Tüm Öğretmenlere Beş Gün Okula Gelme Zorunluluğu

Kodla Büyü

tarumoloji

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Öncelikle söylemek gerekirse idareci değilim öğretmenim, görece kalabalık bir okuldayım yakın arkadaşlarımda aynı şekilde ve bugün ders programlarımız açıklandı saniyesinde isyan bayraklarını gördüm ve şok oldum efendim ders programı yapmak gerçekten çok zor bir iş bunu anlamamak için aptal olmak lazım öğretmen arkadaşlarda anlayışın a ' sı yok bir kaç örnek vereyim: Öğretmene 2 gün boş gün verilmiş neden cuması boş değilmiş; öğretmene nöbet verilmiş neden 2 saat boş dersi olduğu gün değilde 3 saat boş dersi olduğu güne verilmiş; cuma günün boş istemiş salısı boşmuş bu arada okulun neredeyse tamamı pazartesi ve cumayı boş istiyor idareye kırgınmış; çoğunu okula bırakıyormuş 1-2. derslerini boş istemiş ama salısına neden ders konmuş bu arada salısı nöbet günü olacak şekilde planlama yapılmış; ülkemizde milyonlarca memur milyonlarca öğrenci varken sadece öğretmenlerin ders programlarının çocukalarına göre yapılması isteklerini hiç anlayamadım. Bu gün anladım ki yok arkadaş bu öğretmen milleti elde ettiği tüm kazanımları kaybetmeden rahat etmeyecek çünkü iyici laçka olmuş her şey bu işin sonu bence belli herkes sınıf öğretmeni gibi olacak sabah ilk derste okula gelecek son derste okuldan gidecek bu kafayla bize olacak budur.

Hocam ders yoksa öğretmen niye 5 gün gelsin
Ayrıca idarenin işi ne ? yapacak tabiki de öğretmen isteklerine göre programı.Biraz kafa yorunca ders programı yerleşiyor zaten.

Öncelikle söylemek gerekirse idareci değilim öğretmenim, görece kalabalık bir okuldayım yakın arkadaşlarımda aynı şekilde ve bugün ders programlarımız açıklandı saniyesinde isyan bayraklarını gördüm ve şok oldum efendim ders programı yapmak gerçekten çok zor bir iş bunu anlamamak için aptal olmak lazım öğretmen arkadaşlarda anlayışın a ' sı yok bir kaç örnek vereyim: Öğretmene 2 gün boş gün verilmiş neden cuması boş değilmiş; öğretmene nöbet verilmiş neden 2 saat boş dersi olduğu gün değilde 3 saat boş dersi olduğu güne verilmiş; cuma günün boş istemiş salısı boşmuş bu arada okulun neredeyse tamamı pazartesi ve cumayı boş istiyor idareye kırgınmış; çoğunu okula bırakıyormuş 1-2. derslerini boş istemiş ama salısına neden ders konmuş bu arada salısı nöbet günü olacak şekilde planlama yapılmış; ülkemizde milyonlarca memur milyonlarca öğrenci varken sadece öğretmenlerin ders programlarının çocukalarına göre yapılması isteklerini hiç anlayamadım. Bu gün anladım ki yok arkadaş bu öğretmen milleti elde ettiği tüm kazanımları kaybetmeden rahat etmeyecek çünkü iyici laçka olmuş her şey bu işin sonu bence belli herkes sınıf öğretmeni gibi olacak sabah ilk derste okula gelecek son derste okuldan gidecek bu kafayla bize olacak budur.
Hocam memurlar bizim gibi ders saatinde görev yerinde olma zorunluluğu gibi bir durumları bulunmadığından çoğunluğu çocuğunu bırakıp mesaiye gidebilmekte. Yani ogretmene yardımcı olunmasında bence de bir beis yok. Tabii ki suyunu çıkaran öğretmenler de var dediklerinizde haklı noktalar da var. Ama yine de öğretmen öğretmene yardım etmeli derim. İdarecilerimiz de öğretmen sonuçta
Artı milyonlarca memurun büyük çoğunluğu öğretmenin 1 haftada çalıştığını çalışmıyor bile aynı sürede. Çoğu lafta 8-5 mesaisi var. Devlet dairelerini bir gezin ne demek istediğim daha iyi anlaşılır

Son düzenleme:
Akademisyenler gibi oda, pc vb. vereceklerse haftasonuda gideriz. Öğretmenler odasında tenefüste yeteri kadar oturacak sandalye bile yok sen ne anlatıyon hocam.

Sayın Hocam tüm platformlarda aynı konuyu açmışsınız, buradan konuyu içselleştirdiğinizi gördüm. Ders programı konusunun bir hak gibi algılanması personel yönetiminin sıkıntılı olduğunu gösterir, öğretmen arkadaşlarımıza bunun bir hak değil inisiyatif olduğunu anlatmak lazım bana göre.

hocam bende meslek lisesinde idareciyim ders programı yapıyorum ve istekleri karşılamaya çalışıyoruz ama sonu gelmiyor. Bazen de dış ses diyor ki yap yönetmeliğe göre bak keyfine ama iç ses de vicdanını dinle diyor ona uyuyorum çoğunlukla

Hocam büyük kısmında haklı. Ders saati az veya özel durumu olanlara yardımcı olmak gerekir ders programında ANCAK, kadın öğretmenlerimizi tenzih ederim ama bazı kadın öğretmenler gerçekten durudurulamıyor ders programı isteklerinde. :) Hayatına normal devam etmek istiyor, boşluğu olursa o ara okula gelmek istiyor :)

Gerçekten üniversite hocaları gibi, bizde de herkese ait oda olsa, isterlerse her gün 1,3,5,7 yapsınlar. Vallahi itiraz etmem. Hatta çok da memnun olurum.

Ders programı yapmak gerçekten zor bir iş. Herkesin gönlüne göre yapmak imkânsız olmasa da çok da kolay değil. Bazen oturmadı mı oturmuyor program. Bu yüzden biz öğretmenlerin de biraz hoşgörülü olması gerekiyor. Eğer idare belli kişilerin isteklerine göre yapıyor da bir kısmını atlıyorsa burada tabi art niyet olabilir diye insanın aklına gelebilir. Ama böyle bir durum yoksa anlayışlı olmak gerekir. Ayrıca öyle öğretmenler var ki, hepsi aynı günün boş olmasını istiyor. Düşünün bir kere, öğretmenlerin %90'ı cuma boş olsun diyor. E nasıl olacak bu iş? En az 20 sınıf var okulda. Cuma günü o zaman okulda öğretmen kalmayacak. Peki kim girecek derslere. Demem o ki biraz da mantıklı olmak lazım.

Ayrıca bazı öğretmenler var, yıl boyunca derse zamanında girmez, doğru dürüst nöbet yerinde durmaz, derste hiç ders işlemez, sürekli keyfî rapor alır. Verilen görevleri yerine getirmez, zümre, plan, kulüp, rehberlik vs hiç bir evrakı zamanında teslim etmez. E şimdi böyle öğretmene de insan iyi gözle bakmaz yani. Müdürün ağzında tüyü bitti bunları söylemekten. Yani arkadaşlar herkes kendisine de bakması lazım. İşini iyi yapan personel her zaman karşılığını görür.

Bizim okulda, sene başında ders programı yapılırken isteklerimizi yazıyoruz kağıda. Sonra bahtımıza ne çıkarsa. Zaten çoğunlukla herkesin gönlüne göre oluyor ama istisnai durumlar olunca da kendini bilmez bir iki kişiden başka kimse laf etmiyor.

Benim de istediğim gibi olmadığı oldu ama hiç itiraz etmedim, kimseye de sitem etmedim.

Ayrıca böyle şeyleri çok dillendirmenin de doğru olmadığını düşünüyorum. Çünkü bu tarz şikayetler, belki de boş gün hakkımızın elimizden alınmasına sebep olabilir. Yani demek istediğim şu ki, devlet bu işi kökten çözer ve der ki, "Herkes 5 gün boyunca okula gelecek." Kimse de itiraz edemez. Malumunuz, sendikaların hali ortada. Derdini kime anlatacaksın ki, inanın kimseye anlatamazsınız. Böyle şeyleri her okul kendi içinde halletsin derim. Her olanı biteni burada paylaşmaya gerek yok bence.

Amacım kimseyi incitmek değil. Aklıma gelen hususları iki taraflı olarak da yazmak istedim. Madalyonun iki yüzü var.

Not: İdareci değilim, hiç olmadım ve hiç de olmayı düşünmüyorum.

60 öğretmen var, 25 sınıf var, sen sürekli bu 60 kişiyi nerede tutacan okulda, düşünmeden açılmış başlık. Ver herkese oda ya da herkesin kendi sınıfı olsun gelir durur, haklısın. 45 metrekare öğretmen odasına 60 kişiyi tıkmak hangi akla hizmet.

Çoçuk ve sağlık dışındaki mazeretler pek bir anlam ifade etmiyor benim için. Suyunu çıkaranlar olacaktır. 2 -2.5 günüm bol olsun. Boş günler salı,çarşamba, perşembe sabah olamaz. Pazartesi, Cuma olsun. 30 - 35 lira toplam para elime geçsin. Bunların sonu gelmez.

Ya arkadaşlar hepimiz öğretmeniz. İyi niyetlimiz de var suistimal edenimiz de var. Şunu anlamiyorum. Öğretmeni 5 gün okula getireceğiz diyerek korkutmak çok yanlış. çocuk korkutur gibi oluyor. 5 gün Sabah 8 akşam 5 çalışıyor diye düşünülen memurların çoğunluğu 1 haftalık mesaide bizim 3 veya 4 günde verdiğimiz emekten daha az emek harcıyor ve daha az mesai sarf ediyor. İs yoğunluğu çok olan memur arkadaşları tenzih ederim. Onları hariç tutuyorum.

Ders programı meselesini problem yapan idareciler ve bakanlık. Bakanlık biliyor ki, ders programı olmasa idarecinin öğretmen üzerinde yaptırım gücü yok, o nedenle şahsa özel program yapılmasına müsaade ediyor. İdare de yandaşına adam gibi program yapıyor, bu nedenle diğer programlar berbat oluyor.

Her şey e-okulda var, koskoca bakanlık otomatik program yapamıyor mu? Körlerle sağırlar, birbirlerini ağırlar.

e o zaman çalışma saati olarak öğretmenin hizmetliden ne farkı kalır ki? maaş da aynı zaten. suistimal etmeyen öğretmene yardımcı olunmalıdır. öğretmen öğretmene yardımcı olmalıdır. idareci de aslında öğretmendir. popoyu koltuğa koyunca idareci olunmuyor. liderlik yaparak, yardımcı olarak, hizmet ederek idareci olunur.

arkadaşım hem idareci değilsin hem de burada kendi okulunda 3-5 öğretmenin yaptığı durumu bütün öğretmenler yapıyormuş gibi yazmışsın. Ekders uygulamasını kaldırsın herkesi soksun 40 saat derse kapansın konu. Her şey laçka olmuş derken bütün ÖĞRETMEN milletini töhmet altında bırakıyorsun. Çok meraklıysan sınıf öğretmeni olup çalışırsın! Nöbet olayını yazmışsın, eğer senin nöbet günlerini adam gibi dağıtabiliyorsan ki dağıtırsın neden öğretmeni boş boş okula getiriyon. 2 saat uğraşmakta öğretmen bir sene boyunca boş boş okulda dursun.

Hocamız bazı konularda haklı bazı konularda haksız. Ben de 3 yıl idarecilik yaptım. Ders programı hazırlamak gerçekten zor bir iş. Öğretmen sayısı artıkça programı hazırlamak daha da zorlaşıyor. Saatlerce programı oturtmaya çalıştığımı bilirim. Öğretmenlerin istekleri bitmez. Bunu hepimiz biliyoruz. Bizde de öğretmenlerden çok ses yükselince; bir gün hiç bir ayar ve düzenleme yapmadan direk programın otomatik dağıt özelliğini kullandık. Program öyle bir dağıttı ki insan düşmanına yapmaz bir durum oldu. Ders saati 24 ve üzeri olan öğretmenlerde bir problem olmadı. Güzel sayılabilecek şekilde dağıttı. Ama ders sayısı 24 ve altı olan öğretmenleri öyle bir dağıttı ki evlere şenlik. Tam bir curcuna. 2 saat için hatta 1 saat için okula gelen öğretmenler vardı. Programı bu şekilde öğretmenlere verdik. Ve verirken şunu da dedik. "Bizim normalde herkesin ders programını dört dörtlük ayarlama gibi bir görevimiz yok. Direk otomatik dağıt düğmesine basıp dağıttık. Kaldı ki mevzuata göre bütün derslerin günlere eşit olarak dağıtılması durumu da var. Bu durumda da 5 gün okula gelmek zorunda kalacaksınız. Biz sizlerin özel durumlarına göre inisiyatif alıyoruz ve ona göre program hazırlıyoruz. İnisiyatif almadan da yapabiliriz" dedik. O programdan sonra bir daha kimse ses çıkarmadı. Sonradan diğer programlarda gene özel durumları dikkate aldık ama itirazlar kesildi. Bazen idarecilerin bu şekilde davranması gerektiğini düşünüyorum. Çünkü öğretmenler olarak uymamız gereken bir mevzuat ve yönetmelik olduğunu unutuyoruz. Normalde 20 saat dersi olan bir öğretmenin günde 4 saatten 5 gün okulda olması gerekir. Ama idareler bu 20 dersi 4 güne veya 3 güne sıkıştırıp öğretmene kolaylık sağlıyorlar. Bunu yaparken de normalde mevzuata karşı geliyorlar. Ama aynı kolaylığı ne yazık ki bazı öğretmenler göstermiyor. Ondan sonra da idare ile öğretmenin arası bozuluyor. Her şey saygıda bitiyor.

Çözüm çok basit. Birkaç saat dersi bile olsa öğretmenlerin hepsi 8-5 memur gibi okulda tutulmalı. Dersi olmayan zamanlarda sınav mı okur, kitap mı okur, proje mi yapar. Asker gibi boş bırakmayacaksın iş vereceksin.

Bazı arkadaşlar demiş yetecek sandalye bile yok. Bana ne kardeşim onu da devlet düşünsün.

maalesef ben de idareciyim. 1.5 gününü boşalttığımız arkadaşımız ilçe sendika temsilcisini araya sokup başka başka isteklerde bulunabiliyor. kimse kusura bakmasın ama öğretmenliği ek iş olarak görüyor çoğu meslektaşımız. 3 gün okula geleyim 25bin maaş alayım hesabındalar.

Arkadaş askeriye asker çocuğunu korur kollar, üniversitelerde bile memurlarının çocuklarına kreş-okul vs açarlar. Hemen her kurumda çalışanın çocuğuna göre bir çözüm var. Öğretmenin çocuğu da çuvaldan çıkmadı ya. İşimiz eğitim. Önce kendi çocuğumuzu sokağa mı atalım yani? Yapamıyorsanız bırakın idareciği kardeşim. Yapacak biri bulunur.

Hocam seçmeli derslerin öğrenciler tarafından seçildiği zamanda idare ders programlarını ayarlayamadığı için tüm seçmeli dersleri bir güne sığdırdılar. benimde seçmeli dersim olmadığı için o günüm boş kaldı. idare öğretmene boş gün verilmez deyip o boş günde bana nöbet yazdı. ve her nöbetimde ilk dersime ders doldurma verdi. Boş gün benim isteğim olmamasına rağmen bana bunu yaptılar. 1 sene boyunca bu sürdü.
sizde neden boş gün vereceğiz diye uğraşıyorsunuz. yönetmelikte böyle birşey yok. bu sizin insiyatifinizde. ister boşgün verirsiniz ister vermezsiniz.

Son düzenleme:
Arkadaş askeriye asker çocuğunu korur kollar, üniversitelerde bile memurlarının çocuklarına kreş-okul vs açarlar. Hemen her kurumda çalışanın çocuğuna göre bir çözüm var. Öğretmenin çocuğu da çuvaldan çıkmadı ya. İşimiz eğitim. Önce kendi çocuğumuzu sokağa mı atalım yani? Yapamıyorsanız bırakın idareciği kardeşim. Yapacak biri bulunur.
beni mi kastediyorsunuz hocam?

Ders programı yapmak marifet değil. Marifet öğretmenin motivasyonunu sağlamak. İstersen öğretmeni 7 gün okulda tut bu şartlarda verim alamazsın.

Öğretmen ile büro memurunu kıyaslamak çok talihsizce bir iş olmuş.

öğretmenler odası dar imkanlar kısıtlı. Bence de öğretmenleri 5 gün okulda tutmaya gerek yok ama mazareti olanada yardımcı olunmalı diye düşünüyorum

Yıllardır gittiğim her okulda ders programını bana yaptırırlar. İşi olan gerçekten ihtiyacı olan öğretmenlerimize tabi ki her zaman yardımcı olmaya çalıştım ama bu işi suistimal etmeye çalışan o kadar çok öğretmenle karşılaştım ki aklınız durur.

Elbette yardımcı olmaya çalışacaz ama öğretmen arkadaş gelmiş çocukları sabah okula bırakıyorum ilk dersler boş olsun diyor tamam, çocukları ben alıyorum öğleden sonraki dersler boş olsun ona da tamam, ama bir de boş günüm olsun diyor. Hocam diyorsun sen 24 saat derse giriyorsun bu dediklerini yaptığımızda 18 saat boşun kalıyor programda diyorsun sana çatıyor "olana nasıl oluyor" diye. Ciddi söylüyorum elime bir haftalık çizelgeyi alıp istediklerini kalemle çizip kalanları saymasını istedim anca o zaman "haaa olmuyormuş" dedi.

Çocuğu bırakacam ilk saatlerim boş olsun bir de bir günüm boş olsun diyen başka bir öğretmen 27 saat derse giriyor. Hocam böyle yaptığımızda sende hiç aralık kalmıyor program dağıtırken zorlanır diğer arkadaşlarınkini bozar birini seç ya boş gün ya ilk saatler boş bir gün de öğleden sonra boş verebiliriz dedim "tamam boş gün olsun o zaman" diye cevap verdi. Okullar açıldı öğretmenler odasında başka bir öğretmen arkadaşa "ilk saatlerim dolu şimdi ben çocuğu nasıl bırakacam nasıl yetişecem" diye dert yanarken kendi kulaklarımla duydum (Bizim okul 9 da başlıyor çocuğu özel kreşe gidiyor. Bu civardaki özel kreşler saat 8 gibi öğrencileri alıyorlar).

Özellikle şehir dışındaki anne ve babasını görmek için Cuma gününün boş olmasını isteyen bir öğretmen var. Geçen sene cumasını boşalttık ilk dönem hiç bir problem yoktu. İkinci dönem programın değişmesi gerekti bana gelip "hocam benim tiroid problemim var doktorum sadece perşembeleri geliyor benim perşembe öğleden sonramı boşaltır mısın?" dedi. Benim eşimin de tiroid problemi vardı sabahları aç karnına kan verirdi sonucu gösterirdi doktor da ilacı verip sonraki ay tekrar bakalım derdi. Yani gelip açık açık yalan söyledi. Ben kendisine "e hocam sağlık sorunun varsa boş gününü perşembe yapalım" dediğimde de kabul etmedi. Bu sene de il dışı tayin istemedi (memleketinde açık okul vardı) ama gelip yine cuma gününü boş istedi bu seferki bahanesi de ben memlekete gidip babama bakıyorum oldu.

4+4 e yeni geçilmişti ortaokulda seçmeli derslerden ötürü tam hatırlamıyorum ama 2 gün ya 1'er yada 2'şer saat fazladan kalınıyordu. Bayan bir hocamız bana gelip "zümredeki diğer arkadaşların bakıcıları var bizde bakıcı yok çocuğa değişmeli bakıyoruz eve kesinlikle geç gidemem allah rızası için bu seçmeli derslerden bana vermeyin" dedi. E iyi o zaman deyim müdür yardımcısıyla beraber o dersleri ona vermedik. Ama ne zaman etütler açıldı (hatırlayanlar bilir öğrencilerden ücret toplanıp öğretmenler arasında pay edilirdi) kendisi de etüt açtı hafta içi her gün okul bittikten sonraki etütlere kalıyordu (ekstra para var ya). Hatta kendisi bir keresinde dersimden öğrenci istemişti "bir konuyu anlayamamış hocam onu anlatacam" demişti. Sonra öğrenciden işin aslını öğrenip hanımefendinin ağzının payını vermiştim meğer öğrenciye evde özel ders veriyormuş bir özel ders kaynamış onu telafi edecekmiş. Valla şahsi kin gütmem genelde ama sonraki sene okulumu deiştirmiş olmasaydım kendisinin programında hiç birşeye dokunmayıp programın insafına bırakacaktım.

Bunlar sadece birkaç örnek. Yazsam daha sayfalarca yazarım. 22 saat dersi olup ta haftada 2 saat boş dersi olan (bunlar da aynı gün ardarda gelmiş) programı eline alıp masaya fırlatıp ben buna girmem fazladan neden 2 saat okulda bekleyeyim gerekirse sendikaya giderim ilçeye giderim diye konuşan öğretmen de gördü bu gözler.

Çocuğumu bırakacam diyip ilk ikişer saatlerini boşalttıran öğretmene de yardımcı olmaya elbette çalışıyoruz. Ama sonradan öğreniyoruz ki (alt katlarına bir akrabam taşınmıştı oradan biliyorum) meğerse sabah kayın pederi çocukları okula bırakıyor bizim hoca sırf biraz daha uyuyayım kalkınca güzel kahvaltımı edeyim öyle geleyim diye bunu istiyor.

Ha hocam ben boş gün falan hiç birşey istemiyorum hiç farketmez sadece en son saatlerin boş olması lazım çocuğu okuldan alacam diyen öğretmen de var. Sene başında isteklerinizi yazın yapmaya çalışacağız dediğimizde "Sosyal ve kültürel faaliyetlerimi verimli yürütmek için cuma günümün boş olmasını istiyorum" diyen bekar öğretmen de var.

Elbette herkesin işi var ders yoğunluğu yoksa dersini gününü boşaltsak elimize mi yapışır o da tamam bu sene 30 saat derse giren hocamıza bile boş gün verdik. Ama işini hallettirecek diye insanı enayi yerine koymaya da gerek yok. Biraz uzun yazdım ama konu ders programı olunca yukarıdaki gibi kötü niyetli insanlar aklıma geldikçe sinirleniyorum.

Hocam bu anlattıklarınızdan sıkıntının öğretmende değil idarede olduğunu düşündüm.(tabiki bazı öğretmenler ipin ucunu kaçırabiliyor ama idare buna mahal vermemeli) İdare iyi niyetli ve adil olursa ve aldığı kararların arkasında durursa bu tarz durumlar yaşanmaz. 1 kere ipin ucu kaçarsa herkes birşeyler istemeye, beğenmemeye başlar.
İdare önemli.

Elbette herkesin işi var ders yoğunluğu yoksa dersini gününü boşaltsak elimize mi yapışır o da tamam bu sene 30 saat derse giren hocamıza bile boş gün verdik. Ama işini hallettirecek diye insanı enayi yerine koymaya da gerek yok. Biraz uzun yazdım ama konu ders programı olunca yukarıdaki gibi kötü niyetli insanlar aklıma geldikçe sinirleniyorum.
Hocam 30 saat derse giren öğretmene nasıl boş gün verdiniz? Ortaokulda böyle bir şey mümkün değil. Günde 7 saatten 4 gün 28 saat yapar. Kalan 2 saat de beşinci günde olur. Lise mi yoksa sizin okul?

ne diye anlamıyorsun sayın hocam yapılabilecek bir şey se neden yapılmıyor sorgulaman gereken durum bu. Ders programı istediği gibi olunca öğretmen işini yarım mı yapmış oluyor. Neden diğer memurları örnek veriyorsun zaten memur olmak istese olurdu ama memur değil ÖĞRETMEN olduğuna göre yapılabilecek şeyleri tabi ki isteyecek

• Beğen
Tepkiler: omd
Hocam 30 saat derse giren öğretmene nasıl boş gün verdiniz? Ortaokulda böyle bir şey mümkün değil. Günde 7 saatten 4 gün 28 saat yapar. Kalan 2 saat de beşinci günde olur. Lise mi yoksa sizin okul?
Hocam şöyle. İmam hatip ortaokulunda çalışıyorum (4 gün 7 şer saat bir gün 8 saat toplamda haftada 36 saat). Okulumuzda yabancı dil ağırlıklı sınıflar var onlar haftada 40 saat kalıyorlar. Bu hocamız yabancı dil ağırlıklı sınıflarda derse girdiği için onların günde 8 saat olması sebebiyle bir gün boşaltılabiliyor. Bir günü boşaltıldığında geriye 8*4 ten 32 saat ders kalıyor. Yoksa dediğiniz gibi normal bir ortaokulda mümkün değil.

Son düzenleme:
Hocam şöyle. İmam hatip ortaokulunda çalışıyorum (4 gün 7 şer saat bir gün 8 saat toplamda haftada 36 saat). Okulumuzda yabancı dil ağırlıklı sınıflar var onlar haftada 40 saat kalıyorlar. Bu hocamız yabancı dil ağırlıklı sınıflarda derse girdiği için onların günde 8 saat olması sebebiyle bir gün boşaltılabiliyor. Bir günü boşaltıldığında geriye 8*4 ten 32 saat ders kalıyor. Yoksa dediğiniz gibi normal bir ortaokulda mümkün değil.
Hmm anladım hocam.

Geri