Öğrenim-Katkı Kredisi Vergi Dairesine düşerse ne olur?

Kodla Büyü
Arkadaşlar ben vergi dairesine gittim dün. Bundan sonra artık bu öğrenim kredileri bankaya değil vergi dairelerine yatırılacakmış haberiniz olsun.. Ve Ayrıca istediğiniz ildeki istediğiniz vergi dairesine gidip yatırabilirsiniz..

Arkadaşlar ben 15 ay öğrenim-katkı kredisi aldım sonrasında iptal ettirdim. 2012 yılında geri ödemesi başlıyordu ama ev aldığım için o dönemde ödeyemedim. Borcum vergi dairesine aktarılmış geçen gün vergi dairesine gittiğimde toplam 4500 TL borcum var ve borca 2800 TL gecikme zammı eklemişler 1,5 yıl gecikme için bu faiz çok değilmi? Peşin ödersem herhangi bir indirim olurmu diye sorduğumda hiç bir indirim yapılmayacağı söylendi. Bu durumda ne yapmam gerektiğini şaşırdım, borcumu ödeyeceğim ama bu kadar faiz çok yüksek değilmi? Önceki yıllarda af gelmiş yakınlarda böyle bir durum söz konusu mu, yani beklesemmi ödemeye mi başlasam kararsız kaldım herkes başka bir şey söylüyor.

Arkadaşlar iyi günler il dışı atamam oldugundan çalıştıgım ile ilişik kesme için gittim.Giderkende vergi dairesine bir ugruyum dedım bu vergi dairesine düşen kyk borçlarım için.3 taksit atlattıgım öğrenim ve katkı kredim vardı ve bunların toplamında 2210 borç vardı.Vergi dairesindeki müdürle görüştüm bu borcu odemedıgım taktırde maaşıma haciz gelebileceğini söledi ve bende ne yapabiliriz dedim.Sağolsun 20 taksite böldü 2210 u.Artık her ay ufak ufak kalan vadesi geçmiş borcum yatıracam hemde diğer kalan taksitleri 3 ayda bir ödeyecem.Eger sizinde borcunuz varsa taksitlendirmeye gidin arkadaşlar 24 takside kadar var

benim 2500 tl borcum vardı vergı daıresınde mudure yonlendırdıler mudure rıca ettım taksıt hakkım ı kullanayım dıye yok devlet benım usagımmıymıs devlet bı kere sana bu borcu vermıs sen nıye odemıyon nıye gecıktırıyon allahım varya katıl olmamak ıcın kendımı zor tuttum 2500 tl nın 1500 ünü hemen yatırırsam pesınat olarak kalan parayıda zorlada olsa 6 ya bolecekmıs bende sınırlendım gıttım kredı kartından cektım konuşma köpek dercesine gozununıcıne baka baka yatırdım parayı :verymad: :verymad: :verymad:

g.cetin.66' Alıntı:
benim 2500 tl borcum vardı vergı daıresınde mudure yonlendırdıler mudure rıca ettım taksıt hakkım ı kullanayım dıye yok devlet benım usagımmıymıs devlet bı kere sana bu borcu vermıs sen nıye odemıyon nıye gecıktırıyon allahım varya katıl olmamak ıcın kendımı zor tuttum 2500 tl nın 1500 ünü hemen yatırırsam pesınat olarak kalan parayıda zorlada olsa 6 ya bolecekmıs bende sınırlendım gıttım kredı kartından cektım konuşma köpek dercesine gozununıcıne baka baka yatırdım parayı :verymad: :verymad: :verymad:
Benimde 2500 lira borcum vardı taksiti vergi dairesindeki görevli teklif etti hocam…

Ben vergi dairesine gittiğimde borcumu taksitlendirme gibi bir şey söylemediler bana, ödeme planı çıkardılar, o ödeme planıda kyk nın sitesindeki ödeme planıydı sadece taksitelere gecikme zamlarını eklemişler. Memur da sağolsun hiç bir soruma cevap vermedi. Ödemezsem ne olur, ne zamana kadar ödeme yapmam gerek, icra takibi hemen başlarmı diye sordum, ne bileyim ben diye tersledi beni :verymad:

Yani şu maliyecileri varyaaaaa !!! zaten fıkra varya malıyecıler cehennemde 21 . katta muteaahhıtler 22 katta olacaklar dıye ;)

Benim maliyeci iyiydi ya 10 taksit yaptırdım ablam ödeyebilecekmisin bu parayı 20 taksit yapalım falan dedi. Ordan 1000 lira ateşle desem verirdi galiba:)

Kesinlikle ödemeyin faiz felan..2014 ocak ayında af bekleniyor...Seçim yaklaştı ne de olsa...Faiz ödeyen ödediğiyle kalıyor haberiniz olsun..

benim 7000 lira borcu 24 e böldüler 700 lirada faiz geçirdiler. Taksite böldüren arkadaşlar faiz işlemedenmi böldürdünüz?

AlimertX' Alıntı:
Benim gibi öğrenim borcu vergi dairesine yönlendirilen arkadaşlar bugün vergi dairesine gidip sordum.. Vergi dairesindeki memurun dediklerini aynen aktarıyorum : "Gecikmiş taksitlerinizi faiziyle birlikte ödeyeceksiniz kalan taksitlerinizi normal planında ödemeye devam edeceksiniz dedi." Korkulacak bir durum yok yani memurun dediğine göre yeniden yapılandırma falan söz konusu değil..

durum aynen böyle, ziraat bankası şubelerini öder gibi sadece aktarılan vergi dairesine ödeme zorunluluğu gelmiş. Geciktiğinde yine faiziyle ödüyorsun.

Fakat vergi dairesine yapılan ödemeler ayın 15 inden sonra kyk nın sistemine aktarılmıyor maalesef... :-1:

sancaktepe' Alıntı:
Kesinlikle ödemeyin faiz felan..2014 ocak ayında af bekleniyor...Seçim yaklaştı ne de olsa...Faiz ödeyen ödediğiyle kalıyor haberiniz olsun..
Ben bu işten hiç bişey anlamadım zaten, 2012 de ödemeye başlamam gerektiğinde kyk nın sitesine baktım toplam borcum 3500 TL idi ve 7 taksitlik bi ödeme planı vardı. Şimdi vergi dairesine aktarıldıktan sonra borcum 4500 TL gecikme faizi de 2800 TL görünüyor. İnş. af çıkarda faizinden kurtuluruz...

21 krş içiçn bende ödeyemedim bugün internet bankacılığından...eskiden sorun olmuyordu bu... hey allahım ya... :verymad:
3500civarı borcum var 3500 e mi gecikme faizi uyguluyorlar yoksa 21 kuruşa mı maliyede

benim de faiziyle birlikte 6700 küsür borcum var..hiç ödememiştim, şimdi hepsini tek seferde kapatayım diyordum ama yukarda yazılanları okuyunca acaba biraz daha beklesem mi diyorum :oops: af çıkar mı acaba? 2000tl faiz var... az buz değil :?

9 kuruş faizim varmış ödemişim ama yinede
hay ben böyle işin ...........

9 kuruş ya!!

Kısa süreliğine bişey olmaz zaten belli bir süreden sonra tebligat gelir borcunuz var ödeyin vergi dairenize diye, bundan sonra internet veya bankadan olmayacakmış ödemeler. Vergi dairesinde kuyruk Allah kolaylık versin :!:

yurtkurun sisteminde sorun mu var acaba arkadaşlar.2 taksit ödememiştim geçen ay ikisini birden bağlı oldugum ilçenin mal müdürlüğüne değilde başka bir mal müdürlüğüne ödemeyi yaptım fakat yurtkurdan sorgulama yaptıgımda ödemem sisteme düşmemiş?Böyle bir sorunlar karşılaşan var mı acaba?

Hocam ben 5. taksidini ödedim. Hala kyk'nın sitesinde görünmüyor. yurtkuru aradım sordum, siz ödemeyi yapın dediler.
İyisi mi siz makbuzları saklayın derim.

AlimertX' Alıntı:
Daha önce öğrenim ya da katkı kredisi borcu vergi dairesine yönlendirilen arkadaşlar ne yaptınız.. ? Tecrübelerinizi paylaşırsanız çok faydalı olacak

Benimki kaç aydır duruyor birşey olmadı şimdilik. 5 tl gibi bir gecikme zammı koymuşlar o kadar.

Geri