Verilen zamdan memnun musunuz arkadaşlar?

Kodla Büyü
Durum
Konu kilitlenmiştir.
sendika baskani cnnTurk de bu vergi davasindan bosa umutlanmayin maaslarda 50 250 gibi fark olur maksimum modundaydi.

var ya burada da siyaha beyaz diyenleri savunanalar. o yuzden ogretmenler de hak ettiklerini yasiyorlar. bu kadar egitim bir sen uyesi neden var bi kere. oradaki ogretmenlerin ne kazanimi var? bu siyasal islam o kadar les bir sey ki kok salmislar. kurtulmak zor. yil olmus 2022 hala basortusu magduriyeti. kimse kimsenin inancina karisimaz.

bu bastakiler icin de oyle. devlet nass orda diyerek de yonetilemez. turkiye laiktir. hukuk devletidir. basa musluman da gelse, şaman da gelse, yahudi de gelse, ateist de gelse bu boyle.

A haber haricinde her kanalı izlioyorum laf banaysa ki sanırım öyle. Zam haberini güncelleme diye veren kanaldan ne beklenir. Tartışma programı yapıyorlar herkez aynı görüşte. burda bu şekilde pek konuşmayı sevmem ama bu ahaberi bari savunmayın.
ahaberi savunmuyorum, siz ne izliyorsunuz diye soruyorum ve yeteri cevabı alamıyorum. ahaber ile halk tvnin benim gözünde hiçbir farkı yok, biri iktidar yalakası, diğeri muhalefet yalakası. biri yandaş, diğer fondaş. al birini vur ötekine.

var ya burada da siyaha beyaz diyenleri savunanalar. o yuzden ogretmenler de hak ettiklerini yasiyorlar. bu kadar egitim bir sen uyesi neden var bi kere. oradaki ogretmenlerin ne kazanimi var? bu siyasal islam o kadar les bir sey ki kok salmislar. kurtulmak zor. yil olmus 2022 hala basortusu magduriyeti. kimse kimsenin inancina karisimaz.

bu bastakiler icin de oyle. devlet nass orda diyerek de yonetilemez. turkiye laiktir. hukuk devletidir. basa musluman da gelse, şaman da gelse, yahudi de gelse, ateist de gelse bu boyle.
eğitim birsene üye olanlar arasında bir anket yapılsa mevcut cumhurbaşkanı %40'ı geçmez, akparti ise %30'u geçmez. okullardan gördüklerim bu. bilmem kaç yıllık üye, sendikanın bir tane bile toplantısına katılmamış, bir tane görüş/düşünce/şikayet bildirmemiş yüzbinler var orada. Keşke tek bir sendika olsa da millet orada sendikacılık oynasa. Daha önce yazdım, herkesi kendisine uygun bir sendikaya üye olmaya davet ediyorum. Ben henüz olmadım ama evraklarım hazır, bir teslimi kaldı. 400 TL destek için %1 sendikalı oranı durumu da dün yargı tarafından iptal edildi. (şimdi o kadar eğitim birseni eleştirdik gidip ona üye olmuşsun gibi bir anlam çıkabilir yazıyı okuyunca o yüzden yazıyorum, türk eğitim sene üye olacağım, memursen başkanının 400 TL sendika üye aidatı iadesini sanki herkes yararlanıyormuş gibi %2 ek zam aldık söylemleri üzerine )

• Beğen
Tepkiler: omd
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın ile bugün saat 16:00'da ek zam konusunu görüşecek.

2022 emekli ve memur maaşları için yeni formül: Erken zam!

1 - Öncelikle toplu sözleşme zammının üzerinde oluşan enflasyon farkının ödenmesi. Yani bu yıl için ilk 6 ayda yüzde 5 artı enflasyon farkı ödendikten sonra gerçekleşen enflasyona tamamlamak şeklinde bir artış yapılacak.

Tahminlere göre enflasyon farkı ile yıl sonu zam oranı yüzde 16'yı bulacak. Yüzde 25 civarında bir enflasyon gerçekleşirse bunun üzerine 9 puanlık tamamlama yapılabilecek.

2- Bir diğer formüle göre ise seyyanen artış yapılarak bir sosyal destek sağlanması yönünde. Bu ödemenin de yine enflasyon ve asgari ücret ile uyumlu olması bekleniyor.

3 - Son günlerde ortaya çıkan üçüncü bir formül ise 2022 yılının temmuz ayında yapılacak olan yüzde 7'lik zammın da öne alınıp bunun üzerine iyileşme yapılması. Bu durumda ocak zammı yüzde 12 artı enflasyon farkı şeklinde gerçekleşebilecek.

Sabah
ne anladık temmuzu öne alınca :)

ne anladık temmuzu öne alınca :)
Aslında zammı iki parçada alınca matematiksel olarak %8.675 ortalama zam almış oluyorduk. Baştan 5+7 verirlerse düz %12 almış oluruz. Yani teknik olarak TL bazında zamdan kaynaklı alacağımız ücret farkında %50 kadar bir artış olmuş olur.

Bizim okulda mutemet memurumuza sordum. O da işin içinden çıkamadı :D Sanırım Ocak maaşında çözeceğiz olayı :D
Mutemetler bile çözmediyse bizim yorum yapmamız doğru değil ama benim anlayabildiğim ölçüde genellersek; örneğin bekarsanız üst vergi dilimine girmeden önceki mesela temmuz 2021 maaşınızdaki gelir vergisi + damga vergisini toplayın, bu maaşa ek olarak gelecek yani bu bizim için iyi bir şey. Bu agi olayından en olumsuz etkilenmesi beklenen kesim eşi çalışmayıp çocuğu olanlar olacak gibi çünkü AGİ 'den en çok onlar yararlanıyormuş. Belki o kesime ayrı bir düzenleme yapıp onların da olumlu etkilenmesini sağlarlar.

Aslında zammı iki parçada alınca matematiksel olarak %8.675 ortalama zam almış oluyorduk. Baştan 5+7 verirlerse düz %12 almış oluruz. Yani teknik olarak TL bazında zamdan kaynaklı alacağımız ücret farkında %50 kadar bir artış olmuş olur.
Eğer Temmuz ayında 6 aylık oluşacak enflasyon farkını da sonradan vereceklerse, evet toplamda dediğiniz gibi tüm yılı peşinen vermeleri lehimize.

• Beğen
Eğer Temmuz ayında 6 aylık oluşacak enflasyon farkını da sonradan vereceklerse, evet toplamda dediğiniz gibi tüm yılı peşinen vermeleri lehimize.
Yani 6 aylık fark da olabilir ama tahminimce bir sonraki yıl başı zammında yıllık toplam enflasyon farkı da verilebilir. Bu 6 aylık pazarlık bizim aleyhimizeydi zaten.

teknik olarak :)

• Beğen
Ahanda bu haldeyiz.

images.jpeg

enac ülkede yıllık enflasyonun %58 olduğunu söylüyorsa başöğretmene SINAVLA verilen 2500+1000 zam bize şuan yeni başlayan öğretmene bile verilmiş olsa bizi kurtarmaz.

https://enagrup.org/
enac kim. ne zaman kuruldu. kaç kişi çalıştırıyor. kaç zamandır araştırma yapıyor. verileri neye dayanıyor. Bu kadar dezenformasyon olan bir konuda ne olduğu belli olmayan şeye neden inanalım.

enac kim. ne zaman kuruldu. kaç kişi çalıştırıyor. kaç zamandır araştırma yapıyor. verileri neye dayanıyor. Bu kadar dezenformasyon olan bir konuda ne olduğu belli olmayan şeye neden inanalım.

Kuruma gerek varmı hocam bunun açıklanan rakamların çok üstünde olduğunu anlamak için. Yıl başından beri markete düzenli olarak gidip sepetini dolduran adamın ödediği tutara bakman bile yeterli. Çok da eleman çalıştırmaya gerek yok yani. Ben yılbaşında oturduğum yerden köyüme 200 tl lik yakıtla gidiyordum. Bugün 400 liralık yakıtla gidiyorum. Yıllardır araştırma yapan,verileri sözde bilimsel olan,100 yıllık devlet kurumuna göre kaşar fiyatları 3 aydır düşüyor. enac olmaya,eleman çalıştırmaya,bilimsel analiz yapmaya falan gerek yok heralde bu verinin yalan olduğunu bilmek için. cebini bilen adam enflasyonun % kaç olduğunu bilir. %58 ne, enflasyon en az %100 diyorsan onu bilmem.

ÜFE %45, TÜFE %23. Bu mu bilimsel veri şimdi. Üreticinin maliyetleri geçen seneye göre %45 artmış ama bunun sadece %23 ünü tüketiciye yansıtmış. En ufak oynaklıkta bunu hemen halkın sırtına misliyle zam olarak yansıtan üreticinin bu kadar gönlü bol olduğuna inanıyor musunuz ?

ÜFE %45, TÜFE %23. Bu mu bilimsel veri şimdi. Üreticinin maliyetleri geçen seneye göre %45 artmış ama bunun sadece %23 ünü tüketiciye yansıtmış. En ufak oynaklıkta bunu hemen halkın sırtına misliyle zam olarak yansıtan üreticinin bu kadar gönlü bol olduğuna inanıyor musunuz ?

Keşke bunu yazmadan önce Tüik' in üfe ve Tüfe oranlarını da yazsaydınız. Benzer farklılığına orda da olduğunu görürdünüz. Sizin mantığınıza göre o zaman Tüik' e de inanmamak gerek. Sümme haşa.

Asgari ücrete kadar olan kısmından vergi alınmayacak dendi, ortalama ne kadar fazla alacağız? Bir yerde aylık maaşta 300 tl gibi bir şey farkedecek diye okudum, tam bilen var mı?

Enflasyon sepetimizde, TÜİK sepetindeki 418 maddenin 339 adedi vardır. Bu toplam madde oranının %81’i, madde ağırlığının ise %80’nine eşittir. Geriye kalan 79 maddede ise enflasyonu etkileyen davranışın kesikli olması ya da denetimli ürünlerin yoğunluğu oluşturması nedeniyle kapsam dışına alınmıştır. Öte yandan, TÜİK enflasyon oranı ile de birebir karşılaştırma yapabilmek amacıyla, kalan bu 79 ürünün aylık fiyat değişimi, olduğu gibi TÜİK’ten alınarak ağırlıklı bir enflasyon oranı olarak sunulmaktadır.

https://enagrup.org/?p=metodoloji

Ali Yalçın’ın ziyaretinden sonra ilave zam olmayacak sanırım:

Bakan Nebati: “Memurumuzu bugüne kadar koruduk bundan sonra da korumaya devam edeceğiz. Memurlarımıza ek artışlar yapıldı, bize teşekkür ediyorlar.”

çok teşekkür ederiz seneye asgari ücretle aramızdaki o küçük farkta kalmasın ben inanıyorum bunu da başarırlar ne kadar teşekkür etsek azdır. Sendikaya da teşekkür edelim bu muhteşem başarı bir ekibin başarısı olmalı!!
Hocam sizi desteklemek için söylüyorum.bu eğitim sendikaları,toplulukları yada bizler için bu konuda görüş bildiren isteklerin gerçekleşmesini isteyen gündemde olan her kim varsa,stratejilerini baştan yanlış kurguladıklarını düşünüyorum .ne zamanki etkin biri çıkar ,kas gücüyle yetkinliğin kıyaslamamayacığını,memuriyete girerken iş yüküne göre değil yetkinliğe göre ücret ödenmesinin taahhüt edildiğini , bizlerin o her bir çıtayı başarıyla geçtiğimiz için öğretmen olduğumuzu idrak eder ve bunu ifade eder o zaman hak ettiğimizi alırız.

Asgari ücrete kadar olan kısmından vergi alınmayacak dendi, ortalama ne kadar fazla alacağız? Bir yerde aylık maaşta 300 tl gibi bir şey farkedecek diye okudum, tam bilen var mı?
Hocam aydan aya artan bir gelir vergisi vardır bordroda. Bu hesaplama yapılırken 4250 tl ye kadarki bölümü gelir vergisi alınmayacak bizlerden. Mesela bu yılın ocak bordroma baktığımda 60 küsür lira gelir vergisi kesintisi vardı. Son aylara geldikçe bu artıyor, 200 küsür yapıyor. Ayrıca damga vergisi de alınmayacak. Benim anladığım bu

Hocam aydan aya artan bir gelir vergisi vardır bordroda. Bu hesaplama yapılırken 4250 tl ye kadarki bölümü gelir vergisi alınmayacak bizlerden. Mesela bu yılın ocak bordroma baktığımda 60 küsür lira gelir vergisi kesintisi vardı. Son aylara geldikçe bu artıyor, 200 küsür yapıyor. Ayrıca damga vergisi de alınmayacak. Benim anladığım bu
Doğru anlamışsınız hocam tek eksik agi de kalktı denildi. Yani gelir vergisinin vergi iadesi olarak hesaba geri eklenen agi kalkınca kesilmeyen vergi pek bir artışa sebep olmayacak diye açıklandı. Ben de yanlış anlamadiysam. Kafam da biraz karıştı açıkçası

Durum
Konu kilitlenmiştir.
Geri