DERSİ Performans.rar
    4.8 KB · Görüntüleme: 4,621
performans görevini evde yapmak zorunda değilki, ben derste yaptırıp değerlendiriyorum, hem ders içi performans hem de performans görevi, mesela paintte davetiye çiziyorlar, araç çubuklarından kıvrım,elips, fırça kullanabilme, renk uyumu.... gibi kriterler var, olmaz mı acaba??

mevali' Alıntı:
performans görevini evde yapmak zorunda değilki, ben derste yaptırıp değerlendiriyorum, hem ders içi performans hem de performans görevi, mesela paintte davetiye çiziyorlar, araç çubuklarından kıvrım,elips, fırça kullanabilme, renk uyumu.... gibi kriterler var, olmaz mı acaba??
Zaten olması gereken öğrencinin bu görevleri sınıf içinde yapması yani evde yapmaması... Beden eğitimi öğretmenlerinin not verme sistemi gibi bir ölçek yardımı ile değerlendirmenin yapılması gerekiyor. Evde yapması için proje ödevi verilebilir ki bu proje ödevlerinin de düzenli aralıklarla takip edilmesi ve değerlendirilmesi gerekiyor.

İyi günler.Benim 5.sınıfa giden bir oğlum var.Bilişim Teknolojileri öğretmeni bir performans vermiş.Performans ödevi ise bilgisayar maketi yapmak.Yalnız maketi isterken kasanın içinde bulunan bütün materyallerinde görünecek şekilde olmasını istiyor.Laptop veya Masaüstü olabilir.Ben bir veli olarak bu performansın 5.sınıf öğrencisi için ağır olduğunu düşünüyorum.Bu ödevi mecburen biz veliler yapacağız.Çünki bu dersle yeni tanışan bir öğrencinin bu kadar bilgi ve becerisi olabileceğini düşünmüyorum.Bu ödevi hazırlarken nasıl bir yol izlemeliyiz.Laptopun içdonanım bilgisini vede görüntüsünü nasıl temin edebiliriz.Yardımcı olursanız çok sevinirim.

yuh yani öyle performans ödevimi olurmuş sanırsam o hoca bilgisayar öğretmeni değil teknoloji tasarım hocasıdır :)
ben böyle ödev versem bir öğrenci dahi yapamaz yapan olursa oda velisi dir

hocam önerim gidip konuşun hoca ödevi değiştirsin. o ödevle çoçuk pc öğrenemez ama diğer yetenekleri gelişir anne yine ödev var yap sabaha hazır olsun yada mimar olacağım anne der...

Zorunlu mu bu proje performans işi...Biz vermiyoruz mesela..2 yazılı yapacagız hepsi o..Biz mi yanlış yapıyoruz acaba..

Valla birisi söylesin. 2 yazılı yerine geçecek sınav yapacağız. Bunun dışında başka birşey yapmamaız gerekiyor mu? Performans ödevi vermelimiyiz. Yarın öbürsügün e-okul da not gireceğimiz zaman yok şu da lazımdı diye tuttururlarsa napacaz... Var mı bir yerde yönetmelik, genelge felan????

performans görevleri ilçe zümrede karar veriliyor diye biliyorum biz zümrede yapacağız diye karar aldık siz de kararlarınızı kontrol edin

Müfettiş geldi bugün.yazılı yapmayacaksın proje veya performans olacak dedi.Her öğrenci için ürün dosyası hazırlamamı istedi. Bunlar dersin zorunluğu olduğundan haberleri yokmu acaba ya.

performans sınıf içinde yapılır, proje ev ödevi şeklinde verilir, projede her öğrenciye verilmez isteyene verilir demişti müfettiş bir keresinde.

Arkadaşlar ben de dönemde en az bir kere performans ödevi vermek zorundayız diye biliyorum. Tabii bu işin zırıltısı çok ölçekleri yönergeleri filan. Benden proje ödevi bile isteyen oldu 5ler projenin ne olduğunu henüz kavrayamamışlar yaparız diye almışlar. Şimdi ben proje ve performansı ne versem nasıl versem elinizde hazırlanmış var mıdır? BT sınıfım da yok maalesef.

aynur 41' Alıntı:
İyi günler.Benim 5.sınıfa giden bir oğlum var.Bilişim Teknolojileri öğretmeni bir performans vermiş.Performans ödevi ise bilgisayar maketi yapmak.Yalnız maketi isterken kasanın içinde bulunan bütün materyallerinde görünecek şekilde olmasını istiyor.Laptop veya Masaüstü olabilir.Ben bir veli olarak bu performansın 5.sınıf öğrencisi için ağır olduğunu düşünüyorum.Bu ödevi mecburen biz veliler yapacağız.Çünki bu dersle yeni tanışan bir öğrencinin bu kadar bilgi ve becerisi olabileceğini düşünmüyorum.Bu ödevi hazırlarken nasıl bir yol izlemeliyiz.Laptopun içdonanım bilgisini vede görüntüsünü nasıl temin edebiliriz.Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Hocamızın istediği şöyle bir çalışma olabilir sanırım. 5. sınıfa giden bir çocuk bunu rahatlıkla yapabilir. Birde ödev konusunda çocuğunuza yol göstermede destek olun ama asla ödevini siz yapmayın. Çocuklarımız biraz sorumluluk duygusu yaşamalılar. Her şıkıştıklarında devreye girerseniz olgunlaşamazlar.

Ekli dosyalar

• MAKET.png
    MAKET.png
    344 KB · Görüntüleme: 3,374
Ya diyelim yarın virüslerle ile ilgili konuyu BT'de işliyorsun. Sınıftaki öğrencilerin hiç biri virüsler konusunda yeterli bilgiye sahip değil. Ama 1 öğrenciye performans görevi vermişsin. Şimdi o öğrenci sen ders işlerken internete girip araştırma mı yapacak? Bilmediği konu hakkında bir kağıda bir şeyler yazıp teslim mi edecek. Yoksa 2 saat ders işlenecek, sonra eve gidip performans görevini (sınıfta hazırlaması gerekirken) mi hazırlayacak. Mesela yukardaki maket. Öğrenci bu maketi 2 derste bitirebilecek mi? O maketi yaparken diğerleri ders mi işleyecek. Ben bu görev saçmalığını anlamadım. Bu kadar saçma bir şey olamaz. Evde performans görevi hazırlattıran öğretmen iyi öğretmen, müfettiş gelince ben görev vermedim, neden görev vermediğimi anlatınca kötü öğretmen. Bunu anlamıyorum. Bir müfettiş çıkıp da "hocam bunlar bunu hazırlarken diğerleri ne yaptılar" diye sormaz mı? "Nerde yaptı bunu çaocuklar" diye sormaz mı? Yönetmelik Allah 2'dir yazsa, 2 diyecek o kadar çok EĞİTİMCİ! var ki, bu zihinlerle eğitimin sorunları nasıl çözülsün ki?

aynur 41' Alıntı:

öğretmen ile görüştünüz mü? görevi öğrencimiz yanlış anlamış ya da size yanlış aktarmış olmasın.

Performans her dönem için en az bir tane zorunlu dersler için verilir. BTY ders notu girişinde zaten var. Proje görevi eğer öğrenci bu dersten isterse alabilir. Bunlar zorunlu derslerin yapmak zorunda olduğu ölçme değerlendirme kriterleridir. BTY dersi için özel bir durum Teknoloji ve tasarım dersi gibi belirtilmemiştir.

Arkadaşlar yeni konu açmak istemedim. Bir öğretmenimiz -yılların öğretmeni- kendi sınıfındaki HER öğrenciye verilmek üzere öğrencilerin isteklerini de dikkate alarak PROJE ödevi listesi hazırlamış. Yönetmelikte geçen 35.Madde deki "(Değişik:20.8.2007/26619 RG) Öğrenciler, bir ders yılında istedikleri ders veya derslerden bireysel ya da grup çalışması şeklinde öğretmen rehberliğinde en az bir proje hazırlar. Öğrencilerin başarılarının belirlenmesinde ders ve etkinliklere katılımı ve performans görevleri de dikkate alınır." ibaresine dayanarak ilk dönem verilmeyen proje ödevinin 2.dönem mutlaka verilmesi anlamı çıkar mı. Benim bildiğim performans her dönem zorunludur ve OKULDA YAPILMASI GEREKİR. Proje ise isteyen öğrencinin alıp istemeyenin almadığı, bireysel yada grupla yapılabilen ve OKULDA YADA OKUL DIŞINDA YAPILABİLEN bir çalışmadır. Doğrusu nedir.

kais36' Alıntı:
BT sınıfım yok ama ben aşağıdaki performans listesini kullanmayı düşünüyorum. Bu forumdan bulduğum ve kendime uyarladığım yıllık planımın kazanımları doğrultusunda hazırladım. Bazı görevler için tarih olarak geciktik, bunları da hemen dağıtmamız gerekiyor. Teslim tarihleri yıllık plandaki kazanım tarihle aynı ya da yakın olmalı.

Teşekkürler :+1:

*Vendetta*' Alıntı:
kais36' Alıntı:

teşekkürler... bu listede kullanabileceğim konular var.

Geri