Switch kabini baglanti... ÇÖZÜLDÜ

Kodla Büyü

adadeniz

Hiperaktif Üye
Hiperaktif
Merhaba arkadaslar
BT lablarda switch kabinleri var biliyorsunuz.

Bu switchler neden cift katli?
Sifirdan kurulum yapmak icin nasil bir baglanti semasi uygulaniyor?

Tesekkurler

Arkadaşlar switch üzerindeki markanın dagıtımını yapan firmayı aradım teknik servis bilgi verdi.
durum şu:

switch bağlantısı normal yapılıyor. Modemden gelen hat switche bağlanıyor.
sonra deneniyor çalıştıgı goruldukten sonra tek işlem kalıyor o da switch i ethernet prizlerine dağıtmak.

yapılacak işlem switchin sırayla 1-2-3... numaralı girişini hangi ethernet prizine bağlamak istediğimize karar vermek... Mesela biz 1.numaralı switch yuvasının 9.numaralı bilgisayarın bağlı oldugu ethernet prizine interneti vermesini istiyorsak switchin 1 ini alttaki patch panelin 9.nolu girişine 20 cm lik ethernet kablosuyla bağlıyoruz... bu işlem tüm pc ler icin uygulanıyor...

Re: Switch kabini baglanti

düzenli olması açısından galiba çünü ben ortadaki kbloalr lazım olunca direk bağladım sorun yok :idea:

Tek katli olunca da duzenli olur hocam problem yok.
Cift kat olmasinin dahs baska bi sebebi olmali. Ve kurulum semasi olmali diye dusunuyorum

çift katlı olmasının sebebi anlamayan biri baktığında "aboooo ne karmaşık sistem" demesi için. yoksa tamemen kablo karmaşası. switcden çıkan fazla kablolar üstteki zımbırtıya aktarılıyor. oradan da bilgisayarlara kablo çıkıyor. direk switch den bilgisayarlara gönderilebilirdi. yani üstteki zımbırtıya ve switch-zımbırtı arasındaki kablolara gerek yoktu. ama o zaman da yüklenici firma devlete fazladan hesap çıkaramazdı.

Peki switch - zimbirti arasindaki baglanti neye gore yapiliyor. Switchteki atiyorum 5. uc zimbirtida nereye takiliyor. Bugune kadar 6-7 okul dolastim hicbirinde 1-1 2-2 3-3.... Gormedim.

Ve son soru : switch -zimbirti arasindaki kablo uc baglantisi ile cat5 ethernet kablosu uc baglantisi ayni mi?

cyln' Alıntı:
Peki switch - zimbirti arasindaki baglanti neye gore yapiliyor. Switchteki atiyorum 5. uc zimbirtida nereye takiliyor. Bugune kadar 6-7 okul dolastim hicbirinde 1-1 2-2 3-3.... Gormedim.

Ve son soru : switch -zimbirti arasindaki kablo uc baglantisi ile cat5 ethernet kablosu uc baglantisi ayni mi?

hocam bu zimbirti dediğiniz şey patch panel olmasın sakın?

bir zimbirti'dır gidiyor :puhaha: :puhaha:

Arkadaşlar gören de bilgisayarcılar değilde beden eğitimi öğretmenleri konuşuyor sanacak :D

zimbirti=patch panel

zımbırtı derken gereksiz olduğunu vurgulamak istemiştim ama arkadaşlar da bu kelimeyi kullanmaya devam etmişler. aslı patch paneldir. sıralamasına gelince; kurulumu yapan işinin ehliyse genelde 1-1, 2-2, 3-3, .... kuralına uyulur. ama uyulmasada herhangi bir sorun çıkmaz. switch portları birer kısa ethernet kablosuyla patch panele aktarılır. ordanda birer ethernet kablosuyla bilgisayarlara aktarılır. switch portları ve patch panel portları birbirinin aynısıdır. bu zımbırtıyı iptal etmek istiyorsanız switchten çıkan ethernet kablolarını sökün, zımbırtıyıda sökün, boşta kalan ethernet kablolarını (bilgisayarlara giden) switche bağlayın. görüldüğü gibi zımbırtı burada ekisiz eleman. bu arada cat5 kablo bağlantı uçları dediğiniz de RJ45 konnektör dür. madem bilişim diliyle konuşucaz tam olsun. :mrgreen:

alfa-turk' Alıntı:
çift katlı olmasının sebebi anlamayan biri baktığında "aboooo ne karmaşık sistem" demesi için. yoksa tamemen kablo karmaşası. switcden çıkan fazla kablolar üstteki zımbırtıya aktarılıyor. oradan da bilgisayarlara kablo çıkıyor. direk switch den bilgisayarlara gönderilebilirdi. yani üstteki zımbırtıya ve switch-zımbırtı arasındaki kablolara gerek yoktu. ama o zaman da yüklenici firma devlete fazladan hesap çıkaramazdı.

yerine

alfa-turk' Alıntı:
zımbırtı derken gereksiz olduğunu vurgulamak istemiştim ama arkadaşlar da bu kelimeyi kullanmaya devam etmişler. aslı patch paneldir. sıralamasına gelince; kurulumu yapan işinin ehliyse genelde 1-1, 2-2, 3-3, .... kuralına uyulur. ama uyulmasada herhangi bir sorun çıkmaz. switch portları birer kısa ethernet kablosuyla patch panele aktarılır. ordanda birer ethernet kablosuyla bilgisayarlara aktarılır. switch portları ve patch panel portları birbirinin aynısıdır. bu zımbırtıyı iptal etmek istiyorsanız switchten çıkan ethernet kablolarını sökün, zımbırtıyıda sökün, boşta kalan ethernet kablolarını (bilgisayarlara giden) switche bağlayın. görüldüğü gibi zımbırtı burada ekisiz eleman.

cevap yazılsaydı en baştan daha hoş olmazmıydı hocam?

ayrıca
pegasus777' Alıntı:
bir zimbirti'dır gidiyor :puhaha: :puhaha:

Arkadaşlar gören de bilgisayarcılar değilde beden eğitimi öğretmenleri konuşuyor sanacak :D

zimbirti=patch panel

yazmak yerine konuya açıklık getirmek bilgilendirmek daha güzel olurdu sanırım...

yine de teşekkkür ederim arkadaşlar

haklısın hocam, çok ayıp etmişiz, kusura bakma, hakkını helal et.

Geri