Öğrenci Ürün Dosyalarını Nasıl Saklıyorsunuz?

Kodla Büyü

@lperen

Süper Üye
Süper Üye
Seçkin Üye
Bilişim Teknolojileri dersinde aşağı yukarı her derste bir etkinlik yapıp/yaptırıyoruz. Ve öğrencilerimizden, bu çalışmaları oturdukları bilgisayarda kendi klasörlerine kaydetmelerini istiyoruz.

Fakat herkes kendi klasörüyle ilgilenmediğinden, çalışmaların kopyalanması ve silinmesi gibi olaylarla sürekli karşılaşıyoruz. Peki sizler nasıl bir yöntem uyguluyorsunuz klasör güvenliği konusunda?

Bu konuda uygulanmış fikirlerinizi paylaşırsanız çok faydalı olur kanaatimce. Hadi buyrun...

Re: Öğrenci Ürün Dosyalarını(öğ.çalşmaları) Nasıl Saklıyorsunuz?

Bu konuda ben de bir çözüm bulamadım, herkes klasörüne kaydediyor. Herkesin flash diski yok, zorla aldıramam. Bilgisayarlarda cd writer yok...Ağdan benim bilgisayarıma kaydetmeyi denedim, öyle sağlıklı çalışan bir ağ yok, problem çözmekten ders anlatamıyorum deneyince. Kontrol listelerinde sözde değerlendirmemi yapıp oluruna bırakmaya karar verdim. Yani silinenler siliniyor, silinmeyenler kalıyor. Ayrıca herkes yapmak, bilmek zorunda da değil, seçmeli ders ne de olsa. Zaten artık kitaba göre de işlemiyorum, neyi eksik gördüysem onu anlatıyorum. Ama yine de iyi bir çözüm bulan varsa denemek isterim...

Hocam ben üç yıldır FTP Server kullanıyorum. Şiddetle tavsiye ederim.

Filezilla FTP Serverı ana makineye kuruyorum.
İki adet klasör oluşturuyorum (upload / download)
bu klasörlerin ftp yollarını öğrencilerin bilgisayarına link olarak ekliyorum (FTP'ye gönder, FTP'den indir gibi)

Upload klasörüne sadece create, upload gibi haklar veriyorum
Download klasörüne ise sadece download hakkı veriyorum.

Örneğin 4b sınıfı öğrencisi o gün hazırladığı manzara resmi etkinliğini bitirdikten sonra masaüstünde yer alan FTP'ye gönder klasörünü açıyor
karşısına çıkan pencereden "4B/01-ManzaraEtkinligi" klasorunu buluyor ve çalışmasını gönderiyor.

Diğer öğrenciler bu dosyayı görüyor ancak upload klasörü haklarından dolayı dosyayı indiremiyor ve adını değiştiremiyor.
Çok memnunum.

Herhangi bir bağlantı sınırlaması yok. Süper çalışıyor. Download klasörüne ise öğrencilerle paylaşmak istediğim dosyaları ve önceki sene hazırlanmış olan çalışmaları kopyalıyorum.

Umarım açıklayıcı olmuştur.

Kolay gelsin

bto80' Alıntı:

bu klasörlerin ftp yollarını öğrencilerin bilgisayarına link olarak ekliyorum (FTP'ye gönder, FTP'den indir gibi)

Örneğin 4b sınıfı öğrencisi o gün hazırladığı manzara resmi etkinliğini bitirdikten sonra masaüstünde yer alan FTP'ye gönder klasörünü açıyor
karşısına çıkan pencereden "4B/01-ManzaraEtkinligi" klasorunu buluyor ve çalışmasını gönderiyor.

Diğer öğrenciler bu dosyayı görüyor ancak upload klasörü haklarından dolayı dosyayı indiremiyor ve adını değiştiremiyor.
Çok memnunum.

Herhangi bir bağlantı sınırlaması yok. Süper çalışıyor. Download klasörüne ise öğrencilerle paylaşmak istediğim dosyaları ve önceki sene hazırlanmış olan çalışmaları kopyalıyorum.

Kolay gelsin

Güzel bir yöntemmiş.

bto80' Alıntı:

Çok memnunum.

Kolay gelsin
Hocam bu iyi açıklama iyi oldu. Ben de bunu deneyeceğim.

Neler geliyor aklınıza böyle helal olsun :roll: sağol bto80 hocam paylaştığın için

@bto80 Hocam yöntem güzelmiş, ben de biraz değiştirerek uygulayacağım. Klasörü "manzara etkinliği" olarak değil de "145_Ali_Can" diye oluşturup o ögrencinin bütün çalışmalarını aynı klasörde depolamasını sağlayacağım. Teşekkürler yöntem için. Bu teknik için sağlıklı çalışan bir ağın olması gerektiğini de eklemiş olalım.

@lperen' Alıntı:
@bto80 Hocam yöntem güzelmiş, ben de biraz değiştirerek uygulayacağım. Klasörü "manzara etkinliği" olarak değil de "145_Ali_Can" diye oluşturup o ögrencinin bütün çalışmalarını aynı klasörde depolamasını sağlayacağım. Teşekkürler yöntem için. Bu teknik için sağlıklı çalışan bir ağın olması gerektiğini de eklemiş olalım.

Çalışan ağ olması şart hocam haklısın.

Ben de her öğrenci için klasör oluşturmayı düşündüm ancak bu kez de öğrenci sayısı kadar klasörü dolaşıp kim ne yapmış bakmak gerekiyor.
Bana pek kullanışlı gelmedi ancak farklı bir bakış açısıyla daha mantıklı bir çözüm tabiki bulunabilir.

Bir kaç soru geldi aklıma, cevaplayacak arkadaşlara teşekkürler :

bto80' Alıntı:
1 - Clientlere de Filezilla Client mi kuruyoruz?

bto80' Alıntı:
2 - Bunu nasıl yapıyoruz?

bto80' Alıntı:
3 - Filezilla FTP Server içinden mi?

1-) Bir ftp servera bağlanmak için windows explorer da adres satırına ftp://ftpadresi yazmak yeterlidir. Client uygulamaya gerek yoktur

2-) Filezilla FTP Server içerisinde anonymous isimli anonim kullanıcı oluşturup bu kullanıcıya klasörler atayarak her bir klasör için haklar verilebilir

bto80' Alıntı:
1-) Bir ftp servera bağlanmak için windows explorer da adres satırına ftp://ftpadresi yazmak yeterlidir. Client uygulamaya gerek yoktur

2-) Filezilla FTP Server içerisinde anonymous isimli anonim kullanıcı oluşturup bu kullanıcıya klasörler atayarak her bir klasör için haklar verilebilir

Teşekkürler deneyeceğim en kısa zamanda...

Gmail de dosya oluştur oraya mail olarak atsınlar. Senenin başında 2 hafta mail atma-açma öğrettim sonra bana mail atmalarını istedim. nasıl

NetOP 5.0 kullanıyorum ben de. Bilgisayarlarım oldukça eski o nedenle en iyi performansı bu versiyonla alıyorum. Gelelim benim ürün dosyaları çözümüme.
Ben programın -hepimizin de bildiği- send/collect özelliğini kullanarak dosyaları tek tıkla topluyorum. Dersine girdiğim 8 şube var.
1. Hepsi için BELGELERIM/URUN_DOSYALARI/7C gibi 8 tane klasör oluşturdum.
2. Çocuklar dersteki uygulamalarını kendi sınıflarının klasörüne kayıt ediyorlar.
3. Netop'un collect ayarlarına 8 tane özel ayar yaptım. Tek tıklama ile sadece bir şubeye ait klasörleri topluyorum.
4. Örneğin "8A TOPLA" Seçeneğine tıklıyorum ve kendi makinemeye alıyorum.

Tüm makinelerde deepfreeze olduğu için belgelerim klasörleri kapanınca siliniyor makine temizleniyor.
Ftp çözümü ayrıca çok hoşuma gitti, sırf bunu öğrenmek için WinServer kursuna katılacağım sonunda:)

kendi bilgisayarımda bir klasör açtım ve bu klasöre paylaşım verdim...kısayolunu da her öğrencinin masaüstüne koydum...örneğin etkinlikler klasöründen kendi sınıfınızın yazıldığı klasöre kopyalacaksınız diyorum. aynı anda 15 bilgisayar öğretmen bilgisayarına bağlanıp dosyalarını koyuyorlar...
ama bto80 hocamın olayı daha güzel...yazılanları anlarsam deneyeceğim :puhaha:

bto80 hocam ,

Yetkilendirmeyi nasıl aştığınızı tam olarak anlayamadım.

Her öğrenci için ayrı kullanıcı mı oluşturdunuz?
Bir öğrenci farklı bilgisayardan çalışma göndermeye kalktığında nasıl bir durum oluşuyor?

Her öğrenciye bir kullanıcı oluşturmuyorum. O zaman yönetilmesi zor olur.
Özel bir FTP kullanıcısı olan anonymous kullanıcısı...

İstediği bilgisayardan gönderebilir.

Öğrenci , kendi klasörünü kendi buluyor anladığım kadarıyla. Benim başkasının klasörüne dosya upload etmemi engelleyen bir şey var mı?

Ben öğrenci çalışmalarını toplamıyorum. 1 saatlik ders ve pc lerin çoğunda 2 öğrenci oturuyor. Aynı seviye sınıfların dersleri peş peşe olduğunda teneffüse çıkarken makinaları yeniden başlatıyorum. Bir önceki sınıftan kalan dökümanlar silinmiş oluyor.

Ürün dosylarını toplarsam şu yöntemi kullanırdım; (Labda ağın ve netsupportun düzgün çalıştığını varsayıyorum)

O günkü yapılacak etkinliğin adıyla boş bir word, excel, ppoint ya da html dosyası oluşturur
NetSupport ın Send Collect özelliği ile tüm öğrenci pc lerinin masaüstüne gönderir
Ders sonunda öğrencilere dosyaların içerisine isim ve numaralarını da ekleyerek kaydettirir
NetSupport la Collect Work kullanarak dosyaları öğretmen pc sine sınıfın adı ve günün tarihiyle oluşturduğum bir klasöre alırdım.

DotCom' Alıntı:

Öğrenci , kendi klasörünü kendi buluyor anladığım kadarıyla. Benim başkasının klasörüne dosya upload etmemi engelleyen bir şey var mı?

Her öğrenciye ftp hesabı açmanız ve klasörleri ona göre yapılandırmanız gerekiyor hocam.

bto80' Alıntı:

Çok memnunum.

bto80' Alıntı:

Hocam affınıza sığınarak bu olayı biraz daha açmanızı isteyeceğim...

1. bir alan mı alacağız bunun için?
2. si p bahsettiğiniz klasörlere izin işi belki programı kullanmadığımdan bilemiyorum...

size Uygun bir zamanda Yaptığınız işlemleri işlem sırasına göre şurası basit demeden sırasıyla açıklarsanız güzel bir paylaşım olur kanısındayım...

Teşekkürler...

bu konunun acılması cok iyi olmuş, ben de tam bu soruyu sormak üzere giriş yapmıstım ki hemen karsımda buldum:) ftp olayını anlayamadıgım için yapamam, ama netsupport send collect özelliğini deneyeceğim. umarım cozum olur, her hafta öğrencilerin "hocam dosyam yine silinmiş" dye sikayet etmelerinden bunaldım, onlara da hak veriorum etkinlik yapmaya hevesleri kalmıyo oyle olunca, kimin sildigini tespit etmek de cok zor:(

hocam netsupportta ki olay süper fakat her seferinde sen göndereceksin dosyayı olduğu yere....bu da ne bileyim..biraz özgürlüğü kısıtlama olmuyor mu...belki cocuk kendisi oluşturmak istiyor veya evdeki calısmasını getirmiş..o zaman ne yapacaksın...send olayı o zaman calısmıyor işte...

ben geçen haftaya kadar toplamıyordum okula yazı gelmiş çalışmalar dijital ortamda saklansın diye, bende kendimce bi yol buldum bütün bilgisayarların d sürücülerini paylaşıma açtım 1den 8. sınıfa şube sayısı kadar klasör oluşturdum öğrenciler kendi sınıflarının klasörüne girip kendi isimlerinde klasör oluşturdular buraya kaydettikleri dosyaları da gün sonunda çalışma grubu bilgisayarlarına girip tek tek kopyalıyorum evet pratik bi yol değil ama 5 dkımı alıyor. daha uygun bi çözüm deneyene kadar böyle.

Netsupportta öğrencilerin bilgisayarından dosya alma özelliği yok mudur ?

sisyphem' Alıntı:
@bto80 hocam
Filezilla FTP Serverı kurdum. anonymous isimli kullanıcı oluşturup bu kullanıcıya klasörde atadım. FTP Server' ın kurulu olduğu bilgisayardan ftp://bt yazarak klasöre ulaşabiliyorum. Ama öğrenci bilgisayarlarından ulaşamıyorum. Nerde hata yapıyorum. Öğrenci bilgisayarında Bt bilgisayarına erişmek için farklı birşey mi yazmam gerkiyor yoksa ftp server' ı yapılandırırken hata mı yaptım.

Hocam aşağıdaki maddelerden emin olun.
1-) FTP Server kurduğunuz makinenin Firewall aktif ise 21 nolu porta erişim hakkı verilmiş olmalı ya da firewall devre dışı bırakılmalı
2-) Öğrenci bilgisayarından FTP Server' a ping atabiliyor olmanız gerekiyor.
3-) FTP Server'ın IP'sinin 192.168.0.2 bilgisayar adının ise BT olduğunu varsayalım. Şayet ping işlemi başarılı ise adres satırına
ftp://192.168.0.2
ya da
ftp://bt

yazdığınızda bağlanması gerekir.

bende 4 yıldır ftp yöntemini kullanıyorum. her bilgisayarın masaüstünde ftp kısayolu var. her öğrencinin kullanıcı adı ve şifresi var. her öğrenciye özel klasör oluşturdum ana bilgisayarda. herkes kendi klasörüne ne istiyorsa onu yapıyor. başka sistemi kurarken biraz zorlanıyorsunuz. çok sayılı okullarda bir sürü klasör ve her klasörü ftpzillaya eklemek işkence ama sonra işiniz çok çok çok kolaylaşıyor. hem öğrenciler kendi dosyalarına sonraki senelerde bile erişebiliyorlar. basit bir sistem ama çok güzel bir sistem.

Filezilla Server da anonymous kullanıcısına atadığım klasörler ve hakları:

Klasör ekledikten sonra eklediğiniz klasörü sağ tıklayıp alias atayabilirsiniz.

bu durumda

ftp://ogretmenpc/upload
ftp://ogretmenpc/download

şeklinde iki farklı alias adresine sahip olunuyor.

Ekli dosyalar

• 1.jpg
    1.jpg
    82.1 KB · Görüntüleme: 1,786
  • 2.jpg
    2.jpg
    82.7 KB · Görüntüleme: 1,786
sisyphem' Alıntı:
Benim bilgisayarda ayrıca firewall kurulu değil hocam. Winidows' un kendi Güvenlik Duvarını kapattım.

Aslında güvenlik duvarını kapatmak sağlıklı değil ama, 21. portu açtığım halde bağlantı sağlanamadı. Güvenlik duvarını tümden kapattım.

Denetim Masası - Windows Güvenlik Duvarı

bende ftpzilla serverin kendi güvenlik duvarı var sandım :lol: bilgilendirme için teşekkürler .

Geri