Öğrenciler için interneti bölme

Kodla Büyü

meyaz

Aktif Üye
Merhabalar arkadaşlar. Fatih kapsamında okula fiber geldi. 40-50 mbit arası bağlantı hızı var. Ben bu hattan 4 veya 8mbit kadarını ayrıştırıp öğrencilerin kullanımına açmak için ne yapmam gerekli.

Bant genişliği sınırlama özelliği ucuz ağ cihazlarında yok. Okula fiber ile ne tür ağ cihazları geliyor bilmiyorum. Onların ayarlarında QoS veya Bandwith vb. ayarlar var mı diye bakmak lazım. Pek çok ucuz routera yüklenebilen dd-wrt yazılımında bant genişliği yönetim araçları mevcut. Bununla 60$lık cihazınız 600$lık cihazlar gibi marifetli oluveriyor....
http://www.dd-wrt.com/
https://www.youtube.com/watch?v=EjCb5P302Ms

Acaba modem üzerinde port ayrılabilirmi? Yada 1 bilgisayara 2 ethernet kartı takıp birinden interneti alıp içerde program vasıtasıyla sınırlayıp diğer ethernetten access point vasıtasıyla yayabilirmiyiz. Yani benim aklıma gelen fikirler bunlar.

ipfire

forumdan bi arkadaş yapmıştı anlatmıştı ama kaldırmış sanırım bulamadım bi nette aratın
member27972.html

not: aslında ozaman caps aldım elimde var :roll: ama arkadaş neden silmiş çalışmadımı acaba

dndd' Alıntı:
ipfire

forumdan bi arkadaş yapmıştı anlatmıştı ama kaldırmış sanırım bulamadım bi nette aratın
member27972.html

not: aslında ozaman caps aldım elimde var :roll: ama arkadaş neden silmiş çalışmadımı acaba

Hocam sana zahmet şu capsleri yüklermisin

yükleyeyim word dosyası
programı virtualbox da kurdum ama ayarlarına bakamadım

Ekli dosyalar

• ipfire.zip
    621.2 KB · Görüntüleme: 134
Modem arkasına bir router takıp router ile farklı ip aralıklarına paylaştırabilirsiniz en basit yöntem olarak..

yada daha profesyonel çözüm için yukarıdaki hocamızın dediği gibi ipfire ya da daha profesyonel pfense kullanabilirsiniz. pfense ve ipfere ile kullanıcı bazlı roller vs birçok sınırlamalar getirebilirsiniz.

Bu işlemi yazılımsal ve donanımsal olarak yapaabilirsin. kullanımı çok kolay olan router mikrotik dir. 600 tL civaridır. 300 tl yede router var , bulursun ama cisco network uzmanı değilseniz kullanamassın verdiğin paraya yazık olur.
Şimdi sorununa gelelim. Benim tavsiyem donanımsal olarak mikrotik 450G alman hem ucuz hem çok güçlü bir cihazdır. İdari bilgisayarlara 192.168.1.XYZ, Öğretmen bilgisayarlarına 192.168.2.XYZ, öğrenci bilgisayarlarına 192.168.3.XYZ, Memur ve teknisyen, hizmetli odası felan 192.168.4.XYZ verebilirsin ben okulumda böyle yaptım, böyle uygun gördüm.
İdareye bant genişliğinin %50 sini ayır. Hatta kullanım olmasa dahi ben rezerv yapıp %50yi idare için kitliyorum böylece okulda hiç bir idareci interneti kullanmasada geri kalanlar internet hızının en fazla %50 sini kullanabilsin. Sırasıyla %15, %15,%15 ve %5 bant genişliği atarssın. Müdüre aytırdığın %50 nin %50sinide müdürün İP sine özel tahsis et, ben kendime öyle yaptım. hatta müdürüne birde vpn hediye et. Meb sansürüne takılmasın garibim nede olsa müdürlerin kafası rahat olacakki stres atsın okulu daha iyi yönetsin :alkis: benim param yok okul da bana vermez dersen yazılımsal olarak yapman gerekecek, ... devamını isterseen mesaj at gerisni de yazayım. Selamun Aleykum

Yeni konu açmadan meramımı buradan anlatayım. QoS özellikli Zyxel(ZyXel P-1302-T10B) marka modem aldım. Arayüzü bu linktekine benziyor. http://www.zyxel.com/tr/tr/guidemo/P-13 ... /index.htm

Evde 3 kişi interneti kullanıyoruz. İnternet ve download hızını 3'e bölmek istiyorum. Klavuzundan baktım olmadı, İnternette araştırdım olmadı tam detaylı bir anlatım bulamadım. Bi arkadaş sürekli video izliyor, online oyun oynamak istiyorum ama ping 500'lere çıktığı için mümkün olmuyor. Sırf bu yüzden qos özellikli modem aldım ama 3 hafta oldu hala yapamadım. Yardımlarınıza çok ihtiyacım var :cry: Şimdiden teşekkür ederim.

Geri