Yağız atlar kişnedi, meşin kırbaç şakladı.2023 ZAM MASASI

Kodla Büyü
aldığımız zammı enflasyon farkına tamamlamak zam almak değil bunu hala anlayamadı bizi temsil edenler.
enflasyon oranı üstüne % zam oranı olmadıkça durumumuz hep sıkıntılı olacaktır.

• Beğen
Tepkiler: omd
Her ay Tuik açıklanan + %5 zam alınmalı yoksa gıdayıda alamayacağız. İncir 100 kayısı 50 fasülye 60 ...
kayısı evet pazarda 50 tl ama üretici de bedava resmen devletin bu aradaki farka el atması lazım.
Babamların kayısı bahçesi vardı 2 hafta önce kendim gittim topladım toptancıya 10 tl ye zor verdik duyanlarda çok iyi vermişsiniz diyorlar. Üzerinde hafif lekeli olursa almıyorlar suluğa gönderiyorlar oradada kayısı 3 tl.

Enflasyonu bukadar arttıran aracılar. Hiç bir üretimde olmayan sadece üreticiden alıp tüketiciye ulaştıran kişilerin oturdukları yerden fiyat belirlemeleri. Bu iş çözüm olmadığı müddetçe kısır döngüde kalacağız

Üretici oalrak ta ağaçları kesme kararı aldık başka şekilde değerlendireceğiz bahçeyi kazandırmıyor üstüne birde süründürüyor

2 yıl önce okuldayim dediler birisi seni soruyor. Buyursun dedim.
Bir firma zirai dron yaptırmak istedi özel tasarım adet 50 para peşin.
Drone başı 9000 dolara anlaştık iş başlayacak ama asıl alıcı ile aramızda tam 5 firma var tahminim. Neyse en son asıl alıcılar ile bulusturdular beni alıcılar İranlı . dji o bölgede uçmaz bilen bilir bu yüzden özel bir duron hazirladik arkadaşlara. Alıcı İran hükümetine bir proje ile verecek sanırım. Konuşma esnasinda fiyatın çok makul dediler sayıyı artiralimmi diye düşünüyoruz. Çevirmen sordum kaça aliyorki bunlar ? Dedi 30000 dolar... Fiyat elden ele elden ele artınca böyle oluyor malesef.O günden beri hep söylerim üretim bandından son kullanıcıya aracı değil devlet ulaştırdığın da fiyatlar artmayacaktir.

Temmuz ayında %3,49 enflasyon farkı oluştu
Yıl sonuna dek ne kadar olacak acaba?

2024 Ocak ayındaki zammı etkiliyor mu bu enflasyon?

Temmuz ayında %3,49 enflasyon farkı oluştu
Yıl sonuna dek ne kadar olacak acaba?

2024 Ocak ayındaki zammı etkiliyor mu bu enflasyon?

Evet
Ocak ayında; toplu sözleşmedeki zam oranına ilaveten, “2023’ün ikinci altı ayının enflasyonu eksi %6 (Temmuz 2023’teki zam oranı)” zam olarak verilecek

1691316321381.png

Sanki %500 her sene çifter zam almışız gibi kırbaç döndü dolaştı yine bize patladı :)

1691316385399.png

Yakın zamanda bize yine açlık sınırı ve asgari ücret garanti gözüküyor. Mart seçimi öncesinde yine asgari ücretliyle, emeklilerin gönlünü hoş tutarlar. Biz de artık bir sonraki toplu sözleşmede etkisiz sendikalara yetki vermememiz gerektiğini öğrenebilmiş olursak belki birkaç puan zam alırız. Not: Enflasyon farkı ile üzeri tamamlanmış oran gerçek zam değildir.

Daha da hala malum sen'de kalmaya ısrar eden varsa söyleyeyim öbür tarafta işleri zor. Çok insan onlardan alacaklı. Dini hassasiyetleri yoksa onu bilemem.

Taraflı ve kasıtlı bir haber. Kıymeti harbiyesi yok. Memur maaşı sebebiyle dememiş. Maaşların artmasıyla demiş. Ve sadece maaşları da söylememiş döviz kuru vs saymış.
Haber siteleri işine gelen kısmı işine gelen şekle çevirerek almış.
Maksad tenkid etmekse zaten tenkid edilecek şeyler bulunur yalana yada hakikatı taraflı vermeye gerek yok.

MŞ'nin bir önceki döneminde de çok iyi durumda değildik yanlış hatırlamıyorsam.

Taraflı ve kasıtlı bir haber. Kıymeti harbiyesi yok. Memur maaşı sebebiyle dememiş. Maaşların artmasıyla demiş. Ve sadece maaşları da söylememiş döviz kuru vs saymış.
Haber siteleri işine gelen kısmı işine gelen şekle çevirerek almış.
Maksad tenkid etmekse zaten tenkid edilecek şeyler bulunur yalana yada hakikatı taraflı vermeye gerek yok.
Hocam maaşlar artmasaydi keşke. Hiç olmazsa enflasyon düşerdi. Doğru mu anladım.

Mesajım gayet açık; yalan habercilik ve tahkik ehli olmasını gereken öğretmenlerin taraflı ve hakikatsız olan haberi paylaşması. Maksad hükümeti tenkid etmekse doğru olarak ta tenkid edilecek şeyler olduğunu da ifade ettim. Meseleyi siyasete veya başka bir yere çekecek bir durum yok.
Maalesef internet haber sitelerinin tamamına yakını toplumun merak edecekleri meseleleri bildikleri için (fakat sürekli de o tarz haber çıkmıyor) bizlerin vaktinden ve hissiyatından çalarak bize tıklatıp para kazanma derdiyle haber uyduruyorlar. En değerli sermayemiz olan vaktimizi çalıp sırtımızdan para kazanıyorlar.

kayısı evet pazarda 50 tl ama üretici de bedava resmen devletin bu aradaki farka el atması lazım.
Babamların kayısı bahçesi vardı 2 hafta önce kendim gittim topladım toptancıya 10 tl ye zor verdik duyanlarda çok iyi vermişsiniz diyorlar. Üzerinde hafif lekeli olursa almıyorlar suluğa gönderiyorlar oradada kayısı 3 tl.

Enflasyonu bukadar arttıran aracılar. Hiç bir üretimde olmayan sadece üreticiden alıp tüketiciye ulaştıran kişilerin oturdukları yerden fiyat belirlemeleri. Bu iş çözüm olmadığı müddetçe kısır döngüde kalacağız

Üretici oalrak ta ağaçları kesme kararı aldık başka şekilde değerlendireceğiz bahçeyi kazandırmıyor üstüne birde süründürüyor
para babaları onlar oldukları için onlara kimse dokunmaz bende bu sene erikleri kestim attım millete para kazandırmaktan başka bir şeye yaramadı son 2 senedir

para babaları onlar oldukları için onlara kimse dokunmaz bende bu sene erikleri kestim attım millete para kazandırmaktan başka bir şeye yaramadı son 2 senedir
ne yazıkki öle onların resmen beleş köleleri olarak iş yapıyoruz en iyisini yapmışsınız Kendi üründüğünü kendin satabilmelisinki bu işten para kazanabilesin yoksa imkansız. Onuda sağolsun üreticilerimiz pazarda 50 tl ise organik diye 60 a satmaya çalışıyor. Yerinde 10 tl ye zor veriyoruz.
Halbuki pazara getirdiğinde 30 liradan satı hem kendi hemde alıcı sevinir herkesin işi görülür ama neyazıkki kim kimi düdüklerse olmuş piyasa.

eğer ticari amaçlı yapmıyorsanız hobi bahçeciliği en güzeli kendi uğraşabileceğim 400m2 civarı bir yer aldım bulunduğum yerde kendi sebzelerimi ekiyorum geçiyorum hem stresimi atıyorum hemde piyasanın kölesi şeklinde hareket etmiyorum.

MŞ önceki döneminde de aynı idi, memurları sevmez devlete yük görürdü. Memur o zamanda da TÜİK verileri dışında bir şey almadı.
O dönemde yurtta ve dünyada Döviz, genel mal hizmet fiyatları kısmen stabil enflasyon da yıllık çok düşük değerlerde arttığı için yıllık azar azat kayıp çok sırıtmıyordu. .

Sizin adınıza üzüldüm tarımdan ümitliydiniz. Allahım başka kapılar açar inşallah.

Son düzenleme:
aynen @serkan42 başkan birkaç sene önce çok iyi diyordun. Piyasa tepetaklak oldu herhalde.
şöyle hocam erik çok iyi bir erik iç piyasada bulamazsınız ama tüccar senden yok parasına alıyor bir de işte benzine zam geldi işte şu oldu bu oldu bir de etrafta yetiştiren de arttı biraz öyle olunca 2 senedir kötü paraya gitmedi belki ama benim emegimin karşılığı olduğunu düşünmedim kestim gitti bakalım bu sene geçsin diğer sene şeftali dikmeyi düşünüyorum 😃 tabi sadece düşünce şimdilik

Bence ceviz dene uzun vadede hem toptancıya mecbur değilsin. Konu komşu çevre hatta buradan bile çuval çuval ederine satarsın :D

bencede kaliteli bir ceviz düşünebilirsin hocam uzun vadede daha güzel kazandırır en azında emeğinin karşılığını alırsın.
şeftalide çok fazla ilaçlama isteyen bir meyve ve yine satışı düşük kalır fiyat olarak

kısa vadede kazandırmaz ama keçiboynuzu da çok avantajlı bir seçenek öle pek toplama işide yok kendi oldukça dökülüyor istersen de ağaca çıkar çırparsın aşağı toplarsın. Kozmetikte kullanıldığı için aracı gelip bahçeden alıyor direk.
ama ilk hasadı alman biraz uzun sürer o arada çok fazla bir gelir elde edemezsin

geçen yıl 25 tl civarına almışlardı keçibonuzunu kilosunu
bu yıl daha yeni topladık bakalım fiyat ne olacak

kısa vadede kazandırmaz ama keçiboynuzu da çok avantajlı bir seçenek öle pek toplama işide yok kendi oldukça dökülüyor istersen de ağaca çıkar çırparsın aşağı toplarsın. Kozmetikte kullanıldığı için aracı gelip bahçeden alıyor direk.
ama ilk hasadı alman biraz uzun sürer o arada çok fazla bir gelir elde edemezsin

geçen yıl 25 tl civarına almışlardı keçibonuzunu kilosunu
bu yıl daha yeni topladık bakalım fiyat ne olacak
Pekmez gibi bir ürüne dönüştürüp satsanız daha iyi bırakır aslında.

Milyonlarca memur ve memur emeklisini yakından ilgilendiren 7. Dönem Toplu Sözleşme görüşmelerinin ön müzakere süreci tamamlanırken, gözler 14 Ağustos’ta iktidarın masaya getireceği tekliflere çevrildi. Kulislere yansıyan bilgilere göre hükümet, memurun yüzde 110 zam talebine karşılık yüzde 70 zam yapacak. Kira yardımına olumlu bakan iktidarın bazı büyük şehirlerde istenilen rakamın yarısını vermeyi düşünüyor. Diğer taraftan hükümetin toplu sözleşme görüşmelerini hakem heyetine götürebileceği konuşuluyor.

Memurların talep ettiği yüzde 110’lık talebin yerine ilk görüşmede yüzde 40 zam teklifini getireceği ikinci teklifte ise yüzde 70’lik oranını masaya getireceği konuşuluyor.

Milyonlarca memur ve memur emeklisini yakından ilgilendiren 7. Dönem Toplu Sözleşme görüşmelerinin ön müzakere süreci tamamlanırken, gözler 14 Ağustos’ta iktidarın masaya getireceği tekliflere çevrildi. Kulislere yansıyan bilgilere göre hükümet, memurun yüzde 110 zam talebine karşılık yüzde 70 zam yapacak. Kira yardımına olumlu bakan iktidarın bazı büyük şehirlerde istenilen rakamın yarısını vermeyi düşünüyor. Diğer taraftan hükümetin toplu sözleşme görüşmelerini hakem heyetine götürebileceği konuşuluyor.

Memurların talep ettiği yüzde 110’lık talebin yerine ilk görüşmede yüzde 40 zam teklifini getireceği ikinci teklifte ise yüzde 70’lik oranını masaya getireceği konuşuluyor.

Haber doğruysa, 2024 yılı için hükümet enflasyonu %70-100 aralığında bekliyor demektir.

Zam akıllarına gelince hep düşük bekliyorlar 20 yıldır farkedemediniz mi daha :) 70 beklenti varsa en az üzerine 100 daha koyun. Gidirik olduk gidirik.

Geri