Tüm Öğretmen ve İdarecilerin e-okul hesabı Bloke oldu

Kodla Büyü

ITSENSEI

Site Gezgini
Giriş yapılmaya çalışıldığında. "E- Okul Hesabınız güvenli olmayan yerlerden giriş yaptığınız için bloke edildi" şeklinde tüm ortaokul öğretmenlerine ve uyarı geliyor. İl mebbisten bilgisayarları formatlayın odan sonra bloke kaldıracağız diyor. Tekrar kitlenirse bakanlık sorun çıkartıyor dediler. Sizden kaynaklı bir sorun diyor. Okuldaki bilgisayarlarda sorun olsa ilkokul hesapları da kitlenir. Bizde aynı bina ortak. Aynı cihazlardan ilkokul e okullarına giriş yapılıyor. idareci de aynı.

E okul bu kadar gelişmiş mi ki bilgisayardaki bir sorunu algıladı? Hangi sorunu nasıl algıladı? Ne sebep olduğunu bilen varsa ve yardımcı olursa sevinirim. Format atacağım cihazlara ancak sebebini de öğrenirsek tekrarlanmaması için iyi olabilir.

İl mem 'den gelen cevap aşağıda:
Dikkat Bu kullanıcı Güvenlik Nedeni İle Bloke edilmiştir. Kullanıcıya Mutlaka Yeni Şifre veriniz ve kullandığı tüm cihazları kontrol etmesi gerektiğini bildiriniz.Kullanıcı mutlaka sürekli kullandığı cihazları(bilgisyar, telefon vb) temizlemelidir. MEBAJANDA yetkisi olan kullanıcı ise MEBAJANDA güvenlik ayarlarından Doğrulama kodu açması ek bir güvenlik koruması olacaktır.Güvenlik işlemlerinizi tamamlayıp E-okula giriş yaptıktan sonra yapılan işlemleri kontrol ediniz.Herhangi bir şüpheli işlem tespit etmeniz durumunda kurum yetkilinize durumu bildiriniz.

Bilgisayarlarına ait işletim sistemlerini yeniden kurması,
Güncel ve lisanslı işletim sistemlerinin kullanılması,
Mobil cihazlarını formatlaması, mobil uygulamaları ve erişim izinlerini kontrol etmesi,
Kullanıcıların tüm hesaplarına ait parolaların güçlü bir parola politikası uygulanarak değiştirilmesi ve bu süre zarfında kurum uygulamalarına erişimlerinin kısıtlanması,
Kişisel veya kurumsal hesaplarda MEBAJANDA özelliğinin aktifleştirilmesi,
Tarayıcı uygulamalarına parola ve özlük bilgilerinin kayıt edilmemesi,
Kullanıcılara internet ve kişisel güvenlik üzerine farkındalık eğitimi verilmesi tavsiye edilmektedir.

Ekli dosyalar

• resim_2024-03-26_131631.png
    resim_2024-03-26_131631.png
    29.8 KB · Görüntüleme: 150
Düşük bir ihtimal de olsa vpn vs kullanan olabilir. Girişler yurt dışı gözükünce işler karışmış olabilir.
Hiç okulda giriş yapmayan bir öğretmen kendi gsm operatörü ile bağlanınca sorun oluyor mu?

Önceki yıllarda, fatih ağından önce, meb adsl modemi kullanırken başımıza geldi. Dosya indirmek için tüm okul ağını perişan eden bir öğretmen vardı. Laf anlatamadığımız için mac adresini engellemiştim...😀

Bende de olmuştu veri sızıntısı tespit etti kaspersky. Güvenilir dediğimiz popüler sitelerden veri sızıntısı yapılmış şifreler başkalarının eline geçmiş. Okul müdürü blokeyi kaldırdı. Şifreleri ve bütün sosyal medya ve kurum şifrelerimi yeniledim.

Kurum MEBBİS şifresi ile http://yardimmasasi.meb.gov.tr adresine giriş yapınız. Destek Hizmetleri (AĞ) > Mail Şifremi Sıfırlayın (meb.k12.tr) konu başlığı seçiniz. Kurum E-posta adresi ekleyiniz. Son olarak GÖNDER butonuna tıklatınız.

Bunu yapın ve ilçe milli eğitime bildirin. Şifre sıfırlanarak sorun çözülüyor

Kurum MEBBİS şifresi ile http://yardimmasasi.meb.gov.tr adresine giriş yapınız. Destek Hizmetleri (AĞ) > Mail Şifremi Sıfırlayın (meb.k12.tr) konu başlığı seçiniz. Kurum E-posta adresi ekleyiniz. Son olarak GÖNDER butonuna tıklatınız.

Bunu yapın ve ilçe milli eğitime bildirin. Şifre sıfırlanarak sorun çözülüyor
Sorun kaynağı kurum mail şifresi ile ilgili mi yani?
İl mebbisten idareci dün blokesini kaldırdı. Müdür bizimkileri de kaldırdı. Öncesinde okul bilgisayarlarına format da attım. Bugün yine herkesin e okul hesabı bloke.

Sorun kaynağı kurum mail şifresi ile ilgili mi yani?
İl mebbisten idareci dün blokesini kaldırdı. Müdür bizimkileri de kaldırdı. Öncesinde okul bilgisayarlarına format da attım. Bugün yine herkesin e okul hesabı bloke.
hocam sorunu çözebildiniz mi? neden kaynaklanıyormuş?
Aynı durum bizim okulda da oldu. 2 okul aynı bina, aynı pcleri kullanıyoruz. Bizim eokul bloke olurken onlarınkinde sorun yok;?

Kayseri Talas bizim okulda da aynı sorun oldu.Cevap bulan yazarsa sevinirim
Büyük ihtimalle vpn ile wifi ağına bağlanan öğrenciler yüzündendir. Ağınıza virüs yerleşmiştir ve kendini bilgisayar üzerinden gizliyor olabilir. Tavsiyem sistem odasına gidin, kabinet’i tamamen kapatın. 1-2 dakika bekleyip tekrar açın

İl MEM'e söyledik. Bilgisayarlara format atın. Korsan yazılım kurmayın şifreyi sıfırlayalım dedi. Dediklerini yaptık. İdareci hesabını açtılar. Müdür de bizim blokeleri kaldırdı. tekrar sorun yaşanmadı.
Ama sorun bilgisayarlardan falan değil. Aynı bilgisayarları ilkokul öğretmenleri de kullanıyor. Onların hesaplarında bir sorun yok. O hafta internette e devlet ve e okul bilgileri darkwebte satılıyor şeklinde bir haber duydum fatih altaylı programında. Belki bakanlık sistemlerinden kaynaklı bir veri sızıntısı yüzünden olabilir diye düşünüyorum.

Sayın hocalarım eokul blok sebebi şifre ifşasının yanında bazen kullandığınız 3.parti yazılımlardan kaynaklanıyor. 3. Parti yazılımlar eokuldan çok fazla istekte bulununca sistem onu saldırı olarak algılayarak blokluyor. Eğer kullandığınız bu tarz yazılımlar varsa onları kullanmamanızı öneririm. Şifrenin ele geçirilme olayı MEB AJANDA ile birlikte çok büyük bir sorun olmaktan çıkmıştır.

Geri