Sadece e-okul a Giren PC

Kodla Büyü

toprak60

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Herkese kolay gelsin.
Okulumuzda Bilişim Teknolojileri Alanının bulunduğu koridora bir tane bilgisayar koymayı düşünüyoruz.
Bu bilgisayardan sadece e-okul'a girilsin istiyoruz.(Bankalarda olduğu gibi)(Bu arada Laboratuarımız öğrencilerimize diğer işlemleri için tenefüslerde açık)
Aslında net de arattığımızda birkaç yol çıkıyor. Ama ben sizlerin de görüşlerini merak ediyorum.
Artılarını eksilerini merak ediyorum
Bunun için nasıl bir yol izlememiz gerekir?
Bilgisi olan, böyle bir uygulama yapan var mı?
Yardımcı olan arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

Acaba hosts dosyası ile çözülebilir mi? Orada joker karakter kullanılıyordu sanırım. Tüm siteler localhosta, yönlendirilir e-oku dışında. Denemedim ama programsız bir çözüm olabilir diye düşündüm.

Hocam bir fikrim var ama çok orjinal değil. Delphi webbrowser ile basit bir tarayıcı hazırlayıp default sayfayı e-okul gelecek şekilde hazırlasanız, formun özelliğini her zaman üstte ve tam ekran olacak şekilde ayarlasanız. Bilgisayar açıldığında bu exe yi otomatik olarak başlatılacak şekilde ayarlasanız olur.

Yalnız işin önemli noktası burası, işlemler kısmında explorer.exe dosyasını kapattırmanız lazım bilgisayar açılışında. Bunu delphi ile nasıl yaparsınız bilmiyorum, veya windowstan yapılır mı onu da bilmiyorum. Biraz amatörce fikir ama denenebilir.

Kiosk mode ve içerik danışmanı ile bu iş yapılabilir. Windows 7 kiosk mod diye aratırsanız, çeşitli kaynaklar bulursunuz. Bu modda sadece İnternet Explorer'ın çalışmasını sağlarsınız. Programdan çıkıldığında bilgisayar kapanır. İE içerisinde de ayarlardan içerik danışmanını etkinleştirip, sadece e-okul'a izin verirsiniz.
Şimdilik aklıma gelen en uygun çözüm bu.

ilginç fikirler geliyor...takip edelim bakalım :D...bu arada günaydınlar tüm zümrelerimeeeeee

Basit bir prg başlangıçta startup a konur
Kapatilinca bilgisayar yeniden başlatılır
Kapatma düğmesi olmayan tam ekran bir uygulama

yakuphan' Alıntı:
Kiosk mode ve içerik danışmanı ile bu iş yapılabilir. Windows 7 kiosk mod diye aratırsanız, çeşitli kaynaklar bulursunuz. Bu modda sadece İnternet Explorer'ın çalışmasını sağlarsınız. Programdan çıkıldığında bilgisayar kapanır. İE içerisinde de ayarlardan içerik danışmanını etkinleştirip, sadece e-okul'a izin verirsiniz.
Şimdilik aklıma gelen en uygun çözüm bu.
baştan söyleyeyim en güvenlisi hocamın yöntemi...eğer karışık geldiyse bir tane bat dosyası hazırlarsın içindeki komutta
Kod:
start iexplore.exe -k https://e-okul.meb.gov.tr/ilkogretim/veli/iov00001.aspx
olur..onu başlangıca atarsın.windows başladığında çalışır...içerik danışmanından da sadece e-okula izin verirsin veya netsupporttan izin verilen sitelere sadece e-okulu yazarsın...yine netsupporttan ctrl+alt+delete ve alt f4 vs gibi tehlikeli tuşları kilitlersin...olduda bitti maşallah...ama en sağlıklısı group policy den ve regeditten yapmak bu ayarları

2.bir yolda easy desktop keeper programını kurmak...kur, karışıtır...o da işini muhakkak görecektir...saygılar

yakuphan' Alıntı:

Bu yöntem sadece win7 de mi geçerli :(

kiosk xp de de geçerli ama ben daha kolayını size birazdan anlatacağım...anlatımını hazırlıyorum hocam

toprak60' Alıntı:
Herkese kolay gelsin.
Okulumuzda Bilişim Teknolojileri Alanının bulunduğu koridora bir tane bilgisayar koymayı düşünüyoruz.
Bu bilgisayardan sadece e-okul'a girilsin istiyoruz.(Bankalarda olduğu gibi)(Bu arada Laboratuarımız öğrencilerimize diğer işlemleri için tenefüslerde açık)
Aslında net de arattığımızda birkaç yol çıkıyor. Ama ben sizlerin de görüşlerini merak ediyorum.
Artılarını eksilerini merak ediyorum
Bunun için nasıl bir yol izlememiz gerekir?
Bilgisi olan, böyle bir uygulama yapan var mı?
Yardımcı olan arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

UYARI:BU YÖNTEM TÜM WİNDOWS XP,VİSTA,7 VE 8 VERSİYONLARINDA DENENMİŞTİR...
öncelikle easydesktopkeeper10.rar dosyasındaki setup ı kurun...

ardından haşere ilaçlamasını yapın...ilacı google eczanesine sorun, söyleyecektir.ve gelelim işlem basamaklarına;
1- programı çalıştırın(1st Security Agent).

1.jpg resmindeki tuş kısıtlamalarına gelin..oradaki tuşlardan istediklerinizi kısıtlayın...özellikle tehlikeli tuşlar olan ctrl,alt,delete,shift,escape ve F5 haric bütün fonksiyon tuşlarını yasaklayın.onaylamak için "APPLY TREE" butonuna basın..yaptığınız işlemler onaylacak ve ilk yeniden başlatmada devreye girecektir.
2-denetim masasının güç özelliklerinden klavyenin power,sleep vs tuşlarının işlevini kapatın...
3-e-okul.bat dosyasını(e-okulbat.rar) windows başlangıcına yerleştirin.

4-sistemi yeniden başlatın ve geriye yaslanın....artık windows ilk açılışta sadece e-okul sayfasını açacak ve programı kapatmak için gerekli olan hiçbir tuş çalışmayacak...sizin de bir e-okul serverınız olmuş olacak :)

Ekli dosyalar

• easydesktopkeeper10.rar
    1.9 MB · Görüntüleme: 66
  • eokulbat.rar
    147 bayt · Görüntüleme: 49
  • 1.jpg
    1.jpg
    216.2 KB · Görüntüleme: 1,764
denemiş zaten hocam tüm sistemlerde... elrond hocama teşekkürler yararlı çalışma... diğer arkadaşlarında emeğine sağlık...

@elrond
teşekkürler. kiosk modundan çıkış için tüm klavye tuşlarını iptal ettiğimizde ve başlangıçta ie sayfasını açtığımızı düşünürsek, tekrar program ayarları için nasıl bir işlem yapmalıyız. yani öğrencilerin ulaşamıyacağı bir tuşu ie çıkış için yeniden tanımlamamız mı gerekecek?

elrond hocanın yöntemini denedik diyelim... yarın bigün o pc yi eokul dışında kullanmayı düşünürsek normale nasıl dönüştürecez pc yi?

tenten' Alıntı:
@elrond
teşekkürler. kiosk modundan çıkış için tüm klavye tuşlarını iptal ettiğimizde ve başlangıçta ie sayfasını açtığımızı düşünürsek, tekrar program ayarları için nasıl bir işlem yapmalıyız. yani öğrencilerin ulaşamıyacağı bir tuşu ie çıkış için yeniden tanımlamamız mı gerekecek?
cyln' Alıntı:
elrond hocanın yöntemini denedik diyelim... yarın bigün o pc yi eokul dışında kullanmayı düşünürsek normale nasıl dönüştürecez pc yi?

arkadaşlar güvenli kip ne güne duruyor...güvenli kipte açıp başlangıçtaki e-okul.batı silersiniz..sonra 1st security agenti acıp ilk seçenek olan CLEAR TREE yapıp kaydederseniz işlem tersine döner...sorun olmaz....

@elrond :+1:
teşekkürle hocam umarım öğrenciler bunun farkına varmaz.

onunda kolayı var...kurarsın drive vaccine i onlar yapsa da sistem geriye döner...sen yapacagın zaman drive vaccine i pasif yaparsın işlemini yapıp sonra aktifleştirirsin...

var mı başka soru :)

:shock: benim bilmediğim ne çok terim kullanılmış yav. Off kendimi çok geliştirmem lazım.

bote22' Alıntı:
:shock: benim bilmediğim ne çok terim kullanılmış yav. Off kendimi çok geliştirmem lazım.
hocam bizimde bilmediğimiz o kadar çok şey var ki...bazen bende senin gibi hissediyorum ne yalan söyleyeyim...ama önemli olan bu ortamda eksiklerimizin kapanma şansının olması...çok donanımlı arkadaşlar var aramızda gerçekten..ben kendi adıma onlarla aynı ortamda bulunmaktan gurur duyuyorum...onlar kendilerini biliyorlar...özellikle programcı tabanlı olan meslektaşlarım...zümrelerimi seviyorum yavvv. daha ne diyeyim.

Geri