Polis Virüsünü Kaldırma!

Kodla Büyü
Re: sözde emniyetten gelen uyarı(virüs)

bizim memurdan da 200€ istemişler.. sizinkilerden?

systemcs.exe

bilgisayarda systemcs.exe diye bir program yerleşmiş.
emniyet genel müdürlüğü diye bi program başlatıyor.
yok şöyle olmuş yok böyle olmuş para yatırın falan filan...

daha önce karşılaşan ve ya çözümü hakkında bilgisi olan arkadaşlardan yardım bekliyorum.

şimdiden teşekkürler.

4 ay sonra birçok kişi bu konudan etkilenmiş. EGM yeni farketmiş :puhaha:
EGM.png

SİBER SUÇLARLA MÜCADELE DAİRE BAŞKANLIĞINDAN DUYURU
Son günlerde farklı yollar ile Emniyet Genel Müdürlüğü’ne bağlı Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı’na ulaşan şikâyet ve ihbarlarda; İnternet kullanıcılarının bazı internet sitelerini ziyaret ettikten sonra bilgisayarlarının kilitlendiği, ekranda “Türk Polis logosu ve Emniyet Genel Müdürlüğü’nün adı kullanılarak kullanıcılardan para talep edildiği bildirilmiştir.
Emniyet Genel Müdürlüğü’ne bağlı birimlerin böyle bir uygulaması bulunmamaktadır. Yapılan ön incelemelerde ekranın kullanıcıların bilgisayarlarına yerleşen bir virüs tarafından kilitlendiği kanaatine varılmıştır. Bu virüsün kullanıcıları dolandırmayı hedefleyen şahıs/şahıslar ya da suç örgütleri tarafından kullanıldığı düşünülmektedir. Konu ile ilgili olarak İngiltere merkezli Finans Şirketi Smart Voucher bünyesinde faaliyet gösteren ön-ödeme sistemi firması Ukash tarafından da bunun kötü amaçlı yazılım olduğu ve ödeme yapılmaması konusunda duyuru yapılmıştır.
Herhangi bir mağduriyetin yaşanmaması için;
• Bilgisayarına virüs yerleşmiş vatandaşlarımızın kesinlikle para yatırmamaları,
• Kimlik bilgilerini kimseyle paylaşmamaları,
• Bilgisayarlarını söz konusu zararlı yazılımı yok edecek şekilde virüs taramasından geçirmeleri, gerekirse yeniden kurmalarının (format atılması),
yerinde olacağı değerlendirilmektedir.
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

bir ara bir öğretmen arkadaşın bilgisayarında görmüştüm, internette anlatılan tüm yolları denedim ama kurtulamadım lanet virüsten, en son format atmıştım, kurtulabilen olursa nasıl kurtulduğunu yazsın karşımıza çıkar elbet tekrar.

bilgisayarı cd'den çalışan işletim sistemi ile başlattım.
windows dizinindeki systemcs.exe dosyasını sildim. sorun düzeldi.
format atma ile uğraşmaktansa bu daha kolay bence
iyi çalışmalar

bir arkadaşımın bilgisayarına girmiş bu virüs
güvenli moddan açılmıyor
format dışında bir çözüm kalıyor mu?

Güvenli Mod'dan Sistem Geri Yükleme ile halloluyor mesele. Kardeşimin bilgisayarına olmuştu aynı şey, o parayı yatıranlar bile olmuş! Tabii ben virüs olduğunu anlamıştım hemen.

Rüzgara Karşı'' Alıntı:
güvenli moddan açılmıyor

hocam şunu deneyin...
karinca52' Alıntı:
Okuldaki bir bilgisayarda başıma geldi. düzelttim
bilgisayar güvenli modda açılmıyor ve sistem geri yükleme silinmiş
çözüm:
Önce combofix indirin
Flash belleğe kayıt edin
bilgisayarı komut sistemi ile güvenli modda başlatın
cd.. yazarak kök dizene kadar gelin
sonra flash dizini bulun (f: enter gibi)
combofix.exe yazıp enter yapıyoruz
taramadan sonra sorun çözülüyor
bu da olmazsa 11820 nolu teli arabilirsinizi egm destek hattı

s_kajmeran' Alıntı:
Rüzgara Karşı'' Alıntı:
güvenli moddan açılmıyor

hocam şunu deneyin...
karinca52' Alıntı:
Okuldaki bir bilgisayarda başıma geldi. düzelttim
bilgisayar güvenli modda açılmıyor ve sistem geri yükleme silinmiş
çözüm:
Önce combofix indirin
Flash belleğe kayıt edin
bilgisayarı komut sistemi ile güvenli modda başlatın
cd.. yazarak kök dizene kadar gelin
sonra flash dizini bulun (f: enter gibi)
combofix.exe yazıp enter yapıyoruz
taramadan sonra sorun çözülüyor
bu da olmazsa 11820 nolu teli arabilirsinizi egm destek hattı
teşekkürler :)

Bizim müdür yardımcısı az önce geldi, hocam valla sakat yerlere girmedim ama niye böyle yaptı diye :)

Arkadaşlar en net çözüm hiç uğraşmayın;

Güvenli modda, admin oturumundan girin, virüslü oturumu silin, yalnız silerken sorar, dosyaları koruyayayım mı evet deyin tabiki, dosyaları (desktop ve belgelerim) admin oturumunda masaüstüne kurtarır, sonra yeni bir kullanıcı oluşturun, yeniden başlatın tamamdır.

Re: Emniyet Bilgisayarımı Kilitledi

oz_om' Alıntı:
hocam benim okuldaki öğrenci pclerinde de oluyo bazen ama deepfree yüklü olduğu için kapatıp açınca normale dönüyor :D

"deep freeze" programını pasif hale getirip silmeyi deneyin sonra bilgisayarı kapatıp yeniden açın.. normale donmezse "deep freeze" programını hep pasif bırakın hiç birşey yapamaz o program pasif kaldıgında

ben çok aradım bu virüsün sağlam bir temizleme yolunu internette bulamadım. polis virüsü diye tabir edilen belayı kendi yöntemlerimle çözdüm. umarım size de faydası olur.

1- combofix programını indirip bir flashdiske atın
2- bilgisayar açılırken f8 tuşuna basarak oradan komut sistemi ile başlatın
3- oradan flash diske girerek deneyin bende e: enter komutu ile girdi
4- combofix yazıp enter tuşuna basın. gerisini combofix hallediyor. :++: :++: :++:

Geri