Öğrencimin sorunu...

Kodla Büyü

yazilimuzmani

Site Gezgini
Arkadaşlar bir öğrencimiz var şuan lise son sınıfta, programlama konuysunda çok başarılı. Bu çocuğun bazen programlama konusundaki başarıları bizi bile şaşkına çeviriyor. Derste öğrettiklerimizle yetinmeyen bir öğrencim. Öğrencilere konuyu anlattığımızda, arkadaşlarına anlamadıkları bölümlerde yardımcı oluyor. Bazen bizim bile bilmediğimiz şeyleri ortaya çıkarıyor. İşte öğrencimin bu tutumu bizi etkiledi ve onunla arkadaş gibiyiz; son derece saygılı ve dürüst bir çocuk. Fakat bir sorun var, bu öğrencim meslek lisesinde olduğu için doğru dürüst matematik, fizik, geometri, biyoloji, kimya, coğrafya, tarih gibi dersleri doğru dürüst görmedi. Bu çocuk 2 ay sonra ygs sınavına girecek ama üniversite 4 yıllık kazanma korkusu yaşıyor. Bilgisayar öğretmenliğe gitmek istemiyor çünkü atama olmuyor, bilgisayar programcılığına gitmek istemiyor çünkü 2 yıılık bu durumda geriye mühendislikler kalıyor onlara da yüksek puanlar gerekiyor ayrıca ygsden sonra lysye de girmek gerekiyor.

Geçen gün merak edip dershane denemelerinden kaç puan aldığını sorduğumda; 250 gibi düşük bir puan söyledi 52 net felan yapıyormuş şaşırdım çünkü sadece proğramlama derslerinde başarılı olmadığını biliyorum. Bu düşük puanı almasında aslında birazda mebin suçu olduğunu düşünüyorum bu öğrencilere göstermedikleri derslerden soruyorlar ygs'de soruları görünce meslek liseli öğrenci takılıp kalıyor.

Neyse gelelim asıl mevzuya bu çocuk üniversitede programlama ile ilgili bölümlere gitmek istiyor ama ne yapmalı ona üniversite hakkında fkir vermek istiyorum bu yüzden sizin fikirlerinizi almak istedim. Tam olarak bilmiyorum ama maddi durumları orta derece de herhalde ailesi özel üniversiteye göndermez diye düşünüyorum.

Bu çocuğun ileride çok yararlı işler yapacağını da düşünmüyor değilim açıkcası. Ben aynı zamanda Microsoft firmasının sertifikalı eğitmeniyim bu çocuk daha bu yaşlarda iken beni hayrete düşürüyor ayrıca sertifikasıda bulunmuyor.

Dediğiniz kadar parlaksa bu arkadaş için özel firmalarla iletişime geçilebilir. Sonuçta büyük firmalar diplomaya sadece kağıt parçası olarak bakarlar.

İlla ki bir çıkış yolu vardır bence. ama devlet üniversitelerinin birçoğu lisenin devamı şeklinde diye düşünüyorum. Zamanını, enerjisini ve ilgisini kaybetmeden kazanılmalı

Saygılar.

Hocam bir kere 2 yıllık falan kesinlikle düşünmesin tamamen rezillik ve saçmalık.

Mühendislik düşünüyor ise matematik ve diğer dersler şart. Mühendislik kelime kökeni olarak hendese'den geliyor yani hendese = matematik, hesaplama.

Yurt dışında manas üniversitesi ya da hoca ahmet yesevi üniversitesini yazabilir. Nisbeten daha düşük puanlı olur. Benim yaptığım gibi.

Üniversite okumadan sağda solda çalışayım piyasa adamı olayım da diyebilir ama işini sağlam tutturamaz ise piyasanın içinde oradan oraya 3 kuruşa koşturup onun sırtından para kazanmaya bakarlar. Etiket şart gibi bir şey. Gerçi etiketi olan adamı da harcayabiliyor.

Ailesinin maddi durumu varsa ya da Almanya da tanıdığı akrabaları varsa Almanya'da 1 yıllık hazırlık eğitimi sonrasında üniversiteye başllayabilir. Almanyada bilişimciler Türkiyeden çok çok daha iyi kazanıyor.

Hocam 2 yıllıklardan uzak dursun. @halk hocamın dediği gibi Hoca Ahmet Yesevi Üniversitesinin uzaktan eğitimli 4 yıllık bilgisayar mühendisliği programı var. Ona katılmalı ve 4 yıl boyunca olan boş vaktinde de programlama kursları gibi yerlere gidip kendini geliştirmeli bence.

Programlamaya kafası basıyorsa direk özel sektöre aksın.
Okul köreltir onu.
Sal özel sektöre geliştirir kendini her türlü.
OKULU UNUTSUN.

Herkese teşekkürler. Hoca Ahmet Yesevi üniversitesi uzaktan eğitim fakültesini söyleyeyim bir araştırsın. Bence üniversite okumadan iş hayatına atılmasın hocam hele de Türkiye 'de zaten üniversite mezunları çok sıkıntı çekiyor gelin siz birde lise mezunlarının halini düşünün hocam.

HOcam bu çocuk okulunuzda iyi öğrencilerden ise, okul birincisi olma ihtimalinde Üniye 1. lik kontenjanıyla çok düşük puanla girebilir. Tabi önce okulda 1. olması gerekiyor.

Eğer ortalama 1. olmasına müsaitse, okul idaresiyle konuşup bu imkan ona verilebilir.

Yakında bir yerde 2 yıllık bir programcılık bölümüne gider, dediğin kadar başarılıysa orada da rahatlıkla ve başarıyla kendini gösterir, genel kültür derslerinden hocalarının da inisiyatifiyle geçer. Daha sonra asıl önemli olan DGS'den 4 yıllığa geçmesi ki bunun için de önünde 2 yıllık bir hazırlanma süresi olacak. Şu dönemde 250 puan civarında alan bir öğrencinin 4 yıllık üniversiteyi tutturma şansı yok denecek kadar az. 2 yıllık üniversiteye giderken ister DGS'ye hazırlansın, isterse referans kullanarak bir firmada kendini geliştirsin. Microsoft sertifikalıymışsınız hocam. Sizin referansınız çocuğun önünü açmakta fayda sağlayacaktır.

bence de hiç üniversiteye meyillenmesin hocam özellikle de yazılım alanında diplomadan çok yaptığı ve yapabileceği işler önemli kanımca ufaktan yazılım şirketlerine başvursun başlasın zamanla geliştirir nasılsa kendini.

Belge: cisco, microsoft, bilgeadam vb. ile cozulebilir.

Universite: kiytirikbir universitenin kiytirik bi bolumunu yuzyuze, acikogretim veya uzaktan egitim ile bitirir.

Universite muzunu ve bilisim alanindaki yeterliligini kanitlayici sertifika almis biri olarak piyasaya cikar...

Not: yaptigi tum calismalarinin yedegini saklasin gun gelir basvuruda lazim olabilir

iki yıllık programcılık kötü birşey değil sonucta programcıyım diyebilmesinin ilk sartı, aynı zamanda bir firmada da çalışabilir lakin bu iş için en iyi yer istanbul, Ahmet yesevi üniversitesi de iyi bir üniversite. dersler çok nitelikli ve kaliteli kesinlikle girebilirse tavsiye ederim. myo programcılı mezunu arkadaşlarım çok çok iyi işlerde çalışıyro istanbulda, bu nedenle tekrar ediyorum hiç bir şey yapamazsa iki yıllık programlama okusun.

Geri