Öğrencilerimize Anket Uyguluyoruz(Bilgisayar biliyormusun?)

Kodla Büyü

dijitalyerli

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Merhaba arkadaşlar,

Daha önce bu forumda bir hocamız öğrencilerine anket hazırlayıp uygulamış ve sonuçlarını kendi okulu idaresine sunmuştu. O konunun altına yapılan yorumlarda oluşturulmuş anket soruları vardı.

Bu anket soruları google docs da hazırladım. Okulda kendi öğrencilerime uygulamayı düşünüyorum.

http://tinyurl.com/btanket

Eğer siz de kendi okullarınızda öğrencilerinize uygularsanız, elimizde 6-7-8.sınıf öğrencilerinin ilk 3 basamak konularındaki yeterliliği ya da yetersizliğini görmüş olacağız. Sonuçta oluşan belgeyi gerekli yerlere gönderirsek daha etkinli bir sonuç alınabilir diye düşünüyorum.

Bu konuda ki fikirlerinizi yazar ya da anketi uygularsanız sevinirim.

Ayrıca forum yetkilileri konuyu sabitlerse daha etkili olacağını düşünüyorum. BT derslerini geri alabilmek için iyi bir sonuç olabilir.

Re: Öğrencilerimize Anket Uyguluyoruz

Projeyi destekliyorum. Ciddi sayılarda öğrenciye doldurtabilirsek (binli sayılar) bilişim dersnin gerekliliği konusunda elimize güçlü bir koz geçer. Bu araştırma sonuçlarının raporlanıp gerekli yollanması lehimize olur diye düşünüyorum. Haydi arkadaşlar destek.

Çok güzel bir anket, çeşitli fikirlerle yeni sorularla güçlendirip bütün arkadaşlar öğrencilerine uygulayabilirler.

istenilen soruları ekleyebilirm. ama yarın okulda öğrencilerime bunu uygulayacağım.(eğer meb engellemezse) bunu part 1 olarak düşünüp, sonra da part 2 soruları da hazırlayabiliriz.

anket görmesek artık önümüzdeki binyıl gerçekten çok makbule geçer.

tahtakama' Alıntı:
Çok güzel bir anket, çeşitli fikirlerle yeni sorularla güçlendirip bütün arkadaşlar öğrencilerine uygulayabilirler.

İlk etapta bu hali yeterli bence. İlk uygulama sonrasında, sonuçlar ve öneriler doğrultusunda üzerinde biraz daha çalışılıp liseler için bir form daha hazırlanabilir.

Hocam anket fikri baya güzel ama programlardan söz edilmemiş genel bilgiler verilmiş
bu konumda herkes tüm sorulara olumlu cevap verir ve MEB zaten herkes bilgisayar biliyor deyip
işi yokuşa sürer.
mesela KES,KOPYALA,YAPIŞTIR sorusunu simgeleri gösterip hangisi kes veya hangisi
taşıma görevi yapar diyer sorulabilir. Çelişkili sorular eklenebilir.
Bilgisayar dersinin gereklimidir ?
Bilgisayar dersi sizce kaç saat olmalı ?
Ödev araştırma gibi etkinliklerde neyeden faydalanıyorsunuz ??

Bilgisyarı hangi amaçlarla kullanıyorsunuz ?
Kaç saat bilgisayarda vakit harcıyorsunuz
gibi sorulara yer verseniz
tüm verileri excel de grafiklerine göre yüzdelikleri ile beraber hazırlayıp bana gönderirseniz
Ben MEB te yetkili kişilere ulaştırım. medya ile paylaşırım

okulda 3 saat dersim var o da cuma günü. derste çocuklara bu anketi doldurtacağım.

@sefatetik bunu takiben liseleri ele alan bir başka çalışmada da bahsettiğiniz tarz bir yöntem ele alınabilir. Güzel de olur açıkçası.

@elsin03 teşekkürler hocam :) Niye arkadaşlar ilgi göstermediler şaşıyorum aslında!

sefatetik' Alıntı:
Hocam anket fikri baya güzel ama programlardan söz edilmemiş genel bilgiler verilmiş
bu konumda herkes tüm sorulara olumlu cevap verir ve MEB zaten herkes bilgisayar biliyor deyip
işi yokuşa sürer.
mesela KES,KOPYALA,YAPIŞTIR sorusunu simgeleri gösterip hangisi kes veya hangisi
taşıma görevi yapar diyer sorulabilir. Çelişkili sorular eklenebilir.
Bilgisayar dersinin gereklimidir ?
Bilgisayar dersi sizce kaç saat olmalı ?
Ödev araştırma gibi etkinliklerde neyeden faydalanıyorsunuz ??

Bilgisyarı hangi amaçlarla kullanıyorsunuz ?
Kaç saat bilgisayarda vakit harcıyorsunuz
gibi sorulara yer verseniz
tüm verileri excel de grafiklerine göre yüzdelikleri ile beraber hazırlayıp bana gönderirseniz
Ben MEB te yetkili kişilere ulaştırım. medya ile paylaşırım

Nedense bu konuda sendikalara pek güvenmiyorum.
Eylemdede her yerde her pankartta sendikanızın isminin olması hoşuma gitmemişti.
Bir gazete yayımlanan eğitim-söz sen üyesi bt öğretmenleri eylem yaptı haberinide tekzip etmediniz sanırım. Kaçımız üyenizdik?
İyi niyetlide olabilirsiniz ancak sendikalarda iyi niyet o kadar azaldı hersey menfaate döndü ki, hemen acaba sendika bunu bakın biz yaptık mı diyecek diye düşünüyorum.

ilgilenen arkadaşlara teşekkürler.

anket sonuçlarını isteyen her arkadaşa göndereceğim. yine forumda da paylaşırım. Google docs otomatik grafiklere döküyor zaten sonucu. Bakalım ne çıkacak. :)

dijitalyerli' Alıntı:
istenilen soruları ekleyebilirm. ama yarın okulda öğrencilerime bunu uygulayacağım.(eğer meb engellemezse) bunu part 1 olarak düşünüp, sonra da part 2 soruları da hazırlayabiliriz.

Hocam anket sorularını da ekleyebilir misiniz?
Bir yerlere rapor yollarken bu anket sonuçlarını da ekleriz artık.

nasıl isterseniz eklerim. ama destek lazım. henüz sadece 70 öğrenci doldurdu.

dijitalyerli' Alıntı:

Hele dur hocam 15 sınıfa giriyorum, doldurunca duman edecekler ortalığı

the_korsan' Alıntı:
dijitalyerli' Alıntı:

Hele dur hocam 15 sınıfa giriyorum, doldurunca duman edecekler ortalığı

15* ortalama 30 desek :D 450 uf mis gibi oldu anket :D

walla süper oldu :) ben sadece 6 sınıfa girdiğim için ulaşabileceğim en yüksek sayı 100 idi, bugun 1 sınıfta internet gitti dolduramadık. haftaya doldurtcam onlara.

birde şunu fark ettim 6.sınıfların geçen yıl dersine girmedim, hiç bir şey bilmiyorlar, 7,8 lere girmiştim, onlar en azından slayt programını açmayı biliyorum diye yazmışlar, en azından bişey öğretebilmişim,dersi dinlememelerine rağmen. :D

Bir de bugun yazılan komik bir cevabı paylaşayım istedim, çok da sevdiğim bir öğrenci yazmış, bu yıl ilk kez dersine girdim;

s: Donanım ve yazılımın ne anlama geldiğini biliyorsanız, açıklayınız.
cvp: açtığımız bir şeyin açılmamasına donma denir. yazılımı bilmiyorum.

yaklaşık 350 anket oldu toplamda.

destek veren herkese teşekkürler :)

300 civari öğrencime anketi doldurttum, bunu bugünkü ve Ptesi günkü derslerle daha da artırırım inş. Fakat sonuçlara baktığımda arkadaşlar pek ilgi göstermemişler sanıyorum ankete. Bende ayrıyeten Bilişim Dersini kaldıranlara mesajımız var şeklinde ayrıca bir form doldurtuyordum öğrencilere ayrı bir başlıkta bende paylaşayım.

Kolay gelsin hocam

Ben aksilik olmazsa önümüzdeki hafta 9 sınıftan ortalama 350 öğrenciye doldurtmayı düşünüyorum.

the_korsan' Alıntı:
300 civari öğrencime anketi doldurttum, bunu bugünkü ve Ptesi günkü derslerle daha da artırırım inş. Fakat sonuçlara baktığımda arkadaşlar pek ilgi göstermemişler sanıyorum ankete. Bende ayrıyeten Bilişim Dersini kaldıranlara mesajımız var şeklinde ayrıca bir form doldurtuyordum öğrencilere ayrı bir başlıkta bende paylaşayım.

Kolay gelsin hocam

hocam onu bende doldurtayım paylaşırsanız. hatta 1.kademeye bile doldurtabilirim belki :)

dijitalyerli' Alıntı:
Merhaba arkadaşlar,

Daha önce bu forumda bir hocamız öğrencilerine anket hazırlayıp uygulamış ve sonuçlarını kendi okulu idaresine sunmuştu. O konunun altına yapılan yorumlarda oluşturulmuş anket soruları vardı.

Bu anket soruları google docs da hazırladım. Okulda kendi öğrencilerime uygulamayı düşünüyorum.

http://tinyurl.com/btanket

Eğer siz de kendi okullarınızda öğrencilerinize uygularsanız, elimizde 6-7-8.sınıf öğrencilerinin ilk 3 basamak konularındaki yeterliliği ya da yetersizliğini görmüş olacağız. Sonuçta oluşan belgeyi gerekli yerlere gönderirsek daha etkinli bir sonuç alınabilir diye düşünüyorum.

Bu konuda ki fikirlerinizi yazar ya da anketi uygularsanız sevinirim.

Ayrıca forum yetkilileri konuyu sabitlerse daha etkili olacağını düşünüyorum. BT derslerini geri alabilmek için iyi bir sonuç olabilir.

Dersi olan olmayan tüm arkadaşlar biraz vakit ayırıp 6., 7. ve 8. sınıf öğrencilerimize anketi doldurtalım.

dijitalyerli' Alıntı:
the_korsan' Alıntı:

Kolay gelsin hocam

hocam onu bende doldurtayım paylaşırsanız. hatta 1.kademeye bile doldurtabilirim belki :)

duyurularimiz-f3/ogrencilerin-agzindan-bt-dersini-kaldiranlara-mesajimiz-var-t75388.html

soru:Bilişim Teknolojileri dersini seviyorum/sevmiyorum Çünkü....
cevap:Bilişim teknolojileri bilgisayarı bilmemi sağlıyor herşeyi biliyoruz sorada hava atıyoruz

cevap: seviyorum çünkü bende bilgisayar öğretmeni olacam

cevap: sevmiyorum çünkü hoca bizi serbes bırakmıyor

başına geleceklerden habersiz ufaklıklar :D

benim öğrencilerde sevmiyoruz çünkü öğretmenimiz oyun oynatmıyor yazmışlar :D
bazı cevaplara iyi güldüm :D

anket güzel olmuş. ahh birde bt sınıfım olsaydı... 400-450 öğrenciye doldurtmuştum şimdi... :(

Geri