Yağız atlar kişnedi, meşin kırbaç şakladı.2023 ZAM MASASI

Kodla Büyü
dünyadaki en saçma ödeme ekders ödemesi olabilir. eşit işe eşit ücrete aykırı bir kere...bir okulda gördüğüm 2 öğretmen tipi:

X branş öğretmeni(uzman) 14 saat derse girip 2 gün okula gelip 28 bin tl alıyor ek iş yaptığından okula bile gelmek istemiyor.
Y branş öğretmeni(yeni atama) 30 saat derse girip 5 gün okula geliyor 50 tane sınav yapıyor okulun her etkinliğinde var ek dersle 28 bin tl alıyor.

kim ne derse desin bu okuldaki x fazla y az kazanıyor arkadaş. ek dersi 180 tl yapıp çok çalışana hak ettiğini vereceksin.

Eşit işe eşit ücret tecrübe gerektiren işlerde doğru olmaz, 2 yıllık öğretmen ile 30 yıllık ayrı parayı alması doğru olmaz.

Eşit işe eşit ücret tecrübe gerektiren işlerde doğru olmaz, 2 yıllık öğretmen ile 30 yıllık ayrı parayı alması doğru olmaz.
Neden doğru olmasın. Yaptığımız iş aynı değil mi? 30 yıllık öğretmenlerimiz daha çok problem çıkaranlar olmuyor mu çoğu zaman. Herşeyden şikayet eden yeni nesli beğenmeyen, geçmişte kalan, teknolojiye bir o kadar uzak duran. İstisna durumlar tabii ki var. 23. yılım meslekte; ilk yıllardaki enerjim, isteğim idealler vb. ne ölçüde kaldı bilmiyorum. Sadece işimi yapıp eve gidiyorum.

Pandemiden önce kursum da vardı müdür yardımcısı idim, maaşım 5 idi ek ders 3 ü aşıyordu. Ek ders değerli idi. Maaşın yarısından fazla idi. Şimdi de müdür yardımcısıyım ama ek ders maaşın yüzde 20 si etmiyor.
Bunda kursun kapatılması etkili oldu ama ek ders fiyat artışı çok düşük kaldı, maaşa yapılan seyyanen ve uzmanlık olmasa maaş artış oranları da ek ders gibi düşük kalacaktı. Uzmanlık ve seyyaneni çıkarırsan maaşım 19 bin bile değil. Enflasyon hesaplama yönteminin ne kadar aleyhimize olduğunun ispatıdır. Seçim olmasa ne uzmanlık gelirse ne de seyyanen.

Şu anda yl ve dr bitirenlere fiilen girdikleri derslerden aldıkları ekders farklı ödeniyor. Benzeri şekilde uzman ve başöğretmen olanlara da ekders hesabında yüzde fark verilebilir.

Genel olarak ekders ücretleri attığın taş ürküttüğün kuşa değmez seviyesine geldi. Biz düzenleme lazım diyoruz ama sayın şimşek buralardayken avucumuzu bile yalatmazlar bize. Belki bir sonraki cumhurbaşkanlığı seçiminde güncelleme gelir :S

Neden doğru olmasın. Yaptığımız iş aynı değil mi? 30 yıllık öğretmenlerimiz daha çok problem çıkaranlar olmuyor mu çoğu zaman. Herşeyden şikayet eden yeni nesli beğenmeyen, geçmişte kalan, teknolojiye bir o kadar uzak duran. İstisna durumlar tabii ki var. 23. yılım meslekte; ilk yıllardaki enerjim, isteğim idealler vb. ne ölçüde kaldı bilmiyorum. Sadece işimi yapıp eve gidiyorum.
Dünyanın hiç bir yerinde 30 yıllık öğretmen ile 2 yıllık öğretmen aynı parayı almaz.

Mehmet Şimşek döneminde hiiiiiç bir şey beklemeyin. Boşuna. Mehmet Şimşek, hangi dönemde öğretmenin ya da memurun yüzünü güldürdü ki bu dönemde güldürmesini bekleyelim. Lafugüzaf...

Moderatör tarafında düzenlendi:
Aralık enflasyon %2,93 arttı.

Yorum sizin.

Not: Zam için %50'yi buldurmazlar demiştim. Ama tamamlarlar mı bilemem.

TUİK in yatacak yeri yok. Memur Sen yönetici ve o sendikaya üye olanların da yatacak yeri yok. kaç seneden beri hakkımızı yedirdikleri için.
Muhtemelen onlar da zafer kutlamaları falan yapıyorlardır. Memuru enflasyona ezdirmedik diye. Zafer sarhoşu olmuş bile olabilirler. Hepsi alkış tutuyordur. Neyin zaferiyse artık.

Niye şaşırıyoruz ki. Memura yüzde 50 zam yapacaklarını taa 6 ay önce söylediler. Oranları da ona göre açıklayıp revize ettiler. Bu kadar basit. Haa diyorsanız ki bu oran az,doğru değil vs onu da burda sayfalarca konuşsan bi sonuca varamazsın.

Enflasyon verilerini bence özel bir kurum açıklamalı. Örneğin ENAG. Çünkü tüik devlet kurumu olduğu için hükümetin baskısı altında olma ihtimali var. (Hatta bana göre ihtimal bile değil, kesin öyle.)

Zammı veren devletin kendisi olduğu için kendi bütçesine, kendi gönlüne göre açıklamalar yapılıyor bence. Sırf siyasileri haklı çıkarmak için taraflı açıklamalar yapıldığını düşündürüyor insana. Yani insanların gözünde güvenirliği yok.

Bu ZAM falan değil en az %130 enflasyonun olduğu yerde baskılanmış rakamlarla enflasyonu %64 gösterip kendini kandırmaktır. Biz sadece olanın çok çok altında rakamlarla maaşımızı korumaya çalışıyoruz ZAM ALMIYORUZ. ZAM alabilmemiz için en az %160 verilmeli.

Bu düşük oranları hak ediyor muyuz? FAZLASIYLA

dünyadaki en saçma ödeme ekders ödemesi olabilir. eşit işe eşit ücrete aykırı bir kere...bir okulda gördüğüm 2 öğretmen tipi:

X branş öğretmeni(uzman) 14 saat derse girip 2 gün okula gelip 28 bin tl alıyor ek iş yaptığından okula bile gelmek istemiyor.
Y branş öğretmeni(yeni atama) 30 saat derse girip 5 gün okula geliyor 50 tane sınav yapıyor okulun her etkinliğinde var ek dersle 28 bin tl alıyor.

kim ne derse desin bu okuldaki x fazla y az kazanıyor arkadaş. ek dersi 180 tl yapıp çok çalışana hak ettiğini vereceksin.
Valla kendi adıma fazla yüksek meblağli ek dersin de farklı sorunlara yol açtığını gördüm, insanların ne derece çiğleştiklerine tanıklık ettim.
Açıkçası ek ders için ideal rakam 120 130 TL olmalıdır. Sadece ek ders için değil idealleri, hevesleri olan öğretmen zaten çok fazla takılmaz diye düşünüyorum.

Valla kendi adıma fazla yüksek meblağli ek dersin de farklı sorunlara yol açtığını gördüm, insanların ne derece çiğleştiklerine tanıklık ettim.
Açıkçası ek ders için ideal rakam 120 130 TL olmalıdır. Sadece ek ders için değil idealleri, hevesleri olan öğretmen zaten çok fazla takılmaz diye düşünüyorum.
hocam tüm söylediklerinize katılıyorum ama idealleri hevesleri olan öğretmen takılmaz demişsiniz, biz işimizi seviyoruz ama maaşımız ekdersimiz yetecek mi yetmeyecek mi diye düşünmekten odaklanamıyoruz. Açıkçası eskiden robotik kodlama vs için malzeme alırken cebimden de öderdim ama artık yapamıyorum.

Akaryakıt ürünlerinden alınan ÖTV, yüzde 25,61 oranında arttırıldı.

ÖTV artışı bugün (3 Ocak 2024) saat 10.00’dan geçerli olarak şekilde uygulanacak.

Benzinde 2,31 TL
Motorinde 2,17 TL
LPG otogazda 1 TL

Fiyat artışı gerçekleşti

Türkiye yüzyılı dedikleri böyle bir şey mi acaba? Daha bunlar fragman gibi geldi bana. Bize verdikleri zammı sonuna kadar geri alacaklar sanırım, eksiyi bari görmesek.

Tapu noter harçlarına 1 Ocaktan itibaren %58,46 zam. (Bir şey alacağımızdan değil de bilin yani.)

Ek MTV ile bizden aldıkları zorunlu bağış ne olacak acaba? Aylık 25 metreküp bedava doğal gazın karşılığında da onu mu tahsil ettiler acaba? Doğalgaz yardımı da böylece yalan olmuş oldu.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Ek MTV ile bizden aldıkları zorunlu bağış ne olacak acaba? Aylık 25 metreküp bedava doğal gazın karşılığında da onu mu tahsil ettiler acaba? Doğalgaz yardımı da böylece yalan olmuş oldu.
Bizim ekderslerle beraber emeklilere ikramiye olarak verdiler galiba, halen ekdersler yok çünkü...

Bizim ekderslerle beraber emeklilere ikramiye olarak verdiler galiba, halen ekdersler yok çünkü...
Bizim ek dersler gece yattı. Ek dersler genellikle ilçeden kaynaklı gecikir hocam. Maalesef bir süre gecikince şehir efsaneleri yayılmaya başlar(kasada para yok vs vs). Ankarada bazı ilçeler vaktinde yaptı yılsonundan bir hafta önce yattı. Bizimki de anca bu geceye yetiştirdi. Sizinki bizden de sıkıntılı demekki :)

Akaryakıt ürünlerinden alınan ÖTV, yüzde 25,61 oranında arttırıldı.

ÖTV artışı bugün (3 Ocak 2024) saat 10.00’dan geçerli olarak şekilde uygulanacak.

Benzinde 2,31 TL
Motorinde 2,17 TL
LPG otogazda 1 TL

Fiyat artışı gerçekleşti
adamlar hiç vakit kaybetmeden pompaya yansıtmışlar, sizin mesajı okuyunca eve geçerken alayım dedim ama fiyatlar hemen güncellenmiş :(

adamlar hiç vakit kaybetmeden pompaya yansıtmışlar, sizin mesajı okuyunca eve geçerken alayım dedim ama fiyatlar hemen güncellenmiş :(

Geçen Temmuz’da ÖTV artışı faka basmıştı

Bu yüzden Her 3 Ocak ve 3 Temmuz (enflasyon açıklanmadan) öncesi depoyu fullemek lazım. Ben 31 Aralık fullemiştim.

ÖZEL TÜKETİM VERGİSİ KANUNU

Oran veya tutar

Madde 12 –
1. Özel tüketim vergisi, bu Kanuna ekli listelerde yazılı malların karşılarında gösterilen tutar ve/veya oranlarda alınır.

2. Cumhurbaşkanı, topluca veya ayrı ayrı olmak üzere;

a) (Değişik:14/7/2023-7456/12 md.) (I) sayılı listede yer alan veya bu maddenin (5) numaralı fıkrası uyarınca yeniden belirlenen maktu vergi tutarlarını, her bir mal itibarıyla söz konusu listede yer alan veya yeniden belirlenmiş sayılan en yüksek vergi tutarının beş katına kadar artırmaya, sıfıra kadar indirmeye, bu sınırlar içinde mal cinsleri, özellikleri, kullanım yerleri veya ithalatın şekline göre farklı tutarlar tespit etmeye,

.
.
.

5. (Ek: 14/7/2023-7456/12 md.) (I) sayılı listede yer alan maktu vergi tutarları veya Cumhurbaşkanınca bunlara ilişkin belirlenen en son maktu vergi tutarları, ocak ve temmuz aylarında, Türkiye İstatistik Kurumu tarafından ilan edilen yurt içi üretici fiyat endeksinde son altı ayda meydana gelen değişim oranında, bu değişimin ilanı gününden geçerli olmak üzere yeniden belirlenmiş sayılır. Bu hesaplama sonucunda ortaya çıkan vergi tutarlarında virgülden sonraki dört hane dikkate alınır. Cumhurbaşkanı, uygulama dönemlerini gün veya ay olarak belirlemeye veya belirleyeceği mallar ve aylar itibarıyla yeniden belirlenmiş sayılan tutarların uygulanmamasına karar vermeye yetkilidir.

Alıntı...
Buna göre enflasyon aylık bazda yüzde 2,93, yıllık ise yüzde 64,77 oldu. TÜFE rakamlarının açıklanmasının ardından memur enflasyon farkı ve yüzde 15 toplu sözleşme zammı ile nihai oran yüzde 46,25 olarak hesaplandı. Memur-Sen Başkanı Ali Yalçın ilk açıklamasında, "Aralık ayında enflasyonu baskılayalım, Ocak ayında zamları yansıtalım' anlayışının galip geldiği maalesef bir kez daha görülmüştür." tepkisini gösterdi.
...

Alıntı...
Buna göre enflasyon aylık bazda yüzde 2,93, yıllık ise yüzde 64,77 oldu. TÜFE rakamlarının açıklanmasının ardından memur enflasyon farkı ve yüzde 15 toplu sözleşme zammı ile nihai oran yüzde 46,25 olarak hesaplandı. Memur-Sen Başkanı Ali Yalçın ilk açıklamasında, "Aralık ayında enflasyonu baskılayalım, Ocak ayında zamları yansıtalım' anlayışının galip geldiği maalesef bir kez daha görülmüştür." tepkisini gösterdi.
...

Aratınca kaynak Mynet çıkıyor
Aynı haberde altlarda %49,25 de yazılmış:

Geri